Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Srebrenka, dukati - Lunaria biennis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Srebrenka, dukati - Lunaria biennis

 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Srebrenka, dukati - Lunaria biennis
    Objavljeno: 16 Ožujak 2008 u 23:18
Lunnaria biennis je dvogodišnja biljka, često poznata i pod nazivom dukati, a nazivaju ju i "Money plant", što proizlazi iz izgleda čahura s sjemenjem.To što je dvogodišnja biljka znači da prve godine razvija samo lišće, a cvate druge godine nakon sijanja, na proljeće, i to ljubičastim cvjetovima.


Nakon cvatnje nastaju čahure s sjemenjem, koje su u početku zelene, i zatim se počni sušiti.


Kad se potpuno osuše, tad se odvajaju vanjske ljuske i rasipaju se okrugle plosnate sjemenke, a ostaju prozirne ljuske.



Nakon toga biljka odumire.

Najbolje uspijeva u sjenovitom i vlažnom području, pa ako raste na takvom mjestu, jako se uspješno nadalje i sama rasijava.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 21:34
Naš naziv za ovu biljku je Srebrenka, a latinski Lunaria. Dukati su u našem kraju bapski naziv i nisam baš sigurna da bi u ostalim djelovima znali po tom nazivu o kojoj se biljci radi.
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 00:49
E, sad me zbuniste!
 
Na livadama oko moje kuce raste nesto slicno, ali kao divlja varijante ove lunarie ciju si sliku stavio. Cvjetici nisu tako skupljeni u ruzice, vec su jedan po jedan. I listici su nesto drugaciji.
Sjeme formira u onim staklastim "dukatima", koji su sada zeleni, kasnije ce biti bijelo-srebrni.
Je li to neka divlja varijanta lunarie? Ili sta?
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 20:04
a kod nas se zove i svabski jorgovan
naravno narodski
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2008 u 17:07

Čini mi se da upravo ovaj cvijet ima moja svekrva. Neki dan sam ju pitala kako se zove, ali mi nije znala odgovoriti!

Hvala!Thumbs%20Up
Upravo je u cvatu sada, jel tako?
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2008 u 19:11
Kod mene je, i vec pomalo formira i sjemenke.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2008 u 14:16
a moji stari su ovaj cvijet zvali lustrica

sjecam se da je baba uvijek stavljala suhe grancice u vaze
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2008 u 11:07
Jako su ljepi dok sazriju.Ljepo ih je vidjet i u vrtu i u vazi.Ovako osusene dugo traju u vazi.
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2008 u 21:39
Originalno poslano od člana Dalmax22 Dalmax22 napisao:

A kad cu ja onda sa sjemenjem doci do toga..........
javi se na jesen
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2008 u 23:03
Ma ne-imam sjeme ali ako ga sad posijem kad ce to procvjetati?
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2008 u 00:23
Ako ih sada posiješ i niknu ti, iduće godine će cvasti.
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2008 u 21:24
Mislim da to kod mene raste samoniklo.Ne znam da li je to ili nesto slicno,ali znam da lijepo mirise
Na vrh
toni View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Babotok
Status: Offline
Bodovi: 13567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje toni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2008 u 23:14
Ja ih ne sijem vec same niknu,sjeme dok dozrije padne na zemlju i u proljece niknu nove biljcice
toni

o Babotok,moj Babotok
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 08:50
Mogu li sad sijati lunariu?
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 10:21
Možeš probati, ona se sad prirodno sama zasijava, pa zašto ne.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Svibanj 2009 u 22:59
Moja lunaria otcvala, baš su joj "dukati" predivni! Znam da je sad prerano sjemenke brati, ali me zanima kad će one stići? Jeli krajem srpnja bi mogla razmišljati o berbi sjemena ili ne?



Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 07:29
krasna je Thumbs%20Up
kad se taj dukat skroz posuši - promjeni boju u prozirno/bijelo tada je vrijeme za berbu
sjemenke budu smeđe, a dukat šuštav pod prstima

ako ih i ne stigneš pobrati ona se sama rasijava pa će te dogodine sigurno dočekati nove biljčice
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 21:57
Moja se je prošle godine zasijala i na jesen niknula, ali ove godine ne cvate, još su malecke biljčice, tako da ću cvijet morati čekati do druge godine.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Svibanj 2009 u 23:37
Kod mene ove godine nece cvasti,jer sam ih počupala bila,puno ih se rasijalo,a nisam znala da ne cvjetaju kad su mlade,već tek drugu godinu..Ali one prezime na minusima,čak cijelu zimu budu zelene,tako da nije frka...Ako ne pokupiš sjeme,iz svakog će da ti nikne nova biljka...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2009 u 22:12
Zasijala sam nešto sjemena pred mjesec dana, uskoro ju moram rasaditi, baš me zanima da li će ove cvjetati iduće godine.
Budi promjena koju želiš vidjeti.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 4>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.