Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Padajuca zacinska biljka sa sitnijim listicima
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Padajuca zacinska biljka sa sitnijim listicima

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Padajuca zacinska biljka sa sitnijim listicima
    Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 02:35

Zelela bih da posadim neko zacinsko bilje, za koje ne znam jos kako se zove.Embarrassed

Naime, to bi trebala biti padajuca biljcica koja ima sitnije listice (sitnije od bosiljka) koje bih mogla gajiti u saksiji na balkonu.
Sad da li je to timijan, ili majcina dusica, ili origano, ne mogu se setiti jer ih nikada nisam gajila.
 
Molim za pomoc iskusnih zacinoljubaca.
 
Hvala
smile219 smile73
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 08:33
Majčina dušica je vrlo sitna i voli se širiti po zemlji, ne znam da li bi padala.
Timijan je njen  prvi rođak. Kod nas majčina dušica raste u borovoj šumi ali tamo gdje ima nešto više svjetla, na rubovima, lako se prenosi u vrt. Vrlo popularna u mješavini domaćeg čaja.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 09:13
Mogla bi majčina dušica u tegli. Dovoljan joj je jedan korjen , aona onda puzi i traži gdje će se dalje ukorjeniti.
Miris joj je intenzivan kad ju malo prodrmaš.


Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 13:39
manči i Šeflera, hvala puno!
 
a da li znate jos neke lisnate padajuce začinske biljke ili jedino majčina dušica odgovara tom mom željenom opisu?
 
Šta kažete za OriganoQuestion
Ima li neko njegovu slikicu iz svog vrta ili njegov latinski naziv?
Thanks!
smile73
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2008 u 14:09
postoji jedna vrsta mente (moja mama ju je svojevremeno dobila iz dalmacije) koja super uspjeva u tegli i radi lijepi slap koji još i prekrasno miriši!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Svibanj 2008 u 23:34
Po tvom opisu,Lavandablue, to bi mogla biti i mažurana ( Origanum majorana).
Ona ima sitne listiće i vrlo je aromatična.Listići vrtnog origana su malo veći i tamniji.
Mažuranu sam posijala, tek mi je nikla ali na žalost samo nekoliko biljčica.Ako uspiju slikat ću.Tu nježnu, mirisnu biljčicu bi svakako trebala imati na svom balkonu.Uživala bi, posebno u jelima u koje ju dodaš.smile50
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 04:03
Fermina-Daza,
po tvom opisu bi to bilo verovatno to sto ja trazim. smile71
Koliko je dana proslo kod tebe od setve do klijanja-nicanja?
I da li mozda ona mirise na limun? Ako da, onda je ovde kod mene u Vojvodini zovu 'majoran'  i kupuje se kao osusena biljka-zacin.
 
p.s. znaci za sada su u konkurenciji:
-majcina dusica
-izvesna menta (predlog Bozikovine) 'dalmatinske' vrste (ali gde da nadjem seme za nju)
-mažurana ( Origanum majorana)
 
smile161
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 10:33
Fermina, mozes li sad uslikati majoran koji ti je niknuo? Sijala sam ga ovog proleca i niknulo je puno semenja, ali sada vidim da je ostalo samo nekoliko biljcica u saksiji. Ne znam sta se desilo i vise nisam sigurna da li su te biljcice majoran ili je nesto drugo izniklo iz bastenske zemlje koju sam mesala sa kupovnom.

Hvala.
Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 10:48
Lavandablue, evo i mog priloga tvojoj potrazi.

Ovo je Thymus Capitatus



a ovo je Thymus Serpyllum



fotografije sa net-a


Aglaja
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 12:18
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Fermina, mozes li sad uslikati majoran koji ti je niknuo? Sijala sam ga ovog proleca i niknulo je puno semenja, ali sada vidim da je ostalo samo nekoliko biljcica u saksiji. Ne znam sta se desilo i vise nisam sigurna da li su te biljcice majoran ili je nesto drugo izniklo iz bastenske zemlje koju sam mesala sa kupovnom.

Hvala.
 
Ne mogu još uslikati.Ali evo kako sam ja zaključila da je ipak mažurana.Trebalo joj je dugo da nikne tako da sam skoro zaboravila u koju sam je posudu posijala.Iz jedne se tek nakon duže vremena pojavilo nekoliko biljčica.Žrtvovala sam jedan listić i zdrobila među prstima i pomirisala.I to je to, tipičan miris.
Dakle, otkini listić toga što je niklo i pomiriši.Nema puno biljaka koje mirišu kao mažurana.Dapače, nema ih uopće!Big%20smile
 
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 12:25
Originalno poslano od člana Lavandablue Lavandablue napisao:

Fermina-Daza,
po tvom opisu bi to bilo verovatno to sto ja trazim. smile71
Koliko je dana proslo kod tebe od setve do klijanja-nicanja?
I da li mozda ona mirise na limun? Ako da, onda je ovde kod mene u Vojvodini zovu 'majoran'  i kupuje se kao osusena biljka-zacin.
 
p.s. znaci za sada su u konkurenciji:
-majcina dusica
-izvesna menta (predlog Bozikovine) 'dalmatinske' vrste (ali gde da nadjem seme za nju)
-mažurana ( Origanum majorana)
 
smile161
Dosta joj je trebalo da nikne,više od mjesec dana.Da li miriše na limun? Pa vjerojatno da za onoga tko je ne poznaje.Meni miriše na -mažuranu!I , da , može se kupite kao osušena biljka-začin.Smile
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 12:44
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Lavandablue, evo i mog priloga tvojoj potrazi.

Ovo je Thymus Capitatus

 fotografije sa net-a
smile93 smile94
Prelepo smile186
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 21:28
Ferminasmile186
Fotka mi vise nije potrebna.
Ova moja glava ne razmislja.smile42

Kako samo mirise! Nisam uopste trebala da 'zrtvujem' list, samo sam ga protrljala izmedju palca i kaziprsta.

Hvala ti puno.

I sada kada znam sta mi u saksiji raste, drugacije se prema njoj i odnosim. Mogla bi, Fermina, ako sa ovom biljkom imas vise iskustva, otvoriti i zasebnu temu.

poz.




Aglaja
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 23:01
Drago mi je da sam pomogla.I drugi put.Smile
Možda i  otvorimo temu mažurana ako ima zainteresiranihQuestionsmile138
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 23:14
Fermina jedva čekamo da se napiše nešto o toj biljci, uvijek se nađe netko tko će da čita!! smile141
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 23:30
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Drago mi je da sam pomogla.I drugi put.Smile
Možda i  otvorimo temu mažurana ako ima zainteresiranihQuestionsmile138
 
Fermina-Daza, i ja sam bas htela da otvorim do sutra temu o majoranu/mazuranu.Smile Mozes je i ti otvoriti.Thumbs%20Up
Svakako je potrebna jer nema posebne teme o ovoj zacinskoj biljci.
 
Naravno da ima zainteresiranih smile159 Wink
 
 
 
Na vrh
Lavandablue View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 601
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lavandablue Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Svibanj 2008 u 02:21
Pogledajte kakve sve fantasticne vrste i varijante zacinskih biljaka postoje:
(sa linka koji je dala Fermina-Daza)
*Thymus vulgaris - English Thyme: ovu vrstu sam kupila juce
Pise na kesici da je to Timijan (slovenacki) ili Majcina dusica (hrvatski i srpski), seme klija za 15-21 dan, trajnica je, izdanke je najbolje brati pre cvetanja zbog najjace arome. Seje se u 3. mesecu u leje, a u 5. mesecu na otvorenom. U vrtu odvraca puzeve, listne usi i 'kupusovega belina'. Ublazava kasalj i ima dezinfekcijske moci.
*Mentha arvensis - Banana Mint:
*Origanum cv. - Marshall's Memory Oregano:
*Origanum cv. - Mounding Marjoram:
*Origanum dictamnus - Dittany of Crete:
*Origanum vulgare hirtum - Greek Oregano:
*Origanum  x majoricum - Italian Oregano (is a cross of Oregano and Marjoram): to je onaj koji se koristi najcesce u kulinarstvu, poznat kao 'Origano': http://www.mountainvalleygrowers.com/orixmajoricum.htm
*Plectrantus amboinicus variegated - Spanish Thyme or Cuban Oregano:
*Thymus vulgaris cv. - Italian Oregano Thyme
*Thymus cv. - Orange Balsam Thyme
*Mentha piperita cv. - Chocolate Mint:
*Mentha pulegium - Pennyroyal:
*Mentha spicata cv - Kentucky Colonel mint/Spearmint:
*Mentha suaveolens variegata - Pineapple Mint :
*Ocimum basilicum - Italian large-leaf Sweet Basil:
*Ocimum basilicum cv. - Red Rubin Basil:
*africki plavi bosiljak:
*Origanum  rotundifolium cv. - Kent Beauty Oregano:
...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 21:09
Fermina - Daza, ne znam za druge, ali ja svaki put kada dodjem na forum, gledam da me nije mozda docekala tema o majoranuEmbarrassed

Ako imas volje i vremena, hajde, otvori temu.

pozdrav
Aglaja
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2008 u 12:41
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Fermina - Daza, ne znam za druge, ali ja svaki put kada dodjem na forum, gledam da me nije mozda docekala tema o majoranuEmbarrassed

Ako imas volje i vremena, hajde, otvori temu.

pozdrav
Bila sam zauzeta u zadnje vrijeme a i adsl me gnjavi (stalno prekida ).Čim mi to srede, krećemo sa mažuranom.Approve
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2008 u 22:26
smile75
Aglaja
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.