Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mirisna kunica,goruća ljubav-Ageratum Houstonianum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mirisna kunica,goruća ljubav-Ageratum Houstonianum

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Mirisna kunica,goruća ljubav-Ageratum Houstonianum
    Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 16:59
Goruća ljubav je jednogodišnja biljka koja pripada familije Asteraceae, a poreklom je iz Meksika i Perua. Veoma je cenjena u hortikulturi za pravljenje cvetnih leja, ograđivanje cvetnjaka i leja, a pogodna je i za uzgoj u žardinjerama i saksijama na terasama.
Patuljaste forme Goruće ljubavi rastu u visinu 15 - 20 cm, dok visoke forme imaju visinu od oko 70 cm i koriste se kao rezano cveće. Listovi ove biljke su srcastog oblika, prekriveni sa dlačicama, a cvetovi su okruglasti sa igličastim laticama, najčešće plave boje, a boja cveta može biti i roza, bela ili svijetlo ljubičasta. Biljke se granaju i imaju kompaktan izgled.

Patuljaste sorte cvetaju od maja meseca do prvih jesenjih mrazeva, a visoke sorte od juna meseca. Uspeva kako na osunčanim mestima tako i u polusenci. Razmnožava se semenom i reznicama.
Seme se sije u Januaru ili februaru mesecu u prostorijama sa grejanjem ili u martu mesecu ako se rasad proizvodi u hladnim prostorijama. Za nedelju do dve dana na temperaturi od oko 20 stepeni niču biljčice koje se pikiraju u fazi dva para pravih listova. Nakon pikiranja temperatura treba da je 15 - 18 stepeni.
Ukoliko je rasad previše gust dolazi do izduživanja biljaka, pa o ovome treba voditi računa pri proizvodnji rasada. Od setve do punog cvetanja potreban je period od oko 3 meseca.

Ageratum houstonianum

Ageratum mexicanum
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 21:34
Evo slike jedne nerascvjetane - baš je počela cvasti:


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 21:42
lijepa je...i ja sam ih posijala al ne znam gdje - vidit ću kad cvijeće malo ojača hehe
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 21:57
Već ti cvate,Silvek!! BravoThumbs%20Up
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 22:19
Ups, malo sam se krivo izrazila - to je prošlogodišnja slika.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 22:38

A ja se čudim kak već cvate,a nisi spomenula da imaš neki staklenik.

Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 11:15
Nisam znala za naziv "goruća ljubav".Kod nas je obično mirisna kunica.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 13:09
Kod nas kazu jos i  .... ageratum, cicak, plavi cicak, kunica, plavi  gumbeki i sl...
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 13:27
Ima ih i u crvenoj boji,ove godine sam ih posejala,ova je jedna od proslogodisnjih, same se poseju i nicu.
 
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 13:40
mimar ovo tvoje na slici nije ageratum
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 14:03
Upravo sam hteo napisati da to nije ageratum, ja imam dve vrste ljubičasti i plavi.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 14:08
voki i ja sam prošle godine imala na braču ljubičasti i plavi, bio je u kombinaciji sa salvijom i baš mi je super izgledalo
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 14:30
 Hvala,  i ja sam bila u nedoumici videvsi sliku SilveK ali me je u zabludu doveo sajt Cvecare Neven na kome je cvet kao moj imenovan kao Goruca ljubav. Eto dokaza da su ovakvi formi jako poucni i da covek uci dok je ziv. Dajte mi samo naziv moje biljke da promenim u svom tefteru a admina molim za prebacivanje u odredjenu kategoriju.
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 14:37
Zato je dobro upisati latinski naziv, jer domaći nazivi mogu stvoriti konfuziju, jedna te ista biljka može imati nekoliko naziva ili jedan naziv može da se odnosi na dve ili više različitih biljaka.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 14:53
Originalno poslano od člana mimar mimar napisao:

 Hvala,  i ja sam bila u nedoumici videvsi sliku SilveK ali me je u zabludu doveo sajt Cvecare Neven na kome je cvet kao moj imenovan kao Goruca ljubav. Eto dokaza da su ovakvi formi jako poucni i da covek uci dok je ziv. Dajte mi samo naziv moje biljke da promenim u svom tefteru a admina molim za prebacivanje u odredjenu kategoriju.


ovo sam našla na google-tu

Lychnis chalcedonica -
rumenika

Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 15:10

Voki, u pravu si, zabunu unose upravo narodni nazivi a ja sam bzv. tek sada obratila paznju na latinski,u stvari jedini tacan. Svakako izvinjenje svima, za ispravku trazim seme ageratuma i cim cveta postavljam pravu sliku. Iris,to je to, i ja sam progooglala (on od mene oguglao) . Admine, molim jedno BRISANJE slicice ili posta smile143ili ce i to napraviti zbrku zbog ostalih postova. E jesam seprtlja Embarrassed!

Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 15:44
Imas  opciju brisanja - dole lijevo pise EDIT - koja dosta dugo stoji na postu pa mozes izbrisati i sama. 
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 16:02
Evo, stavio sam slike sa pakovanja semena iza teksta da ne bude zabune. Izvinjavam se, moja greška što to nisam odmah napravio.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2008 u 16:22
mimar meni ovo jako slici na verbenu

a ovu vokijevu ljepoticu kod nas zovu plava zvjezdica, bas sam je jucer posijala
nadam se da ce nesto i izaci
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2008 u 16:34
Ima jako sitno seme i sije se plitko, samo se malo seme prekrije sa zemljom. I ja sam jučer posijao dve saksijice sa ovim biljčicama. Baš dobro, da vidimo kako napreduju.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.