Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4041424344 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 17:46

Adenium obesum je sukulent koji raste u podnebljima gdje su vrlo visoke temperature i intenzivna sunčana svjetlost.
U tim krajevima on ima period mirovanja u vrijeme kada u prirodi vlada suhi period bez kiše pa on izgubi lišće te natoč jakom suncu miruje i po nekoliko mjeseci.

U našem podneblju je situacija drugačija. Kod nas adenium samo ljeti ima dobre uvjete za rast (iako ni tada nema toliko sunca kao u svojoj postojbini). Zime su mu kod nas definitivno pretamne.
Zbog toga se kod nas treba isforsirati da ima period mirovanja u zimi da bi taj, njemu nepovoljan dio godine, preživio bez posljedica. Zato ga u kasno ljeto počinjemo sve manje zalijevati i tako ga se prisili na period mirovanja. Prezimljava na najmanje 10 st. C, a kada izbugi lišće prostorija u kojoj boravi ne mora biti jako sunčana.
U kasno proljeće ga stavimo na toplo i sunčano mjesto i počinjemo lagano zalijevati pa se tako potakne stvaranje listova i cvijetova.

Ako se raspolaže sa jako osvijetljenom i suncu izloženom mjestu adenium se može uzgajati i bez perioda mirovanja. Tako uzgajan davat će nešto manje cvijetova nego kada ima period mirovanja.

Kod njega treba stalno imati na umu da je to sukulent koji nije osjetljiv na manjak vode i da ga se redovno umjereno zalijeva jedino ljeti kada je vrlo toplo i kada ima puno sunčane svjetlosti. Na višak vode, naročito u hladnijem dijelu godine je vrlo osjetljiv i tada mu je to često smrtna presuda.

Moj se upravo sprema cvjetati. Držim ga na južnom, sunčanom, grijanom ostakljenom balkonu i neću ga forsirati na mirovanje.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 20:17
Odlican tekst cimicifuga.Vrijedi li ovo za mirovanje zimi i za klijance?
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 21:04

Pustinjska ruža ?
Kada sam samo čitao tuđa iskustva mislio sam u redu pustinjska biljka - malo vode kao u pustinji. No sada nakon osobnog iskustva sa adeniumom vidim da nije to baš pustinjska biljka.Kada bi me sada netko pitao koliko treba adenium obesum hibrid zalijevati odgovorio bi uvijek temeljito u periodu vegetacije. Važna je vegetacija, i dali je adenium u vegetaciji ili ne. Po zimi izvan vegetacije na temperaturi od 10 C vjerojatno samo toliko da se zemlja potpuno ne isuši. Normalno da puno ovisi i o supstratu. Ako raste u supstratu koji zadržava vodu zalijevanje treba tomu prilagoditi.
Ako želimo da nam adenium obesum obilno, svakodnevno tri mjeseca bez prekida cvjeta tada ga moramo tomu primjerno zalijevati i gnojiti.
Adenium obesum hibrid reagira brzo na neadekvatan tretman. Pogledate ga i vidite dali ste nešto pogriješili.
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 21:46
Pinus, zanijemneh od ljepote!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 22:09
@PinusClap
Ovi ti uzvraćaju svu ljubav koju si im pružioThumbs%20Up
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 22:35
Originalno poslano od člana 2201tea 2201tea napisao:

Vrijedi li ovo za mirovanje zimi i za klijance?


Ja klijance ne bih forsirala na mirovanje već bi ih držala preko zime na toplom, sunčanom mjestu i minimalno ih zalijevala.

Adeniumi moraju biti posađeni u zemlju koja ne zadržava vodu i treba biti osigurana dobra drenaža - u protivnom će korjen trunuti, što vodi ka uginuću biljke.


Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 22:44
Cimicifuga hvala na odgovoru
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 22:45

Pinus, tvoji adeniumi izgledaju zaista prekrasno. Biljke su u izvrsnoj formi i očito je da imaš osjećaj za potrebe biljaka pa ne sumnjam da ćeš i preko zime naći pravu mjeru za zalijevanje.
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Listopad 2011 u 18:28
Pinus, predivni su ti adeniumi smile39
Ja imam 11 komada, sijala sam ih početkom prošle godine. 2 su mi procvjetala, nekoliko ih ima pupove ali nisam sigurna da će uspjeti procvjetati. Trenutno sam u iščekivanju novog sjemena pa sve ispočetka smile127
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2011 u 19:24
Emilly, evo nekoliko ideja za sve koji imaju sijance adeniuma. Ovdje je link na jedan odličan ruski forum o adenium obesumu. Na njemu je vrlo kvalitetno objašnjeno puno toga o uzgoju adeniuma. Naročito zorno su obrađene teme o oblikovanju kaudeksa , krune,i još dosta toga.


Moji adeniumi još uvijek cvjetaju, istina ne više tako obilno ali još uvijek se ne daju.
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2011 u 19:31
Pinus,
pustinjske ruže su ti preljepe,
sada mi je to najveći izazov,moram imati taj cvijet,
pogledala ruski link,dobar je.Clap
Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2011 u 19:32
Pinus stvarno su ljepi adenijumi sa ruskog foruma...imaju predivnu zelenu bojusmile93
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2011 u 20:23
Interesantno štivoThumbs%20Up
Ovo formiranje coudexa je dobro opisano, samo bojim se da ja za tako nešto neću imati smjelosti
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
jagoda View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5241
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jagoda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Listopad 2011 u 23:52
Pinus tvoji adeniumi su konstantno lijepi i stalno cvjetaju.ClapClap
Bebi tvoje bebice su prave ljepotice, svakog dana sve veće i ljepše....Šteta da dolazi zima jer one bi rado još uživale na suncu...
Onaj ruski forum je fora ali ništa ne razumijem a ne znam kakoupotrebiti prevodioca ako uopće ima za ruski....
Moj adenium i dalje cvjeta, ali kako je manje sunca i slabijeg je intenziteta  cvijetovi su manji....
 
 
 
sutra je novi dan
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2011 u 07:59
a ja ni ne mogu otvoriti link Confused
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2011 u 09:17
Hvala za link, ali slabo stojim i sa ćirilicom i sa ruskim. Ne znam zašto mi ne da da kopiram i prebacim u prevoditelj...

Evo da vam i ja pokažem moj adenium. Ovaj je nekako najveći narastao, a i cvijet mu je ogroman. Ima nekih 9 cm smile39


Belina, uskoro mi stiže sjeme pa ako želiš pokušati mogu ti poslati par sjemenki Wink

Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2011 u 11:29
Emilly divan ti je ;-)
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2011 u 11:41
Emily, 9 cm, to je zaista divovski cvijet za adeniume, bravo! Boja je vrlo lijepa, je li u prirodi takav ljubicast, ili je to do fotografije?
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2011 u 12:10
Nije ljubičast. Na rubovima latica je tamno roza, prema sredini sve svijetliji.
Lijep je kad se otvori, poslije se nekako sav objesi. Otpao je danas pa sam ga izmjerila, skoro 11 cm Wacko



Ne znam koliko se vidi, našla sam samo ovo roza ravnalo...
I izvinjavam se ako su slike prevelike, uvijek ih smanjim na istu veličinu, a one svakako ispadnu kad ih tu postavim
Na vrh
cvijetićljubac View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 18 Srpanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 741
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvijetićljubac Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2011 u 14:45
VAUUUUU, SVAKA ČAST!!!Tongue
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4041424344 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.