Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Čubar, satureja - Satureja hortensis L.
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Čubar, satureja - Satureja hortensis L.

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
Korisnik
Poruka
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 09:36
Griva, potpuno se slažem......bečila sam oči po kamenjaru i upravo tako vrisak izgleda....drvenast , grmolik....na proljeće udara zelene grančice koje su sočne ovisno o količini kiše.....čak sam našla i malo sitniji sa sitnijim lila cvjetom i krupniji sa cvijetom koji ima točkice u ždrijelu....
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 21:08
...duboko vjerujem da sjeme ( koje je samo po sebi uvijek ponešto jedinstveno, drugačije... i svi ljudi su različiti zar ne....) pa zemlja ( koja je kemijski različita od mjesta do mjesta...)... itd... uvjetuju te male razlike....

...no...ima nešto što ne znam što je iako me jedna žena na velebitu uvjeravala da je to satureja spica....za koju pojma nemam...kao neki oblik vriska... koji ima vrlo slične lističe ( ali pod dodirom su nekako više gumasti, kao kod one sredrne jele....) ali biljka ne miriši niti približno slično ovom klasičnom vrisku...a ima jako lilaste cvjetiće koji čak vuku na neku varijantu ljubičaste....... meni jako slično ali nisam sigurna da je to kakav vrisak....
manči, usporedi miris!!... on je uvijek za laganu nijansu drugačiji, zavisi i od okolnog bilja, zemlje bla blaa....ali uvijek ima onu jednu istu notu.... kao npr plava šljiva... znaš kakav je okus...ali ima i tu blagih varijanti u okusu...
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 22:11
...ma da... to su možda i varijeteti iste vrste.....i bilo je razlika u mirisu....moram ponovo poć na brdo....cvjetovi se zapravo dosta razlikuju u veličini i boji.......
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 22:19
slikaj!!!..bar 3-4 slike iste biljke!! 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2008 u 18:52
...evo danas uslikala ponovni lagani cvat vriska...no ima cvata još al me potjerala kiša......
...a našla i to što je manči spominjala pa stavim na identifikaciju.....jer to je ono što mi je jedna žena rekla da je isto vrisak....al ne znam... ja ju kao takvu ne znam.... pa poglečte....


vrisak - satureja montana


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2008 u 09:59
.....da to bi bio onaj krupnijeg cvijeta...onaj pravi što smo tražile....stavit ću slike onog sitnijeg samo moram po brdima..... 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 23:12
....našla sam slike onog sitnijeg vriska...
 
 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2008 u 14:42
...uf... ne znam..evo skočila za kuću i mobitelom opet slikala.... jer ja ovu tvoju vrstu ne znam..drugačija mi je....


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2008 u 00:10
Pa naravno da je drugačija.Ja sad pronašla još nekoliko satureja:
satureja cuneifolia - klinastolisni vrisak
satureja subspicata (ili je to ova montana )
Ima njih više.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2008 u 00:15
...ja sam našla da subspicata raste u primorju....
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2008 u 12:03
...ovo gore šta sam ja slikala je satureja montana
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2008 u 12:04
...a iskreno misam znala da kod nas raste samoniklo toliko satureja?..bo, mislila sam da kod nas rastu samo hortensis i montana...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 13:03
Ja pročitala da ih ima 100 vrsta.Naravno, ne rastu sve kod nas.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 14:39
 fermina......
... naravno da ne... možda svega par vrsta i to raširene po cijeloj zemlji ( a izrazite i bitne su značajke pa time i biljne vrste : kontinentalne klime, planinske i primorske....
...a vidiš ja nisam znala da ih ima toliko... jel to vrsta ili križanaca vrsta??
...a gdje si našla i kakva je i kako si ju detektirala vrsta ta spicata-...ili nešto na s... ..i ako imaš sliku bilo mi mi drago vidjeti :O))
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 14:42
elem da ta subspicata nije ono što sam ja slikala.... ono sa ljučibastim svatom što mi gđa na velebitu rekla da je satureja spica ????
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2008 u 23:19
Za vikend idem malo u prirodu sa aparatom.Valjda nađem što.
Nisam ni ja vjerovala  da ih ima toliko.Ako naletim na tu stranicu stavit ću link.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Rujan 2008 u 13:11
...more!! :O)... a možemo i  manči zamoliti da baci pogled...ona zna kako eliminacojim po botanici doći do imena..... ako bude imala vremena.... mislim da je to opširan posao.....

Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 10:15
...evo me....donjela knjigu pa ću prepisati osnovne značajke  roda Satureia L. 
 
R.Domac :   Mala flora Hrvatske i susjednih područja
 
Satureia L.
 
1....hortensis L...   jednogod.zelen ; listovi linealno lancetasti, goli; cvjet crvenkastoljubičasti. Sred.podr. H. Slo.  i  kultiviran
 
 
2....polugrmovi; listovi lancetasti, najgornji se često završavaju bodljicom
 
to su :
 
    a)....subspicata  Vis.   -   stabljika i grane 4-bridaste, gole ;  niska, gusto busenasta b;  listovi rijetko žljezdasto točkasti; vjenčić crvenoljubučast  (   rijetko bijel ), u ždrijelu s tamnijim pjegama;  Hr, Slo, BH,Cg...
 
 
    b)....montana L.   -    stablj. i grane okrugle,  fino dlakave;  biljka viša i vitkija; listovi gusto žljezdasto istočkani; cvjetovi bijeli, ljubičasto istočkani ( rjeđe crvenkasti s ljubičastim točkama ).....rasprostranjen  ------- obuhvaća nekoliko oblika   -    (  tu je štos što mi imamo različite boje cvjetova jer se pojavljuje u više podvrsta ) 
 
   
 ...po ovom autoru u Hr rastu 3 vrste vriska !!!!
 
 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 10:38

Juhuuuuu!!!!

..našla slika na internetu...

Satureja subspicata ssp liburnica ( po znanstveniku iz Californije )

Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 10:40
...predivan je...volila bi ga u vrtu....smile126
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.