Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada eteričnih ulja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada eteričnih ulja

 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
Korisnik
Poruka
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Izrada eteričnih ulja
    Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 16:02
Da li neko ima iskustva u pravljenju etericnog ulja od ruzmarina?
 
Neki korisni linkovi o ovoj predivnoj biljci:
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2008 u 13:26
Ne bih ti preporučio da sama radiš, jer je ipak malo komplicirano...bolje kupiti gotov proizvod. ne moraš se složiti samnom
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2008 u 13:44
radije si napravi tinkturu od njega ;) ili ga stavi u maslinovo ulje... etericno je ipak teze za napravit
Per aspera ad astra.



Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2008 u 18:31
Hm, a ja bih tako volela da napravim sama etericno ulje.
Nabavila bih aparaturu, posudice, jer me jako zanima aromaterapija, a toliko koliko bih ja koristila etarskih ulja ne mogu sebi nabaviti.
smile42smile44 smile58  smile82  smile173  smile96
 
 
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 12:18
I ja volim sama doma kemijati.Radim tinkture i macerate od mnogih biljaka, za ljkovitu i kozmetičku upotrebu ali me također strašno golica home-made izrada eteričnih ulja.
Stvarno, zna li netko za takvu aparaturu?
Mislim da ljudi na Hvaru sami rade eterična ulja?smile168
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 14:01

dobrodosla Fermina-Daza smile113 

ja ne odustajem tako lako:)

Saznala sam da je potrebno imati aparaturu kao za pravljenje rakije, i da moze sa tim da se napravi etericno ulje.

Ako si gledala film "Parfem", ili citala knjigu od Patrika Ziskinda (Patrick Süskind) "Parfem", tu se vidi da je moguce u kucnoj varijanti napraviti tako nesto.
 
Ako si zainteresovana mozemo zajedno da istrazimo kako doci do kompletne aparature i koji je postupak izrade.
smile219
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2008 u 23:48

Hvala na dobrodošlici.Smile
Znam kako to izgleda i na kojem principu radi, taj kotao za rakiju ali ja bih nešto manje.
U svakom slučaju istraživat ćemo,nećemo se predati.
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 01:52
Fermina-Daza,
I meni je kotao za rakiju veliki jer zivim u stanu.
Treba nesto 'sklepati' za kucnu varijantu da bude poput tog kotla za rakiju.
Moze se raditi sa staklenim posudama (vatrostalnim) ili nekim hemijskim posudama (koje koriste hemicari, apotekari...).
Koliko se secam filma Parfem, dole se greje-lozi vatra (izvor toplote), iznad je posuda sa biljkama koje se ekstrahuju (te biljke se potope u neko ulje odredjeno ulje ili masnocu/mast, ponekad i vodu), od te posude ide neka cev koja ohladjen destilat prenosi u drugu posudu u kojoj se sakuplja destilat-etericno ulje.
Ne izdvajaju se etericna ulja svih biljaka na istoj temperaturi...
 
To je ono sto ja onako povrsno za sada znam.
Ma uverena sam da se to moze izraditi, samo je potrebna odgovarajuca aparatura.
Mozda ima u nekoj strucnoj literaturi, mozda to znaju apotekari, ili farmaceuti... Ja sam informaticar pa ne znam jer mi to nije struka, ali me jaaako zanima. I posto sam radozmala saznacu kad tad.
 
U krajnjem slucaju otici cu kod rodjaka na selo koji imaju kotao za rakiju, i ponecu hrpu biljaka za ekstrahovanje, makar da probam i vidim sta ce se dobiti.
 
p.s. sta su 'macerati' Question
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 22:44
Macerat se dobije kad se bilje moči u ulju određeno vrijeme na suncu ili na nekom drugom toplom mjestu.Tinktura je pak ako močimo u alkoholu.
Ja macerate pravim obično u maslinovom ulju jer imam svoje domaće.
Nekad smo imali i kotao i pravili svoju rakiju travaricu.Ali  ja tada nisam baš bila za to zainteresirana.
Od ružmarina pravim i tinkturu i macerat.Pospješuje cirkulaciju i fino miriše!Thumbs%20Up
Sretno sa istraživanjem oko aparaturesmile136
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 00:52

Pa da, neke osetljive biljke je potrebno potopiti u ulje ili mast, pa se tek posle odredjenog vremena vrsi destilacija izdvajanja etericnog ulja.

smile219
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 11:47
Nisam na to mislila.smile209
Tinkture i macerati su gotovi proizvodi.Močenje bilja u
alkoholu ili ulju izvuče iz biljke sve vrijedne i ljekovite sastojke pa se tako dobiveni proizvodi koriste kao pomoć u liječenju onih tegoba koje te biljke inače liječe.
Pojednostavljeno:ovim načinom ljekovito bilje "konzerviramo" i spremamo da bi ga imali kad nam god zatreba.smile219
Na vrh
pompier View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pompier Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Svibanj 2008 u 15:42
Jedna od mogucnosti pravljenja etericnih ulja je ova
-stari expres lonac sa onim ficukalom na sredini
-komad gumenog crijeva
-30 cm otprilike bakrene cijevcice
-jedna posuda za hladnu vodu
Ficukalo na expres loncu se izvadi stavi se crijevo koje se spoji na bakrenu spiralnu cijevcicu(neka vam ju netko smota)koja se postavlja u posudu sa hladnom vodom).To je to otprilike ako imate nekoga od muskih slozit ce vam bez problema.Ja sam spekao viljamovku rakiju dobio oko 3dcl vrhunske rakije a i probao sam sa ruzinim laticama ali sam dobio par kapi
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2008 u 09:38
...a joj!!! TongueSmileThumbs%20Up ovo sa espres loncem je totalno super!!! ja imam doma kotao za rakiju ali mi otac ne da da radim "čudne eksperimente" sa njim.... da li je još netko probao ovo sa eks. loncem i kako je prošlo???
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2008 u 14:48
femina says: Imam iskustvo sa nekim biljem da se čak tinktura može staviti u kremu.Tijekom kuhanja alkohol ishlapi a aktivne tvari ostanu.


...da donekle je tako, ali ipak ne ostane koncentracija ljekovitih tvari jer one velikim dijelom odputuju u zrak nego talog biljnog materijala, biljna materija....ali opet i tmo ima ljekovitih tvari nešto.....

...daj ako saznaš za manje destilerije javi!! ja svojevremeno kopala al jedino šta uspijla iskopati je da ih u hr nema za kupiti, ako se nabavljaju iz vana rijetko su ispod 10 000 eura a one naše vulgaris za rakiju mogu donekle odraditi posao al šteta biljnog materijala jer dosta toga ne odrade.....  zapravo bi- meni- najbolje bilo spojiti onu za rakiju ( to imam) + vrsan inžinjer + vrsan kemičar - zbog montiranja onih posebnih zavojnica i razdjeljivača a za koje ja ne znam kako kemijski adrađuju posao.....

...no jednoć našla negdje na netu da je netko spominjao izradu et ulja preko starog expres lonca, gumenog crijeva i još nečeg..... al to za pra kapi ulja po turi i opet traba ono čudo što razdjeljuje....neko hladilo ...bla....možda je to bilo na oviom forumu, ne znam....


Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2008 u 22:43
To s expres loncem, bilo je tu negdje, možda na lavandi..
Naravno da sam se za destileriju šalila.
Ipak, sad mi je žao što smo prodali stari kotao za peć rakiju.Sad bi mi možda dobro došao.
Moj sin svašta zna smisliti , možda mi barem osposobi stari expres lonac.smile229
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 21:51
Svaka čast......pokušaj se spojiti s nekim tko radi u bolnici. Oni znaju imati destilator na skladištu i najčešće im zna nedostajati posuda za vakum. Znači neki neispravan koji bi se mogao popraviti.
Javim ti za koji dan ako saznam koliko dođu ovi mali za kučnu upotrebu iz Amerike.
Doduše , mislim da sam čuo da je lako napraviti i od expres lonca kako si navela.
Jednom sam čuo za jednog koji je pričao da ima mali kazan od 5 litara i da skuplja ljekovite biljke po šumi i zatim sve složi u mali kazan...zalije destiliranom vodom. Istina, kaže da dobije neku masnu vodu...destilat.
Možda sam malo pomogao
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2008 u 22:04
...treba tu našarafiti i neke zavojnice koje tu nešto rade...i neki uređaj... nemam pojma što al elektronički(?) odvajaju et ulje od vode...jer ako se korisiti kazan za rakiju... on ima samo jednu odvodnu posudu i jedan smjer - gdje ide rakijijica Tongue ...a ovdje treba 2 .... neke zaviojnice koje hvataju paru, hlade ju i ....no, para njima ukapa sama u jednu posudu...

Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 20:50
Nekoliko godina radimo ulje od lavande. Dobijemo ga malo, ali nam je zato hidrolat (lavandina vodica) dragocjena.
 
Evo mog malog "kotla" iz kućne radinosti. To je ritual u kojem uživamo, a cijela ulica miriše.
 
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 21:00
o Hoya!! gdje ste bili do sad!!!smile126
molim vas, opišite kako točno???!
... zašto je potrebna ona ručka na poklopcu ekspres lonca? da li stavite unutra i vodu ili samo cvijet?što je ono tajnovito prekrito???
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 22:48
Ajmo po redu:
Lonac je na malom električnom kuhalu. Ona ručka nema nikakvu svrhu već je dio starinskih pretis lonaca.
Na dnu lonca je  6-7 cm vode i neki (isto toliko visok) predmet na kojem stoji podloška koju se dobije uz ekspres lonac. Bitno je da lavanda ne leži u vodi.
Obično lavandu spustimo u lonac u gazi. Koristimo samo gornji dio stabljike sa cvijetom,
Kad voda zakuha kroz lavandu probija samo para.
Na poklopcu je utaknuta plastična cijev i stisnuta pri dnu žicom (da je pritisak pare ne izbaci).
Para u cijevi se hladi u vodi u srednjem loncu. Kad se ta voda zagrije zamjenimo je hladnom (ako nije hladna voda kroz cijev počne izlaziti samo para što nije dobro).
Ono tajnovito prekriveno su zdjela i poklopac.  U zdjelu izlazi u srednjem loncu ohlađena para - dakle lavandina vodica. Pokrivali smo je mokrom krpom da se i tamo hladi para i pretvara u vodicu.
Svu tu tekućinu uljevali smo u boce gdje se pri vrhu nakon par dana izdvojilo ulje u vrlo maloj količini.
Do prošle godine vodu smo bacali, a onda smo doznali da je ta tekućina - hidrolat lavande.
Odlična je za čišćenje lica (kao tonik), koristi se kod obloga kod glavobolje, može se koristiti kod glačanja ....
I ulje i hidrolat toliko su korisni da je svaka izgubljena kap dragocjena.
A posebna nam je draž - to što je to naš proizvod.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 7>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,328 sekundi.