Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Čubar, satureja - Satureja hortensis L.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Čubar, satureja - Satureja hortensis L.

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2008 u 15:31
Probat ću poslije, ali aparat mi nije baš prva liga.Kao što već jednom rekoh,naslijedila sam ga od djece koja uvijek moraju imati sve naj...pa mamama daju odsluženu tehniku.Unhappy
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2008 u 21:06
...kod mene ista stvar ( osim što nemam djece... :o).. pa slikam mobitelom... a to znači da moram ( kao kod starih fotoaparata) dobro gledati gdje je sunce i sjenu.... pa opaliti cca 30 kom da 3 budu razaznjive.... pogotovo kod bilja... ljudi su veći pa je lakše  :O))
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2008 u 14:59
Griva, evo čubar na pregled ako su slike išta bolje.Sumnjam!Valjda se vidi da je jedan sa većim a jedan sa manjim listovima.Našla sam na net-u da ima više varijeteta u oprirodi.



 Toliko s mog digitalca.
Evo link za slike sa net-a:

http://www.mountainvalleygrowers.com/satmontana.htm




Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2008 u 07:17
...jutro, a joj.... znam da kvocam al onaj tipičan hortensis ili montanu ne bih tu prepoznala ... kod mene raste onaj vulgaris totalni tip... :O))..ko iz kamenog doba skoro:O)))... al eto danas na kvarneru najavili mjestimične pljuskove ( nadam se) pa čim počne padati odh ja sa mobitelom u šumu  :O))) da pokažem i ovu vrstu...kišu čekam jerbo kod nas zmije plaze na sve strane...svake god bar jedna -dve skončaju u našem dvorištu ( uz rub šume je) ove god to bi ponovo poskok.....a jučer se zavlačila pod grm lavade i našla jednu mrtvu...poluraspadnutu.... koma... a kosimo travnjake sigurno 1 x tjedno....sad čini mi se da je sljepić...al....

...imamo 2 para ježeva koji operiraju susjedstvom...imate li kakvu ideju kako da ih podmitim da ostaju duuuuže kod nas?? ...oko cca 23:30 svaku večer su na kopanju mlijeka i mačjih keksića al kad pogrickaju kreću dalje... a ja bih da se nastane kod nas.... pa ako ima kakava ideja je bih bila presretna smile79
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2008 u 07:24
p.s.  ... tražim  al ne mogu naći kako da kontaktiram administartora...da ga pitam smijem li reći za jednu stranicu gdje se može skinuti besplatan e časopis o holizmu ... a imaju i članci o bilju, aromatepariji... dosta zanimljivih tema smile127
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2008 u 07:57
Griva, pogledaj temu :  Zmija u mom vrtu.....ili tako nekako, Iris  je otvorila tu temu   i raspravljalo se i o ježevima........
Mislim, da je ježeve teško zaustaviti, barem iz mog iskustva!
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2008 u 08:00
I meme muči taj čubar -  S. montana, ovo što sam ja našla nije kao u Fermine....ima sitne, produge listiće .... 
Ako možeš slikati cvjetić i list u što krupnijem planu!?Hug
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2008 u 08:05
... da ... ne bim štela .... ali i hortensis i montana su vrlo, vrlo slične... jedva da se može raspoznati razlika...a zapravo jedina ta da kod nas hortensis uopće skoro ne raste nego njegova podvrsta montana....pogotovo primorje...... a opet....ima tih varijateta i križanaca u svemu dosta pa tako valjda i tu.... križanaca mente ima preko 600 vrsta...  a ja uslikam pa stavim.... valjda ću uspijeti... a listići šiljasti...je..
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2008 u 16:20
...ono što je manči stavila slike je satureja montana....ovo drugo od fermine daze možda neki varijatet......    slikala maloprije mobitelom...paaaa.... eto kakve su takve su .... cvijeta još nema..... a dublje ući na livadu se nisam usudila jer kiše još nema niotkuda....





Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2008 u 17:57
Hvala, griva, super si slikala....nemoj dublje ići u livadu nikako!
Idem na otok pa ću slikati mog "mogućeg" saturejca!Hug
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2008 u 18:18
... ma ovo je sigurno 100% satureja montana, pitanje je samo koji je vaijatet onaj od fermine daze....više drvenast nego zeljasto-sočan grm od nekih 20 - 80 cm...odokativno  :O))... zavisi od zemlje, kiše i sjemena... ima bijele, bijelorozaste ili bijelopalvkaste cvjetiće skupljene u cvat koji više klasast nego kuglast, četverobridna stabljika, porodica usnatica ( to se lijepo po cvijetu raspoznaje kod njega).... cijelo primorje obraslo  njega...i na čistom će kamenu rasti maltene...u rijeci iznad i uokolo drenove kažu da krcato.... misriši osvježavajuće začinski, pčelice ga obožavaju...cvate čak i do kasno u jesen, često dakle 2 cvatnje..
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 14:02
Našla sam ja i tog sa uskim listom.Miris je skoro identičan.
Ovaj tvoj još ne cvijeta zato što je puno sjevernije.Ja sam na jugu Jadrana, vrućine, sparine, pa je prije procvijetao.Jučer sam ga već brala.Uslikat ću stručak ako uspijem.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 16:24
Evo ga, jučer ubran za sušenje:




Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 17:30
..ma ne znam...ja znam samo za onaj običan satureju montanu običnu  na je  uskolisna...mož biti da ima i širokolisni...ima  biljaaaaa  ..  :O)))
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 19:57

Nikad nisam čuo za taj čubar prije, volio bih to čisto radi egzotike imati u vrtu, ako netko ima sjemena viška bio bih jako zahvalan. Smile

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2008 u 01:15
Evo i ja sam našla taj sa uskim listom.Na škrtom pelješkom kamenjaru on izgleda ovako:





Usporedila sam i mirise (imam dobar nos ):
Ovaj uskolisni ima oštriji miris, daje na divlje.Pa bih rekla da je on stvarno Satureja montana.Pričekat ću da procvjeta za konačno mišljenje.

Miris onog  "mog", sa širim listovima više podsjeća na origano, bogatiji je i pitomiji, vrlo aromatičan. Mislim da je to Origanum heracleoticum, kojega još nazivaju grčki origano ili bijeli origano ili kretski origano.Na net-u sam našla sliku koja poprilično potvrđuje ovo moje mišljenje.

http://www.dipbot.unict.it/orto/0674-1.html

Dakle, mogli bismo zaključiti da je divlji čubar uskog lista sa oštrim vrhom, kako griva kaže,a ovaj što sam ga ja zvala čubrom je zapravo grčki ili bijeli origano.Kao začinu dajem mu prednost pred čubrom.Ludo dobro miriše!



Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2008 u 23:50
Opet me muči   -  vrisak tj. čubar!!
Taj moj, možebit-čubar ima drvenaste donje grane i višegod. je biljka, nije jednogodišnja zelen... A što sad?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 00:03
Čubar je sigurno.I kod nas je po ovoj suši tako jadan.
Onaj na prvoj slici sprema se cvjetati.Kao i ovaj na mojoj slici:

Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 20:52
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

Opet me muči   -  vrisak tj. čubar!!
Taj moj, možebit-čubar ima drvenaste donje grane i višegod. je biljka, nije jednogodišnja zelen... A što sad?


no nakon 2 mjeseca eto da ja štogod napišem kao odgovor.... :O))))

...iako ga mnogi autori opisuju kao jenogod biljku ( većinom zahvaljijući prepisivanju iz drugih knjiga) onaj divlji!!! vrisak/čubar/satureja koja raste ne na tako surovom tlu...kakava je naša obala a vjerujem i dobar dio kontinenta iako tamo nije samonikao...je biljka koja deinitivno nije jedogodišnja i koja ima drvenasti mali grmić koji preživljava kao suho šiblje zimu i na proljeće iz njega ponovo otjeraju zelene grančice ... od cca 10- 40 cm koje opet preko zime umiru, suše se i ostaje drvenasti dio koji je svake god mrvicu duži i duži....

...
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 21:59
Tako ti za prepelice prepisuju već godinama jedan od drugoga u člancima, a i u stručnim knjigama takve nebuloze protiv kojih se uzalud borim...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,283 sekundi.