Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Živice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Živica od lavande
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Živica od lavande

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
mimoza View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 31
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimoza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Živica od lavande
    Objavljeno: 17 Travanj 2008 u 14:25
molim pompć, dali je netko sadio lavandu kao živicu i dali netko zna nešto o tpme. hvalaApprove
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2008 u 21:50

evo, ja naizmjenično posadila lavandu i ružmarin i redovito održavam kao živicu... slikat ću kad lavanda bude cvala
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2008 u 21:58
Vratila si se mima, e baš mi je drago, a živica ti izgleda kao da je park-prekrasno i ja obožavam ružmarin i lavandu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
mimoza View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 09 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 31
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimoza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2008 u 22:09
mima živica ti je super, kad si je posadila, ja sam danas posadila lavandu na razmak od 30cm, jeli to dosta.smile127
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2009 u 11:38
Ljetos sam bila u Šimunima na otoku Pagu i oduševile su me živice od lavande i ružmarina.Proljetos sam posadila brdo lavande uz stazu u dvorištu i molim Boga da se dobro zakorijenila i da na proljeće pokušam formirati bar malenu živicu.Jedino je problem što je ovo ipak Zagorje,hm...
Na vrh
zagorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 688
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zagorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2009 u 11:58
Ivna ništ se ne brini, lavandi ti je super u Zagorju, kod mene raste ko u prići  Wink kad krene u cvatnju, otkidaj pupoljke tako da ti se više koncentrira na rast i druge godine češ imati  velike  lijepe grmove 
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2009 u 12:22
Thumbs%20Up,thanks.Imam ja lavande stare jedno 3-4 god. koja raste u grmovima i predivna je ali ja hoću živicu,bar malu ,malecku.O jesam tvrdoglava kao ...
Ako ju sjećem sa strana i okidam listove,logično bi bilo da ide u visinu ili?
Na vrh
zagorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 688
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zagorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2009 u 12:51
 trebala bi, da. pogotovo ako je gusto posadiš pa neće imati puno mjesta za ići u širinu... ak češ otkidati bočne grančice budi oprezna da je ne ogoliš previše jer ti sam grm neće lijepo izgledati. najljepša je kad cvate al moraš misliti i na ostatak godine... donje se grane znaju posušiti pa ponekad ne izgleda privlačno. moj ti je savjet da osim tako u živicu posadiš još par njih negdje drugdje pa ako ti bude koja loša da je možeš zamjeniti Wink
sretno Thumbs%20Up
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2009 u 12:54
E ovdje se stvarno ne čeka dugo na odgovor. smile78 od "lavandoljupke" !
Šta mogu , jednostavno ju obožavam (MM mi kaže u šali da se ne bi iznenadio da ju nađe i u spavaćoj sobi koliko ju volim).
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2009 u 00:57
Originalno poslano od člana mimoza mimoza napisao:

mima živica ti je super, kad si je posadila, ja sam danas posadila lavandu na razmak od 30cm, jeli to dosta.smile127


30 cm je premalo. Posadi je na 70-90 cm. Ako hoćeš živicu koja će te štititi od pogleda, lavanda ti ne može biti izbor.
Tokom rasta, donje grane lavande ( i ružmarina) odrvene i  ružno izgledaju, zato je najbolje lavandu kositi na način na koji to rade uzgajivači radi prerade u ulje. Onda ona svake godine fino raste i cvjeta. Ja obožavam cvijet pa se ne pridržavam toga pravila. Pokosim je tek na jesen, tako da uvijek moram odsjeći i dio odrvenjenih grana iz koji neće niknuti nove.

Evo moje "živice" jesenas, nakon orezivanja.











Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2009 u 11:17
Moram priznati da je jedan dio moje živice gušći a jedan koji je u sjeni puno rijeđi.Nažalost nisam opremljena da šaljem fotke Unhappy . Isto sam ju posadila uz stazu od stare cigle.Ne mora ona biti visoka ali bih ipak malo geometrije smile155.
Na vrh
Neven1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Neven1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 02:07
Kako doci do sjemena lavande, potpuni sam laik sto se nje tice..i kako se sije.?

Odnekud sam cuo da se u onim mirisnim platnenim kesicama sto se u njima nalazi lavanda (mirisne ukrasne) moze iskoristiti pa se usijati, imal tu istine...hvalaSmile
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 07:20
neven dobrodošao na forum

nisam sigurna, ali mislim da sam sjeme vidjela u konzumu - na stalaži sa ostalim sjemenom

ali ne znam, zašto želiš sijati lavandu - stvarno ne znam kako ide sa sijanjem (koliko je isplativo i zahtjevno)
...kada možeš užicati ili ubrati granu lavande (u susjeda, u prolazuWink...) i u posudice nasaditi "brdo" sadnica
sigurno se neće svaka primiti, ali one se relativno lako i brzo ukorijene pa će nešto i ostati

(pomiješaš vrtnu zemlju sa pijeskom i u početku paziš na zalijevanje - iako kao odrasle biljke u zemlji ne trebaju puno vlage dok su male i pogotovo ako su u posudi - ne smije se presušiti zemlja; kad primjetiš da pušta nove listiće znači da si uspio sa zakorjenjivanjem)

a da ne spominjem da je inače sa reznicama sve puno brže nego sa sijanjem

imaš i temu o lavandi na začinskom, a imaš i savjete o zakorjenjivanju biljaka


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 07:21
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 07:22
a evo i dio foruma sa savjetima o razmnožavanju biljaka

http://www.cvijet.info/forum/forum_topics.asp?FID=28
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 07:30
a što se tiče lavande - od velike grane kidaš samo vrhove - da su otprilike do10ak cma dužine, može i manje, ali ne duže

skineš par donjih listova i zabodeš u posudicu sa mješavinom zemlje i pijeska (lavande ne trebaju hranjivu, bogatu crnu zemlju)

staviš negdje u polusjenu prvih par tjedana (ako si u unutrašnjosti i ima još opasnosti od mraza možeš ih   skloniti u zatvoreno ali negrijano)

zalijevaš po potrebi - ne smiju plivati u vodi i biti natopljene, ali ne smiju ni ostati bez vode dok se ne prime kako treba

kad krenu s novim listićima možeš s njima na sunce, ali i dalje paziš da ne presuše jer iako lavande vole sunčana i suša mjesta dok su u posudi ne podnose nedostatak vlage

ako si na obali - pogotovo u dalmaciji i nema više opasnosti od mraza grančice možeš zabosti direktno u zemlju na željeno mjesto i naravno - povremeno zaliti - ovisno o kiši itd.

ja sam ovako radila i meni ide, vjerovatno će se javiti još netko sa svojim iskustvom


nadam se da ćeš imati uspjeha sa sjemenom ili reznicama - za što se već odlučiš
Na vrh
Neven1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 20 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Neven1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2010 u 17:40
Hvala Natalija na lijepim savjetima..posto sam iz Bihaca nigdje jos nisam primjetio da je neko uzgajao lavandu u vrtu, pa sam morao potraziti pomoc ovdje.

a za lavandu sam se odlucio zbog njenog mirisa i boje jer mi prelijepo izgleda kad je u cvatu, a nadam se da cu i ja dozivjeti da i moja bude takva..

potpuni sam laik sto se nje tice, ali tvoji savjeti ce mi dobro doci, i gore pomenuti link o lavandi..



jos jednom zahvaljujem.Smile
Na vrh
lucy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2541
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 12:46
Živica od lavande i ružmarina mi se jako sviđa. Ove sam godine i ja posadila naizmjenično nekoliko grmova lavande i ružmarina uz prilazni put. Jasno mi je kako ću orezivati lavandu, ali za orezivanje ružmarina mi treba savjet. Kada se to radi i na koji način?
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2010 u 14:18
Lucy ružmarin se puno lakše i ljepše oblikuje od lavande, nju treba dobro skratiti da joj ne odrvene grane. Ružmarin imam kao živicu i šišam ga u kocku, a vidjela sam kod nas da ga šišaju i u kugle, treba ga šišati najmanje dva puta godišnje u proljeće i u ranu jesen (barem tu kod mene).
Ako želiš nisku živicu onda ćeš ih moći ujednačiti, ali ako želiš malo višu onda će biti teže rezati na istu visinu.
Ružmarin šišamo (MM) onom električnom šišalicom.
život je more
Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2011 u 08:28
Molila bi da miodgovorite, ako netko zan da li bi lavanda uspjevala da ju zasadim uz zimzelenu živicu. Naime na jedan pojas će ići zimzelena živica, aostaje dio prazan gdje bi zasadila na svakih nekoliko metara jednu lavandu, da malo razbije monotoniju, pa me interesira da li bi lavanda uspjevala.

Unaprijed hvala na odgovoru.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,347 sekundi.