Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Krtice, voluharice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Krtice, voluharice

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3456>
Korisnik
Poruka
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2011 u 19:13
Ja više ne znam šta da radim s krticama, eno pun vrt krtičnjaka, među salatom, u luku, na mjestima gdje su posađeni tulipani....Stavljala sam hepo kocke u krtičnjake, plastične flaše na štapove, staklene boce u zemlju.....
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 22:44
Ja sam jučer pročitala u jednoj knjizi da površinu na kojoj su voluharice treba politi vodom u koju je umiješan papar. Imam doma samo papar u zrnu pa sam ga prilično samljela u stavila u malo vode. Dodala sam i one male ljute papričice. Sutra razrjeđujem u kanti za zalijevanje i krećem u povrtnjak. Svaka rupa će dobiti svoju porciju, a onda ću na knatu staviti "ružu" isve gredice (preštihane) politi s tim paprom. Javim rezultate, samo ne znam kada, kolko treba čekati. Mogu probati i krticama malo zapapriti. Travnjaci su mi ko friško uzorane njive.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
anta 188 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 11 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anta 188 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2011 u 22:48
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Originalno poslano od člana anta 188 anta 188 napisao:

meni je dvorište puno krtičnjaka i izludit ću strah me da mi ne unište lukovice,a o vrabcima da ne prićam,stalno me svi nagovaraju da cd-stavim da ce se bojat al ni ti nije uspijelo pa sam poskidala cd da nemisle susjedi da sam prolupala,neznam više kaj da radim,dodđe mi da otpilim  svako drvo oko kuće pa da nemaju di dolazit


Anta probaj za krtice nabaviti onu biljku mlječiku.Ja sam je imala,ne mogu ti jamčiti da ih nećeš imati,ali bar će ih biti manje.Kod mene ih je bilo mnogo,ali kad sam posadila tu biljku,malo manje su mi pravile štetu. Očito im se ta biljka ne sviđa!
ma nisam ju još posadila jer većina mi je rekla da im ni ta biljka nije pomogla,al mislim da ću morat probati jer dvorište mi je puno malih brdasca
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2011 u 10:44
Imala sam mnogo krtičnjaka ispred kuće,onda sam zasadila nekoliko sadnica mlječike,ne mogu reći da ih nije baš bilo,ali vidljivo manje.Nakon duljeg razdoblja vidila sam da ih je sve manje,no nažalost samo su se premjestile na drugi dio,u dvorište.Mm je čak kupio i onu ultrazvučnu spravicu koja rastjeruje mrave i krtice,ni to baš nije puno pomoglo.Još su lijepo došle kopati humke u blizini te spravice.Ne znam više što upotrijebiti za male napasnike!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
ljiljus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 3244
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2011 u 11:26
Da, čovjek stvarno izgleda ne može s njima na kraj. Jedna žena  blizu mene ima tu mlječiku u vrtu, ali krticama to ništa ne smeta, ruju i dalje.
Valjda su cijepljene protiv mlječike......
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2011 u 11:30
A tako ih jednostavno poslati susjedu i kad ih želite vratiti natrag, ali nećete pa nećete jednostavno i bez mukesmiley4392.gif
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2011 u 11:33
Nekad ih nema mnogo,a nekad mi naprave čovjek bi rekao cijele grobnice.Jednom su toliko nakopale humke da je zemlju trebalo s tačkama svoziti i raširiti,jer je grozno izgledalo,baš kao što je Anabistrica negdje spomenula kao friško izorane brazde,užas od tih malih napasti,čovjek nije više dosta pametan kako ih se riješiti. Navodno im smeta ono mlijeko koje se nalazi u mlječiki,no nisam baš nešto takvo primjetila da im nešto posebno smeta ta biljka. Ako im i smeta,premjeste se samo na drugo mjesto i nastave po starom!
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2011 u 13:33
Ovo je slično metodi koju ja primjenjujem samo što je ne lovim nego odlazi, zbog uznemiravanja, na susjedne terene. I neželim ih protjerati, jer su mi zimi jako korisne za gomile kukaca, koji jedu korjenje i prave veću štetu na biljkama od krtica.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2012 u 22:40
Moj recept s paprom ne djeluje. Voluharice i dalje rade rupe, nisu niti kihnule na moj papar.
Protiv krtica sam lani dobila sjeme pepeljuge - vrsta špinata. Posijala sam ga po gredicama s povrćem i stvarno krtica nije bilo. Prepustile su prostor voluharicama.
Pepljuga je vrsta ljetnog špinata. Naraste oko 2 m, ima listove boje cikle, neguledne  cvjetiće koji daju puno sjemena. Biljka lijepo izgleda među povrćem, jer unese šarenilo u vrt. E, da mi je još neka takva biljčica protiv vluharica.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2012 u 13:57
Evo zašto voluharice treba sustavno eliminirati iz vrtova.

A ljudi uzmu jagode da ih ne operu. Daju vam jabuku sa zemlje da probate i naljute se što je nećete jesti prije pranja.

http://www.hzjz.hr/epidemiologija/mis.htm

Zaraza

Način zaražavanja ljudi može biti udisanjem (prašina onečišćena izlučevinama zaraženih šumskih životinja), ili unosom uzročnika u usta (onečišćene ruke, hrana, piće).

Zaraza se ne prenosi među ljudima. 

Iz opisanih okolnosti koje mogu dovesti do zaražavanja može se zaključiti da će oboljeli biti, a tako upravo i jest uglavnom među onim ljudima koji intenzivno, najčešće radi svog posla (na primjer šumski radnici, lovci, poljoprivrednici i dr.) u šumi dolaze u opetovan ili dugotrajan, izravan ili posredan dodir s malim divljim glodavcima.

Savjeti izletnicima

-

čuvati za vrijeme izleta svoju hranu i piće od glodavaca, ne ostavljati je izravno na tlu i sl.

-

održavati higijenu ruku, oprati ih, otrti vlažnom maramicom i sl. prije jela

-

izbjegavati piti vodu iz neuređenih šumskih izvora i lokvica, jer se njima koriste i šumski glodavci

-

izbjegavati odmaranje (ležanje) izravno na šumskom tlu, osobito na mjestima gdje smo vidjeli više glodavaca ili njihove rupe 

-

ne loviti ili dirati (uginule) šumske glodavce ili druge životinje 

Vrijedi znati da većina nabrojenih mjera opreza i čuvanja zdravlja ujedno štiti i od drugih bolesti koje se mogu prenijeti na ljude s divljih životinja (na pr. leptospiroza, crijevni parasiti i dr.) i mogu se stoga uvijek preporučiti svim posjetiteljima prirode.



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
darijaz View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje darijaz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2012 u 14:48
 Problem  je jako težak ,  isto sam probala ali ništa nakraju sam ih hvatala štijačom .Trenutno sam ih rješila. čekamo proljeće da vidim  ,  ili će opet proraditi  štijača sistem.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2012 u 16:00
Ja trujem i nemilosrdna sam. Moji bubrezi ili miševi.Confused
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
morena View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 193
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje morena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 07:55
Znam da sam malo skrenila sa teme ali mi zaista treba savjet:
U vrt mi se doselila krtica ili više njih!Kako da ih otjeram??
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2017 u 11:34

Tema je zamrla. Očito smo svi odustali od neuspješne borbe s krticama. Do sada su bile u voćnjaku,  a sada se spuštaju prema gredicama u prednji vrt. Neće kod susjeda jer je sve puno žila. Kod mene lijepa ravna površina pa im se tu očito više sviđa!

Netko je napisao na ovom forumu da iskopanu zemlju koristi za gredice. To sada  i ja radim. Lijepa, rahla zemlja…J

Nema dugo da sam dobila prospekt za nekakvo sredstvo koje se zove Ecinol prah. Piše da se prah u dodiru s vlagom pretvara u plin i da rastjeruje krtice i voluharice. Ima li netko iskustva s tim?

Na vrh
catalpa View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 16 Srpanj 2014
Lokacija: zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje catalpa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2017 u 18:02
Ja sam im stavila stelju od slame u povrtnjak da im bude toplo haha šalim se malo. Imam psa tri mačke stavljala sam i onaj zvučni rastjerivač i dlaku od psa u rupe kaj je od toga pomoglo ne znam trenutno ih nema.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2017 u 09:50

Mi smo već svašta pokušavali. Svaki savjet s neta, ali nema pomoći. Činjenica je da su nekuda nestale za vrijeme ovoga ljeta i velikih vrućina. Već smo se ponadali……….ali, kako su se vratile kiše i vlaga, eto njih opet da me izluđuju.

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2017 u 18:14
Čim spomenete krtice i voluharice ja dobijem napad bijesa. Potrošila sam u zadnjih par godina sigurno nekoliko tisuća kuna pokušavajući na svom malom gruntu na viksi potamaniti ili rastjerati tu gamad, ali bezuspješno. Zbog njih sam odustala od povrtnjaka, zbog njih sam maknula sistem za zalijevanje kap po kap... Ultrazvučni rastjerivač koji bi trebao djelovati oko 15 - 20 metara udaljenosti od njega je isto čista prijevara, jer su meni kopale 10 cm uz njega.
Karbid (karabit) sam stavljala na ulaze u tuneliće, zalila bih ga vodom i ulaz zatrpala zemljom. Djelovalo bi 2-3 dana koliko treba da ishlape one žestoke pare (koje se stvore kada se on prelije vodom) i krtice se ponovo vrate. Ljeti ih ima manje jer je zemlja suha i teže ju kopaju pa odlaze na vlažnija mjesta ili u dublje kanale gdje ih onda ne primjećujemo. Najgore je kada zalijevamo cvijeće i njima napravimo lijepo mjesto gdje će doći kopati.
Naime, one dolaze po hranu, a to su gliste. A gliste su aktivne jedino u vlažnoj zemlji, dok u suhoj miruju. Kada mi biljke zalijemo, tu gliste živnu i krtice onda dolaze po njih.

Isto je i sa voluharicama, koje često koriste rovove krtica pa tako bez muke dođu do žila biljaka koje onda pojedu. Meni su nedavno jednoj lijepoj velikoj hosti kompletno korijenje pojele voluharice služeći se rovom krtice. 

S obzirom da su krtice zaštićena vrsta, oficijelno se ne može protiv njih kupiti sredstvo za uništavanje. Ali, navodno one jastučiće koji se stavljaju za uništavanje štakora hoće pojesti i krtice pa onda pokrepaju. Mi smo to isto probali, međutim, kako nismo stalno na vikendici ne možemo u kontinuitetu to raditi, a one se razmnožavaju kao zečevi.  Za uništavanje voluharica smo stavljali ono žito sa otrovom, ali eno žito stoji netaknuto, a one hrdaju žile mojih biljčica. Ponekada voluharice pojedu žile cijele odrasle voćke koja onda ugine. 
Kod nas je i dodatan problem što je oko naše vikse "divlja zemlja", ima šume, zapuštenih površina i tim je teže to riješiti.  
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2017 u 18:51
Poklonite se prirodi i bit će vam lakše. Puno sam puta pisala jednostavno kako poslati krticu susjedima i to na par godina. Moji susjedi su mislili da imam kave vještičije moći, a objašnjavala kako će je slati dalje. Ali jok nitko ne sluša.
Moja se vratila i neka neka čisti teren dok mi ne dosadi. Kad nema krtice ima marava i voluharica i to veličine mačke čini mi se.
A i kakav je travnjak bez ijedne hrpice.
I za voluharice ima rješenje.

E pa kad nitko neće da sluša mučite se.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2017 u 10:20

Smrčko, vjeruj mi, probali smo i to. Ne baš tako drastično jer nemam s čime bušiti takve rupe. Na svakoj novoj hrpici prstom u sredini nađem rupu. Unutra ubodem štap da se zemlja ne urušava dok  skupljam zemlju koju raznosim po gredicama. Nakon toga tu rupu lijepo štapom produbim i proširim i ostavim im propuh. Obzirom da je to u vikendici, čim nas nema i ne hodamo po tratini, eto njih opet. Još dalje. Sve bliže „zabranjenoj“ zoni. U voćnjaku još kako tako. Mogu tolerirati. Sprema se ružno vrijeme, neće nas biti tako često i sve me je strah koliki će im biti doseg. Da bar spavaju zimski san!

Inače, taj prah koji sam spomenula, na broj mob s letka se nitko ne javlja i više nije u upotrebi.

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2017 u 12:21
Ja sam na "stočnom placu" kupila isto nekakav prah, međutim nikakve koristi. Prah sam i talijanski kupovala (koštao je parsto kuna), talijanske neke granule... i opet ništa. Kako sam već ranije pisala, sve što god sam negdje pročitala sam primijenila (osim tucanog stakla) i nije dalo rezultate.

A tvoj "recept" Šmrcko sa rupama i propuhom se eventualno može primijeniti na travnjaku. Na površini gdje je gusto posađeno cvijeće to se ne može primijeniti.

Osim toga, ako je tako učinkovito, kako to da ti se stalno nanovo pojavljuju, a ti živiš tu i u kontinuitetu možeš provoditi mjere protiv njih?

Prisustvo krtica ne smanjuje prisustvo i broj miševa i voluharica. Dapače, oni često koriste tunele od krtice i tako na brzinu dolaze do žila biljaka koje onda jedu.
Krtice se ne hrane biljkama niti voluharicama. One se hrane glistama, bubama, kukcima i njihovim larvama. Krtice sebi uzgajaju gliste. Krtica glisti odgrize gornji dio tijela da ne može pobjeći, ali da ipak ostane živa. Kad nema kukaca u blizini, krtica jede gliste koje ima u zalihi. To naročito čine zimi kada se povuku u dublje rovove koji mogu biti i pola metra ispod zemlje. Tamo provode zimu jer one ne idu u zimski san.
Međutim, unatoč tome što krtice ne jedu žile biljaka, one ih oštećuju kopajući između žila i tako oštećuju biljku, naročito one koje imaju plitko korjenje ili koje su svježe posađene i nemaju duboko korjenje. Oko i ispod njih krtice iskopaju tunele i ostatak žila biljaka ostane faktično bez doticaja sa zemljom, a zemlje ostane samo mala kora na površini.
Ja kada posadim neki novi cvijet moram ponekad i po par puta dnevno zatrpavati te kanale oko i ispod biljke i tako ju (ako sam tamo prisutna) spašavam. Ako nisam prisutna, biljka neminovno ugine.

Mi koji povremeno dolazimo na vikendice smo u gorem položaju jer dok nas tamo nema, krtice i voluharice mogu u miru, bez da ih netko smeta raditi što hoće.

Ja tvrdim da bez pravog sredstva za njihovo uništavanje, kontinuirane primjene i susjedstva koje je kultivirano i nije zagađeno tim stvorenjima nema spasa od njih!!!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 3456>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,141 sekundi.