Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 317318319320321 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Narnia View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 18 Srpanj 2013
Lokacija: Nis
Status: Offline
Bodovi: 79
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Narnia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2013 u 15:54
Pinus gledam tvoje adeniume i divim se...Pa oni su gotovo uvek u cvetu!Kod mene to nazalost nije slucaj-cak i oni koji redovno cvetaju imaju pauze,,praznog hoda",tako da mi se ponekad cini da gajim kukuruzLOL
Kod mene situacija sa nocnim temperaturama jos nije alarmantna.Nadam se da ce vani izgurati jos par nedelja,ali zavisi od toga, hoce li, i koliko biti kise?Po mom iskustvu mokar supstrat i niske nocne temperature su siguran put u propast.Nemam mogucnost da ih seljakam tamo-amo i tako kad ih unesem to je kraj boravka na otvorenom
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2013 u 18:13
Pinus, naprosto je nevjerojatno koliki je ovaj tvoj prošlogodišnji sijanac! Ima stvarno lijep cvijet. Moji su prema njemu Pigmejci i ni jedan još nije procvao (iako slijedim sve tvoje upute), a sijani su otprilike u isto vrijeme. To su ovi dolje u većim teglicama.


Ovaj u donjem desnom kutu slike bio je dva mjeseca u vrtu, na punom suncu čitav dan.  Nema nikakve razlike između njega i ovih koji su dobivali sunce samo poslije podne. Vjerojatno je to stvar genetike.

Kod mene na balkonu temperature noću još ne padaju ispod 12 stupnjeva pa ih navečer samo povučem bliže zidu koji još ostaje topao. Prognoziraju nam sunčan listopad pa ih još nemam namjeru unositi.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2013 u 21:29
prošlogodišnji sijanac (proljeće 2012) / 1. 9. 2013
Originalno poslano od člana Narnia Narnia napisao:

Kod mene situacija sa nocnim temperaturama jos nije alarmantna.Nadam se da ce vani izgurati jos par nedelja,ali zavisi od toga, hoce li, i koliko biti kise?Po mom iskustvu mokar supstrat i niske nocne temperature su siguran put u propast.

Slažem se sa svime što si napisala @Narnia. Ovo je  važno zapamtiti:mokar supstrat i niske noćne temperature su siguran put u propast“. Ali isto tako temperature ispod 15 C uspore i zaustave vegetaciju  a samim time i cvjetanje kod adeniuma.


Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

Pinus, naprosto je nevjerojatno koliki je ovaj tvoj prošlogodišnji sijanac! Ima stvarno lijep cvijet. Moji su prema njemu Pigmejci i ni jedan još nije procvao (iako slijedim sve tvoje upute), a sijani su otprilike u isto vrijeme.

Možda i ne radimo sve isto, tko bi to znao?  Andina, bilo bi dobro da napišeš kako si zamiješala supstrat, kako zalijevaš i gnojiš svoje adeniume, koje gnojivo koristiš ?   

Zaboravio sam koliki je u stvari udio drobljene cigle ili pumice u tvom supstratu ? 

Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2013 u 22:01
Pinus smile141! Fascinantno je kako je netko u četiri godine od amatera za adeniume prešao u pravog profesionalca, sa tolikim znanjem i prekrasnim primjercima. E pa svaka čast, majstore! smile186 Odmah dobijem i ja volju da opravdam svoj nick! Embarrassed
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2013 u 23:17
Supstrate sam zamiješala različito u svakoj teglici koristeći drobljenu ciglu, zeolit, ekspandiranu glinu, borovu koru, sitni šljunak, riječni pijesak, supstrat za kaktuse i humus. U svakoj je teglici otprilike četvrtina sadržaja organski dio (humus, borova kora ili supstrat za kaktuse), a ostalo je minerali sadržaj. Sada sam napokon kupila i glisnjak pa ću njega kombinirati s drobljenom ciglom.

Moram priznati da još ne primjećujem neku veliku razliku u napredovanju ovisno o supstratu. Jedino sam uočila kod ovogodišnjih sijanaca da mi dva kultivara napreduje brže od svih ostalih, a posađeni su samo u supstrat za kaktuse. To su kultivari White House i Ko-ov Hibrid 6.

Gnojila sam u svibnju kristalonom (s dodatkom mikroelemenata), u lipnju i dio srpnja s NPK 15 15 15, zatim sam negdje do polovice kolovoza gnojila peletiranim pilećim gnojem rastopljenim u odstajaloj vodi, a u zadnje vrijeme povremeno gnojim gotovim gnojivom s povećanim udjelom fosfora. Pri svakom zalijevanju dodavala sam blagu otopinu gnojiva, osim ovoga zadnjeg koji sam dodala jednom do dva puta tjedno. Zalijevala sam ih svakodnevno kad su bile vrućine, a sada to činim prema potrebi, uglavnom svaki drugi ili treći dan.

Budući da će se i gnojenje i zalijevanje postupno smanjivati i adeniumi će za kojih mjesec dana polako na spavanje, ne očekujem više da će ikoji procvjetati. Nadam se tomu sljedeće godine.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2013 u 16:52
Andina, meni nešto ne štima kod tvog načina prihrane, ali neću se petljati jer nisam ni ja veliki znalac, vjerujem da će ti Pinus komentirati.

Ja imam jednog novog, nije nešto naj, naj, ali obećava.


Uploaded with ImageShack.us
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2013 u 20:31
adenium arabicum, prošlogodišnji sijanac

Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

Supstrate sam zamiješala različito u svakoj teglici koristeći drobljenu ciglu, zeolit, ekspandiranu glinu, borovu koru, sitni šljunak, riječni pijesak, supstrat za kaktuse i humus. U svakoj je teglici otprilike četvrtina sadržaja organski dio (humus, borova kora ili supstrat za kaktuse), a ostalo je minerali sadržaj. Sada sam napokon kupila i glisnjak pa ću njega kombinirati s drobljenom ciglom.
Meni se odlično pokazala kombinacija komposta i pumice granulacije do 5 mm. Alternativa je glistenjak i drobljena cigla  (BIO GRANULE). No, sa drobljenom ciglom imam puno posla dok ju pripremim za upotrebu. Dva puta ju sijem. Prvo se riješim praha i vrlo sitne frakcije a nakon toga frakcije promjera većeg od 5 mm. Zato je pumica jednostavnije a isto tako kvalitetno rješenje.
Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

Gnojila sam u svibnju kristalonom (s dodatkom mikroelemenata), u lipnju i dio srpnja s NPK 15 15 15, zatim sam negdje do polovice kolovoza gnojila peletiranim pilećim gnojem rastopljenim u odstajaloj vodi, a u zadnje vrijeme povremeno gnojim gotovim gnojivom s povećanim udjelom fosfora. Pri svakom zalijevanju dodavala sam blagu otopinu gnojiva, osim ovoga zadnjeg koji sam dodala jednom do dva puta tjedno. Zalijevala sam ih svakodnevno kad su bile vrućine, a sada to činim prema potrebi, uglavnom svaki drugi ili treći dan. 
Kod gnojenja nemam što dodati što nisam do sada nebrojeno puta napisao. Ali ipak: Za mlade, male biljke (sijance)  upotrebljavam uravnoteženi  NPK sa mikroelementima. Kada narastu do faze cvjetanja smanjim dušik u gnojivu i to je to. Mislim da je to univerzalno pravilo i da vrijedi  za sve biljke a ne samo za adeniume.

Malo važno tko radi gnojivo. U gnojivu su elementarne tvari i svejedno mi je tko je proizvođač: plantela, cvetal, osmokot, kristalon  ili Ina  Kutina. Bitni su samo omjeri elementarnih tvari u gnojivu i u kojem obliku je dušik. Poželjno je da je u nitratnom obliku, bolje rečeno obavezno. 

Andina ti uzgajaš adeniume na balkonu a ja na suncu ispostavljenoj terasi. Mislim da je to bitna razlika a i ne uzgajamo adeniume baš ono u dlaku isto, zar ne ?

Adeniume preko ljeta forsirano gnojim i zalijevam. Neki dan sam vidio da ovaj jadnik sa slike nije izdržao takvo šopanje,Smile puknule su mu hlače. Shocked

 

Glikice, lijepo ti cvate! Approve

@desert rose, ne smiješ me previše hvaliti, znaš kako reče da se ne pokvarim

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2013 u 10:30

4. 9. 2013 Smile
Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2013 u 18:14
Ma bravo, Pinus, divni su ti
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Rujan 2013 u 18:30
Pinus imaš pravo, ja hvalim i onda ureknem,smile105 adenium napukne... al me treba smile42... dakle, kako bi to stari ljudi rekli: puj, puj baš su ti ovi adeniumi ružni!!!
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2013 u 00:06

desert rose, puj, puj, ružni su !!!

vrijeme se popravilo, adeniume više ne unosim u kuće. 

Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2013 u 00:34
Jao pinus što nam radiš?! Srčeko mi zatreperi svaki put kad vidim ove tvoje ljepotane.

Ne mogu vjerovati da su za godinu dana toliko narasli. Moji su očito vrsta "liliput"
Osijek prelijepi grad na Dravi
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2013 u 09:20
Ajme Pinus, šta nam radiš, divni su ti!
p.s. zna li susjed da je u završio u kadruWink!
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2013 u 10:22
Originalno poslano od člana lana2 lana2 napisao:

Ne mogu vjerovati da su za godinu dana toliko narasli. Moji su očito vrsta "liliput"
 @lana, daj im preko ljeta puno jesti i piti pa da vidiš . . .

Originalno poslano od člana antonija antonija napisao:

p.s. zna li susjed da je u završio u kadruWink
za sada ne zna, no na sljedećem gemištu LOL će doznati. Presadio je suncokret sa njive na vrt.

 

evo još jedan rascvjetani:

Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2013 u 14:55
Piti su dobili,ali očito ne i dovoljno jesti - eh sad bi moji rekli škrta BračkaTongue

Gnojila sam samo običnim tekućim gnojivom za cvijeće. Ali na greškama se uči, zar ne? Osim toga imamo ovdje nekolicinu "doktora znanosti" za adeniume koji nesebično dijele savjete pa će i mojih par nadam se krenuti. Hvala na pomoći

Osijek prelijepi grad na Dravi
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2013 u 15:49

@Lana, sunce, voda i gnojivo – to ti je čarobna formula i ništa drugo. Možda je čak važnije kako ih gnojiš nego sa čime ih gnojiš. Uvijek agresivno, sa svakim zalijevanjem.

Evo jednog zbilja debelog, puna ga je tegla. sve su to prošlogodišnji sijanci:
Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2013 u 16:39
Ludilooooooosmile71
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2013 u 17:57
Pozdrav adeniumoljupci. Nije me dugo bilo. Pohvale svima na krasnim biljčicama.
Stanje kod mene je sljedeće:
slikano 04.06.2012. tzv. Andinin spigani


je sad ovaj desni


ovaj lijevi je onaj što mi je skroz uzduž popucao i što sam očekivala čuda od njega. i zbilja najveći je, 34 cm od gornjeg ruba tegle. s cijelom teglom još 11 cm korijenja. za sada još nema naznaka cvjetanju.
12-07.2012. je izgledao ovako;


orezani jer su bili li-la, nisu ni sad nešto al ajde


jedan orezan ko beba


sam se grana


neki novi klinci adenium obesuma, ima i žutog, valjda bude


klinci arabicuma


Nadam se da nije previše slika. Nisu debeli nešto spešl al ih obožavam.
Pozdrav svima!!!!!Wink





Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2013 u 21:06
Marsha, a kad je nama previše slika ?
Još kad si to lijepo popratila tekstom, kud ćeš bolje.

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2013 u 07:06

Adenium arabicum, prošlogodišnji sijanac. Cvijet ima vrlo mali, svega par cm promjera.  Ali niti sam nije visok pa izgleda sasvim OK i sa tim malim cvijetom.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 317318319320321 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,703 sekundi.