Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - CRNI VRGANJ
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


CRNI VRGANJ

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: CRNI VRGANJ
    Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 11:57

Crni vrganj, hajdinski vrganj, (Boletus aereus) javlja se od svibnja do listopada, u mješovitim šumama hrasta, pitomog kestena i bukve, na vapnenačkim tlima, na vrućim sunčanim položajima, a nerijetko ga nalazimo u našim nizinskim i submediteranskim krajevima, nasred šumskih staza,  u grupama od 2-4 jedinke, na višim staništima ćemo ga naći na južnim padinama. Odgovara mu šira okolica Zagreba. Klobuk ima promjer do 20 cm., u početku polukuglast, pa ispupčen, ima suhu baršunastu površinu. U mladosti je crno-smeđ, (čokoladnosmeđ), poslije je svjetliji, bez crvenkastih nijansi. Bijelo trusište je s maškom, kasnije je žuto, a naposljetku zeleno. Sastavljeno je od gustih cjevčica sa sitnim okruglim rupicama. Otrusina je maslinastosmeđa. Stručak je debeo i čvrst, dužine 5-15 cm, promjera 3-6 cm., u donjem dijelu u početku deblji, kasnije valjkast, smeđ i prekriven mrežicom od sitnih vlakana. U gornjem dijelu stručka mrežica je svjetlija, u donjem crvenosmeđa. Bijelo i tvrdo meso ugodno miriše na aromatične biljke. Blagog je i slatkastog okusa. Na suncu jače zagrijani primjerci mirišu na tamjan. Prilikom sušenja miriše na kumin.  Ovo je najcjenjeni vrganj. Može s epripremiti na razne načine. Zamjena za kobne gljive je nemoguća. Neki će ga zamijeniti za crveni vrganj (Boletus pinophilus), kojemu klobuk više vuče na vinskocrvenu boju.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 12:12
jel ih ima već mislim grmilo je i malo popadalo kišice znam da ih ima oko Vidova 
sutra je novi dan
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 12:16
Treba ipak još vlage i  topline, ali za 7-14 dana bi se već mogli naći.. još nije nitko rekao da ih je ubrao, a pošto radim u šumariji, znao bi.
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 12:28
moram pitat ove iz Žutice možda ih tam ima 
sutra je novi dan
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 12:32
Sumnjam, ako ih ovdje gdje sam ja nema, nema ih još ni tamo.. ali da možeš mirno spavati - pitaj Smile
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 12:38
moram sad pitat svakak ,kad odem u berbu šaljem slike, u  svakom slučaju imam kaj za misliti baš idem danas u tom smjeru 
sutra je novi dan
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 12:38
Super  !!!!!!
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 13:31
Za aereusa još ne znam da li je pronađen ove godine, ali pinophilusi i aestivalisi su već na nekim područjima krenuli na veliko - skoro već prije tri tjedna.
 
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 13:32
u OVIM KRAJEVIMA OKO kUPE JOŠ NIŠTA, BAR NEMA DOJAVA ZA NJIH.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 13:38
Ja se ne bi ufala te Ivanove gljive jesti! Viš kak on zgleda! A i stalno se vrti u krugWink 
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 13:39
uz tvoje feferone (vidi si avatar) sve su gljive jestive, neke samo jedanput...
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 13:41
smile96 
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 13:43
smile39smile50smile41smile156smile222smile224!!!!!!!!!
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 13:51
Fali jedan
smile146 pa onda smile222
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 14:09
joj kak sam se nasmijala , baš ste ludi .
ivane molim te gjde otprilike oko kupe si ti , jer moj m  je strastveni gljivar , i več danima obilazi šumu , ali se vrača praznih žepova , -veli nema ih još gdje ti to (negdje )radiš da znaš kad se budu vidle
Na vrh
cordyceps View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 08 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 155
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cordyceps Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 22:50
Evo ovogodišnjih vrganja koliko vam srce poželi na ovom forumu. Većinom su ubrani u okolici Našica.
Da vidite puno poruka sa tim svim silnim vrganjim a i ostalim gljivama kliknite dolje na -  Prikaži prvih 100 tekstova na forumu ili na  Prikaži Sve
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 07:47
Originalno poslano od člana Branka Branka napisao:

joj kak sam se nasmijala , baš ste ludi .
ivane molim te gjde otprilike oko kupe si ti , jer moj m  je strastveni gljivar , i več danima obilazi šumu , ali se vrača praznih žepova , -veli nema ih još gdje ti to (negdje )radiš da znaš kad se budu vidle
Pisarovina. A ponekad Jastrebarsko- (nije kod Kupe)
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 07:50
pitala ja sinoć moje "kirijaše" kažu NEMA još ali će mi javiti kad ih bude ,samo ima nekih gljiva a njih ja ne berem jer znam samo vrganje 
sutra je novi dan
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 08:00
"kirijaši" ? Imaš veze sa šumom ? Šumarstvom ?
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 08:50
ne Ivan imam veze sa poljoprivredom ali poznajem ljude koji to rade
sutra je novi dan
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.