Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 293294295296297 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2013 u 22:49

Biogranule ili drobljena cigla tenisit-stridona  Prah isperem vodom na finom kuhinjskom situ. Ono što ostane prosijem na 5 mm situ. Krupnu frakciju upotrebljavam za dekoraciju a sitnu onu do 5 mm kao dio supstrata. Za pripremu supstrata koristim i pumicu (bims) zavisi što imam u datom trenutku pri ruci. Po kvaliteti bi rekao da su to potpuno ravnopravni materijali  kada je supstrat za adeniume u pitanju.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2013 u 09:34
Kažeš, na kuhinjskom situ ? Jel to krišom ženi ukradeš?
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2013 u 17:25
moji malci, sijani 14.4. 2013.g.


lijevi je arabicum, desni obesum

zanimljivo mi je da obesum već pokazuje naznake grananja. čini mi se da bi se arabicum prije trebo početi granati, mislila sam da je on skloniji grananju. ko zna možda sam ja polupala lončiće....
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2013 u 21:09
Antonija, držim palčeve da ti što prije procvatu. Sijanci ti izgledaju odlično. Dali razmišljaš o pinciranju ?

Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2013 u 21:49
Pinus, da ti iskreno kažem pinciranje mi nije palo na pamet. misliš da bi trebala???
ova dva u prvom planu su super, iza njih imaju još dva koja se ne vide, nisu nešto a imaju isti tretman. zašto se to događa pojma nemam. imam i jeda albino koji niti piri niti viri. stoji kako je izniko, još nije ni prve listove odvojio, još su slijepljeni.

dala sam si zadatak da procvjetaju u prvoj godini! nadam se da ću uspjeti!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Srpanj 2013 u 23:22

Originalno poslano od člana antonija antonija napisao:

Pinus, da ti iskreno kažem pinciranje mi nije palo na pamet. misliš da bi trebala???

Po meni  je  šansa  da adeniumi  sami od sebe na našim prostorima  razviju lijepi habitus  minimalna.

No pincirat ili ne pincirat ?odluka je tvoja. Osobno mislim da su nakon pinciranja, dizanja, obrezivanja grana ukratko da su nakon uređivanja adeniumi  ljepši.  No netko voli prirodan izgled, nemam ništa protiv . . .
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2013 u 17:04
danas sam presadila jednog starijeg sijanca, koji je bio zanimljiv za ostavit na zivotu iz nekoliko razloga.
prvo, kao mali bio je napadnut gljivicama u razini zemlje. to se ne dogadja vise od kada ne koristim supstrate sa jako sitnim cesticama. 
 

rana je zarasla, ali sijanac se dalje ponasao vise kao reznica nego kao sijanac. sto upucuje da je sloj mladog tkiva zaduzen za zadebljavanje caudexa bio ostecen i nikad se nije posteno oporavio. 
presadjivala sam ga jer mi je trebala ta posuda za jednog debeloguzog arabicuma. mrsavac je izgledao ovako:
crvena strelica oznacava gdje cu ga recnuti cim se privikne na novu posudu, i tu ide kalem. linija je cak malo previsoko, ali moram ostaviti nesto pupova ispod za slucaj da odbije kalem, onda se stigne oporaviti iz njih do iduceg pokusaja. ove sitne grancice ce biti odstranjene.

korijenova bala je zdrava i puna sitnih "feeder roots",  lagano se vidi i deblje korijenje u centru. nisam ispirala korijen, jer 1. moj supstrat se ne raspada s vremenom, tj jako dugo mu treba a presadjen je negdje u rano proljece, i 2. zelim da se biljcica cim prije oporavi za kalemljenje, znaci ne treba mu dodatni stres.

za Andinu
 

na kraju, vidi se oziljak od gljivica, fiksirala sam ga sa par vecih kamena da se ne naginje

krcat je pupovima, sto izgura za tjedan dva dobro, ostalo ide proc sa onom linijom gore. 




velika gorica
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2013 u 17:19
za Glikicu, jedan od mojih zaboravljenih anouka je isto propatio kroz vrsnu trulez, ali nekad se biljka sama oporavi:

i sa druge strane ga to ne tangira ocito

leptirici su bili aktivni, anouki imaju desetak oplodjenih cvjetova. nisam sigurna da cu ostavljat mahune, jer im trebaju eoni da sazriju

onaj koji je izbacio pupove usred zime, odbacio ih je kad je izasao na sunce, ali zato sad tjera tri buketica

tko je ono rekao da adeniumima kod nas ne moze izgorjeti caudex na suncu?

postoji mutacija arabicuma sa zlatnim caudexom, vrlo rijetka i obicno samo parcijalna. kad bi ovaj ostao ovakve boje bio bi pravi raritet

postoji i arabicum crnog caudexa, imam ih nekoliko takvih, ali ovo je obesum koji je gore pocrnio. nije trul ni nis, zanima me kako ce to dalje. korijen takodjer daje naznake lijepe forme 

velika gorica
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2013 u 18:50

dvije godine za redom moji adeniumi formiraju sjemenske mahune. Ove godine su do sada formirali popriličan broj. Čak je i ovaj prošlogodišnji sijanac sa slike do sada formirao tri.  No izgleda  mi kao da se stalno događa "bezgrešno začeće"  jer od leptira ili nekih drugih insekta koji bi oprašivali adeniume kod mene nema niti traga niti glasa.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2013 u 19:48
W, ovaj tvoj prikaz, ili bolje da velim elaboracija je jako dobra. Pokazala si šta sve možemo očekivati i to pod normalno i nenormalno. Vidim da experimentiraš, da imaš sa čim raditi, veliki si znalac !

Kod mene nema više vršne truleži, dvije grančice sam odrezala do kraja, adenium dalje napreduje i baca cvjetne pupove.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2013 u 08:19
adenium obesum anouk – kišovito jutro
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2013 u 10:13
Wolfsbane, zlatni i crni coudex predobro!! Oduševljena sam.
Zanima me ovaj što je izgorio na suncu. Da li mu se to dogodilo u jednom danu da ga je spržilo ili s vremenom?
Kakva su ti daljnja postupanja s njim? Da li je dobro nekako odvojit taj dio ili bolje ne dirati?


Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2013 u 11:16
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

W, ovaj tvoj prikaz, ili bolje da velim elaboracija je jako dobra. Pokazala si šta sve možemo očekivati i to pod normalno i nenormalno. Vidim da experimentiraš, da imaš sa čim raditi, veliki si znalac !

Kod mene nema više vršne truleži, dvije grančice sam odrezala do kraja, adenium dalje napreduje i baca cvjetne pupove.

tnx G, al imam jos puno puno za uciti ;) al eksperimentiranje i promatranje velikog broja biljaka definitivno pomaze.

imam jednog malog koji je strunuo iznutra, cijelu zimu se mucio a vec od pocetka je bio slabiji, i sad skuzim da se naglo oporavio. uspio je sa strane pustiti korjencice, a u sredini je crna rupa. sad ga se jos ne usudim otkopati skroz da to uslikam, al bit ce dobra lekcija kad uspijem.

Originalno poslano od člana marsha marsha napisao:

Wolfsbane, zlatni i crni coudex predobro!! Oduševljena sam.
Zanima me ovaj što je izgorio na suncu. Da li mu se to dogodilo u jednom danu da ga je spržilo ili s vremenom?
Kakva su ti daljnja postupanja s njim? Da li je dobro nekako odvojit taj dio ili bolje ne dirati?



tnx marsha! nije izgorio u jednom danu, jednostavno cini mi se da su neki osjetljiviji, vjerojatno samo dok su relativno mladi. nije on jedini, jos par ih je tako, dok recimo njihovi susjedi isto veliki i u istim uvjetima nisu zgorili. nista ga necu posebno tretirati, ta opekotina je tvrda (znaci nema trulezi ni nis) i kora je preko nje zdrava, biljka ce sama zarasti ali mozda ostane oziljak na tom mjestu. nema veze, mislim da nece biti posljedica kao kod ovog kojeg su napale gljivice, jer ovdje je samo povrsinski sloj ostecen, tamo je bilo dublje. ugl promatrat cu kako ce dalje napredovati,za sad raste ko da se nis nije dogodilo.

velika gorica
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2013 u 11:54
Znači treba ipak pripazit na njih što se tiče sunca. Skužila sam ja na jednom, koji je stalno bilo isto okrenut na sunčanu stranu, da je dobio lagani crveni pigment po kori i sad stalno okrećem tu stranu od sunca jer me strah da ga ne skuri. Pripazit ću da ih ipak sklonim za vrijeme jakih vrućina da ih ne prži baš 6 sati u komadu.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2013 u 15:17

Evo kako reagira cvijet na prejako sunce od jutra do kasnog popodneva. smile60

 
 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2013 u 15:48
Bebolina, baš mi je žao, izbacit će on nove pupove Wink

Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2013 u 19:24
Originalno poslano od člana marsha marsha napisao:

Bebolina, baš mi je žao, izbacit će on nove pupove Wink

Ništa biljci nije, samo su ta dva cvijeta spaljena, pa i pupoljci su u odličnom stanju. Preselila sam ga gdje ga najžešće sunce više neće ometatiWink
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2013 u 20:11
W., hvala ti na sličicama supstrata, pomogle su mi da odredim veličinu komadića borove kore. I ostale sličice i informacije su vrlo korisne za sve nas koji uzgajamo adeniume.

Pinus, nisam našla ni glistenjak ni tenisit, ali sam ogulila borovu koru (onu osušenu, koju sam odbacuje), usitnila je, potopila nakratko u kipuću vodu i ocijedila, smrvila ciglu da bude kao tvoja na slici gore, sve dezinficirala u pećnici na 250 stupnjeva i napravila tri različita miksa miješajući sa supstratom za kaktuse, zemljom za cvijeće obogaćenom mikroelementima, preprženim pijeskom, usitnjenim zeolitom i perlitom.  U to sam presadila tri podjednako velike biljke. Daljnji tretman će im biti isti pa ćemo vidjeti koji će se miks pokazati najboljim.

“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2013 u 21:14
adenium obesum anouk,  -  7.7. 2013

Andina, držim palčeve da ti što prije procvatu.

Kada upišem u googl tražilicu adenium obesum care googl pronađe više od 70 000 rekao bi različitih savjeta kako uzgajati adeniume. Sigurno ima više putova koji vode do cilja. Niti ne pomišljam da bii moj način uzgoja adeniuma bio jedini mogući put.  

Danas sam dignuo  "anouke"  iz supstrata, oprezno za kakva 2 cm.  Za prvi puta dosta.

Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2013 u 14:21
Možda jednom i od ovih mojih bude nešto tako lijepo, stvarno su klinci, a već se lijepo granaju:



Uploaded with ImageShack.us

i ovaj jako lijepo raste



Uploaded with ImageShack.us

a ovaj je u donjem dijelu ostao bez listova i sad na svakom mjestu gdje je bio list, baca grančicu, fora



Uploaded with ImageShack.us
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 293294295296297 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,473 sekundi.