Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Povrće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vegeta, Ljupčac - Levisticum officinale
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vegeta, Ljupčac - Levisticum officinale

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vegeta, Ljupčac - Levisticum officinale
    Objavljeno: 25 Svibanj 2008 u 09:39
ili tako nekako, zovu je i vegeta-biljka, jer okus podsječa na vegetu
izgledom listova sliči na celer

pod ovim imenom ne mogu ništa o njoj guglati
da li netko zna možda pravo ime ili još jedno?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2008 u 10:03
Ljupčac - Levisticum officinale Apiaceae
 
 
da li je to ova biljka ?
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2008 u 10:57
Ja znam da ju još zovu i magi, ali to su zmišljeni narodni nazivi radi mirisa koji asociraju na zaćin. No kako god ja ju imam i ne koristim ju pretjerano u kuhinji jer je zaista jaako intenzivna! ALi je vrlo efektna kao grm koji svako proljeće nanovo izađe (kao božur). Cvijet joj je neugledan i meni baš ne ugodnog mirisa, ali ga bubice obožavaju! Moja naraste jako visoko- skoro pa se može reči da ju gledam oči u oči- 184 cm!


Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2008 u 19:05
LJUPČAC

Levisticum officinale - umbelliferae
Ljekarnički naziv: levistici radix, fructus, folia

Bere se: cvate od lipnja do kolovoza, a u listopadu se sabire korijen aromatična okusa. Korijen starijih biljaka vadi se u proljeće, lišće i mladi vršci stabljike ljeti, a sjemenje u listopadu.
Ljupčac je ugodan, aromatičan i neškodljiv diuretik (stimulira mokrenje), stomahitik (regulira probavu), i karminativ (istjeruje plinove), pa se često kombinirs s drugim štitaricama u liječenju probavnih, dišnih i mokraćnih organa.

Silom prilika smo ostali bez ljupčaca u vrtu pa ima li netko sjeme ili sadnicu, toplo se preporučamo.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2008 u 20:39
Božikovine,javi se u jesen,sad sam sve podjelila.Kad se ovaj grmić razraste pošaljem ti.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Svibanj 2008 u 23:23
Bit će svega- i sjemena i za djeliti korenček na proljeće.
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2008 u 00:18
ljupčac čisti jetru!:o)
Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2009 u 09:51

nikako da nabavim ovu biljku ... :(

svi čuli, nitko nema sjeme
em je ljekovita, em je nezahtjevna ...
autosjedalica glavu čuva
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2009 u 11:04
ja  bi ti pomogao da mogu ali stvarno nisam imao prilike vidjeti ovu biljku a ni nabaviti sjeme...
 
a ima li je mozda u lijepoj nasoj da raste kao "korov"?
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2009 u 15:43

Meni raste u vrtu, a sjeme kroz cijelu godinu ima u Plodinama na policama sa sjemenjem začinskog bilja. Ja imam jednu pakovanje pa ako netko želi neka mi pošalje adresu na PP.

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2010 u 21:41
nisam znala da je tako ljekovita biljka
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2010 u 00:30
 U Baumaxu sam vidjela sjeme ljupčca...
 Zahvaljujući jednoj dobroj dušici s foruma i ja imam ovu biljku i to i na otoku i u stanu u tegli...jesenas sam dobila korijen i razdijelila ga na dva ( jako se teško odvajam od svog bilja pa ga moram imati i u gradu i na otoku) i posadila...cijelu je zimu proveo u zemlji, ali kad je malo zatoplilo to su munjevitom brzinom narasli grmići...već sam s ovog u gradu brala listiće i sušila te spremala u bočicu...
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,160 sekundi.