Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gavez
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gavez

 Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
Korisnik
Poruka
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Gavez
    Objavljeno: 19 Svibanj 2008 u 18:42
Prije puno godina moja prijateljica mi je poklonila dvije sadnice gaveza i sada one "divljaju" u mom vrtu.Ne bih se ja njih sjetila nego me moja susjeda pita znam li štogod o toj biljci jer navodno da je dobra kod zarastanja kostiju.Naime njen muž ima problema sa ramenom pa sada probavaju narodne lijekove prije operacije.Za nju nikada nije kasno.Ja sam joj rekla da meni taj gavez svake godine napravi velike grmove koja ja odrežem i bacim u onaj gnoj od koprive i on opet radse pa raste.E sada pitanje glasi:zna li netko koji dio gaveza se koristi za boleasti kostiju,mišića ili sličnoga i kako se koristi?smile143
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2008 u 21:57
nisam strucnjak, ali nedavno je na htv isla dok. serija iz narodne ljekarne (ili slicnog naziva) i sjecam se da je bio neki strucnjak i da je bas govorio o crnom gavezu - kako on uopce nije ljekovit kaos to se to smatralo, nego je cak i otrovan

i pokazao je neki casopis - ljekovite biljke u kojem je bio clanak o gavezu, o njegovoj toboznjoj ljekovitosti, ali da je to zastarjelo jer su novija istrazivanja dokazala njegovu stetnost

eto, ne solim mozak nikom i ne volimk mudrovati, samo zelim reci da se treba dobro informirati prije koristenja ikakvog lijeka, a pogotovo biljaka nepoznatih svojstava
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2008 u 22:02
p. s. uguglaj gavez
ima clanaka o njemu i njegovim svojstvima
cak i recept kako se pravi mast
(ako smijem staviti link na drugi forum evo http://roda.hr/forum/viewtopic.php?t=27437

ako ne brisite)

ali napominjem - oprezno


Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Svibanj 2008 u 22:58
Hvala,povezat ću se.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 07:12
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

nisam strucnjak, ali nedavno je na htv isla dok. serija iz narodne ljekarne (ili slicnog naziva) i sjecam se da je bio neki strucnjak i da je bas govorio o crnom gavezu - kako on uopce nije ljekovit kaos to se to smatralo, nego je cak i otrovan

i pokazao je neki casopis - ljekovite biljke u kojem je bio clanak o gavezu, o njegovoj toboznjoj ljekovitosti, ali da je to zastarjelo jer su novija istrazivanja dokazala njegovu stetnost

eto, ne solim mozak nikom i ne volimk mudrovati, samo zelim reci da se treba dobro informirati prije koristenja ikakvog lijeka, a pogotovo biljaka nepoznatih svojstava
tip je totalna neznalica !
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 12:16
... nemojte ubiti glasnika...smile219
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 12:17
ne ubijamo ga, samo nije u pravu...
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 21:08
Crni gavez - symphytum officionale, biljka duguljastih listova i cvjetova plavoljubičaste, ružičaste ili bijele boje, od davnina se upotrebljava za lječenje mnogih bolesti, a najviše oblozima od lišća i korijena rane i prijelome kostiju. On potiče stvaranje novih koštanih stanica i pospješuje zacjeljivanje rana. Oblog za kosti radi se od usitnjjenog svježeg lišća i korijena, a čaj i tinktura se mogu isto koristiti u iste svrhe. Tvar koja ja zaslužna za diobu stanica, stvaranje novih koštanih stanica, zacjeljivanje rana i liječenje povrijeđenog tkiva je alatonin, a u gavezu se nalazi i mala količina otrovnih alkaloida, zato se ne proporuča uzimati ga u velikim količinama. 
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 03:24
Ljudi hvala na savjetima.Sve ću to prenijeti mom susjedu pa neka si on "miješa" pripravke, a ja ću i dalje uzgajati biljku.
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 04:25
gavezov korijen se preporuča koristiti izvana
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 11:02
Šta i ti dežuraš?iKako si mislio izvana.Vidiš na Ljekovito bilje se nisam sjetila.Imam sve brojeve pa ću sada kada sam sama preko ovog produženog vikenda malo potražiti.Pravi si,hvala.smile138
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 11:10
Korijen se nariba  ili još bolje prereže na kockice, stavi u čistu vodu i ostavi da pusti sluz. Ili se samelje  u prah nakon sušenja pa onda u vodu i kad nabubri stavlja se kao oblog na bolna mjesta. Odlično pomaže kod zarastanja rana ili kad fali dio (ne veliki) kože.. isprobao na sebi.
Na vrh
buba View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje buba Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 11:24
gavez je zakon! uganuća, istegnuća tetiva odlično iscjeljuje...isprobano i na zglobu ruke i noge...
korijen sasušeni samelje se , može i u mlinu za kavu, prokuha se žlica praha u 1dl mlijeka dok ne postane sluzavu a potom se ta sluz stavlja kao oblog i zamota, ostavi 24 sata zamotano. pomaže!Thumbs%20Up
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 11:27
Bravo.
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 11:29
i ja imam iskustva s gavezom. slomila ja nogu tj. glezanj prosle godine i stavljala sam oblog od gaveza. korjen gaveza se prokuha u vodi i tako kako je Ivan rekao, postane sluzava masa koja se stavi na mjesto koje tretiramo i on se nakon kratkog vremena totalno stisne. drzi se ako se dobro sjecam, 3 dana. definitivno pomaze. a to znam jer je jedan covjek nakon sto je lom na nozi tretirao gavezom (odbio gips na svoju odgovornost) dosao nakon nekog vremena na rengen i rekli su mu da ih ne zeza misleci da im je dao krivu nogu!   
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 11:33
To samo potvrđuje ono što sam napisao o onom glasnogovorniku koji kudi gavez. Za unutrašnje korištenje  treba biti oprezniji.. znati gdje je ubran i koristiti sluz, no za neke stvari dobar je i prašak.. na vrhu noža...(kao mjerica).
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 11:48
GAVEZ

Sadrži: u malim količinama otrovni alkaloid simfitocinoglosin i glikoalkaloid konsolidin, zatim mnogo sluzi, nešto gume i smole, 5-6% tanina, eterično ulje, 1-3% asparagina, šećer, 0,7% purinskog derivata alantoina, hormon auksin, koji potiče stvaranje novog tkiva, i holin.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje: Zahvaljujući alantoinu koji sadrži gavez potiče rast i razmnožavanje stanica, dakle obnavljanje tkiva. Zbog toga se uspješno primjenjuje kod preloma, rastrganih rana, čireva, tvrdih oteklina na mliječnim žlijezdama i kvržica gihta. Za te se svrhe kuha isjeckan korijen dok ne postane mekan kao kaša, pa se od toga prave oblozi, i to tako da se namaže oko 1 cm debelo na platnene krpe. Isto tako koristi i tinktura od gaveza, pomiješana u jednakim dijelovima s tinkturom od moravke (Arnica montana) i tinkturom od nevena (Calendula officinalis). Pije se triput dnevno po 10-15 kapi u malo vode, poslije jela.

Kao lijek protiv bronhijalne astme i plućne tuberkuloze , izbacivanje krvi iz pluća, želučanih i crijevnih čireva, služi čaj koji se priprema tako da se 5 g suhog korijena kuha pola sata u 1/2 l vode, ostavi da odstoji 15-20 min. i procijedi. Pije se 1 šalica natašte, zatim svakih pola sata 2-3 velike žlice i prije spavanja opet 1 šalica.

Ima još o gavezu, ako vas zanima slijedi nastavak.
Tekst je preuzet iz Zlatne knjige ljekovitog bilja, autor Zlatko Gursky.
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2008 u 09:02

Ljudi moji pa ovo je krasno.Samo sada postoji jedan problem.Ja nemam toliko gaveza da bih vadila korijenje i sušila ga za sve te pripravke.Imam tri grma.Sada mi milom vas recite gdje da nabavimo korijenje.Ja sam mislila da se za prijelome i uganuća može koristiti list.Naime ja jedno dva do tri puta godišnje porežem sve listove jer je grm ogroman.

Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2008 u 21:02
Ako je grm ogroman trebao bi i korijen biti povelik.
S ljekovitim biljem treba postupati oprezno, ništa bez nadzora lječnika.

Ljekovi mogu biti otrovi a otrovi ljekovi. Stvar je samo u količini!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2008 u 19:23
Potpisujem sve što su rekli Ivan i Božikovine!
Gavez je moja omiljena biljka.Puno puta je pomogla meni i mojoj obitelji.
U Dalmaciji inače nema gaveza.On raste u dubokoj i vlažnoj zemlji, ali ja sam ga prije 15-ak godina dobavila iz Bosne.Ima počasno mjesto u mom vrtu, svugdje gdje je blizu voda.Ovdje ga često treba zalijevati.
Pogrešno je kidati mu listove, oni su neophodni da bi se učinio što deblji korijen.Korijen se vadi u kasnu jesen ili rano proljeće ali i po potrebi.
Od gaveza pravim razne pripravke, macerat (u maslinovu ulju ),tinkturu, mast ...Ali ga najčešće koristom svježeg.
Tinktura je odlična za bolni palac kod gihta ali i za sve bolne zglobove.
Od macerata pravim kreme za opekotine i druge rane.
U mojoj home-made kremi za lice je gavez obvezan sastojak uz neven,gospinu travu, ružmarin, trputac i aloju veru.Nijedna kupovna krema nije joj ravna!
Gavez sam upotrebljavala nakon operacije.Ožiljak je skoro nevidljiv jer gavez pomaže stvaranju novih stanica te se ne stvara "divlje" meso..
Kad je moj sin slomio nogu (teški lom femura ) čim je skinut gips počeli smo sa gavezom.Sve je proteklo u najboljem redu.
Gavez zaustavlja unutrašnja krvarenja (želudac, pluća..) ali ga treba vrlo oprezno uzimati oralno i ne više od 15 dana.
Još samo da napomenem da sve pripravke radim za sebe, svoju obitelj i prijatelje te da ovo nije savjet ni preporuka za upotrebu nego moje iskustvo.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.