Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Tršlja - Pistacia lentiscus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Tršlja - Pistacia lentiscus

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Tršlja - Pistacia lentiscus
    Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 19:47
Što znate o tršlji (pistacia lentiscus)? Može li se ta biljka uzgajati na kontinentu?

Za jedan recept treba nam smola te biljke. Tko nam pošalje smolu biti će pozvan na degustaciju.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 19:08

Trišlja......zagušena sam s njom na otoku!!!!!!!!!!

Ima neugodan miris pa sam mislila da je otrovna. Možda i je kad se božikovina interesira?!Tongue
Što vam zapravo treba?
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 19:46
Konačno ... znao sam da je ima po otocima no nikako da se netko od otočana javi. Za recepturu nam treba smola te biljke pa ako imaš vremena i volje pribavi nam par komada.
Otrovna ili ne? A što danas nije otrovno?
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 20:44

http://www.e-anemos.gr/default.html?lang=en-gb

  Ovo vam je adresa stranice iz Grčke s otoka kosa(Chios) gdje se uzgaja najkvlitetnija i najbolja smola.Navodno je jedino ova prava i ljekovita jer se u drugim Mediteranskim zemljama također uzgaja ali drugačije kvalitete. Mi smo ju probali prije 2 godine na Rodosu ali nažalost nismo kupili pa vam šaljem link gdje ju možete naručiti......
izbalansiranu dijetu čini po jedan kolač u svakoj ruci!
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 21:58
Ako bude toga skupit ću......što ćete radit neku vrađbinu smile191?
Šalim se!
Ima je jako puno, sastavni dio makije, imam nekoliko stabala iu vrtu, nedam MM da ih posjeće...
Treba li zasjeć koru da se pojavi smola?
Vidjet ću!
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 22:24
Gotovo da je vrađbina. Šalim se, isprobati ćemo jedan starorimski recept za jedno piće.
Volimo isprobavati stare i pomalo zaboravljene recepte jela i pića.
Za sada smo proizveli vino s medom i začinima (po starorimskoj recepturi) i uspjeli smo proizvesti medovinu - vino od meda (obara s nogu).
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 22:36
Da, to sam već  čitala o vašoj medovini!
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 01:18
Evo recepta pa možete eksperimentirati:

Absinthium Romanum

Roman vermouth or Absinth is made thus: according to the recipe of Camerinum you need wormwood from Santo for Roman vermouth or, as a substitute, wormwood from the Pontus cleaned and crushed, 1 Theban ounce of it, 6 scruples of mastich, 3 each of nard leaves, costmary and saffron and 18 quarts of any kind of mild wine. Filter cold. Charcoal is not required because of the bitterness.

Problem će predstavljati starorimske mjere no problemi postoje da se rješavaju.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2008 u 01:01
Smola počela kapati sa trišlja, kora mora biti oštečena......
Kad se vratite doma javite koliko toga vam treba....to su sitne kapljice i bezbojne....
Na vrh
montokuc View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 12 Svibanj 2009
Lokacija: Germany
Status: Offline
Bodovi: 196
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje montokuc Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2009 u 21:42
Evo jedne trislje sa plodovima!


Na vrh
Sedum View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 27 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 170
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sedum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2009 u 08:27
Morate biti vrlo oprezni s uzimanjem tršljine smole za piće i ne previše vjerovati popularnim prikazima, a pogotovo ne iz onih zemalja gdje ona ne raste, - jer kod nas na Jadranu rastu 2 razne vrste zimzelene trišlje. Prava trišlja ili lentisk (Pistacia lentiscus L.) raširena je u makiji na većini jadranskih otoka i duž dalmatinske obale od Primoštena do Cavtata te širom Sredozemlja, ali je njezina smola lošija i može biti štetna u piću. Druga je smrčika ili mala trišlja (Pistacia chia DC.) koja je prvo otkrivena na grčkom otoku Chios i raširena je južnije na Egejskim otocima i obali sjeverne Afrike, a kod nas samo na kamenjarama južnih vanjskih otoka: Kornati, Svetac, Sušac, Kopište, Lastovci i Elafiti. Njezina tamnosmedja smola je ugodno aromatična i ljekovita, pa se sigurno na nju odnosi taj vaš recept, a ne na ove lentiske iz gornje slike.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2009 u 08:34
....evo  da  se  i  ja  javim...kod  mene  je  smola  prozirna  ili  bjeličasta  kad  se  osuši,  vrlo  male  kapljice....bila  sam  skeptična  u  vezi  njene  jestivosti  pa  je  nisam  više  ni  nudila božikovinama....bojim  se  Dead....
 
...primjetila  sam  i  sama  da  imam trišlju  krupnijeg  lista  i  sitnijeg...očito  dvije  vrste....moram  to  proučit i  raspitat  se  kod  ljudi  što  znaju  o  njima....
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2009 u 09:08
Smola se prikuplja tako da se sredinom ljeta zarezuje kora, smola koja istječe iz rezova pušta se da se osuši na granama te skuplja sredinom rujna. smola se zove mastiks, ima oblik malih kuglica. U Grčkoj, osim likera, sa mastiksom se rade i keksi, čokolada, zubne paste. Dobila sam jednom kao suvenir iz Grčke, sa otoka Chiosa kekse i žvakaću gumu sa mastiksom. 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2009 u 21:55
...zanimljivo!!!!
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2009 u 07:31
Zar niste probali "mastiku" - vrstu makedonske rakije?

Manči, hvala na brizi ( ).
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2009 u 15:10
...ja  ne...prvi  put  sam  čula  za  ovu  smolu...a za  rakiju  kao  nešto  mi  je  malo  poznato,  neđe  u  dubokom  sjećanju....ali  provala  nisam....
...nedavno  sam  provala  poljsku  medovinu.....suurlp!!!!LOL
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Prosinac 2009 u 11:55
kako izgleda dok cvjeta?
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.