Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2526272829 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2011 u 15:52
Sanja lijepi su ti Smile !
 
Meni neki krenu pa propadnu ,neki uopće ne krenu pa ne mogu ni propasti Confused.
 
Sve u svemu ništa ,katastrofa.Unhappy
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2011 u 23:47
Adenium obesum (Wüstenrose)

slobodan prijevod sa njemackog :

Sjeme se moze sijati preko cijele godine . Sjeme rasporediti na pomijesanu zemlju i pijesak (1:1) i onda samo lagano pokriti sa zemljom.

Zemlja mora biti konstantno lagano vlazna - ne mokra ! Teglu staviti na svijetlo i toplo mjesto (20 - 25°C) !

Pokriti teglu sa prozirnom folijom i napraviti nekoliko rupica .

Vrijeme klijanja je normalno 4 - 6 tjedana , ponekad poneko sjeme i puno prije . Ne izgubiti strpljenje , dati i drugom sjemenu vrijeme da proklije !

Kako bi sprijecili plijesan svaka 2 - 3 dana dobar sat vremena prozraciti (za to vrijeme skinuti prozirnu foliju ) .

Kad se biljcice dadu primiti u ruku treba ih staviti u friske tegle (pikirati !)

Po ljeti treba drzati svijetlo i toplo (20°C i vise) , po zimi takodjer svijetlo ali se temperatura nesmije spustiti ispod 10°C ! U vrlo toplom godisnjem dobu je zalijevanje u redovitim razmacima pozeljno . Substrat treba izmedju zalijevanja i zalijevanja nakratko biti suh . Biljka ni u kom slucaju ne podnasa "mokre noge" !!

Zalijevanje na jesen , kad biljka pocinje odlagati lisce (vrijeme mirovanja) zalijevanje se mora jako reducirati , u proljece , kad se ponovo probudi potrebno je opet nesto vise zalijevati .

Kao substrat moze biti dobra zemlja (humus) sa visokim dijelom pijeska , perlita ,vermikulita , moze se cak i stara potrgana tegla upotrijebiti ili komadici crijepa . Dobra drenaza je od koristi .

Hraniti se moze od proljeca do kasno u ljeto sa normalnim gnojivom za kaktuse .

Ako ju tu i tamo zaboravimo zaliti , nikad se ne naljuti !

Kad naraste tolika da je nezgrapna ili bez forme podnasa cak i snit !

Napomena : biljka je otrovna , treba izbjegavati kontakt sa njezinim mlijekom , pogotovo kod otvorenih ranica .

Bolesti :   stititi ju od usiju


PS oprostite na pravopisnim i gramatickim pogreskama , strani jezik je u toliko godina ucinio svoje .









Na vrh
bromelija View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
No.3 Najljepše orhideje2014

Pridružen: 09 Svibanj 2009
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3292
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bromelija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2011 u 06:30
iz vlastitog iskustva bih samo promijenila vrijeme nicanja a to je od 3 dana pa do 7 dana jer ako ne nikne u tom razdoblju vjerojatno niti neće....
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2011 u 06:40
 
 
Gutee Fee hvala na ovom  iscrpnom izvještaju ,mnogima si pomogala sigurno
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2011 u 10:20
A, izgleda da sam ja mojima doskocila! Poceli su rasti.
Puno sam svrljala internetom, i nasla nesto sto bi mogao biti uzrok svim mojim problemima. Pise da vole alkalnu zemlju, a to je PH iznad 7, a ja svojima stavljam zemlju od ispod bora, a ona je lagano kisela, znaci oko 5, mozda i ispod 5. Kad sam sada promijenila zemlju, stavila sam jednu oko 6, i odmah su krenuli. Sada cu probati da je jos malo napravim luznatijom, citala sam sa pepelom...tucane kamenice...zna li netko jos neki nacin?
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
hanaK View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 17 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 216
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hanaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2011 u 13:04
moji su jako brzo nikli, kroz 4-5 dana, a sada stoje na 2 listića već neko vrijeme, na balkonu su na suncu cijeli dan, ne znam možda im to ne paše.
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 16:54
Nadam se da će ovog ljeta biti cvjetova



http://img856.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img856/21/adenium1.jpg

Na vrh
sanja9802 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 276
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanja9802 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 17:01
prelijep je, zdrav, a koliko je star?
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 17:09
Ja ne vidim sliku :)
Imaće uskoro jednu godinicu.
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 18:24


Uploaded with
ImageShack.us

Evo je Semira. Adenim ti je divan.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 23:05
Originalno poslano od člana bromelija bromelija napisao:

iz vlastitog iskustva bih samo promijenila vrijeme nicanja a to je od 3 dana pa do 7 dana jer ako ne nikne u tom razdoblju vjerojatno niti neće....


Draga Bromi , ali to upravo i pise u ovoj njemackoj uputi :
"dajte sansu sjemenu da proklija"
drugim rijecima , nemojte postati nestrpljivi !

Mene su nase djevojcice zarazile ljubavlju prema tom cvijetu i ja sam si sad
po prvi puta donesla sjeme sa sobom i upute se drzim "ko pijan plota"
samo da nesto krivo ne napravim i da mi uspije !
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 23:08

Zaboravila sam reci jos i to :

u istoj uputi pise , da ako sjeme odmah ne posadimo , da ga stavimo na cuvanje u frizider !

Jeste vi to znale ?
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2011 u 23:51
Hvala draga moja Mak. Imala sam na umu postaviti još koju sličicu, ali nešto imam problema.
Taj mi je jedan od naprednijih, a ima ih raznih oblika. Ma vidjećeš.

Vezano za klijanje, i ja bih potvrdila ovo da treba dani sjemenu šansu. Čak i nakon mjesec dana.
Ovo za frižider nisam znala, ali sam čitala da se sve sjemenke trebaju čuvati na oko 15 stepeni.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2011 u 16:14


Adenium obesum člana Semira

Krasni adenium Semira. . . .

Dopada mi se kako je formirao kodeks.
Pročitao sam da ga treba prilikom presađivanja posaditi 2 cm pliće. Navodno tako dobi onaj famozni debeli kodeks. Dali slučajno koristiš tu metodu ?
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2011 u 16:47
Ovaj je tek jednom presađen nakon nicanja. Ta metoda se koristi kad oni već ojačaju, rano je meni još za to.

Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2011 u 17:56
Moj "mikro-adenijum" pustio listiće smile112
Kažem "mikro" jer star je preko godinu dana a nema u njemu više od 5 cm...prezimio gol i sad krenuo....valjda ce rasti...
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2011 u 18:57
smile213 frida !
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2011 u 20:41
Kad cu ja to dozivjeti ! Svaki dan se nagledavam i pricam sjemenkama , samo da ih udobrovoljim da proklijaju !    LOL
Na vrh
Semira View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 22 Siječanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 429
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Semira Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2011 u 21:34
Bravo Frida, imam i ja dva takva. Valjda će malo živnuti.
Biće GF, samo ih utopli da se ne prehlade.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2011 u 23:49
Semira draga , nestrpljiva sam kao malo dijete ! Danas sam ga opet "luftala" i sve gledam ... gledam ... ali jos nista !   smile128
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2526272829 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,584 sekundi.