Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biljke i za zimu i za ljeto
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biljke i za zimu i za ljeto

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Biljke i za zimu i za ljeto
    Objavljeno: 18 Travanj 2008 u 12:17
Molim pomoc. spremam se ozeleniti balkon koji je na juznoj strani kuce. dakle trebam biljke koje podnose puno sunca i vrucine, a u isto vrijeme moraju podnositi i hladnocu jer ih nemam namjeru (nemam mjesta) unositi ih preko zime u zatvoreni prostor. Planirala sam kupiti velike tegle za nesto zimzeleno i da su po mogucnosri viseg rasta da zaklone pogled prema susjedima. pliz preporuke!Bila sam i u MBM-u i totalno sam se izgubila. [IMG]smileys/smiley5.gif" align="middle" /> e da. zaboravila sam pripomenut da je balkon u Zagrebu, znaci kontinentalna klima.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2008 u 13:44
dada, dobrodošla, hm, ja baš nisam prava osoba za savjet, jer živim u Rijeci, ali ima puno cura i dečki iz Zagreba i kontinenta, koje će te drage volje uputiti u sve. Samo malo strpljenja, ovdje se sve da naučiti.smile73
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2008 u 15:02
faaaala trisa!!! vec sam mislila da me nitko ne "sljivi". ovo mi je naime prvi izlet u forumske vode i nemam ama bas nikakvog iskustva. nemoram ti rec kak me odusevilo tvoje javljanje. kaze mi frendica da sam sretna ko tele. hi hi.    
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2008 u 17:40
Dada,dobro nam došla,kako ti veliš,u ove "forumske vode"Hug
Ne znam koliko ti je velik balkon i koliko vrsta biljaka misliš posaditi no evo ti nekih koje će prezimiti vani a podnose sunce:
clematis(samo mu preko zime zaštiti cijelu teglu,borovim granama recimo)
Lonicera je isto penjačica ko i clematis no nju ne treba zaštiti.
Neke čemprese,samo traži one spororastuće.
Lavanda i ružmarin kod mene uvijek vani ostanu i prezime bez zaštite no kako su u tegli možda ih možeš isto malo zaštiti.
Ima ona vrsta yuca koja se vani u vrtu sadi i isto joj niske temp.ne smetaju,no može se i u tegle saditi.
(sad pišem i gledam van da se sjetim kaj sve meni vani rasteLOL)
Eto to su ti neke veće biljke a uz njih možeš sve lukovičaste biljke posaditi tako da ti u proljeće cvate(tulipani,narcise,zumbuli,šafrani,đurđice)
Vinca(zimzelen) je lijepa biljka koju možeš ispod clematisa posaditi.Tako ti nebude dolje prazno a vinca će mu ujedno štiti donji dio preko zime. Isto tako i phlox.
Razne mini ruže možeš saditi...
Aj dosta od mene(eeee šeboj je krasan,sad cvate,podnosi vručinu i hladnoću,a zamirisat će ti ne samo terasu nego i stan)...Ok sad stvarno dosta.....Big%20smile
Ti pitaj slobodno sve što te zanima,uvijek će se netko naći tko zna odgovorWink
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2008 u 22:22
Pozdrav Dada, dobrodošla! smile75

Mislim da je Shasha to sve fenomenalno nabrojala, tako da nemam što za dodati...
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2008 u 06:59

Pozdrav Dada, dobrodošla.

Mislim da je Shasha dala super ideje. Uz njih iskombiniraš jednogodišnje biljke i balkon će ti biti pravi raj za odmorEmbarrassed

 

Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 13:48
fala shasha, fala SilveK i fala ines!!!!
shasha, puno si mi lijepih biljaka nabrojala!! sigurno cu nesto od toga posaditi. balkon mi je inace prilicno veliki - 20 i koji m2. tako da imam dosta prostora za sve i svasta. u subotu nisam mogla odoliti pa sam (dok ne kupim velike tegle za nesto vece zeleno tipa cempres, tuja neki borek ili sl.) kupila nekoliko visecih tegli i posadila u svaku kombinaciju 1 tamjan, 2 petunije i 1 milion zvoncica??? nisam sigurna dal se bas tako zove. uglavnom 2 biljcice rastu prema dolje a 2 prema gore. to mi se nekako cinilo zgodnom kombinacijom. jedino me malo muci da li ce ta simbioza funkcionirati u tegli od 50cm.
osim ovih velikih tegli (mislim staviti jedno 3-4) koje bi imale funkciju osim stvaranja lijepog ugodjaja, i stvaranje nekakve zelene "zavjese" prema susjedima, svakako sam mislila staviti jos i manjih, sa kako si mi i ti predlozila, lavandom, ruzmarinom i jos kojecim. njih u krajnjem slucaju mogu po zimi i skloniti.
e sad sam se i ja raspisala.....
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2008 u 02:06

Hmm možeš probati i sa japanskim javorom....

inače biljka za vrt jer postane grm... ali je sporo rastući pa mu je dosta velika vaza...
i dosta je dekorativan jer su mu eto listovi od blago do purpurno crvene boje...
ja isto imam balkon na južnoj strani a volim da mi je nešto tokom cijele godine... ;)
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Srpanj 2008 u 18:09
dada možeš posaditi ovaj cvijet, koji takođe prezimljava vani.
Na vrh
Luca View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 21 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Luca Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2009 u 09:33
Ovo gore je jastučasti zvjezdan, mislim.
i ja sam nova i ne razumin se baš mnogo (još učim), ali meni su na balkonu prezimile margarite i cvjetale su cijelu zimu. Samo uzmi neku nižu vrstu.
Sretno!
Na vrh
luna View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 02 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje luna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 11:06
Da ne otvaram novu temu, nadovezat ću se na ovu. Ljetos sam kupila par teglica dihondre i čovjek mi je rekao da mogu prezimiti vani ak nisu direktno izložene kiši i snijegu i da su u zavjetrini. Tos u puzajuće biljkice srebrnih listića. Zanima me da li je tko imao iskustva s prezimljavanjem ovih biljaka i da li su to one iste dihondre koje se koriste za travnjake?
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2009 u 10:58
Bog curke! Da sam nova ,vi koji čitate i aktivno sudjelujete na forumu već ste zasigurno primjetili pa neću o tome.Valjda će doći vrijeme da i ja jednom ovdje budem "stara"Wink.Nego,imam jedno pitanjce.Pročitala sam ovdje gore,Shasha je pisala o tome da ružmarin i lavanda mogu vani prezimiti.Hm,živim u komtinentalnom dijelu Hrvatske gdje su zime dosta oštre pa me zanima u kojim uvjetima ovo dvoje može prezimiti,da li ih moram zaštititi,zaštiti cijele,samo korijen..? Trenutno su smješteni jer su teglama oboje u negrijanom hodniku.Napominjem da se radi o nekoj vrsti širokolisne lavande (valjda sad nisam prosula kakvu glupost).smile188
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2009 u 15:59
meni lavanda dosada je uspjesno prezimljavala u vrtu... ruzmarin mi se nazalost prosle zime smrznuo sav a vac je bio veliki...

e sad ja imam onu lavandu obicnu sto je ima po primorju a bili smo kupili i neku siskastu kako je zovem jer je imala cvijetove ko neke siske ta nam se smrzla ali mislim da je to zato sto se nije uspjela dobro zakorijeniti...
Per aspera ad astra.



Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2009 u 16:09
Hm,ovu "običnu" imam i ja u dvorištu i ne štitim ju ali ova mi je skroz posebna,tj.draže jer sam ju formirala u kuglu.Jako sam se trudila oko nje i bilo bi mi stvarno šteta da se smrzne.Prošle zime sam ju isto držala u negrijanom hodniku ali negdje u 2 mjesecu se počela sušiti i stoga strahujem ove zime.
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2009 u 17:38
Lavanda je škakljiva, ima jako puno vrsta, a neke se smrzavaju ispod 0 stupnjeva. Dogodilo se to i meni (živim u kontinentalnom dijelu Istre)! Stoga, možda je bolje da ju spremiš ako je ikako moguće!
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2009 u 18:14
smile85 pa dobro,unijet ću je na staro mjesto.Nadam se samo da ovako neće izgledati i moja lavanda u proljeće!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2009 u 22:33
Da,pričala sam o onoj običnoj lavandi.I ja bi tu spremila,za svaki slučaj bi i zapelcala koju grančicu,nek se nađe.Wink
Na vrh
gentian(a) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gentian(a) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2010 u 19:21
Originalno poslano od člana bergenia bergenia napisao:

Lavanda je škakljiva, ima jako puno vrsta, a neke se smrzavaju ispod 0 stupnjeva. Dogodilo se to i meni (živim u kontinentalnom dijelu Istre)! Stoga, možda je bolje da ju spremiš ako je ikako moguće!



Znači sa Lavandinima iliti hibridima nećete imat problema, slobodno ih ostavite vani..... i engleske i francuske sorte......

Kad kupujete tražite latinski naziv, po njemu možete provjerit prezimljava li ili ne.....

Ja sam nabavio u kasno ljeto sortu španjolske lavande za koju proizvođač tvrdi da prezimljava, kao što ste osjetili bilo je ove zime i -18, da skratim Dead...
Na vrh
gentian(a) View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 119
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gentian(a) Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Siječanj 2010 u 19:22
E da, engleske imaju jedan drugi "feler" ne paše im jaka vručina....... Zanimljivo.....
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2010 u 15:47
Dada je sigurno svoj problem odavno riješila. Bilo bi zanimljivo čuti kako ?
Naslov teme mi je privukao pažnju. Što bi moglo biti lijepo po ljeti i po zimi i da istovremeno podnosi velike vrućine i velike hladnoće ? Moj prijedlog su četinjače. Sredinom Prosinca temperatura se spustila dva dana preko noći na minus 25 C. Izdržale su četinjače i maćuhice kao od šale. I da ne zaboravim napisati sve do jedne sam kupio u Konzumu . Cijena većine od njih 10 - 24 Kn. Evo jedan dio moje zimske a i ljetne kolekcije:


. . . . . .. .. .
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.