Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pozdrav iz Beograda i kratko putovanje po Srbiji
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pozdrav iz Beograda i kratko putovanje po Srbiji

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
Korisnik
Poruka
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2010 u 13:56
setnja je i meni prijala
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2010 u 14:43
zaista predivne reportaže vršca i smedereva, mimar hvala!
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2010 u 00:47
Tiho je, ali mi nece san na oci.Prosla je ponoc i vec smo zasli u novi dan.Razmisljam sto bi vam pasovalo u ovom trenutku...
Beograd u letnjoj noci. Moj sin iza fotoaparata, ja na klupi, negde na Kalemegdanu i ispred hrama sv. Save na Vracaru. Tisina, bez ljudi, samo dva zaljubljenika u fotografiju love svetlo u tami. Za par sati na istoku svice...

Pogled preko reke na Usce i Novi Beograd





Kalemegdan




Brankov most i deo Karadjordjeve ulice


ulica Kralja Milana


Hram svetog Save


Laku noc!

Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2010 u 00:50
Predivne slike,Mimar!!!
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2010 u 11:01
Mimar
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2010 u 12:12
 ...... uhvatili ste pravo "svetlo"......
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2010 u 13:45
Prekrasno, posebno zadnja slika!ClapClapClap
Na vrh
KIKA '56 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 01 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 843
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje KIKA '56 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2010 u 08:28
Dobro jutro,mimar jer je stvarno jutro i za mene je ovo bilo"dobro jutro" u smislu kulturološkog buđenja.
Hvala ti na ovako lijepom putovanju.
Što izdvojiti,teško pitanje i neću da se zamaram time i pokvarim opći dojam ove ljepote.
Gledajući slike imala sam osjećaj kao da sam tamo,tako su žive i stvarne.
Sve je za mene nešto novo,osim malo BG u kome sam bila prije 20 i kusur god.
Živim u Mostaru,koji nikako da se digne iz pepela,pa kad vidim ovako cvijećem okićena mjesta pravo mi teško oko srca,a što se može.
Inače član sam na galeriji dekupaža i razni hobi,a pošto sam znatiželjna svako jutro dok ispijam kavu pregledavam ostale forume.Četitke za tvoj izgled i za djecu,što bi se kod nas reklo"pravi ste".Lijep pozdrav tebi i tvojima iz suncem obasijanog Mostara.
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2010 u 11:52
Mojim redovnim putnicima smile78i nadam se da mi neće zameriti što ću posebno pozdraviti novog saputnika KIKA 56, kojoj zahvaljujem na komplimentima i na pridruživanju ekipi putnika.
Za mene je Mostar uvek živ grad, bez obzira na sve, i uvek će takav ostati zahvaljujući onim posebnim ljudima koji u njemu i za njega žive.
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2010 u 13:30
Draga mimar, evo i ja upravo uživah u tvojoj galeriji. Zaista imaš nevjerojatno oko za fotografiju.
S nestrpljenjem očekujem nove fotke...
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2010 u 10:12
Proljeće hvala. Ispunjavam  želju Wink
,, 

Kada poželite da oslušnete tišinu, da vas budi cvrkut ptica a uspavljuje kreketanje žaba, da kroz granje tražite nebo, da vas miluju trave i opija poljsko cveće, da ublažite žegu žuborom vode i šuštanjem vrbovog lišća, da pratite let leptira i igru laganog vilinog konjica iznad vode, da osetite da je život merak… Krajnji jug Srbije, Vranje, Vranjska Banja .

 

U pitomoj i plemenitoj kotlini izmedju tri planine priljubilo se Vranje, kao pečurka uz stablo, grad ni veliki ni mali, dugovečan, sa dušom koju su mu stvorili vekovi.

Vranje je grad juga, sunca i mesečine, igre i pesme, budjenja i snova, derta i sevdaha…

Grad gde ljubav ima miris procvetalih basči, gde šapuce šimšir o tajnama neostvarenih snova, gde jesen donosi pečene koštane koji greju prste zaljubljenih..

Niske ćeramiduše sagradjene od čerpića sa višespratnicama, blatnjavi sokaci sa asfaltiranim ulicama, naherene drvene tarabe i filigranske ograde, dzamovi i aluprozori, dućani i robne kuće, ciganski de mol i tehno, klepet nanula i visokih potpetica, svilene šalvare i džins, topot konjskih kopita i turbo dizel…raskršće…

Oko fotoaparata fokusira i otrže od zaborava izvornu lepotu.

 
 
 
 

Vekuje grad svoju pricu koja se čuje u zvuku vetra što dolazi iz borove šume i kotrlja se niz kaldrmu. Tada kao da se začuje zvuk ćemeneta (violine) koja vraća iz uspomene u život Koštanu i Mitketa.

Ko ume da sluša čuće klepet nanula nesrećne Turkinje Ajše koja je izmedju zabranjene ljubavi sa Srbinom Stojanom i smrti od očeve ruke izabrala ovo drugo. Beli most je izgradjen 1844. za nezaborav te žrtve i on godinama spaja nekad nespojivo.

 

Rodna kuća Bore Stankovića, tragičara ljudskih duša,  izgradjena je oko  1850.god.

u njoj sve kao nekad i miriše na davninu, na vreme koje je davno prošlo ali ostavilo svoj trag i utkalo se i one što će na ovom prostoru tek doći

 

  

Duh starog i minulog najbolje se može osetiti u nekadašnjem Pašinom konaku- Selamluku  sagradjenom 1765.god  u kome se od 1960. godine nalazi Narodni muzej koji ima 15000 predmeta u svojim zbirkama.

 
 
 
 

Vrtovi u ovom kraju čuvaju svoju priču. Jos uvek u njima šušte šalvare, lebdi tiho šaputanje, mirišu dunje, šeboj, karanfil i ruže, iz bunara se vadi ledena voda, pije uz kafu sa ratlukom i raspredaju abrovi koji se kao nekad šire ulicama i sokacima, silaze u caršiju…

Nalazim mir  u hladovini polivenih, kamenom popločanih dvorišta u kojima caruju preostali šam dudovi i rascvetali dragoljubi,  uz slatko od ruža i vodu koja kropi čašu.

  

Priroda je bila blagonaklona kada je ovom kraju darivala prirodne lepote, na prostoru od nekoliko  desetina kvadratnih kilometara udenula je najtopliju banju u Evropi sa termalnom vodom od 96 stepeni.

 

 

  

 

 

 na 8km od banje , uskim planinskim puteljkom kroz šumu stižete do veštačkog jezera ii brane Prvonek.

 
 

Iznad banje se uzdiže planina Besna Kobila na 1922.mnv.

Na drugoj strani, na jugu, na samoj granici sa Makedonijom,  nalazi se jedna od najstarijih srpskih svetinja, manastir Sv. Prohor Pčinjski. Zavaljen u podnožju planine Kozjak, rušen i paljen, napadan i pljačkan, sada obnovljen manastir živi svoj život devetstogodišnjaka.

 

 

 

Zahvaljujući ljubaznosti kaludjera koji su u svakom pogledu van svakog klišea, dobijam iskušenika Stefana za vodiča do isposnice u kojoj je živeo  i umro svetac. U priči usput, dobijam mnoštvo zanimljivih detalja o monaškom životu, prirodi i istoriji ovog kraja. 

 

 

Sobe koje nude Konaci pri manastiru pružaju prijatan mir, tisinu i spokoj svakom putniku koji ovde zanoći.

 

 

Noć pada i magična  mesečina zavlada gradom. U Borinom gradu je opijajuća, iz nje izvire neka čudesna snaga koja ljubav čini strasnijom a tugu pogubnijom. Na toj se mesečini peva jasnije, igra besnije, izgara od želje, opija bez vina, omadjija bez vradzbina.

Razum se muti, telo drhti… ranjava i telo čini lomnim

Od nje je čovek zdrav a bolan, “ bolan od samog sebe“.

U ovom gradu se tuguje pevajući a raduje kroz jecaj i suze. On je poseban, jedinstven, skladan u svojoj suprotnosti.

 Radja u vama poetu, vodi vas u začarani krug, iz koga bar u mislima nećete želeti izaći.

 

 

 

Opisati temperament Vranja, potrebno je više od reči, više od slike, potrebno je doći i doživeti ga i saživeti se sa njim.

Grad na raskrsnici različitih vera i kultura, običaja, tradicija ostaje ipak svoj i daje jedno upozorenje :“Nek svako ko u Vranje dodje pričuva dušu  da mu se ne istopi, jer u ovom gradu ima nešto što nije za oči da se gleda, a ni za ruke da se dohvati, a ni za pamet,nego samo za srce  i dušu, i to dvoje treba ovde pričuvati“.

 

 

Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2010 u 10:49
Vidiš kod nas dok pacijent ode u toplice ne pada mu napamet da hoda okolo-naokolo jer ima terapije, a ti.......otišla u Vrnjačku banju i hodala po izletima. Jesu li tebe doktori vidjeli uopće??? Opis mjesećine u "Borinom gradu" je predivan i vrlo primamljiv, sjećaš li se pjesme od Rokera s Moravu koju sam ti poslala prije nego si išla, to ti je to.Wink
 
Šalu na stranu prekrasnu Foto-reportažu si opet napravila, s prekrasnim fotkama, i preljepim tekstom.
Na vrh
baka View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 14388
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2010 u 11:10
Gledati i čitati tvoje reportaže Mimar je hrana za dušu i oko!
Hvala ti od srca na ovim divnim slikama, riječima....
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2010 u 15:45
Prekrasne slike i predobar pripovjedač.
Svaka čast!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2010 u 09:14

Bome sam se skroz " navukla" na tvoje reportaže. Pa budući da si svagdje zavirila ne sumnjam da nemaš spremnu i neku reportažu sa recimo Zlatibora ili Tare. To bi me jaaaako oduševilo i vratilo u neka lijepa i sretna vremena. Oprosti ako sam nezahvalna ( jer i ova reportaža ti je bila vrhunska), ali jednostavno mi se ovaj komentar i zamolba nametnula sama od sebe....

Smile
Na vrh
Olja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2011
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 842
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Olja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2011 u 23:13
Prosetala i uzivala zaista!Clap
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 10:21
mimar prvi put setam Vranjom i okolinom,hvala na divnim slikama
Na vrh
Zelenka View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 26 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 207
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2011 u 10:32
Prekrasne slike sve pohvale postavljaću ! ;)
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2011 u 22:58

Draga Mimar,

tvoja reportaža je preljepa,sve me je posjetilo na Gorana Milića,

uživala sam prisjetiti se na prekrasu prirodu tvog kraja,bravo,hvala ti.smile55

Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Lipanj 2011 u 23:12
Joj Belina ti aktivirala temu i meni aktivirala sjećanja.......ja vam moram priznati nešto, moja Mimar vam je prvoklasan turistički vodić, ovo što je tu u ovoj temi napisala je malo sa kakvim ona znanjem o povijesti i sadašnjosti raspolaže. Zbilja je pravi užitak biti s njom u društvu i slušati je.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.