Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gavez
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gavez

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011>
Korisnik
Poruka
Oblak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 28
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Oblak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2010 u 17:39
Dragi forumaši-ce! Potuno ste me zarazili gavezom tako da kao što vidite pokušavam MM-u izkemijat tinkturu gaveza za njegove "teniske lakte" koji su stalno otečeni ( i to nekoliko godina). Vaše odgovore na moje prijašnje vapaje nisam dobila pa sam dodatno proguglala i našla da ide 100 gr gaveza na 1 litru rakije a po drugom receptu 100 gr gaveza na 2 litre rakije. Ja sam u staklenku (od 750 gr) stavila 100 gr. suhog gaveza i nadpounila staklenku rakijom. Vidjet ćemo šta bude!
Osim toga Fermina-Daza me uspješno zarazila idejom da napravim kremu za moje lice koje pecka na sve moguće kreme osim "Eucerina" a koji mi je dosta skup. Kupila sam sve potrebne sastojke koje navodi naša draga FD ali sad sam opet u pitanju: Koliko grama gaveza ide na koliko maslinovog ulja za napraviti dobar macerat?
Dragi moji forumaši, moram vam priznat da na koju god temu da se uključim TA zamre odmah. Ili ja uvijek stižem zadnjim vlakom? Hajde ljudi, prosvijetlite ma!!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Prosinac 2010 u 21:02
Oblak,zima je sve je usporilo u i oko vrta,oživjet će sve u proljeće.Jedva ga čekam.
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2010 u 23:21
Nije isto praviti tinkturu od suhog korijena gaveza i od svježeg.
Pravilo 1 cm iznad bilja vrijedi samo za svježi gavez.
Tinkturu sa suhim nisam nikada pravila (uvijek u vrtu imam svježeg ).Ako je  masa pregusta, dodaj još malo rakije.
Nema tu puno mudrosti, niti je bitan neki točan omjer.
Za teniski lakat, giht, nagnječenja, isčašenja, lomove....bolje je da je tinktura napravljena sa što više gaveza
.
Oblak, nemoj puno mudrovati ni oko omjera za kremu.Stavi otprilike jednake djelove gaveza , nevena, ružmarina, gospine trave (ili još bolje kantarionovog ulja ), može i cnog sljeza i sve zalij extra djevičanskim hladno prešanim maslinovim uljem i kuhaj na pari, na niskoj  temeraturi, cca 70 sati.Dobit ćeš odličan macerat kojega na kraju zgusneš s pčelinjim voskom a kad se ohladi dodaš istučeni komad gela od aloe vera i sve fino izbatiš mikserom.Sretno.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Oblak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 28
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Oblak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2010 u 11:09
Hvala Fermina-Daza!  Nadam se da će biti efekta, barem u omjeru sa mojom euforijom koju osjećam. Proljeće i ljeto provodim vani sa biljem ali jesen i zimu moram "ubiti" nečim drugim. Drago mi je da sam nabasala na vas. Obavijetit ću vas o rezultatima!!smile79
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2010 u 15:51
U rezultate ne sumnjam.
Nadam se samo da niti na jedan sastojak nećeš biti alergična, to je jedino što može pokvariti posao.
Ako što zapne, pitaj.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Oblak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 28
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Oblak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2010 u 20:13
Pokušala sam nabaviti pčelinji vosak od pčelara ali rekli su mi da sad imaju samo žuti vosak koji je pun peludi i prljavština i da će čistog imati tek nakon slijedećeg vrcanja u proljeće. Budući da sam alegrična na pelud (između ostalog) naručila sam bijeli pč.vosak od Centra Cedrus (100 g - 24 kn), čekam pošiljku sutra-preksutra. Nadam se da će to stvarno biti pravi čisti pč.vosak a ne nekakav parafin jer meni bimogli podvaliti i m... za bubrege. Jedva čekam, jer me lice bocka!smile183
 A tinktura od gaveza za MM se još toća na radijatoru, na nekim stranicama sam našla da je dovoljno 7 dana ako je držimo na toplom (sunce ili drugi izvor topline), mislite da će to biti dovoljno dugo?
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Prosinac 2010 u 21:09
Bolje bi bilo tinkturu držati duže, barem 2 tjedna.
Nemoj je cijelu procijediti odmah nego malo, koliko ti trenutno treba, a ostalo ostavi još da se toća.

Vosak od Centra Cedrus neće biti- prevara!
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Oblak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 28
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Oblak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2010 u 12:50
Danas sam prošetala po Božićnom sajmu i našla prirodni djevičanski pčelinji vosak od pčelara 1 kg po 50 kuna! To je puno puno jeftinije nego Centar Cedrus. Uzela sam još pola kile domaćeg - nek se nađe!
Na vrh
Oblak View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 04 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 28
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Oblak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Prosinac 2010 u 11:20
Evo rezultata mog prvog pokušaja: dok je krema bila još mlaka namazala sam se, koža je veoma brzo upila i ne sjaji kao da uopće nema ulja u kremi, ali... kad se krema ohladila došla je tvrda kao kamen. Očito sam stavila previše voska! Dok ne ulovim ruku vjerojatno će biti svašta. I ono najbolje: lice me uopće ne Peče!!!  Izgleda da mi gavez, neven gospina trava i aloa odgovaraju !!!smile184
Na vrh
Brigitte B View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brigitte B Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2011 u 01:34
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Potpisujem sve što su rekli Ivan i Božikovine!
Gavez je moja omiljena biljka.Puno puta je pomogla meni i mojoj obitelji.
U Dalmaciji inače nema gaveza.On raste u dubokoj i vlažnoj zemlji, ali ja sam ga prije 15-ak godina dobavila iz Bosne.Ima počasno mjesto u mom vrtu, svugdje gdje je blizu voda.Ovdje ga često treba zalijevati.
Pogrešno je kidati mu listove, oni su neophodni da bi se učinio što deblji korijen.Korijen se vadi u kasnu jesen ili rano proljeće ali i po potrebi.
Od gaveza pravim razne pripravke, macerat (u maslinovu ulju ),tinkturu, mast ...Ali ga najčešće koristom svježeg.
Tinktura je odlična za bolni palac kod gihta ali i za sve bolne zglobove.
Od macerata pravim kreme za opekotine i druge rane.
U mojoj home-made kremi za lice je gavez obvezan sastojak uz neven,gospinu travu, ružmarin, trputac i aloju veru.Nijedna kupovna krema nije joj ravna!
Gavez sam upotrebljavala nakon operacije.Ožiljak je skoro nevidljiv jer gavez pomaže stvaranju novih stanica te se ne stvara "divlje" meso..
Kad je moj sin slomio nogu (teški lom femura ) čim je skinut gips počeli smo sa gavezom.Sve je proteklo u najboljem redu.
Gavez zaustavlja unutrašnja krvarenja (želudac, pluća..) ali ga treba vrlo oprezno uzimati oralno i ne više od 15 dana.
Još samo da napomenem da sve pripravke radim za sebe, svoju obitelj i prijatelje te da ovo nije savjet ni preporuka za upotrebu nego moje iskustvo.



Mene zanima kako se koristi gavez prilikom pravljenja masti, svjezi korijen ili suhi i koji je odnos masti, korijena i cvijeta(koliko grama)? Takodje me zanima, kako se mast "opere" od soli?
< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2011 u 12:30
Ako praviš gavezovu mast sa svinjskom masti onda ona mora biti NESOLJENA.

Ja rađe pravim gavezovu mast sa maslinovim uljem (hladno prešanim, djevičanskim ) pa je stisnem s pčelinjim voskom.
Omjer je otprilike 1:3 ( 1l ulja na 350 g svježeg korijena gaveza ).Ja stavim i više gaveza!
Korijen se izriba na ribež za jabuke.
Ova smjesa se može kuhati u "banja mariji", pazeći da  temperatura ulja ne prijeđe 60-70°C jer se maslinovo ulje ne smije izlagati višoj temperaturi od ove. Ovaj proces mora trajati 70 sati (ukupno ne u kontinuitetu ).
A može se držati na toplom mjestu ili na suncu zaštićeno od direktnog sunca ( tegla se pokrije kovertom sa mjehurićima ) i tako ostaviti najmanje 4 tjedna.Nakon toga se procijedi kroz lanenu krpu i zgusne po želji u kremu ili se upotrebljava kao uljni macerat.

Od cvjetova se ne pravi krema, barem koliko ja znam.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Brigitte B View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brigitte B Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2011 u 14:55
Fermina-Daza ,

Hvala puno. Znaci ja sada ne mogu praviti mast, jer nemam freskog gaveza i pogresno sam napisala, mislila sam na lisce, a ne cvjetove :) Jos jendom hvala na detaljnom objasnjenju. Pozdrav!
< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Ožujak 2011 u 23:01
Sad je još dobro vaditi korijen gaveza.Ja sam to neki dan učinila i toća mi se u ulju.Mast se može napraviti i od praha gaveza ali ne znam baš omjer jer uvijek pravim od svježeg. A i ne bi se baš puno zamarala omjerom.

Od lišća gaveza se također ne pravi krema, koliko ja znam.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Brigitte B View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brigitte B Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2011 u 10:27
Ok, hvala puno. Potrazicu prah. Pozdrav.< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">
Na vrh
Brigitte B View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brigitte B Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2011 u 12:54
Pronasla sam recept za tinkturu i pise da treba da se razblazi vodom. Sta vi mislite o tome? Ja sam kupila tinkturu, ali mi nije receno da je razblazujem, nego je onako koristim. Recept ide ovako:

Tinktura gaveza:

200g usitnjenog korena gaveza preliti litrom alkohola (70%) ili jake rakije. Za pravljenje tinkture najpogodnije su staklene tegle sa dobrim poklopcem. Teglu dobro zatvoriti i ostaviti da stoji na tamnom mestu 30 dana uz češće mućkanje. Procediti i čuvati u tamnoj staklenoj flaši sa dobrim poklopcem. (Koristiti razblaženo (1 supena kašika na 100ml prokuvane vode))

Unaprijed hvala. smile73

< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">
Na vrh
NENUPHAR View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NENUPHAR Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Svibanj 2011 u 16:07
Pozdrav svima!
 
Zanima me da li netko možda prodaje već gotovu mast i tinkturu gaveza te po kojoj cijeni. Ako ne, gdje se mogu kupiti sadnice gaveza, obzirom da ih u gradu baš i nema. Da li se gavez može gajiti na balkonu? (Hvala bogu što još nismo u EU. Evropljani zabranjuju upotrebu ljekovitog bilja i uzgajati takvo bilje na balkonu kažnjava se isto kao da se uzgaja marihuana)
 
Unaprijed hvala
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2011 u 14:21
Originalno poslano od člana NENUPHAR NENUPHAR napisao:

Pozdrav svima!
 
Zanima me da li netko možda prodaje već gotovu mast i tinkturu gaveza te po kojoj cijeni. Ako ne, gdje se mogu kupiti sadnice gaveza, obzirom da ih u gradu baš i nema. Da li se gavez može gajiti na balkonu? (Hvala bogu što još nismo u EU. Evropljani zabranjuju upotrebu ljekovitog bilja i uzgajati takvo bilje na balkonu kažnjava se isto kao da se uzgaja marihuana)
 
Unaprijed hvala


http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=4783

Ne može se gajiti na balkonu, barem ne uspješno, jer gavez zahtjeva duboko , plodno i vlažno tlo.

Ma baš bih voljela vidjeti tko će mi zabratiti uzgajati bilo koje bilje u svom vrtu, osim, naravno, opojnih droga što niti namjeravam činiti!



Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
NENUPHAR View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NENUPHAR Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2011 u 16:51

Ovdje:

http://charlesattend.over-blog.com/    

 

možete naći peticiju (potpisuje belgijska Udruga za zaštitu prirodne medicine) pod naslovom:

 

ZLOUPOTREBA OVLASTI I PRIRODNA MEDICINA U OPASNOSTI

 

Gospođo, Gospodine,

 

otkrivši sa zaprepaštenjem evropski projekt o ZABRANI upotrebe ljekovitih biljaka, ustajem protiv takvog nasilja protiv prava čovjeka.

 

Mnoge su se osobe oduvijek liječile biljem i zapazile su njihovu veliku korisnost.

 

Zar moramo postati pokusni kunići farmaceutskih lobija, bez ikakve alternative i znajući pri tom da lijekovi koji liječe jednu specifičnu bolest, mogu imati neželjene popratne pojave koje mogu biti katastrofalne na drugim nivoima?

 

Mišljenja sam da ne možemo uništiti tu pradjedovsku tradiciju liječenja biljem samo radi profita multinacionalnih farmaceutskih kompanija.

 

Vrijeme je vrlo zabrinjavajuće i ja vas molim da uzmete u obzir ovaj poziv na uzbunu prije nego li iskrsnu ozbiljni problemi.

 

Trebalo bi hitno unesti dopune tom prijedlogu zakona kako bi uzeo u obzir sve pripravke na bazi bilja koje nije evropsko.

 

Molim vas da odmah izvršite potreban pritisak u evropskom Parlamentu kao i u Općoj upravi za zdravstvo i potrošače (DG SANCO) kako bi se izložile sve dopune.

 

Primite moje najbolje najsrdačnije pozdrave    

 

 

To se čini da će se travari i njima slični naći (i već su se našli) na udaru evropskih zakona.... Te nesretne 2013.g. kad i naša zemlja postane član svega toga, možda će već biti kasno za pisanje peticija!

 

Ima još jedan video, ali to ću ostaviti za malo kasnije.

 

Naručila bih odmah jednu kremu od gaveza i jednu tinkturu, ali ne znam kako se to radi ni koje su cijene. Hvala velika.

Na vrh
NENUPHAR View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NENUPHAR Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2011 u 17:40

A ovdje:

http://charlesattend.over-blog.com/ext/http://www.defensemedecinenaturelle.eu/signerlapetition.php    

 

se može pročitati ista ta peticija samo malo duža:

 

 

LIJEČENJE ZABRANJENO

prirodni lijekovi koje vam Evropska Unija i farmaceutske multinacionalne kompanije žele zabraniti

 

PETICIJA UPUĆENA EVROPSKIM SABORSKIM ZASTUPNICAMA I ZASTUPNICIMA

koja se odnosi na: Direktivu o tradicionalnim ljekovitim biljkama

 

Gospođo, Gospodine,

 

Sa zaprepaštenjem sam saznao za postojanje ovog evropskog projekta koje ima za cilj ZABRANITI VEĆINU LIJEKOVA NA BAZI BILJA i to od 01.04.2011.

 

Radi se o napadu bez presedana od strane farmaceutskih lobija sa ciljem da se drakonski OGRANIČE MOGUĆNOSTI LIJEČENJA u slučaju zdravstvenih problema i da na taj način osiguraju svoje milijarde eura profita na godinu.

 

Ukoliko se ta Direktiva stavi u praksu, ne bi se radilo samo o razumnoj regulativi opasnih proizvoda. Daleko više od toga, ona bi preko noći učinila ILEGALNIM desetke tisuća učinkovitih tretmana koji se koriste u svakodnevnom životu već tisućama godina i koji nemaju nikakvih neželjenih popratnih pojava kao što je to slučaj sa modernim lijekovima izašlih iz petrokemijske industrije.

 

Tu se podrazumijevaju stotine evropskih biljaka ali isto tako sve biljke tradicionalne kineske medicine (MTC), one koje se upotrebljavaju u Ayurvedi (indijskoj medicini) ili one iz amazonskih ili afričkih tradicija, dostupnih danas na evropskom tlu.

 

Nećemo prihvatiti da nas tako liše pradjedovskog znanja medicine biljaka i to samo radi profita farmaceutskih multinacionalnih kompanija.

 

Zato vas molim da odmah izvršite potreban pritisak na evropski Parlament isto kao i na Opću upravu za zdravlje i potrošače (DG SANCO), da bi se, u razumnom roku predstavio novi tekst koji bi prepoznao terapeutska svojstva pripravaka na bazi bilja i na taj način dozvolio svakoj osobi slobodu vlastitog izbora što se tiče terapije i tretmana koji  se čine najprikladniji za njezin problem.

 

Primite moje poštovanje

 

 

 

Kao što se može vidjeti, ova je peticija do sada prikupila 298.323 potpisa. Mi na žalost ne možemo učestvovati.

Tu su istu peticiju skinuli s drugih linkova.

Na vrh
Leonard View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Leonard Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2011 u 00:56
Ako netko u Zagrebu ima problema sa pronalaskom gaveza nek se slobodno javi..ima ga stvarno posvuda ..jednom kad ga upoznate poslje ne mozete fulat..treba samo imat dobru lopatu...ali ni to nije neophodno..voli kanale pa je tu zemlja rahlija pa ga se da i rukom cupat ..poz
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.