Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vodenika - lat. Impatiens
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vodenika - lat. Impatiens

 Odgovori Odgovori Stranica  123 18>
Korisnik
Poruka
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vodenika - lat. Impatiens
    Objavljeno: 25 Svibanj 2007 u 16:36
e ovako juce sam dobila na poklon jedan lijep cvjetic
pa me interesuje dali neko zna nesto vise o njemu ,npr, sta voli a sta ne ,kako se uzgaja i kako se razmnozava
evo slikice

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2007 u 17:03
Vodenika, nedirak (lat. Impatiens)
Ova nježna brzorastuća biljka porijeklom je iz brdskih šuma istočne Afrike i Zanzibara. Impatiens znači nestrpliv, a to se odnosi na eksplozivno otvaranje zrelih plodova koji izbacuju sjemenke na sve strane.
Postoji mnogo hidrida, a svi imaju sukulentne stabljike i plosnate cvjetove sa po 5 latica koji mogu biti u velikom rasponu boja: bijela, roza, narančasta, razne nijanse crvene, ljubičaste te prošarane. Hibrid "Nova Gvineja" ima duguljaste listove koji mogu biti zeleni ili brončani, a cvjetovi su veći nego kod obične vrste "sultani".

Može se držati u loncima, sandučićima ili na gredici u vrtu u laganoj polusjeni. Traži dosta vlage no nemojte dozvoliti da voda ostaje u podlošku.
Tokom intenzivnog rasta (svibanj-rujan) svakih petnaest dana prihranite je tekućim gnojivom za cvjetnice.
Dolaskom hladnijih dana unesite je u kuću, stavite na svijetlo mjesto i malo zalijevajte tek toliko da se kompost potpuno ne posuši da ne bi došlo do propadanja stabljike. Mogu cvasti tokom cijele zime ako temperatura ne padne ispod 15 stupnjeva celzijevih.
Vodenika bolje cvjeta kada ima sputano korijenje pa je nemojte saditi u previlike lonce.
Sve vrste mogu se lako razmnožiti reznicama, a to se pogotovo preporuča za "Novu Gvineju" jer tako zadržava obilježja roditeljske biljke. Uzmite reznicu dugu 8-10 cm. u rano proljeće. U plitku posudu stavite komadić drvenog ugljena i do 2/3 napunite vodom. Pokrijte posudu celofanom ili najlonom, zavežite gumicom, probušite olovkom rupice i kroz njih stavite reznice u vodu. Kad se stvori korijenje presadite izdanke u male lonce.
Jednogodišnje vodenike koje se najčešće sade u vrtu (Impatiens walleriana) posijte u klijalište pa mlade biljke tek u svibnju presadite na željno mjesto u vrtu.

Ako se biljka izduži slobodno joj odrežite (pincirajte) vrhove izboja kako bi se potaknuo grmoliki rast.
Još neka imena: krna, marljiva lizica, lepi Jova, vodenica, iglica
Image%20Hosted%20by%20ImageShack.us
Hibrid Nova Gvineja

Link posta: http://cvjetakmali.blog.hr

A imaš informacije i na našem izborniku Moj cvijet u balkonskom cvijeću...
koji je uredio naš administrator


Ažurirao Donata - 25 Svibanj 2007 u 17:07
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2007 u 17:35
hvala ti Donata zaista si
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2007 u 10:26

Donata je gore stavila detaljan opis i objasnjenje za ovaj lijepi cvjetak. Ali ipak jos jedno pitanje: da li je to sobna biljka? Da li joj odgovara da bude u kuci pod uslovom da ima jako puno svjetla i jutarnjeg sunca? Malo sam svrljala po internetu pa vidim da ju negdje svrstavaju u sobne biljke, a negdje u biljke za balkon ili vrt, pa sam u dilemi....smiley_167

Naime, dobila sam dva nova clana obitelji pa trazim za njih optimalno rjesenje. Nemam sad vremena za smiley_102ali stavicu ih u ponedjeljak.



Ažurirao aurora2 - 07 Srpanj 2007 u 11:10
Na vrh
flora View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 211
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje flora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2007 u 21:03
Ona voli po ljeti biti vani u laganoj polusjeni, ipak voli da je oko nje svježi vanjski zrak. Smeta joj vjetar, listovi naprosto izgledaju kao da su pofureni pa ako je neki položaj koji je izložen stalnom strujanju vjetra nikako je ne saditi na tom mjestu.
 Može se zajedno s vazom ukopati u zemlju te s prvim hladnijim danima unjeti u kuću. Naime gvinei je već hladno kad je oko 15 stupnjeva. Neće ona odmah povenuti nego počne gubiti pupove pa listove i jednostavno umre. Zato je i smatraju kućnom biljkom, pogotovo u sjevernijim krajevima gdje su temperature niže nego što su kod nas i u kontinentalnom dijelu.
Ja za nju volim reći da je gospodična jer po ljeti bi bila vani, a čim je malo hladnije traži kućnu njegu.



Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2007 u 11:52


Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2007 u 12:11



Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2007 u 14:47
Aurora vodenike su ti prekrasne.Clap Vidjet ćeš da će te dugo častiti svojim predivnim cvatom.
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2007 u 14:52

Hvala lana. Nadam se da hoce jer i meni oko stalno bjezi prema njima. Mozda mi je orhidejica ljubomorna...odkad su ove dvije dosle, njoj svaki dan otpada po jedan cvjetak. Disapprove

Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2007 u 19:08
Svaka čast za vodenike...prekrasne su..ClapClap
Na vrh
artemisia View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje artemisia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2007 u 11:58
Aurora, prekrasne su ti vodenike Heart i sigurno ćeš dugo uživati u njihovoj ljepoti Thumbs%20Up!!!
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2007 u 23:39
aurora2 prelijepe su
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Srpanj 2007 u 21:56
Budući su mi slični primjerci u vrtu, što mislite dali bi ih na jesen presadila u teglu i smjestila u kuću? Inače su mi fantastični cvijeteki, tako lijepo potpune hlad kod terase!!! Wink
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2007 u 07:38
andrea svakako ih unesi u kuću, stabljika im je vodenasta i ne bi izdržale hladnoću vani, smrzle bi se, a u kući će te još uveseljavati cvjetovima.
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Rujan 2007 u 14:17
Da li vase vodenike imaju jos cvjetova? Moje dvije su izgleda zavrsile sa cvjetanjem za ovu godinu. 
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2007 u 18:47
Ja sam od nekih uzela reznice, neke presadila u cvjetnjake za unit u kuču ako zahladni ali mi se čini da mi je to sve uzaludan trud jer su jednogodišnje i jedino ostaje pokupit sjeme ili dogodine kupit novo.
PLLLLIIIZZZZ neka me netko razuvjeri.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2007 u 19:15
uvjek je biljku moguce razmnozii reznicama da ona ostane za nagodinu ako imate adekvatne vjete za nju. ali sto se tice nove gvineje probajte ali tesko je s njom, jer treba temp. oko 18 stupnjeva i dosta svijetlosti ali ne jako sunce!!!
Na vrh
Hele View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 684
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2007 u 21:37
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

uvjek je biljku moguce razmnozii reznicama da ona ostane za nagodinu ako imate adekvatne vjete za nju. ali sto se tice nove gvineje probajte ali tesko je s njom, jer treba temp. oko 18 stupnjeva i dosta svijetlosti ali ne jako sunce!!!

                         Probat ću pa javim.
Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2007 u 12:55
A ja evo gledam kako da sacuvam ova moja dva za iducu godinu.
Jednome su listovi poceli otpadati (sto bi rekla shasha glumi listopadnu biljku), a stabljika mu potpuno zelena....pa sam ga osisala skroz i sad vidim da tjera mlade listice...hoce li sta od njega biti, nemam pojma.
A ovaj drugi, za sada je jos lijep i zelen ali svaki drugi dan mu treba totalno zalivanje, ako preskocim drugi dan, treci dan ujutro ga nadjem sa objesenim listovima...onda ga dobro zalijem i poslije 15 minuta je opet dobro....Je li moguce da mu treba toliko vode?
Moglo bi se i njemu dogodit sisanje, kao i onom prvom.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Listopad 2007 u 22:13
Koliko sam čitala impantens se na hrvatskom zove "vodenika!!! Ime puno govori, znači da treba puno vode... tako sam ja održala sve do sada svoje, ali ne tip "nove gwinee" (koja je tvoja aurora, čini mi se) već one obične!!!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 18>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.