Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zlatoglavica - Asphodeline lutea
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zlatoglavica - Asphodeline lutea

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Studeni 2008 u 17:21
Ovo je stvarno prekrasno.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2008 u 11:12
Prije zime ovako izgleda...
 
 
i to je to,do proljeća čekamo....smile49
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2008 u 12:28
I ja čekam skupa s tobom...
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2008 u 13:14
Stvarno prekrasno!
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2009 u 08:07
Dobro jutro cvjetoljupci, dižite se i svi u vrtove. Moje Aspodeline sretno preživjele zimu. Baš sam gledala velike i male, imaju krasno plavozeleno lišće usprkost dva tjedna poprilično niskih temperatura.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2009 u 12:02
Mene zanima da li je kome ,iz sjemena, niknula i kako izgledaju i ponašaju se te iz sjemena.
Baka B.i  moje krasno izgledju,čim je snijeg okopnio lišće se diglo i sad je krasan grmić.
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2009 u 14:18
Bravo Shasha, lijepo smo ogledavale svaka svoju Aspodelinu luteu (zlatoglavicu) cijelu godinu, a ti si to zorno popratila i slikama. Iskustva su dobra - lijepa zahvalna trajnica za cijelu godinu. Mlade biljčice također dobro podnijele zimu na otvorenom, jedno je sigurno neće cvjetati ovu godinu ali to kod trajnica nije ništa neobično. poz..
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2009 u 13:16
sasha,meni je niknula iz sjemena koje si mi poslala Smile to sam za probu posijala prije dva tjedna u teglicu neke druge biljčice i vidim da se nekaj počelo događati Smile onda ću uskoro i ostatak posijati jer mi je prekrasna,a i vrijeme se poboljšava 
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
Horti View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Studeni 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1187
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Horti Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2009 u 20:43
Shasha i meni su nikle zlatoglavice bez problema. Izbujao im je onaj jedan listić ko pšenica. Već ove godine će biti lijepe za vidjet i bez cvijeta jer ja i inače volim biljke travolikog lišća a i trave. 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2009 u 23:12
Drago mi je da su vam niknule.Ne znam kako to ide sa sjemenom jer nikada nisam sijala,no ako bude nekih problema javite se,ima mladih biljkica dostaWink
Na vrh
Mamaa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 07 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 4461
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mamaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2009 u 23:27
Meni još ne nićuCry Posijala sam ih prije 10 dana, imaju svu brigu i pažnju, ali još ništaConfused
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?
Na vrh
sanja30 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2008
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 189
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanja30 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2009 u 10:04
ovo nisam dosad vidjela, preslatko Clap
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2009 u 10:56

I ja sam konačno našla Shashino sjeme (bila sam uvjerena da sam ga izgubila, jednostavno je nestalo) i da sam jučer posadila zlatoglavicu...sada čekam, nadam se ne dugo.

Na vrh
dretva View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 07 Travanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dretva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2009 u 19:29

Priznajem, rad oko cvijeća i uređenje okućnice nisu moja specijalnost. To ne znači da ne volim ukusno uređen okoliš kuće, a naročito vrt, od kojeg ima i nešto koristi. Volim prirodu i sve darove koje nam pruža. Pred tridesetak godina sam po prvi put probao za mene novo jelo. Tog sam dana bio na večeri u Krbunama, lijepom, malom istarskom selu i tom prilikom dobio na tanjur fritaju s nekom biljkom. Fritaja je bila odlična. ( Oni koji ne poznaju istarsku kuhinju moram reći da je Istra poznata po fritajama, odnosno fritadama s raznim samoniklim i kultiviranim biljem, te s pršutom, kobasicama, pancetom, raznim gljivama i tartufima i da ne nabrajam više…. Potrebno je samo u tavi zafrigati na ulju ili svinjskoj masti nešto spomenuto, razmutiti jaja te zajedno s solju i možda malo papra, pomješati u tavi. Kad su jaja gotova, gotova je i fritaja. Sada, aktualne proljetne fritaje su s šparugama, s mladim lukom, s leprenjem, s hmeljem, s srijemušem, maslačkom itd.

Da se vratim na onu večeru. Pitao sam domaćina s čime je ta fritaja i dobio sam odgovor da je to od pitomnih šparuga koje imaju u vrtu. Čudno pomislih, ovo mi ne liči na fritaju od nikakvih šparuga. Zbog toga sam sutradan došao pogledati o kakvoj se to vrsti šparuga radi. Ostao sam iznenađen. Sparuženja nigdje, a oni mi pokazuju neku biljku s dugačkim uskim listovima i stabljikom isto tako s kraćim uskim listovima. Puno godina takvu biljku osim u Karbunama nisam nigdje vidio, pa sam je presadio u svoj vrt. Eto, jučer sam odlučio doznati koja je to vrsta biljke pa sam pretraživao po internetu, dok na ovom forumu nisam ugledao zlatnoglavicu. Etoje, to je ta tajnovita „ pitoma šparuga „  iz Karbuna. Samo, nigdje nisam pročitao da se jede, a ja i moja familija se svakog proljeća sladimo odličnom fritajom s tom biljkom. Treba samo paziti da je stabljika mlada i dugačka oko dvadesetak centimetara. Onda se s nje pokida glava i lisnati izdanci tako da se povuku prema dolje, prikrati se stabljika na dužine od 2-3 centimetra i biljka je spremna za fritaju. Svježa stabljika je gorkog, žuhkog okusa, ali to se friganjem izgubi. Mljac, ništa bolje od narodne kuhinje, jel tako?

Zadovoljan što sam utvrdio naziv biljke, odlučio sam se registrirati i napisati ovaj duži osvrt. I da ne zaboravim! S razmnožavanjem putem sjemena nebi smjelo biti problema. Ako ne ide tako, onda biljke presaditi na razmak od dvadesetak cm i za par godina imati ćete pun vrt ovog cvijeća. Rasti će ta biljka i na livadi gdje se ne kosi, a naročito na mjestima gdje su prije bili vrtovi ili obradive površine. Međutim, nisu veličine kao one koje se kultivira.

Puno pozdrava svima.

Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 10:52
Što je krasna prvi put je vidim,rado bi imala barem jednu u svom vrtu.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2009 u 22:11
Arim,pamti i javi mi se kad ocvate.Pokupit ću sjeme pa ti pošaljem(ako si iz Hr.i mladu biljkicu ti pošaljem)Wink
Dretva,zanimljiv članakThumbs%20Upno ja ipak svoju nebi jela,ovako mi je ljepšaSmile
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2009 u 13:28
Samo da javim...
 
Nikla mi je zlatoglavica!!!!
 
Sada ću je pustiti da još malo ojača i direkt u vrt!!!
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2009 u 22:44
I ja sam proljetos dobila sjeme, posijala i nešto je i niklo....uglavnom to su sada mali "porilukići", a ja u dilemi ostaviti ih u tegli i pospremiti u kuću u hladnu prostoriju ili posaditi u vrt.
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2009 u 22:57
kat.rea, to si trebala van posaditi i pustiti ih neka rastu...ja sam proljetos sijala i niklo je skoro 100 % nešto podijelila nešto posadila i isto sam ih dugo držala u teglama ( do kraja ljeta) i kako sam ih u vrt posadila rastu dvostruko brže..iako su i dalje porilukići prema odrasloj biljci Smile 
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2009 u 23:13
E Konte moja, ja sam ti totalni početnik u sijanju presađivanju. Kako to nije ništa raslo ja nisam presađivala, tek su sada malo krenuli, zato i jesam u dilemi...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.