Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Ruže
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pomoć za početnika
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pomoć za početnika

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
dadobl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2015
Lokacija: Bosna
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadobl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pomoć za početnika
    Objavljeno: 20 Ožujak 2016 u 16:06
Sada je momentalno u stanu, ali leti van na balkon odmah Smile
Hvala i za savjet sto se tise pupova, sve cu ih ukloniti, pa da ojaca malo. Nadam se da ce krenuti, jako je lijepa bila kada sam je dobio ali sad sve losija.
Hvala jos jednom Wink
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2016 u 13:28
Gdje ti se trenutno nalazi ? Obavezno van s njome. Stavi je negdje gdje će imati barem 5-6 sati sunca dnevno. Ako si ju sad presađivao, ukloni škarama sve preostale pupove (ne trebaju trenutno opterećivati tek presađenu biljku koja treba snagu za zakorijenjivanje). Pupovi se suše i odbacuju zbog oscilacija u temperaturi i svjetlosti obično u trg. centrima u kojima se prodaju. Ona je samo malo šokirana i ništa više.
Dakle smjesti ju van, umjereno zalijevaj i oživjet će ona. Wink
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
dadobl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2015
Lokacija: Bosna
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadobl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Ožujak 2016 u 12:36
Molim vas za pomoc, dobio sam patuljastu ruzu u saksiji,i oko pola mjeseca je sve bilo uredu, ali sada pupovi pocinju da se suse. Bile su cetiri mlade biljke u jednoj ne bas konfornoj saksiji, pa sam presadio po dvije u malo vece saksije, ali interesuje me imate li jos nekakav savjet koji bi pomogao da ih spasim Cry
Na vrh
korijenko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2008
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 6701
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje korijenko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Veljača 2016 u 11:08
Originalno poslano od člana bugicaza5 bugicaza5 napisao:

Korijenko, koju Plantelu koristiš?

Plantela Organik
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2016 u 13:33
Korijenko, koju Plantelu koristiš?
Na vrh
korijenko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2008
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 6701
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje korijenko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2016 u 10:18
Originalno poslano od člana rajski vrtovi rajski vrtovi napisao:

Eh draga korijenko taman ste oko mjesec dana klimatski ispred kontinentalaca. Ti si već punom parom u proljetnim radovima. Thumbs Up
Ako sam dobro shvatila, Plantelu ćeš dati i ružama ili samo voćkama ? Uopće ne sumnjam u vrijednost i kvalitetu organskog gnojiva, ali nemam nikakvo iskustvo s tim. Koliko ga stavljaš ružama, isto cca šaku ili manje ? Jel se mora ukopati ?

Da,da, ove godine sigurno mjesec dana.....već se i brinem da ću zakasnit sa crvenim uljem jer su ruže počele naglo pupati, voćke još ne.
Voćkama sam već stavila 15-15-15 isto punu šaku, a Plantelu ću kasnije stavljati ružama isto punu šaku i koristit ću ju i u povrtnjaku, meni se je ona pokazala jako dobra. I ja svako gnojivo ukopam i zalijem odmah ako nema kiše na vidiku...
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18303
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2016 u 18:28
Da florin7 ide da potakne rast zelenih djelova, to je urea. Poslije se daje za cvatnju gnojivo.

Ali stavite i magnezij tj gorku sol za četinjače. To vam je jako bitno kod prehrane i ojačava biljku i pomaže joj da ojača imunitet u borbi protiv bolesti.

Gorka sol se može davati ružama, cvijeću, povrću, voću, za pomidor je važna, ma svemu...
Takođe i sve drvene biljke i četinjače.
Možete uz biljku dodati jednu jušnu žlicu. I vreća koju kupite dugo traje.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2016 u 13:42
Eh draga korijenko taman ste oko mjesec dana klimatski ispred kontinentalaca. Ti si već punom parom u proljetnim radovima. Thumbs Up
Ako sam dobro shvatila, Plantelu ćeš dati i ružama ili samo voćkama ? Uopće ne sumnjam u vrijednost i kvalitetu organskog gnojiva, ali nemam nikakvo iskustvo s tim. Koliko ga stavljaš ružama, isto cca šaku ili manje ? Jel se mora ukopati ?
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
korijenko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2008
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 6701
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje korijenko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2016 u 12:02
helou... ja sam pred 2 dana oko svih ruža plitko ukopala dušično gnojivo Florin 7, cca punu šaku/ ružu
a oko voćaka i oko maslina sam isto tako stavila NPK mineralno gnojivo 15-15-15. To radim tako svako rano proljeće i sad čim prestane kiša idem ih "kupati" u crvenom ulju. Cca u maju mjesecu im stavim još i Plantelu Organik brikete
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2016 u 10:01
Pozdravčić Smile !

Možeš stajski gnoj dodati i sada. Pripazi na količinu i odmakni od stabljike ruže 20-ak cm.

Ruže gnoji u ožujku i lipnju. U ovom periodu koristi se mineralno gnojivo NPK 7-14-21 ili 5-20-30. Otprilike jednu  šaku mineralnog gnojiva raspi oko ruže (isto odmakni od stabljike) i plitko ukopaj u zemlju. 
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
galo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 03 Listopad 2010
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje galo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2016 u 08:57
Pozdrav,

trebala bih pomoć oko gnojidbe ruža. Lani smo kupili vikendicu na kontinentu sa dosta ruža, no dosta su zapuštene i vjerojatno godinama neorezane. 

U proljeće mi je plan dobro ih orezati, no zanima me gnojidba. Čitala sam da im se na jesen dodaje stajski gnoj, no kako ga tada nismo imali nisam ništa. 

Sada smo nabavili  stajskog gnoja pa me zanima da li je prekasno da ga stavim u veljači ili da ipak pričekam jesen.

Hvala unaprijed
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2013 u 17:14
Prošla je godina dana, u mojem vrtu posađene su sadnice grmolikih ruža i sad su tu prvi cvjetići.
Da li je potrebno rezati ispod mjesta gdje su bili, nakon što im otpadnu latice?

Puno hvala svima! Uživajte u svojim ružama!


smile64
Na vrh
Maggie View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 243
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Maggie Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2012 u 09:24
I meni sliči na Angelu, ali ja tek tražim koju bi ružu odabrala za svoj vrt pa i nisam neki stručnjak.
Rosa2, drago mi je da si napisala da se može posaditi i na proljeće. Znači, moglo bi uspjeti ako ovih dana "šibe" zabodem u zemlju.

Ako radim na taj način, bar znam što sam posadila.
Znam da su s nekim drugim cvjećem ljudi imali loša iskustva - pisalo je da je jedna, a ispala je druga vrsta. A ja bi baš roza, grmolike.


smile106

Na vrh
rosa2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 29 Srpanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 2168
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rosa2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2011 u 14:49
Nije to Angela ,ta ruza spada u pokrivace tla takvu imam i ja al neznam ime napamet pogledat cu kasnije pa napisem,jako brzo raste i kod prve cvatnje sva je prepuna cvijetova mada ih i kasnije ima mnogo,lako se pelca mozes pelcati najesen pod cflasu tako da ocvalu granu rezes na 5-6 listova ovisi o jacini grancice i 3 lista idu u zemlju ,a dva van zemlje,da bi ruza bila sta prije bujnija i mozes staviti i nekoliko grancica pa ces vec sljedece god.imati mali lijepi grmic.A također mozes ju saditi i na proljece kad se ruze orezuju ,samo sibe zabodes u zemlju bez pokrivanja ,al ne na jako sunce ak proljece nije bas vlazno zalijes koji put i ubrzo ces vidjeti dal ti se primila il nije .
cvijet za cvijet=buket
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2011 u 13:30
mislim da je to grmolika Angela imam ju ja pelcala sam ju od moje tete na način kao i ostale ruže jako se lako primila
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
baja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 11:11
izboj sa cvijetovima ili...?
Na vrh
tanja j View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2011
Lokacija: GOSPIĆ-ZADAR
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tanja j Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2011 u 17:24
Originalno poslano od člana baja baja napisao:

koja je ovo vrsta i kako da je presadim, pelcujem ili nakalemim kod sebe u cvijetnjak?
 




Mislim da je to floribunda, ali mi nemoj vjerovati 100%
Pelcuje je se kao svaka druga ruža, tako da na jesen uzmeš ovogodišnji izboj odrežeš ga (u koso) i zasadiš tako da tri lista idu u zemlju. Pokriješ plastičnom flašom i to je to
Na vrh
baja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Svibanj 2011
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje baja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2011 u 14:13
koja je ovo vrsta i kako da je presadim, pelcujem ili nakalemim kod sebe u cvijetnjak?
 
Uploaded with ImageShack.us
Na vrh
lucy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2541
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2010 u 00:21
Stavila sam i ja koru od banane u teglu s ružama, sad ću pratiti hoće li se što promijeniti. 
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Svibanj 2010 u 22:20
Danas sam čula savjet jednog uzgajivača ruža koji glasi ovako:
oko tamnih boja ruža ukopati ugljen,

a oko bijelih ukopati modru galicu.

Osoba koja mi je dala ovaj savjet je probala, bijele su bile sa laganim plavim trakicama od sredine latice, a tamne su dobile jaku boju (ne izbjedljelu).

Možda je ovo već netko napisao pa sorry kaj ponavljam. Još ću provjeriti u koje doba godine to raditi, vjerojatno u proljeće prije cvjetanja. Javim ako je drugačije. I probat ću!

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,218 sekundi.