Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Čubar, satureja - Satureja hortensis L.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Čubar, satureja - Satureja hortensis L.

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Čubar, satureja - Satureja hortensis L.
    Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 22:58
Na žalost ne mogu naći forum u kojem smo nešto pričali o čubru, ali nadam se da će ovo pogledati oni koje čubar zanima.
Big%20smileDakle, sjemena nisam našao u trgovinama, ali sam u OBI-ju u Sisku našao među ljekovitim i začinskim biljkama teglice po 14,99. Ne piše hrvatsko ime, već samo latinsko - Satureja hortensis ili Satureja montana.
Za detalje o čubru - ako se tko javi..
Bok, Prepelica
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2008 u 23:17
Prepelice, samo ti nama napiši kojim tegobama on pomaže! Uvijek je dobro to na ovakvim temama pročitati. Ujedno se i educiramo o istim biljkama! smile141
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 00:00
smile213
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 17:10
Dakle (koliko se sjetim iz glave) čubar je prvenstveno biljka koja stimulira i potiče probavu, a kako je intenzivnog mirisa, odličan je začin za sva teška jela - divljač, pečenja, pa i variva i gulaše. Koristi se još od antike, gdje po pričama potiče ona mala zločesta šumska bića na nečasne radnje, što bi mi danas preveli kao "afrodizijak".
Vrlo blizak srodnik timijana i majčine dušice, i vrlo im sličan.
Više drugi put, Bok, Ive
Na vrh
xenia64 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 752
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje xenia64 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 18:05
Ove godine kao da su svi poludjeli za ćubrom. Sjemena nema ni za lijek, nije ga bilo ni u Dubrovniku, na eko smotri.
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2008 u 21:58
Ja sam dobila na poklon malu sadnicu! Još nije za dijeljenje, ali kad bude slobodno se javite i udijelit ću vam drage volje!
Još ga nisam koristila ni za što!
Hvala prepelice na savjetima!
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 02:42
Mozete li staviti slikicu Čubra ko ima, i latinski nazivQuestion
 
HvalaWink
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 08:18
Da, i mene zanima slika.....
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 09:46
Ovaj što raste na Velebitu zovu čubar ili vrisak (primorski vrisak), a latinsko ime mu je Satureja montana L., ima i par podvrsta, a ovaj poznatiji je Satureja hortensis, od kojeg su možda stvoreni i neki uzgojeni križanci, jer ovaj moj više podsjeća na majčinu dušicu. Nemam sliku, ali sličan je majčinoj dušici, s tim da su mu cvjetići, osim na vrhu, smješteni i u pazušcima listova (kao kod matičnjaka). Pozdrav, Ive
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 10:28
Našla sam na internetu slike
 
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 23:21
Vrtni čubar,lat. Satureja hortensis čije se sjeme može naći u biljnim ljekarnama, upotrebljava se kao začin i ljekovita biljka kao što je prepelica pojasnila.
Divlji čubar ili primorski vrisak, lat. Satureja montana, nalazimo po primorskim brdima, vrlo je aromatičan i jednako ljekovit kao i vrtni.
Ja sam ga ovog proljeća prenijela iz prirode u moj začinski vrt i fino se primio.Sad ga pratim hoće li biti jednako aromatičan kao u prirodi koja cijela miriše tamo gdje on raste.Approve
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 23:37
Fermina, gdje raste u prirodi, kakvo mu je stanište? Ja sam u južnoj Dalmaciji. Voljela bi ga pronaći u prirodi.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 09:14
Raste na dobro osunčanom kamenitom, vapnenastom tlu u primorju.Obično tamo gdje se tlo nekad obrađivalo i gdje nema gustog raslinja ili šume.Ali voli i puteve.Vidila sam ga čak uz sami asfalt nekih seoskih puteva.
Sada je to mali grmičak kojemu se grane još nisu razgranale, sitnog produljastog lista.Najlakše ga je prepoznati po mirisu kada se listovi dobro protrljaju među prstima i pomiriše. Ima miris sličan majčinoj dušici,origanu,mažurani ali intezivniji.Evo to link:
 
 
 
 
 
 
 
 
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 23:54
Pozdrav drustvu zacinoljubaca,
 
da vas obavestim, ja sam danas kupila seme Čubra:
hr.-sr. Čubar/ sl. Šetraj/ engl. Savory Summer - lat. Satureja hortensis L.
Mnogo lepo izgleda na kesici sa zvezdastim gustim listovima. smile94
Evo sada švrljam po sajtu: www.semenarna.si pa vam posaljem ovde link ako ima slika tog koji sam ja kupilaThumbs%20Up:
 
Proizvođač - Semenarna Ljubljana
Osobina: Odličen sosed fižolu (ne razumem šta je fižol, možda pasulj?)
Seme klija 12-18 dana na svetlu.
Seje se u leje za klijanje u 4. mesecu, a vani u 5. mesecu (sad je pravo vreme).
Jednogodišnja biljka, stvara mali grm.
Za sušenje se bere neposredno pre cvetanja.
smile161
P.S.
 
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 18:47


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 10:25
.... u primorju ga ima maltene svigdje gdje se zađu u prirodu.....

...evo jedna stvar koju nitko nije spomenuo a to je da je čubar/vrisak/ satureja monta više nego hortensis slovio kao jak afrodizijak u frncuskoj tako da je u nekim krajevima bilo skoro istrebljen zbog francuske ljubavi u ljubav!Embarrassedopćenito diže rasšpoloženje, pobrzava meabolizam i pbavu ali od velikih količina ili jačina / ili kod potrebe može dobro poslužiti za reguloiranje... premekane stolice...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 18:23

Nedavno sam u jednom pohodu na neku čuku na otoku pronašla grmić koji bi mogao bit vrisak, čubar....sad nema cvjetove pa ga ne mogu odrediti...prebacila sam ga u vrt  pa cvjetovi popadali.....

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2008 u 15:03
Upravo cvijeta.Uslikat ću ga poslije i staviti sliku.


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2008 u 01:45
Evo mog čubra(Satureja montana ) prenesenog iz prirode u moj začinski vrt.
Ako se može primjetiti, jedan je sa sitnim(desno na slici) a jedan sa malo većim listićima.




Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2008 u 12:51
.... a joj.... dajte koji bližu sliku.... po ovoj ga ne bih niti ja prepoznala a berem ga godinama.....  nije da špotam ali ma nas i koji slabije vidimo...smile157
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.