Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Neven - lat. Calendula officinalis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Neven - lat. Calendula officinalis

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 7>
Korisnik
Poruka
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2011 u 23:06
Recept za čaj: 2 žličice suhih cvjetova prelije se sa 1/4 l vrele vode, ostaviti poklopljeno 10 min pa procijediti.
Neven blagotvorno djeluje na želudac, crijeva,čisti krv,dobar je za probleme jetre, slezene,žući...On je glavni sastojak antikancer čaja (neven-stolisnik-kopriva )
Izvana ga upotrebljavamo kod raznih kožnih problema,rana, opekotina...
Nevenova mast je melem za problematičnu kožu ali i umivanje čajem od nevena će popraviti vaš ten i ublažiti akne....
Ako pročitaš cijelu temu , sigurno ćeš naći i recept za kremu.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
ognjenka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 22
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ognjenka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2011 u 09:54
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Da, to je točno.
Samo što bih ja tome dodala  stolisnik i koprivu.
( 300g nevena, 100 g stolisnika i 100 g koprive )
Ova kombinacija otapa sve ciste i tumore.Smile
 
Koliko dugo se pije taj čaj? I treba li praviti pauzu? Confused
 
I još jedno pitanje... Čitala sam temu, možda mi je promaklo.
Kažeš da sama praviš kremu. Zanima me što koristiš kao bazu? Neku kupovnu kremu u koju dodaješ tinkture? Ili uljna mješavina u koju se dodaju macerirane biljke?
 
Puno pitanja... Embarrassed
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2011 u 10:22
Molim sav, čitam o nevenovoj kremi sve najnaj naj...., da li je mogu stavljati bebi na iritiranu guzu???
Bebač je bil bubač (proljevi i slično) i kak god smo mi to odmah redili, guza se upalila!!!
Hvala na odgovoru unaprijed!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2011 u 22:13
Odgovor od vas nisam dobila, no ja stavljala kremice na guzu i bilo je brzo rješeno!
Doktorica nas je pohvalila da smo dobro napravili!Tongue
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2011 u 22:16
Nego, nakon toga smo mm i ja probali napraviti sami kremu!
Uspjeli smo popuniti dvije male posudice, obje smo stavili u hladnjak, ovih dana smo potrošili prvu i krenuli na drugu, kad...oplesnjivila se!
Molim Vas, koji bi razlog mogao biti???
Hvala unaprijed!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2011 u 18:05
Lovro, negdje griješiš u postupku pravljenja kreme.
Nisi napisala kako je zapravo praviš i u čemu maceriraš da bi vidila u čemu je greška.
No, pretpostavljam da je u pitanju višak vode.
Maceracija svježeg bilja najbolje se radi u vodenoj kupelji.
To sam opisala ovdje:
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1660&PN=2

Maceracija bilja u vodenoj kupelji, kako sam ovdje opisala, mora trajati dulje vrijeme ( 72 sata ) na temperaturi od 60°C da bi sva voda iz bilja isparila.Tako neće doći do kvarenja čak ako se krema ne drži u frižideru.

Bez vode nema kvarenja!Embarrassed
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2011 u 18:16
I još jedan savjet: u gotovu kremu uvijek dodaj malo ubaćenog gela od aloe vera.Aloja dodatno liječi iritiranost i rane i pomaže da aktivne tvari iz bilja dublje prodru u epidermu.


Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2011 u 12:15
Hvala na lijepom opširnom odgovoru!
Kremu smo radili po onom receptu sa svinjskom mašću!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Rujan 2011 u 22:42
Nemojte djetetu guzu mazati svinjskom masti.Ako možete, zamjenite je maslinovim ili bademovim uljem.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2011 u 07:26
Ma ne mažemo više, to smo samo dan-dva kad su bile neke bubice...Wink
A mast koristi suprug , ima nešt po rukama!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2011 u 20:09
Danas sam od prijateljice dobila desetak preesadnica nevena, ali i malo sjemena. Presadnice imaju vrlo lijep korjen, a samonikle su, odnosno neven se sam zasijao. Sutra ću presadbuce posaditi uz gredice povrtnjaka, možda se prime, ali se bojim da će smrznuti. Ne znam šta mi je pametno raditi sa sjemenom. Posijati ga sada ili čuvati za proljeće. Voljela bih imati svoj neven jer ga stalno koristim u čajnim kompinacijama (neven, matičnjak, gospina trava, menta i kadulja - ekstra čaj i vrlo ljekovit). Samo, kad se pravi ovaj čaj kadulju treba kuhati 3 minute, ugasiti vatru pa dodati ostale biljke. Na 1 l vode dodati po jedan prstohvat opisanih biljaka.
Zato mi je važno da uspije. Ako tko ima iskustva neka piše.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2011 u 20:57
Zribal,presadnice nevena će se smrznuti,neznam šta bi s njima sada trebalo napraviti,a sjeme posij vani na proljeće,nikne bez problema i dalje se samo rasijava.
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2011 u 21:10
Strašno volim taj predivni cvijet, ali mi ga obavezno uništi pepelnica i ovdje u Rijeci i u vikendici u Skradniku, a mrzim špricati, ali bez kemije ne ide, čak ni s kemijom ponekad.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Studeni 2011 u 21:28
Triša, ja nemam neven u svom vrtu, ali moj susjed u vikendici na Banskoj kosi (Baranja) ima u izobilju. Godinama se sam zasijava i to je upravo onaj ljekoviti neven. Niskorastući. Zanimljivo je da on njemu opstaje i preko zime, dakle, biljke koje su sad kod njega u vrtu prežive i velike minuse i opet u proljeće među prvima cvjetaju. Ja mogu nabaviti još sjemena i rado ću ti ga poslati, a mogu i zasijati pa ti u proljeće poslati nove (ako niknu). Istina, prekrasan je cvijet, a i zdrav za okoliš zato ja svoj planiram posijati kroz povrtnjak. Nisam primjetila da susjed ima problema s pepelnicom, malo ću se raspitati, uvijek su mu prekrasni i zdravi. Ako ništa imamo zdravo sjeme.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
anta 188 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 11 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anta 188 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Studeni 2011 u 21:34
lp pozdrav svima.zanima me di mogu neven nabaviti,vidim da je stvarno koristan
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2011 u 00:18
U biljnim ljekarnama možeš nabaviti čaj od nevena (sušene latice) a ako ga želiš uzgajati kupi sjeme pa na proljeće posij.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
marino15 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 17 Rujan 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marino15 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2012 u 21:18
ovako planiram kupit sjeme nevana preko ebaya jer je poprilično jeftini i besplatna postarina http://www.ebay.com/itm/A005-Flower-Yellow-Aztec-Marigold-Tagetes-Erecta-Seed-D-/230498178851?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35aac31723

pa me zanima kad posadim neven dali on pusti sjeme?tako da mogu spremit sjeme i opet druge godine posadit?da netrebam vise kupovati sjeme?

hvala!
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2012 u 21:37
Mislim da sjeme možeš kupiti i kod nas u poljop. apotekama i robnim kućama i mislim da je to jeftinije nego vani. Ako nemam pravo, molim da me ispravite jer ja sam tako kupila. Kad ga jednom posiješ , ono se  samo rasijava i slijedeće godine samo ponikne, ne možeš ga se riješiti. 
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2012 u 11:46
Vrećica sjemena  nevena  se prodaje u poljop. apoteci po 5 kn. To sam danas čula, prijateljica je kupila.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
bubašvaba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Svibanj 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubašvaba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2012 u 14:31
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

...moj susjed u vikendici na Banskoj kosi (Baranja) ima u izobilju. Godinama se sam zasijava i to je upravo onaj ljekoviti neven. Niskorastući. Zanimljivo je da on njemu opstaje i preko zime, dakle, biljke koje su sad kod njega u vrtu prežive i velike minuse i opet u proljeće među prvima cvjetaju. Ja mogu nabaviti još sjemena i rado ću ti ga poslati, a mogu i zasijati pa ti u proljeće poslati nove (ako niknu). Istina, prekrasan je cvijet, a i zdrav za okoliš zato ja svoj planiram posijati kroz povrtnjak. Nisam primjetila da susjed ima problema s pepelnicom, malo ću se raspitati, uvijek su mu prekrasni i zdravi. Ako ništa imamo zdravo sjeme.
 
smile219
 
Pozdrav svima.
 
Nova sam na forumu. Čitam vas već danima bez prestanka i uživam.
 
Isto tako sam i friška vrtlarica, a jedna od mojih prvih biljkica je bio neven. Iako ga sada imam nekoliko predivnih grmića, koje sam dobila i zasijala iz vrečice iz trgovine, poželjela sam sjeme iz ovog gornjeg posta.
 
Pa ako bi dobar gospođa i susjed iz Baranje bili ljubazni i podijelili par sjemenki... 
 
I još jedno pitanje...kakva su ljekovita svojstva "divljaka" u usporedbi sa kultivarom?
 
 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.