Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Maslačak
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Maslačak

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Maslačak
    Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 23:18
Osim što je samonikli , pčelice ga vole, ima prekrasne padobrane sjemenke i nikad ga se ne bu moglo iskorjeniti on je i ljekovit!

Obzirom da je sad vrijeme njegove najbolje cvatnje evo jedan recept za sirup protiv kašlja!

150 cvjetova maslačka,1 l vode, 1 narezani limun. Sve skupa kuhati 10 min.
Ostaviti da stoji 24 sata. Procijediti i propasirati.
Kuhati do vrenja. Kad prokuha dodati 1 kg šečera i kuhati još cca 4 sata na laganoj vatri.






Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2008 u 23:28
Baš si nas dobro podsjetila... sutra ima da cijelo dvorište oberem!!! Approve
Ma, ipak je tu preprometno... otići ću negdje na čišći visinski zrak!!!
Ali recept me interesira jako!!!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 09:33
Slike su prekrasne, a mi lišše koristima kao salatu, zovemo ga "kozja brada" i odlično je s kuhanim jajima, fažolom ili krumpirom.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2008 u 19:29
Ja radim med od maslačka. I to puuuuno jer ga moja mama pije umijesto soka(razrijedi ga vodom,naravno)
Na vrh
CANDIDA View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 16 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje CANDIDA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2008 u 19:21
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ja radim med od maslačka. I to puuuuno jer ga moja mama pije umijesto soka(razrijedi ga vodom,naravno)


RECEPT? imam maslačka posvuda...
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2008 u 22:53
MED OD MASLAČKA
 -350 cvjetova
-4 narezana limuna
-1l vode
Sve to kuhati dok ne zakipi i pustiti 15-ak min da lagano kipi.
Procijediti i na 3dcl.tekućine dodati 1 kg.šećera.
Staviti kuhati i kad zakipi kuhati na laganoj vatri  10-ak minuta.
Ohladiti uz mješanje i mlako spremati.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 11:06
... maslačak je jedna od najljekovitijih biljka našeg podneblja krcat minaralima i tako dobar mineralizator i detoksikator organizna da se niti moderna niti tradicionalna fitoterapija ne može zamisliti bez njega..... predobro drenira bibrege, vrlo dobto čisti i drenira jetru, tejče na smanjenje šečera, čisti kož i dogar je čak i kod seboreja i neka psorijaza, ozvježava umoran i stra organizam, potiče cirjeva i želudac na rad.....

... ma ne da mi se niti pisat.... svemir u jednoj biljci....   :O)
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2008 u 07:42
Maslačak je sastavni dio proljetne mješancije ( listovi ) različitih biljaka koja se kuha i jede  "pod ulje".
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 23:21
Maslačak; Ubraja se u naše najraširenije korove i livadne biljke. Kod nas se također prodaje na tržnicama kao proljetna salata, koja jača apetit. Mladi listovi se beru od ožujka do svibnja, kasnije postaju pregorki. Bogat je vitaminom C i željezom, kojeg ima više nego u špinatu. List se koristi kao varivo i kao salata, a korijen( koji sadrži do 40 % inulina )može služiti kao nadomjestak za kavu. Korijen se također jede, bilo kuhan ili sirov. Od cvjetnih glavica radi " maslačkov med " ( s vodom, šećerom i limunom ), koji uvelike nalikuje na pravi med. Djelovanje maslačka je diuretičko, ali zbog gorkog taraksicina nije sasvim neotrovna biljka ( može izazvati proljeve i poremećaje u srčanom ritmu ). ( prema Grlić, 1990 )
 

<>http://209.85.135.104/search?q=cache:q81ZFD2_icUJ:www.biol.pmf.hr/e-skola/projektisam-rez.html+korijen+bro%C4%8Dike&hl=hr&ct=clnk&cd=1&gl=hr&lr=lang_en%7Clang_hr%7Clang_sr
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2009 u 11:20
Lani sam napravila med od maslačka.
Od 1000 cvjetova došlo 7-8 teglica.
Mislim, a i oni kojima sam dala teglice tvde da je bolji i efikasniji od onih sirupa protiv kašlja koje kupujemo.
Naravno, imaš ga pri ruci i moguće je djelotvorniji jer ga uzmeš na samom početku prehlade dok je bolest u početku.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2009 u 20:23

Prošle viroze - nema više sirupa! Slijedeće godine imat ću ga dvostruko više. Puno sam podijelila, Malo sam ostavila za nas 5. Bolji mi je od bilo kojeg kupovnog sirupa!

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2009 u 20:53
....ovo je vrlo zanimljivo....
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2009 u 21:12
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

....ovo je vrlo zanimljivo....
 
... i učinkovito (naravno kad je na vrijeme)...
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
zvonkica View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zvonkica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 00:49
I ja sam mišljenja da je maslačak čudotvorna biljčica, ljekovita i lijepa!
Samonikla je u mom vrtu i uvijek je poberem na proljeća za salatu, moji zamorci ga obožavaju.
Sama radim  med ali moram priznati nisam već dugo. Jedva čekam da procvijeta pa u berbu!
moj recept je sličan vašem ali ima još nekih sastojaka :
- 1 kg cvijeta ( moramo sami prosuditi koliko je to , nećemo valjda vagu tegliti u šumu ili na livadu?)
-4 limuna
- 4- 5 naranči  (narezati na kocke
-3,2 l vode
-kuhati 1 i pol sat.
procijediti sok i dodati 3,2 kg šećera .
Još kuhati 1 sat i 14 min.

Oprez !Exclamation

Zna prekipjeti, stalno budno oko, mješati, inače sve poljepljeno!

Bez boja i cvijeća nema ljepote !
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2009 u 19:40
recept za med od maslačka je kod nas poznat iz knjiga travarice marije treben, a u mnogim našim krajevima se koristi i dulje nego je život te knjige....a čak za neke stvari je bolji nego pravi med ( nek me ne operu drvljem i kamenjem medoljubitelji, i sama sam :))))
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Ožujak 2009 u 11:42

super recepti moram odmah prepisati svekrvi,ona pravi puno domaćih sirupa,ove godine neka pravi med.Ja sam maslačak do sad jela samo kao salatu.

čovjek uči dok je živ
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2009 u 00:02

Svi recepti su više manje varijacija na temu, pa da stavim i ja svoj:

500 cvjetova maslačka (operem i stavim u 2l vode), 2 limuna i 2 naranđe (prerežem na 4 dijela). Kuham cca 1/2 sata, ocijedim i dodam 2kg šečera. Opet kuham cca 2,5 sata. Kuhano stavljam u flaše. Osobno što ga dulje kuham to mi je ukusniji

Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2009 u 19:56

Prošlo proljeće sam malo eksperimentirala i ,kod kuhanja,sam ubacila začinsko bilje,metvicu,matičnjak i sl.Zanimljiv okus se dobijeWink

Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2009 u 20:05
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Prošlo proljeće sam malo eksperimentirala i ,kod kuhanja,sam ubacila začinsko bilje,metvicu,matičnjak i sl.Zanimljiv okus se dobijeWink

 
To si u med ili sirup ubacila??Confused
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2009 u 22:36
ja isto radila od mente, matičnjaka i vriska.... a nakraju ga poklonila.... bio dobar al jako sladak.... odiučila se od toliko šečera.... vrisak pogotovo daje aromu po mom guštu :))
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.