Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Egzotično grmlje i drveće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Isklijavanje palminih sjemenki
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Isklijavanje palminih sjemenki

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Isklijavanje palminih sjemenki
    Objavljeno: 14 Svibanj 2008 u 20:53
Koja su vaša iskustva s isklijavanjem palminih sjemenki?

Negdje sam pokupio informaciju da se moraju namakati u toploj vodi 3 - 4 dana, zatim namočiti u blagoj otopini varikine i nakon toga sjemenke staviti u supstrat koji je u vrečici. Takav paketić trebalo bi držati na određenoj temperaturi zavisno od vrste sjemena.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2008 u 15:32
Palmine semenke sam uvek sijao bez namakanja u vodu, direktno u saksiju i na terasu u proleće i zimi, a ako sijem zimi u sobi saksiju stavim na radijator i nikada nije bilo problema sa klijanjem i nicanjem. Bitno je samo da zemlja u saksiji bude stalno vlažna dok se ne pojave klijanci.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2008 u 20:03
Voki jesu ti i one nikle?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2008 u 20:18
Ja sam isto tako sadila ko i Voki,bez namakanja i niknule su mi.Treba samo čekati,ne niknu baš brzo tako da ako za 2 mjeseca nebude ništa nije još sigurno da neće niknuti.Meni su neki dan provirile a posadila sam ih zimus.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2008 u 14:30
Palme najbolje i nicu zimi kad se stave na radijator,termopec itd
Na vrh
anyni View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2008
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 12
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anyni Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 22:24
Oprostite,ako smijem pitati o kakvoj to varikini govorite pa taj koji Vam je dal informaciju ili se oprostil od pameti ili se zezo sa vama,koliko ja znam varikina je kemijsko sredstvo i gdje ce u varikinu sjeme Palme,zao mi je ali nemogu vam kopirati tekst o sadnji palme cijela strana mi je potrebna,ali ima samo najobicniji i najednostavniji proces a da glava ne bole i to bez Vaseg experimenta Varikine,kupite kokoshumus plocice,nabavite prozirnu plastiku i prozirni poklopac,stavite u neku casu toplu vodu i drzite u toj vodi 24-48 sati sjeme,kad je sjeme odstajalo uzmite kokoshumus plocice stavite ih u vrucu vodu 5-10minuta i tada sjemenku po sjemenju upikujete u tu bivsu kokoshumus plocicu (jer ona je nabubrila i vise nije plocica vec gotovi substraktivna smjesa gotova za sjeme) pa ju stavite u tu plasticni provizorni rasadnik poklopite poklopcem i svaka 2 dana po 2-3 sata prozracivati svakih 5-7 dana bez pritiska provjeriti jeli humus vlazan ili ne ako je suh malo mlake vode polako politi po humusu,drzati uvijek na istome mjestu sa jako puno svjetla i nesmije se premijestati s jednog mjesta na drugo,kad flanci izadu a ne izlaze svi odjednom i kad su 7cm kupite u vecem centru zemlju za kaktuse i gnojivo u perlicama za drvenaste stabljike pomijesajte i do ispod polovice posudice za cvijece napunitio zemlju za kaktuse pomijesanu sa gnojivim perlicama stavite kompletno kokoshum sa flancima (ne razdvajati flancei ne dirati ih) u posudicu zatim lagano bez pritiskivanja zemlje nadopunite zemljom da zatvorite posudu gdje su sada flanci sa humusom i presadivanje tj,razdvajanje flanci Palme pocinju tek kad su od 15-20cm ali u zemlju sad pomijesati usitnjeni kokoshumus i zemlju za kaktuse i normalno malo se pognoji sa kuglastim gnojivom,prve godine 2x promjenit zemlju a kasnije svake -3 god,a ako je zimska Palma onda na vec tretiranu i spremljenu zemlju direktno je presaditi u vrt.Skoro svake godine zemlju gnojiti sa gnojivom kupljenim za Palme ili drvenasto bilje,a onu proceduru varikine molim vas slikajte je kad izraste i posaljite ???, lijep pozdrav i uspjesnja  sadnja ali bez varikine
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 19:17
Sjemenke se potapaju u 4%-tnu otopine varikine što u stvari imitira želučanu kiselinu kod ptica.To se radi više - manje kod svježeg sjemena da bi se uklonila opna sa sjemenke koja u velikom broju slučajeva spriječava klijanje.Nekim vrstama palmi nije potreban ovaj tretman već je poželjno samo dobro oprati i protrljati sjemenku da bi se uklonila opna.
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 22:53
Božikovine bravo za objašnjenje, i naravno da si 100 % u pravu, a na post iznad ne treba se obazirati.. barem ne na oine zajedljive djelove.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
agava View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 27 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje agava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 23:05

Mogu se posijati i u prozirnim  zatvorenim posudama od sladoleda ili onim kuhinjskim.Ima za kupiti fungicid Captain st u kojem potopiš sjemenke prije sijanja da ne propadnu od gljivica.Bilo bi dobro zemlju u kojoj se siju sterilizirati u pećnici na visokoj temperaturi 10 min.Zemlju promiješati sa perlitom koji održava vlažnost .Staviti sjeme,ne duboko,zaliti;ne previše i naoružati se strpljenjem jer znaju proći mjeseci dok ne izniknu. 

Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 23:48
hvala triša i agava! pa nitko se nije pametan rodio, a ovo što piše za varikinu nismo ni mi iz prsta isisali! tu smo da razmjenimo iskustva!
Na vrh
dada28 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada28 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 20:21
Božikovine, u potpunosti se slažem!
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 20:22
Slažem se s Agavom! i ja sam tako radio u 1. mjesecu i sad su isklijale....

Ak ne uspije bum vam ja dao ionako ih imam previše....samo da malo ojačaju
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 16:15
Hi narode, a kako doći do palminih sjemenki? Sorry što sam neupućena, jako volim palme, prekrasne su mi, ali kod nas u Slavoniji sađenje palmi je naprosto nemoguća misija, možda pokoja vrsta u posudama.Ali ja sam optimistična obzirom da se klima dosta promijenila. Da li mogu pokupiti one sjemenke koje su vidljive na palmama kad dođem na ljetovanje?
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 16:20
Možeš ako su sjemenke dozrele.
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 16:24
Kika, a kako ću znati da su dozrele? Jel trebaju otpasti s palme ili ..
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 17:55
Željka mi ti preporučujemo da se za sjemenke palmi obratiš članovima foruma. Mi smo zamolili par sjemenki a dobiliu smo kovertu punu različitih sjemenki.
Isto tako pokušaj odabrati neku od palmi koja podnosi niske temperature. Predlažemo ti Mali sabal no ima i drugih.
Na vrh
Željka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 424
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Željka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 21:04
Hvala Božikovine, kao što možeš primjetiti POPRILIČNO sam friška ovdje i uglavnom nisam upućena, kome da se obratim? Evo, ako netko ima neko sjeme palmica koje bi uspjevale u Slavoniji please ŠALJITE, bit će mažene i pažene i sve ću dat od sebe da mi uspiju. Unaprijed VEEELIKO hvala! Božikovine, ova palma što je predlažeš je super, viđala sam je i voljela bi je imati.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 13:32
Ja cu ti poslati ali u zadnje vrijeme iskljucivo se mjenjam pa ako te to ne smeta i ako mozes nesto drugo ponuditi evo me - tu sam i javi se na pp.
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 14:18
Neko preporučuje da se semenjača isturpija ili zaseče kako bi bila što propusnija za vodu i kako bi seme brže i lakše isklijalo, ali na tim mestima može doći do razvoja gljivičnih obolenja i propadanja nabubrele ili isklijale semenke. Za Varikinu nisam čuo, ali verovatno deluje da oslabi tvrdu semenjaču. Mi smo na fakultetu seme pamuka koje ima veoma tvrdu semenjaču potapali pre setve nekoliko minuta u razblaženu hlorovodoničnu kiselinu (HCl).
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2008 u 13:04
Slučajno sam naletila, a vidim da dugo nitko nije ovdje postao.  Ja imam dvije palme u dvorištu, mislim da su Washingtonije. Na kontinetalnoj klimi cvjetaju i daju sjeme. Veoma često se nađe dosta mladih oko njih. Ako je netko zainteresiran radu ću poslati sjeme, kod mene je to ionaku u rubrici smeće. Jedini problem je što je već svo sjeme davno otpalo pa treba čekati drugu godinu, i što ja ne znam kako izgleda zrelo sjeme. Nije me zanimalo, pa nisam obraćala pažnju. Znam da je puno malih zelenih zrnaca veličine papra ili za nijansu većih, ali ne znam da li je to zrelo ili neko sjeme koje je otpalo prerano. Neke vrste ptica ih veoma rado jedu. 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.