Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Babiana stricta
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Babiana stricta

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Babiana stricta
    Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 17:09
Babiana pripada odeljku Spermatophyta (semenice), pododeljku Magnoliophytina ili Angiospermae (skrivenosemenice) klasi Liliatae (monocotyledoneae), podklasi Liliidae, redu Liliales i familiji Iridaceae.
Babiana je lukovičasta biljka listova sličnih gladioli ili tigridi, ali sa nežnim dlačicama po listovima i dužine oko 15 cm. Stabla su prosta ili razgranata visine 12 do 20 cm sa 3-7 cvetova koji mogu biti beli, žuti, ljubičasti, crveni, roza ili lila boje, kao i dvobojni. Cvetovi su prijatnog mirisa., a veličina cvetova je oko 2,5 cm u promeru. Plod je okruglasta, mnogosemena čaura. Ova biljna vrsta je poreklom sa juga Afrike, toploljubiva je vrsta, a ime je dobila po babunima koji jedu lukovice ove biljke. Rod Babiana ima oko 60 vrsta, ali se najčešće Babiana stricta gaji kao ukrasna višegodišnja biljka. Lukovice su okruglaste sa vlaknastom ovojnicom. Cvetanje počinje krajem 7. meseca i traje 3-4 nedelje. Gaje se i B. plicata, kao i B. rubro-cyanea, B. disticha Babiana zahteva ocedna, propusna zemljišta bogata hranjivim materijama i zaštićena od vetra. Voli sunčane položaje i sadi se od kraja 3. do 5. meseca, na dubinu 5-7 cm i sa razmakom između lukovica od 5-10 cm. U regionima sa toplim zimama može prezimiti u bašti uz zaštitu, a u umerenoj klimi se u kasnu jesen lukovice vade i nakon sušenja spremaju se u suvu zemlju do nproleća kako se lukovice ne bi isušile. Razmnožava se lukovicama ili semenom, a pri razmnožavanju semenom do cvetanja treba da prođe 3-4 godine. Može se gajiti i kao sobna biljka, ali joj treba obezbediti jako puno svetlosti i direktnog sunca. Zaliva se umereno, a nakon odumiranja listova zalivanje se obustavlja. Jednom u dva meseca treba izvršiti prihranu mineralnim đubrivima sa povećanim sadržajem kalijuma. Lukovice obrazuju u toku vegetacije mnogo mladih lukovica koje treba zasaditi u jesen i držati na toplom, a zalivanje vršiti tako da se između dva zalivanja površina zemlje prosuši. Ako želimo da Babiana cveta u proleće u sobnim uslovima, tada lukovice sadimo u jesen. Lukovice u zemlji propadaju ako je temperatura manja od -10 stepeni kao i u vlažnom zemljištu. Idealna temperatura za ove biljke je 20 stepeni i više
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 22:05
Ja sam ove godine prvi put kupila lukovice, i to samo 3 kom u pakiranju, nadam se da će niknuti...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2008 u 07:52
I ja sam uzeo jedno pakovanje sa 5 lukovica da prvo vidim kako izgleda ova biljka.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 08:46

Moje babiane počele sa cvetanjem.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 08:47
Zaboravih da napišem da predivno mirišu.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 12:05
Sto ti nemas voki(mislim od lukovica)?Svaka ti cast
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2009 u 22:00
Od moje 3 lukovice samo je jedna ove godine cvjetala, ali i to je početak Smile Provjeravam Vokijev post dal ih moram vaditi na jesen - moramThumbs%20Up
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2012 u 21:19
Listopadna biljka, broji 61 vrstu koje rastu iz lukovica. Domoroci Južne Afrike obično poznaju ovaj cvijet kao Babun cvijet ili Babunov korijen jer korijen i izdanke jako vole jesti pavijani.

Biljka ima kratke, vitke ili široke listove. Mirisne cvjetove tvori u kasno proljeće ili ljeto. Svaka lukovica tvori 10 ili više cvjetnih stabljika i svaka stabljika nosi 10 ili više cvjetova u bijeloj ili nijansama žute, plave i svjetloljubičaste boje.
B. stricta je najpopularnija vrsta i njeni lijepi cvjetovi mogu trajati oko mjesec dana u vrtu. Babun cvijeće se može uzgajati u posudama stavljeno u staklenik ili na hladnom sunčanom prozoru.
 
Babun cvijet je otporan u zoni 8-10. U područjima gdje zimske temperature padaju ispod 0, ove biljke mogu biti posađene u zaštićenom području s južne ekspozicije prekriven malčem i debelim slojem lišća, sijena i sl. materijala. Biljke se na ovaj način mogu uzagajati kako na dalekom sjeveru tako i u državama Srednjeg Atlantika.
U područjima s mokrim ljetima iskopati izdanke i pohraniti ih na toplo prozračno mjesto do jeseni. Lukovica bi trebala biti smještena na sunčanom ili vrlo laganom zasjenjenom mjestu na početku hladnog jesenskog vremena.

 Posaditi ih u dobro drenirano tlo koje se sastoji od dva dijela ilovače, jednim dijelom lišća s malim dodatkom trulog gnoja i pijeska. Posaditi ih 5-9cm duboko. Također možete posaditi 10-12 lukovica ( dublje) u teglu.

Biljke ne dirati sve dok ne bude gužva u tegli. Zalijevati redovito tijekom cvatnje. Nakon cvatnje, dok cvijet ugine i biljka počne gubiti lišće, smanjiti zalijevanje, kad se listovi totalno osuše, tlo isušiti sve do jeseni. Razmnožavanje: Lukovice ili mali izdanci koji okružuju stare izdanke ili lukovice mogu se odvojiti i zasaditi posebno kada male biljke dosegnu veličinu cvijeta. Sjeme se sije u rujnu u pjeskovito tlo i stavi na svjetlo mjesto. Lukovice iz sjemena procvast će sa 18 mjeseci starosti.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2012 u 21:20

Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2012 u 21:23





Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2012 u 03:48
Nikad čula za taj predivni cvijet...Zar su ovo tvoji cvijetovi? Moram malo pročitati o njemu..Tko zna gdje se može kupiti....
sutra je novi dan
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2012 u 06:25
Eeeej draga! Nažalost nisu moji cvjetovi, to sam tek pronašla na netu i htjela podijeliti ovdje sa svima vama...A sjeme ima na Ebay-u. Ima širok spektar navedenih boja.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2013 u 00:56
smile93
Rijeka

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.