Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Salata (Lactuca sativa)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Salata (Lactuca sativa)

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Salata (Lactuca sativa)
    Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:43
Salata pripada familiji Asteraceae. Centar porekla salate je Azija, Evropa i severna Afrika i ona spada u najstarije gajene vrste povrća. To je jednogodišnja dikotiledona biljka bogata ugljenim hidratima, gvožđem ili željezom, kalijumom, kalcijumom i provitaminom A. Salata je bogata jabučnom i limunskom kiselinom, a glukozid laktucin koga salata sadrži povećava apetit. Salata je male energetske vrednosti (48 kJ ili 11 Kcal). Salata se gaji na njivi i u baštama na otvorenom prostoru i u plastenicima i staklenicima.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2008 u 17:23
neznam kam da denem?Jel ima ko kakvo saznanje o salati"krasulja"ili tak nekak?
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 14:52
izniknula mi salatica,samo sam zeznul treba je gustosaditi,pretpostavljam,jako je aromatična,malo ljutkasta,verovatno služi za dodavanje drugim salatama zbog arome

Na vrh
slonica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Lipanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje slonica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2009 u 14:26
Imam pitanje. Planiram posijati endiviju za zimu. Na sjemenu piše da se sije u 7 mj.  Šta mislite jel to kasno ili rano. Voljela bi dobiti one fine hrustave glavice. E pa koji su vaši savjeti da to postignem dakle kada sijati, dali i čime gnojiti, kako zalijevati, dali i kada presađivati ....
 
Please help, ovo mi je prvi puta da ću sijati salatu smile162
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Lipanj 2009 u 14:53
Originalno poslano od člana vule vule napisao:

neznam kam da denem?Jel ima ko kakvo saznanje o salati"krasulja"ili tak nekak?
 
Je li to možda salata grbica ili kres salata (lepidium sativum) 
 
To sam imala lani, ima dosta intenzivan okus i mješa se sa drugim salatama.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Kolovoz 2009 u 20:58
Bok,svim hobi-vrtlarima.Danas je 3.kolovoza i još nisam posijala endivju. Čekam vlažnije vrijema. Ima jedna vrsta, mislim da se zove ESKORIAL, tak nekak -koja se kasnije sije. izdržljiva i na niske temperature
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2012 u 16:42
OPIS
Salata je lisnato povrće koja ima mnogo razlicitih sorti koje razlikujemo po strukturi lista,boji ,klimatskim zahtjevima ...
Njezina vegetacija traje od 50 - 120 dana. (kratka)

UZGOJ
Salatu sijemo u proljeće,ljeto ili jesen.Skromnih zahtjeva je sto se tice topline ,klija na temperaturi od 3 C,te ako je temperatura tla veća od 20 C,  klijavost je slabija.Sijeme klija 7 - 10 dana .Sijemo je u redova pa kasnije presadjujemo ,tek onda kada biljka formira 4 -6 listova.Nakon presadjivanja obilno zaliti.Ako su temperature velike ,salata odlazi u civjet ,te postaje gorka za upotrebu u jelu.

Dobri susjedi - kopar, komorač, kupus, rotkvica, repa, šparoge, rajčice, grah, grašak, jagode, krastavac, poriluk, kukuruz, metvica, rotkvica, repa, šparoge, rajčica, cikorija, luk
Loši susjedi – celer, peršin

BOLESTI
Najčešće bolesti salate su bijela trulež i plamenjača salate
Od preventivnih mjera najvažniji je plodored, sterilizaciju tla prije sadnje i obvezno uklanjanje svih zaraženih ostataka salate nakon berbe. Ne smiju se zaoravati, a pogotovo ne ostavljati u zaštićenim prostorima, jer su izvori novih zaraza.

VRSTE
Salata Atrakcija -to je rana zelena glavata salata Mekanih listova.
Dobro podnosi transport.
Salata Majska kraljica - rana svijetlozelena salata Mekanih
listova s velikim tvrdim glavicama koje podnose i manje povoljne uvjete. Za uzgajanje i u staklenicima.
Salata Dalmatinska ledenka - ljetna krHoliSnata salata koja
dobro podnosi vrućinu i kasno ide u cvijet. glavice su velike i tvrde. listovi su zelene boje.
Salata Brazilijanka - ljetna salata krhkih listova koja
dobro podnosi vrućinu i ide kasnou cvijet. glavice su velike i tvrde.
listovi su sjajno zeleno-žute boje. Udomaćena sorta.
Salata Unicum - ljetna krHoliSnata salata koja
dobro podnosi vrućinu i kasno ide u cvijet.
glavice su velike,tvrde i ukusne ne. listovi su tamnozelene
boje sa smeđim pjegama.
Salata ljubljanka ledenka - ljetna krholisnata salata koja
dobro podnosi vrućinu i kasno ide u cvijet. glavice su velike i tvrde.
listovi su sjajno žute boje.
Salata great lakes - ljetna krhkolisnata salata koja
ide kasno u cvijet. Velike glavice su čvrste. Zeleni listovi imaju
nazubljene rubove. Dobro podnosi transport.
Salata leda - ljetna krhkolisnata salata s velikim i tvrdim žuto-zelenim glavicama.Dobro podnosi vrućine, kasno se razvija u cvijet.
Salata američka rjavka - krholisnata salata, berivka s velikom
rozetom. Crveno-smeđe naborane listove trgamo. ne
podnosi transport i skladištenje.
Salata Berivka - to je ukusna salata krhkih listova koja brzo raste. nježne listove režemo kad je salata visoka 15-20 cm. Vrlo je ukusna cijele godine.
Salata Berivka mješana šarena - Berivku sijemo više puta zaredom
u redove i režemo je dok je mlada. od proljeća do jeseni
daje svjež, slastan i vitaminski urod crvenih i zelenih listova. U
miješanome nasadu raste s rajčicom, rotkvicom, ciklom, kupusom.
Salata Bistra - krhkolisna sorta, koja se sije u proljeće
i u jesen (prezimi!). glava je prilično velika, plosnato-okrugla,blijedozelene boje i čvrsta. list je mjehurast, rub lista je blago valovit i crvenkast.
Salata Nansen - Sijemo je uzastopno od 15.8.-15.9.,
zato da prezimi u različitim razvojnim fazama. to je Zimska salata
Mekanih listova koja u proljeće stvara žuto-zelene glavice.
Salata zimska rjavka - to je Zimska salata Mekanih
listova koja u proljeće stvara velike glavice zeleno-hrđavo-crvene boje.
Salata posavka - Domaća zimska krholistnata salata koja u proljeće stvara lijepe i hrskave žuto-zelene glavice.
Prekrijemo je da bi bolje prezimila.
Salata Vegorka - Domaća zimska krholistnata salata koja u proljeće stvara fine, lijepe i hrskave zelene glavice sa smeđim pjegama.

SAVIJETI :
  • pri presađivanju salate nikad ne savijati korijen i saditi dubokona
  • par dana prekriti bilo kakvim najlonom na taj nacin ce zemlja zadzati vlagu i sijeme ce prije niknuti
  • Pripaziti na puževe jer su ljubitelji mlade salate
  • Nakon sijanja špricanjem namociti zemlju









Na vrh
sagare22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 185
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sagare22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Ožujak 2012 u 20:57
Ja sam ove godine odlučila malo eksperimentirati i posaditi salatu u stanu. Evo par slikica kako je to išlo:

29.1. - posijana Atrakcija, Dalmatinska ledenka, Majska kraljica, Rikula i Holandski matovilac.


11.2. - kao što možete vidjeti na slici, biljčice salate su mi izrasle izdužene (kaže mama da zbog previsoke temperature)...pa sam odlučila da ih presadim dublje u zemlju.



5.3. - prva berba Smile



14.3. - druga berba. Ne moram vam ni reći kako je mekana, samo klizne niz grlo...ko gemišt! Mljac. smile50
Na vrh
Cvijetomanijak View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar
*moderator - povrća

Pridružen: 31 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 496
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cvijetomanijak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2012 u 12:29


Salata Bistra sijana 09.03
Velika gorica
Na vrh
sagare22 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 185
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sagare22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2012 u 16:14
Još jedan eksperiment: Kako u kištri na terasi uzgojiti salatu?

S obzirom na hladna jutra, kištrice sam pokrivala agrotekstilom, a s obzirom da je susjedinim mačkama taj agrotekstil bio jako simpatičan (do te mjere da su dolazile spavat na moju salatu ) morala sam ih još poklopiti dodatnim kištrama.



Dobila sam i naziv za ove kištre: kištredice (izvedenica od kištre i gredice). A unutra danas ovo:

Na vrh
dikobraz View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Kolovoz 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dikobraz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2012 u 18:53
Pozdrav svima,
imam pitanje vezano za uzgoj zimske salate. Posijao sam negdje sredinom rujna salatu zimsku rjavku doma u one kontejnere od stiropora dovoljne širine. Pokrio sam folijom i nakon par dana su niknule.
Problem je u tome što je salata narasla 1,5 cm i mjesec i pol dana se nije pomakla niti milimetra. Danas sam ju presadio u plastenik u nadi da je bar razvila dobar korijen, ali ni od toga ništa.
Zadnja 2 tjedna sam ju stavio i van da joj nije možda pretoplo u kući, ali nikakvog nije bilo pomaka.
 
Da li netko možda zna u čemu je problem. Koliko često ih zaljevate dok tako rastu u kontejnerima? Na kojoj temperaturi ih držite, na suncu?
 
Hvala
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Studeni 2012 u 23:52
Moje iskustvo je da   salata   isključivo voli sunce,i da   treba imati svjetlosti,zalijevanje,ako je na svjetlosti,kao što teba   biti svaka 4-5 dana ,temperatura   zimske   salate ,za    normalan razvoj 10o -15o a   može i puno manje,a li je ova temperatura   najpovoljnija! ;)
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2013 u 12:57
Da li je netko sijao Romansku, Ovired salatu? Imate li kakvih iskustava, saznanja o toj salati? Navodno je jako dobra u kombinaciji s običnim salatama...Okusom podsjeća na lješnjake..sve ovo što sam napisala, našla sam na netu..Ja ću je ove sezone prvi puta sijati..rezultate ćemo tek vidjeti..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 511
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2013 u 10:55
Posadila sam salatu atrakciju u 4 mj. Ne stvara glavice nego počinje cvjetati. Zašto? Da li joj ne odgovara položaj?
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 14:50
Što se salate tiče, najbolja iskustva imam sa zagrebačkom kristalkom, lijepe krckave i slasne glavice... Sijala sam direktno na gredicu, bez presađivanja (nikada mi to nije uspjelo sa salatom bilo koje vrste), samo sam je prorijeđivala kako je rasla.
Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 15:30
Da li je prerano drugi tjedan sijati salatu direktno na gredicu? Ove godine imam namjeru sijati svaka dva tjedna tako da je stalno imam.. 
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 15:37
I ja bih htjela ranije posijati pa pokriti agrotekstilom... 
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 19:17
Moje mišljenje je da se sada već može sijati salatica i, za svaki slućaj, pokriti, kao što će to napraviti desert rose. Po mom iskustvu, salata puno bolje raste pri nižim temperaturama (naravno, treba paziti da ne smrzne). 
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 19:42
Eh, kakve su najave, biti će kod mene još i snijega. Možda za dva, tri tjedna ipak malo posijem i pokrijem, čisto radi eksperimenta - nemam puno za izgubiti! A da sam željna domaće salate, jesam... a tko nije!? Smile
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2014 u 20:06
Snijeg Wacko, kaj ponovo??? Ah, načekati ćemo se mi proljeća ove godine Unhappy . U svakom slućaju, treba prekriti, jer mraz zna iznenaditi i nije pravilo ako je već i travanj da ga neće biti.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.