Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Encijan - Gentiana septemfida
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Encijan - Gentiana septemfida

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
gentian(a) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gentian(a) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2008 u 10:28
Pa i nisam baš ćuo za jesenske, što ne znači da ih nema....(stalno izmišljaju nešto novo) Smile
I da, trebao bi počet normalnu cvatnju!

Npr. Sadio sam trajnice prije nekih 2mj. i sad većina cvate, a većina je proljetna vrsta. Sad kad ih posadiš one još možda malo cvatu, prezime i cvatu opet u proljeće ali ne više u jesen!
Da baš hoću mogu natjerat encijan da mi sad cvate, mogu ga natjerat da cvate i u 12mj. Ali činjenica je da tako mučiš biljku, što nemora značit da se neće primit i normalizirat!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2008 u 09:52
TongueHvala,vidjet ćemo kakav će biti u proljeće.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 14:41
Shasha, vidim da te zbunjuju termini proljetni, ljetni i jesenski. Rod Gentiana obuhvaća oko 400 vrsta jednogodišnjih, dvogodišnjih i trajnica, vazdazelenih i listopadnih. Rastu u umjerenoj klimatskoj zoni Europe, Azije i sjeverne Amerike. U tropskim područjima ih nema , a u Africi samo u planinskim predjelima Maroka. Križanjem ovih biljaka nastali su brojni kultivari. Većina ima plave cvijetove u obliku trubice, ali ima i bijelih, ružičastih, žutih, a visinom variraju od 5cm do 1 m (G. lutea). Oni gornji termini se upotrebljavaju u vrtlarskom žargonu prema vremenu cvatnje. Proljetni je G. verna, ljetni G. septemfida, a jesenski G. ornata (Nepal) i sino-ornata (Zap. Kina, Tibet) i G. farreri, te križanci između njih, G. x macauleyi prema nekim procjenama najljepši iz roda Gentiana. Dok će G. farreri podnijeti alkalično tlo, ostale 'zvijezde' azijskog porijekla bezuvjetno traže tlo siromašno vapnom, pa se vrlo lijepo uklapaju u društvo s niskim rododendronima, jedino što im treba više sunca i umjerena vlažnost. To znači da bi ih trebalo i zalijevati s kišnicom. U alkaličnom tlu i zalijevani tvrdom vodom ugibaju.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 22:46
E to mene zanima.smile79Baka Bea.
Ma meni ,laiku,je svaki cvjetak lijep a o večini ništa ne znam pa mi svašta mogu i prodati.Ja pitam tek kad kupimBig%20smile
Znači da će ovaj,tzv.jesenski,i sljedeće jeseni cvasti.Iskreno,meni skoro isto izgledaju.Ok,mala razlika je u cvijetu,ovaj nije tako jako plav no mislila sam da je to zbog sunca.Ipak je onaj proljetni na jačem suncu.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 08:00
Shashko, za uživanje u ljepoti encijana nije važno kako se zove. Kad dođeš k meni možemo po knjigama prolistati pa da vidiš razliku. Orijentacije radi, na str. 2 je G. verna. a na str. 1 teško je na osnovu fotografije, meni laiku, odrediti o kojoj je vrsti riječ, jer su slični G. acaulis, alpina, angustifolia, dinarica, clusii (a gdje su još njihovi varijeteti, pa kultivari azijskog porijekla). U hortikulturi su svrstani u acaulis tip, za koje je karakteristično da se trubasti cvjetovi pojavljuju iz lisne rozete. Ja imam G. septemfidu var. lagodechiana, bez ikakvih zahtjeva cvate cijelo ljeto i to redovito nekoliko godina, čak se i sad pojavljuju pojedinačni cvjetovi. G. alpina je tek nedavno posađen. Toliko su lijepi da mi se čini da ću proširiti paletu encijana.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2009 u 18:59
Vidim nikog dugo nema u ovoj temi, a ustvari moram napomenuti da sam sve što me zanimalo o encijanu upravo ovdje i našla, što nije slučaj s nekim drugim biljkama.
Dakle ja imam onog kojeg ima i shasha, jer je od nje i došao, Sadnica posađena u vrtu izgubila je lišće, pa me malo prepala, ali sada baca nove male listiće, dakle budi se recimo iz zimskog sna, baš me danas razveselila.
Usput još sam od nekog dobila i sjemenkice, vidim da se sije  u jesen, ali može i proljeće, pa valjda neću pogriješiti ako ga posijem za koji mjesec.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2009 u 15:09
Kupila sam encijan u Buzetu, jel mi netko može reći kolika će to biljka narasti, dali je grm ili je nešto drugo, pa da smislim kud s njim, a sve mi se čini da mi se i onaj Shashin oporavlja.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2009 u 00:03
Triša,on ne raste u visinu.Tu negdje ti bude visok kao što je i sad.Cvijet isto nema neku stabljiku pa ni visinu.Znači nizak grmić.Rast će u širinu.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Travanj 2009 u 15:53
Ti si jedno velikosmile86 Dobro sam ga stavila u neki prvi red, ustvari napred, pa će mi se plaviti. u širinu.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2009 u 09:49
Sve sam pročitala o encijanu, baka bea je naravno sve opisala, shasha pomogla, bergenija dodala što je trebalo i samo sam htjela reći da je preslatka biljkica, sada kod mene u cvatu, predivne plave boje i naravno selim je u prvi red, jer vidim da je potpuno niska biljka, što me baš veseli.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2009 u 18:55
evo sam tek sada spojila sliku s "tonom"- viđala sam taj cvjetić po centrima al naziva nije bilo na teglicama (mislim na "Encijan"), pa mi je tako encijan uvjek bio nepoznat u slici...možda je još koji negdje zaturen u vrtnom centru, ako je, taj će biti moj!
inaće je baš zgodna biljčicaHeart
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2010 u 16:56
Sve sam ponovo pročitala o encijanu i shvatila da nije uginuo, već samo "nestao" preko zime.
Ali kako sada izgleda, bojim se za njega, pa tko ima duže iskustvo s njim neka mi potvrdi, da će moja biljka na proljeće ponovo biti lijepa.
 
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2010 u 22:20
Bude, ne moraš brinuti Wink Ponovo će pustiti pupove iz središtaSmile
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Siječanj 2010 u 22:31
I moj obično bude takav do proljeća, tj . ne vidi se maltene ali pazi,ne znam da li ti vodiš borbu sa puževima(normalno kad im je sezona,ne sad) u svom vrtu jer ovi moji zagorski su naprosto ludi za encijanom tako da im stalno moram postavljati barikade da ga se ne bi dočepali.Prvi put kad sam ga imala doslovce su ga preko noći obrstili,gadovi mali ljigaviErmm.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2010 u 09:05
Hvala Silvek, baš mu se veselim.
Ivna, je i mi u Primorju vodimo borbu s puževima, ali ja oko vrta svako proljeće saspem malo vapna, puževi od njega bježe, pa ih uglavnom ne bude.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2010 u 21:30
Ja se nadam da će krenuti!
Ja sam jednog izgubila ali ne zbog zimskih temperatura već zbog ljetnih vrućina. kasnije sam čitala da njemu škodi jako sunce, voli sjenu ili polusjenu!
Ali............... ovom mom nema pomoći više!
Nadam se triša da će tvoj dugo, dugo godina cvjetati kod tebe!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2010 u 09:36
Bergenija, ma moram se malo pohvaliti. pregledavajući zemlju oko encijana ugodno sam se iznenadila ugledavši svježe mlade listiće na jednome, a kako imam dva-mislim da nisu iste vrste, jedva čekam i ovog drugog.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Travanj 2010 u 23:14
napokon ga i ja imam Big%20smile pokušavam ga naći već dvije godine i sad je tu...mislila sam ga u kamenjar staviti, ali sad vidim da nije baš za jako sunce...naći ću ja njemu mjesto 
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2010 u 03:34
i ja sam od danas ponosni vlasnik encijana smile126
pala sam na njegovu plavu boju i zvonolik oblik cvijeta

prodavač mi je rekao da voli kiselu zemlju i polusjenu
nadam se da ću ga uspjeti održati na životu

bi li on mogao opstati u tegli?
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2010 u 03:37
bravo!!!
samo da mene sad ne uhvati " kolektivno ludilo" pa sutra kupim encijan...smile42
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.