Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Isklijavanje palminih sjemenki
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Isklijavanje palminih sjemenki

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Kolovoz 2008 u 22:28
Ja sam sijala više vrsti palmi na proljeće, moram reći da sam se dosta načekala, ali eto - sve su niknule, s time da sam ih jednostavno gurnula u zemlju i zalijevala. Prve su niknule Washingtonije, a nekih 1,5 mjeseci kasnije i ostale.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 12:27

Zna li neko koja je ovo vrsta palmi?
Semenke su kao kod urme, ali mnogo sitnije, a semenka je u nekom kožastom omotaču sa kapicom na jednom kraju.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
leonarda View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje leonarda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 15:52
 
 
i ovu
 
 
imam viška sadnica palme....ako netko želi tu su
 
 
The best an most beautiful things in the world cannot be seen or even touched. They must be felt with the heart. by leon@rda
Na vrh
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2008 u 20:56
Confused Dali ovi savjeti za isklijavanje vrijede za sve vrste palmi? Nabavila sam sjemenke  Dypsis decaryi, pa me zanima kako ih natjerati da proklijaju???
Na vrh
sonja50 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 256
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sonja50 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2009 u 13:51
Sad nemam vremena tražiti kako se zove baš ova palma kod mene( ta se najčešće sadi u Dalmaciji npr. u Splitu, na Rivi, u marinama) ali kod mene u Makarskom primorju, ne mogu se riješiti klijanaca-svugdje niču gdje se sjeme dirne zemlje! Po tome bi trebalo zaključiti da joj ne treba neka specijalna mješavina supstrata (ovdje je zemlja crvenica, vapnernasta).
To je on palma koja ima ogromne grozdove žuto-narančastog sjemena, ovalnog oblika, veličine cca 1-1,5 cm. Pažnja, ta palma ima i bodlje duž dugačkih grana-vrlo je bolno ako se ubodete!
Sjemenke su zrele kad su narančaste i malo smežurane. Ako ste negdje u primorju gdje palma ima plod, odrežite koji grozd, bacite na zemlju i čekajte. Koliko dugo? Ne znam, nije me zanimalo, ali čini mi se ne više od mjesec dana.

Na vrh
bvlgari76 View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bvlgari76 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2009 u 12:50
Ja sam stvarno amater, i samo sam pobacao sjemenje u zemlju, i zalijevao. 5mjeseci sam cekao i nista. Onda sam u istu zemlju bacio sjemenke menthe, jer sam vec odustao od palmi, i sad nakon 6 mjeseci, pojavile su se palme. Bar se nadam da su to one
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2009 u 13:13
Palmino sjemenje ima tvrdu ljusku i zato sporo kljia. Ako ih je puno izniklo, odaberi najveće i najzdravije i posadi gdje ih hoćeš, a ostalo utamani. Ja imam dvije palme u vrtu i vesele kao prosječan korov. Svake godine ih moram plijeviti.
Ne znaš da ti je dosta dok ti nije više nego dosta (ne odnosi se na hranu nego puno ozbiljnije)
Na vrh
palma_freak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje palma_freak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2009 u 18:16
ćao svima,ja sam novana forumu i imam palme koje sam uzgojila iz sjemena. da istina je da im treba dugo da isklijaju.ubacila sam ih u teglicu na prozoru i dugo zalijevala samo zemlju kad eto i palmica baš kada pokušaš odustati.sada su to velike palme i imaju oko 15 god. posadila sam ih u vrt i to kako su mi preporučili jednu blizu druge cca 3 m kažu da palme vole društvo i da sporije rastu kad su same. visoke su od 2 do 3 m i smile126ja sam zadovoljna
Na vrh
sanja30 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2008
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 189
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanja30 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Siječanj 2010 u 17:36
Sad sam slučajno naletila na ovo, pa samo da pitam: dal netko od vas zna gdje se mogu nabaviti sjemenke palmi?

ja to nisam nigdje viđala, a sad kad sam bila u Zadru sam poludila i baš bi htjela imati jednu palmicu

hvala
Na vrh
palma_freak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje palma_freak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2010 u 23:04
Ja sam sjemenke narucila putem interneta s jedne stranice koju mi je predlozio netko bas na ovom forumu.....pa se ovim putem usput zahvaljujem.....na forumu se nesmije javno objavljivat linkove pa cu ti adresu poslat na PM.....
Na vrh
makida View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Listopad 2010
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2010 u 16:48
pozdrav! novi sam što se tiče palmi pa me zanima da li možda netko ima kakvo sjemenje palmi za poklonit (Trachycarpus fortunei i/ili Washingtonia filifera)? Unhappy
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2010 u 09:38
Imam cijelu hrpu klijanaca W.filifere i T.fortunei za pokloniti ili trampiti ako želite,spasite ih od zime.
Na vrh
kontesaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Listopad 2007
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 6195
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kontesaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2010 u 21:27
Trava, drage volje, ali one ne bi podnijele zagorsku zimu Unhappy
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Listopad 2010 u 09:18
Treba malo više vjerovati.
Na vrh
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2011 u 22:50
pozdrav svima ja sam tek pristupio u slučajno naletio na temu o plamama i ja imam problema,ali  ne sa sijanjem i klijanjem nego sa izniknutim palmama i to kako da ih očuvam i uzgojim a da odrastu
hvala nadam se da ce biti objavljeno
tek pocinjem da se uhodavam
hvala i pozdrav
Na vrh
tiass View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tiass Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2011 u 00:21
Pozz svim palmoljpcima!
Molila bi ako tko prodaje ili poklanja mladice ili sjemenke Splitskih palmi ( ne znam onaj latinski naziv), bila bi jako zahvalna!
Na vrh
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2011 u 13:17
Evo ovako izgleda mlada palma niknuta od sjemenke datule možda je slika malo mutna ali se nadam da se vidi .Voki ona bez kapice je datula koju imaš ovdje niknutu kod mene na slici.
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2011 u 14:23
Originalno poslano od člana kontesaa kontesaa napisao:

Trava, drage volje, ali one ne bi podnijele zagorsku zimu Unhappy


Nije ni kod mene baš mediteranska klkima, ali uspjevaju. Ne zavaravajte što se ovo zove Istra, ako nije uz obalu ima i snijega i mraza. Kod mojih je olakotna okolnost, moguće, što su uz kuću i malo okružene drugim stablima.
Ne znaš da ti je dosta dok ti nije više nego dosta (ne odnosi se na hranu nego puno ozbiljnije)
Na vrh
dmirce12 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Siječanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dmirce12 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2011 u 16:55
Vjerojatno da je tako vera4 i kod nas neke u slavoniji prezime s tim da ih malo zaštite,a u istri je opet drugo jer tamo nisu ipak toliko hladne zime,a večinom sam vidio u tom djelu lepezaste palme dok nema feniksica,al se zato možete ponositi sa prekrasnim kameliama .Ujedno da kažem da ja sjeme od palme držim zamotane u natopljnu vatu vodom te sve zajedno zamotam u foliju te povremeno kvasim i naravno držim na tolpom mjestu.Mogu reči da sam zadovoljan dosta brzo bace klicu te ih posadim,a najbolji sistem je posijati nekoliko sjemenki zaljevati i nemisliti kad će niknuti pa će doči ono ohooo vidi nikla mi palma.
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2011 u 18:10
Sa sjemenjem nemam iskustva. Naše su palme lepezaste (Washingtonie?). Dobio ih je MM kao sadnice, ali sa njih pada sjeme pa poneki put izgleda Kao korov, toliko ih mladih iznikne. Bez ikakve brige i pažnje, čak ih MM pokosi.
Ne znaš da ti je dosta dok ti nije više nego dosta (ne odnosi se na hranu nego puno ozbiljnije)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.