Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vodenika - lat. Impatiens
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vodenika - lat. Impatiens

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 18>
Korisnik
Poruka
Fiorella View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiorella Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2012 u 20:28
zribal, krasne su ti. Ne znam za pinciranje, i mene zanima.
Probati ću malo smanjiti zalijevanje, možda je to uzrok. Nadam se da će se vratiti u život
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2012 u 21:53
Originalno poslano od člana Fiorella Fiorella napisao:

Jako su ti lijepe, Zelena oaza :)
A s mojima se nešto događa, ne mogu dokučiti što. Prekrasno su cvale, bile su zdrave i u zadnje vrijeme klonu. Imaju isti tretman kao i do sada. Svi pupovi počinju po rubovima tamniti i na kraju otpadnu. Imate li kakav savjet?   

Mozda ti se zadrzava voda u zoni korijena ili su previse izlozene suncu ili nemaju dovoljno hranjivih elemenata. Impatiens hoce da odbacuje pupoljke i kada se prska vodom, odnosno podnosi vodu dok se ne stvore pupoljci. Razlog odbacivanja pupoljaka pored zablatnjene zemlje je i neko gljivicno ili virusno oboljenje. Ako je biljka inace zdrava, nema oblike paucine ili vate po sebi onda je razlog previse zalijevanja ili nedostatak hranjiva.
Na vrh
Fiorella View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiorella Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2012 u 22:15
Hvala zelena oaza, nadam se da će se oporaviti i da ću opet uživati u njima.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2012 u 23:18
Originalno poslano od člana Fiorella Fiorella napisao:

Hvala zelena oaza, nadam se da će se oporaviti i da ću opet uživati u njima.

Ako bas jadno izgleda onda uzmi reznice, ozili i napravi novu biljku. Kad god neka biljka izgleda jadno treba je ili osisati ili uzeti reznice. Desi se vremenom da se isposti gen pa ne izgledaju kao ranije.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2012 u 23:31
Mene zanima da li se ove niske vodenike mogu zakorijeniti u vodi i ostaviti u kući preko zime.

Ja imam vrlo dobro iskustvo s visokim vodenikama, koje imaju nešto tamniji habitus od ovih i za sada sam vidjela samo one koje cvjetaju u boji ciklame.

Pred zimu jednostavno uzmem nekoliko reznica stavim u vodu i ožilim ih za par tjedana. Posadim u posudu i čuvam u kući do ožujka kada s njih ponovo skinem reznice i ponovim postupak, ali ovaj put puno više reznica ožilim. Kada reznica počne intenzivnije rasti, u travnju, počnem s pinciranjem, a u lipnju presadim u žardinjere dugačke 60 cm, po tri komada. One izrastu nekih 50 cm pa i više i obilato cvjetaju cijelo ljeto.

Radila sam to sve do ove godine kada sam zanemarila zbog preseljenja. No, moja mama sačuvala je dvije reznice i ja ih sada imam, ali su u fazi pinciranja jer to ona nije radila pa su izrasle u šibu.

Dakle, je li tko čuvao reznice preko zime ovih niskih vodenika i kakvo vam je inače iskustvo s njihovim razmnožavanjem reznicama. Ja ove godine imam bijelu, narandžastu, rozu i crvenu. Bila bih sretna da ih tako održim za dalje.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 00:00
Mogu, ali ove primarne vrste, ove ciju sam ja sliku postavila. Trebaju da budu na prozoru, zasticene od poslijepodnevnog sunca, treba im vlaga vazduha (cesto orosavanje i drzenje zdjelice sa vodom pored biljke), ne podnose suv kucni vazduh i parno grijanje. Jako su komplikovane za uzgoj u stanu.
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 11:30
ja nisam primjetila da je nešto posebno zahtjevno.meni izrastu pokraj nekih biljaka koje spremam u kuću,ostavim ih i cvatu mi preko cijele zime.naravno uvjeti su im takvi kakve diktira biljka kraj koje rastu,ali to njima ne smeta
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 13:27
Kod mene u kuci je jako suv vazduh i visoka temperatura usljed parnog grijanja i onda imam problema sa svim biljkama, ne samo impatiensom. Ako ga orosavam svaki dan, onda imam duzi perido biljku u cvijetu, ali da dalje napreduje to nikako. Pocinje lisce da se uvija, cvjetovi da otpadaju a ako se i formiraju pupoljci i oni otpadnu prije nego se otvore.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 13:49
Zelena oaza, nije samo bit u tome da ona cvjeta u kući preko zime. Nekako ja to od nje i ne očekujem, ali je dobro ako se sačuva zdrava biljka do proljeća. Tada ne morate čekati da se zakorjeni, da počne rasti itd, nego već imate biljku koja će brzo procvjetati. Od ove moje stare ja već polovinom svibnja imam puno dvorište cvijeta. Baš mi žao što nemam fotografiju. Kao što sam već pisala, sačuvam samo jednu od koje u proljeće svinem sve bočne grančice i stavim ih u vodu. Zato mi je važna jedna biljka, bez obzira da li cvjeta ili ne peko zime. U proljeće budu mnogo izdašnije od onih koje kupimo na tržnicama iz plastenika.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 14:52
Naravno Zribla, cuvam ga i ja preko zime ali uz veliki trud i muku. Kod mene, kada je dosta hladno, griju i nocu, vazduh je toliko suv da jedva i ja disem a ne impatiens kome treba 70% vlage. Ove primarne vrste se odrze, na jednom mjestu na prozoru cak i cvjetaju, ali hibridi...ne mogu docekati ni decembar. Srecom pa su sadnice dosta jeftine, onda kupim par komada, obnovim cvjetne sanducice, bas najljepse primjerke unesem u kucu, makar su mi par mjeseci lijep ukras.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 14:53
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 14:54
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 14:55
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 15:09
Zelena oaza, divne su, ma predivne. Tako raduju čovjeka tim svojim ljupkim cvjetićima. Jesu li ovo sve primarne sorte ili hibridu. U biti i ne znam kakva je razlika. Kao što sam pisala imam tu jednu koja cvjeta boja ciklame i raste visoko već godina, a ove koje sam pokazala na slici dobila sam ove godine iz kupovnog sjemena. Baš sam se zainatila da ih imam ih sjemena, a ne kupovne. One koje su u žardinjeri rastu vrlo dobro, ali iste u vrtu i ne baš. Samo, i ove u žardinjeri ne cvjetaju tako obilato kao tvoje. Čime ih prihranjuješ i gdje ih držiš, vidim da su u posudama pa možeš premjestiti gdje im paše. Ja imam samo jedno takvo mjesto u vrtu. Jutarnje sunce, pa onda hlad do navečer i vidim da im je tu lijepo. Primjećujem i po neki uvijeni list, za sad me ne plaši jer nije puno, može li to biti neka buba ili bolest. Što činiti.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 15:22
Ove moje su iz sjemena koje sam ja dobila iz Kanade, i primarne su vrste, znaci kao divlje. Obicnog lisca, obicnog cvijeta...danas ima hibrida mali milion, sa duplim cvjetovima, visokog rasta, lista skoro crvene boje, ogromnih cvjetova ali ja se ne usudjem uzeti ih zbog jako osuncane terase i dvorista. Impatines je jako osjetljiv na zadrzavanje vode oko korijena pa mu je potrebno osigurati dobru drenazu u paziti da zalijevanje bude umjereno, narocito na pocetku rasta. Poslije, kada se on "odmetne" onda mu vise nista ne smeta. S vrmena na vrijeme ja ga isprskam industrijskim sapunom, uvece po mraku pa ujutru isperem sapun. To radim da bih sprijecila biljne bolesti i stetocine kojima je impatiens podlozan. Nekad (jednom u mjesecu) zalijem i isprskam duvanom kojeg sam rastvorila u vodi. I cesto ga zalijem tozom od kafe, toz cvijece inace obozava, svo, ne samo impatiens.
Na vrh
zribal View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 29 Listopad 2011
Lokacija: tu blizu Vas
Status: Offline
Bodovi: 822
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zribal Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 19:03
Nisi ti samo zelena oaza, ti si riznica znanja. Hvala ti za savjete, učinit ću kao i ti. Onda su i ove moje primarne. Moram nešto učiniti na cvatnji i bit će super.
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2012 u 22:42
Ja sam zavrsila poljoprivredni fakultet, a na cvijecu sam se samo usavrsila. Slobodno pitaj sve sto te interesuje. Okruzena sam ljudima koje cvijece ne interesuje uopste pa nemam prilike bas tako da pricam o njemu i razmjenjujem savjete. Ovdje u komsiluku, jedina ja imam cvijece na terasi.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 00:02
@Zelena oazasmile79 dobro nam došla u cvijetno društvo i veliko ti hvala na savjetima, koji zlata vrijedesmile113
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Zelena_oaza View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 04 Srpanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 421
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zelena_oaza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 10:05
Bebolina, drago mi je sam naletjela na vas. Vec odavno trazim neki forum o cvijecu gdje bih mogla popricati i pogledati necije slike i razmijeniti iskustva. Ovaj forum mi za sada djeluje dosta dobro, ima mnogo tema, licnih iskustava i svega sto je vezano za cvijece. Nadam se da cemo potrajati...
Na vrh
11111 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 12 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 2457
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 11111 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2012 u 14:28
kad san vidila bebolinine slikice na str 11 - pomislila sam "Bože dragi,zašto bebolina na temu o vodenicama stavlja slike od ruža???"   
što roditelji izdišu to djeca udišu ...oni su naša slika..naše najdraže i najljepše cvijeće....pozzz od Ruže
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 1112131415 18>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,195 sekundi.