Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - užas na mom balkonu
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


užas na mom balkonu

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: užas na mom balkonu
    Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 12:15
društvo pomozite mi, prije pet šest dana uočila sam da mi cvijeće na balkonu počelo poboljevati, a evo kako to izgleda danas.






tražila sam po priručnicima i našla da bi to mogli biti pauci neki. otišla sam u ljekarnu i striko mi je dao ova sredstva


i rekao da s tim tretiram ali da sam trebala i preventivno to radit jer on misli da je to prije pepelnica nego pauci. za te pauke sam našla da napadaju mini ruže, karanfile i sve ostale vrste ruža, a kako je meni upravo to stradalo pomislila sam da bi moglo biti to.stradala su mi doduše i neka sjemena (za koje naravno ne znam šta su )
šta vi mislite šta bi moglo biti, šta da radim, da li su ova sredstva šta mi je on dao rješenje za ovu bolešćinu? molim vas pomozite....
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 12:19
au baš mi je žao
na žalost ne znam kako da ih spasiš Cry
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 19:37
Nažalost imam i ja štogod takvih iskustava. Jedini lijek baciti biljke, zemlju i vaze. Nakon toga dugotrajan proces obilaženja prijatelja i poznatih koji bi mogli udijeliti koju biljku viška.smile75 
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 20:18
nažalost nisu mi stradali samo karanfili i ruže, nego i jedan ostić (šta mi ga je shasha darovala )surfinije i još par sjena (mislim biljki koje sam sijala) sad mi je balkon skoro pa pustoš. dio cvijeća i svu zemlju sam bacila posude sam dezinficirala, a ostale biljčice pošišala i tretirala. srce mi se slama kad vidim jadnice. sad mi je kasno za nabavku ljetnica, a cvjećare nemaju ni karanfila ni mini ruža, tako da ću morati negdje dalje u nabavku.ako netko zna neko prikladnije srestvo za tretiranje od ovih što sam kupila nek mi javi. e da u zemlji i oko cvjeća je bili krcato malih mušica ili bubica katastrofa.
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 21:06
Baš mi je žao što ti se to dogodilo.Ja već godinama muku mučim s crvenim paukom.Jedan od osnovnih pravila je Povišenje vlage zraka.Bilke treba očistiti i orezati naj oštećenije dijelove i dobro istuširati vodom da ispremo grinje i njihova jajašca ,Ako je posuda manja poslije tuširanja dok je vlažna zatvoti se u prozirnu najlonsku vrečicu i na 2-3 tjedna skloniš je sa izravnog sunca.Takav postupak će povečati vlažnost zraka jer grinje MRZE vlagu.

Ako su posude prevelike za taj postupak svakodnevno treba ujutro i uveće sa svih strana dobro istušitrati biljke naročito s donje strsne lišća.

Od kemijskih sredstava primjenjuju se akaricidi.Njihova djelotvornost nije naročita jer grinje brzo stvaraju rezistentnost pa je potrebno koristiti 2-3 vrste akaricida naizmjenično prema uputama na ambalaži

Također možeš pokušati otopiti nekoliko cigareta u vodi i s tom vodom prskati jer je nikotin jaki insekticid.Za pripravke od buhača (piretrum) nisam siguran dali djeluju na grinje.....

Crveni pauk je vrlo tvrdokoran i često se ponovo pojavljuje za suhog i vručeg vremena i naročito zimi u sobama s centralnim grijanjem tako da je potrebno i često kontroliranje biljaka koje su jednom bile zaražene

Ako ti biljke nisu toliko vrijedne kao jednogodišnje biljke najbolje ih je uništiti spaljivanjem zajedno sa zemljom i dobro dezinficirati posude prije ponovne uporabe

Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 21:52
Mislim da su biljke izgorile,da li si pretjerano djubrila? Stavljala umjetno gnojivo? Zaljevala sad po ovim vrucinama direktno po liscu?
Probaj promjeniti zemlju svim biljkama i zaljevati ih ili rano ujutro ili navece kad padne sunce i onda i proci lagano vodom po liscu.
A ako je i plamenjaca u pitanju poprskaj koji put sredstvom za to-najbolje je odnjeti list u poljopr. apoteku da ti oni daju savjet.
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 22:11
Originalno poslano od člana tropi tropi napisao:



.......................Također možeš pokušati otopiti nekoliko cigareta u vodi i s tom vodom prskati jer je nikotin jaki insekticid........................




pliz  TROPI, objasni malo detaljnije ovo sa cigaretama.... smile143
-da smrvim par cigareta i ostavim neko vrime u vodi? koliko dugo?
-i na koje sve štetočine djeluje?

Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2008 u 23:18
Pokušaj s nekim cigaretama koje imaju veći udio nikotina u pola litre vode namoći 10 cigareta i ostavi 6-12 h i s tom vodom prskati cijelu biljku

OPREZ! raditi to dalje od male djece,kučnih ljubimaca,riba i ptica
Nebi bilo zgorega imati i masku da ne udišemo

-djeluje gotovo na sve insekte pa čak i na mnje životinje
Nikotin je jaki nervni otrov
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 11:50
dio biljki sam već uništila, dio tretirala s onim sredstvima. streiko u apoteci je rekao da ponovim za 8-9 dana jer se tada rađaju nova đubrad iz jajašaca. probat ću to s cigaretama. zalijevala sam ih oko 8-9 sati navečer, gnojila jednom tjedno, prema uputama jedan čep sredstva na litar vode...
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 17:59
arode, hvala vam na savjetima. Javilo vas se puno pa ne mogu svakom ponaosob zahvaliti. Zaista je mučno gledati kako nešto što je bilo očito živo i zdravo pomalo umire a ne možeš mu pomoći. Još crveni pauk i uši kojekako, ali gljivice i virusi su bez pomoći. 0,5kg lišća koprive u 5 l vode sam isprobala i izvrsno je, ali samo kao preventiva. Naseljene zvijeri ne uništava. Što se duhana tiče, te biljke zaista kod mene ne fali. Sačuvaj bože da ne dimi ispod mog nosa.  Inače ja sam veliki obožavaoc buba mara, bogomoljki, sve paukove iz kuće nježno izbacim u vrt. Tičicama sam cijelu zimu vješala komade pancete po stablima, a one sad čiste okoliš. Jedino mi je žao što ne znam kako privući i zadržati šišmiše. Izvrstan su eko insekticid.

P.S. danas je neki stručnjak u emisiji za selo rekao da treba koristiti sistemske insekticide, tj. one koji udju u sok biljke preko soka truju nametnike. Špricanje je često uzaludno.
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2008 u 18:03
 Lana 1, ako imaš neki pristojni vrtni centar u okolici provjeri da li imaju agronoma ili fitopatologa. Najbolje bi bilo odnijeti bolesnu biljku na uvid. Ako je već ne možeš spasiti, makar da spasiš buduće cvijeće
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 06:21
nažalost nemam baš blizu ništa.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 10:51
Lana,slažem se sa božikovinama.BACI SVE.Teško da će ti ova sredstva ponoći a samo se mogu ostale biljke zaraziti. Sve baci,tegle ne moraš samo ih dobro operi i dezinficiraj.Nemoj ni tu zemlju više kupovati,promjeni proizvođača ili posadi u vrtnu zemlju.
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 11:27
misliš da je zemlja imala utjecaja na pojavu bolesti. naime, sve biljke koje imam su u istoj zemlji neki žuti omot imaju od 80 l je pakovanje.nadam se da mi neće ostale oboliti.jadne moje biljkice, ostat ću bez ijedne
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 12:16
Ja bi,za svaki slučaj,i zemlju drugačiju uzela.U nekim pakiranjima sam i ja našla neke mušice(u zemlji) .Mislim da nije zemlja utjecala na ovo gore,no ionako moraš drugu zemlju staviti pa ipak promijeni proizvođača.Ja sam neki dan u merkatoru kupila substralovu zemlju i začudo nije toliko skupa kako je prije bila.
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 12:27
substralovu (imam njihova gnojiva, ono klasično i sa povećanim željezom) probam je naći.
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 14:56
Sumnjam da je baš zemlja kriva, ali zna biti zaraena nametnicima. Meni se dogadjalo da naočigled zdrave biljke počnu posustajati, sad znam pa počnem presadjivati. U zemlji bi našla ali baš gnjusnesmile206 bijele ličinke duge po 3 i više cm. Mada se meni čini da su tvoj problem gljivice. Ako lišće ima nekako prašnjav izgled, anda je to to.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 18:09
Ako su gljivice, na sta Vera sumnja, moze biti da je razlog njihove pojave zalivanje. Kazes da zalivas oko devet. Da li polivas biljke? Da li kvasis listove? To moze biti opasno pred noc, jer stvara uslove za pojavu gljivicnih oboljenja.

Aglaja
Na vrh
lana_1 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 1069
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana_1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 06:20
pa uglavnom sam zalivala u zemlju, ako bi koji list i smočila to je bilo čisto slučajno. doduše, prije jedno dva mjeseca prskala sam ih sve po listovima jer sam mislila da im tako sperem prašinu s listova. onda su mi ruže obolile pa sam prestala sa svim prskanjem.sad ne znam jeli bolest moglo prouzročiti to, pa da se kasnije pokazalo.
Na vrh
maya View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 09:24

Ako je u pitanju crveni pauk jedna od stvari koje on i njegove licinke ne podnose je hladna voda.Kada sam prije par godina imala problem sa njim stavljala sam vodu u frizider i tako hladnom sam prskala oboljele biljke.Ali to ti ni u kom slucaju nije dovoljno.Ja sam cak otkrila da mi nije puno pomogao ni pesticid.Pomoglo mi je nesto sto direktno utice na licinke i na taj nacin ih istrebljuje.U svakom slucaju moras otkriti jel u pitanju CP ili neko gljivicno oboljenje(u tom slucaju fungicid).Tek onda mozes poceti sa lijecenjem.Zelim ti puno srece.smile78

Nije isto zivjeti i biti ziv!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,298 sekundi.