Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 337338339340341 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Dini55 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2013
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 151
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dini55 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2013 u 23:35
Može koja slika da vidim kako taj staklenik izgleda?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2013 u 07:58
Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

Supstrat je mokar jer sam ga neposredno prije slikanja zalila. 

Dva su razloga zašto se kaudeks smežura. Bakterijsko gljivična trulež korijena ili nedostatak vode. Tvoj adenium je sada u vegetaciji , pišeš da ga držiš pod umjetnim svijetlom. To podrazumijeva da supstrat treba biti konstantno vlažan (ne mokar) . Pretpostavljam da je nedostatak vode ipak uzrok smežuranog kaudeksa.

Dok su u vegetaciji pod direktnim suncem adeniumi su stalno žedni. Kada nema direktnog sunca nestane i te velike potrebe za vodom kod adeniuma.

Ps. dobro je i sterilizirati supstrat za adeniume. Smanjimo vjerojatnost truleži korijena na najmanju moguću mjeru.

Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2013 u 08:26
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

Supstrat je mokar jer sam ga neposredno prije slikanja zalila. 

Dva su razloga zašto se kaudeks smežura. Bakterijsko gljivična trulež korijena ili nedostatak vode. Tvoj adenium je sada u vegetaciji , pišeš da ga držiš pod umjetnim svijetlom. To podrazumijeva da supstrat treba biti konstantno vlažan (ne mokar) . Pretpostavljam da je nedostatak vode ipak uzrok smežuranog kaudeksa.

Dok su u vegetaciji pod direktnim suncem adeniumi su stalno žedni. Kada nema direktnog sunca nestane i te velike potrebe za vodom kod adeniuma.

Ps. dobro je i sterilizirati supstrat za adeniume. Smanjimo vjerojatnost truleži korijena na najmanju moguću mjeru.



Sterilizirati prije mješanja supstrata ili sad? Sterilizirala jesam dijelove supstrata koji se daju sterilizirati prije nego sam ih stavljala u supstrat. Jesi na to mislio?
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2013 u 08:39
Originalno poslano od člana Dini55 Dini55 napisao:

Može koja slika da vidim kako taj staklenik izgleda?


Dini55, kad dođem doma slikam Smile

To je homemade staklenik, prije sam ga koristila za uzgajanje tropskih bonsai-a, za koje su mnogi tvrdili da ne mogu izdržati naše uvjete, čak i ako prezimljavaju u grijanoj prostoriji... Moji sad najnormalnije prezimljavaju u grijanoj prostoriji, van staklenika, čak i cvijetaju...

Ništa posebno... Akvarij, sve stranice sam mu obukla aluminijskom folijom da se reflektira, na dno sam stavila malo šljunka, biljke na to. Iznad akvarija, odnosno par centimetara u akvariju je lampa s HPS žaruljom. Na lampu je instaliran timer, tako da si mogu priuštiti da odem od doma na par dana, a on se pali i gasi sam Wink

Nema gornji poklopac, koji bi sve to zatvorio u pravi staklenik, jer mi se onda previše kondenzira voda, a i prevelika je temperatura.

Ništa specijalno, svatko to može napraviti sam doma.


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2013 u 08:48
Nakon što zamiješam supstrat kao kombinaciju pumice,  drobljene cigle i komposta supstrat dobro navlažim i dam za 1h u pećnicu.

 

Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2013 u 08:52
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Nakon što zamiješam supstrat kao kombinaciju pumice,  drobljene cigle i komposta supstrat dobro navlažim i dam za 1h u pećnicu.

 



Aha, to jesam napravila Big smile
Samo što sam ja (plavuša Embarrassed) stavljala u pećnicu jedno pod jedno iLOL

Da li bi škodilo staviti malo fungicida s vremena na vrijeme u supstrat? Onako svakih par mjeseci... Bi li to škodilo biljci?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2013 u 09:08

to i radim. Preventivno dodam već prije  pripremljenu otopinu Captana i Previcura u vodu za zalijevanje svakih par mjeseci. Tretiram sve sukulente ne samo adeniume.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2013 u 09:24
11. 7. 2013
 
Ovo sliku još nisam pokazao. Luda kombinacija Božićnog kaktusa i adeniuma.

Zaboravio sam zašto su u stvari dali ime kaktusu: "Božićni kaktus" ?  smile96

Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2013 u 09:27
Božićni kaktus je super, prelijep, ali tvoji adeniumi su standardno smile227

Ok, dakle povremeno ću zalijevati s ovime što si napisao Wink
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2013 u 17:34
Kako vam se drže adeniumi ovih dana?
Mojima se suši pokoji listić, kreću u mirovanje.
Dosta se kod mene grije i teško mi je odrediti količinu zalijevanja.

Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2013 u 18:54
U pišuka!
 
Tile Adeniumi so pa mal drugač kot moj, ki je kar nekaj nacepljeno na korenino od oleandra. smile39
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2013 u 21:26
Originalno poslano od člana marsha marsha napisao:

Kako vam se drže adeniumi ovih dana? . . . .

@marsha,kod mene je prva polovica dana bila sunčana i relativno topla To sam iskoristio i vani na dvorištu istuširao adeniume. Sada izgledaju kao preporođeni  

Evil Smile LOL

Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2013 u 22:49
Znaci dobro su zaliveni
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2013 u 10:09
Supstrat zaštitim folijom prije tuširanja. Lamp O da, adeniume zalijevam i preko zime ali ni približno tako intenzivno kao preko ljeta. Smile

 

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2013 u 10:24
adenium obesum "anouk"

ovako je izgledalo kada je  „Anouk“  cvao.  proljeće  je tako daleeeeko . . . 

Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2013 u 16:03
Ooooo!
 
 
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2013 u 15:27
sijanci 33 dana stari, kreće treći par listića:


Uploaded with ImageShack.us

Sijanac, sedam i pol mjeseci star, nadam se da će uspjeti procvasti:


Uploaded with ImageShack.us

ovaj je ljetos cvao i evo ga opet sav u pupovima, ali bez polovice lišća nego tada


Uploaded with ImageShack.us
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2013 u 17:12
Sada stvarno znam, da nešto ne radim pravilno. Meni rastu ali mnogo sporije. Sijala sam tamo negdje u 6.mjesecu, ali ništa od velikog drveta i ništa od cviječa. Cry
Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2013 u 14:50
Ovo je moj Adenium, koji je ljetos bogato cvao:
 
 
Ovo su moji sijanci od 2,5 mjeseci:
 
 
A ovo su moji sijanci od 6,5 mjeseci:
 
 
A ovo je nešto više od 2 godine stara biljka. Nisaj je ja sijala, ali je imam skoro 2 godine:
 
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Studeni 2013 u 15:52
Majo,mislim da je na tvojoj prvoj slici nizozemski "anouk" ili možda "emma". Nije važno. Cvate ti krasno. No da bi bio za 10 fali mu lijepo formirani kaudeks. Adeniumi su ipak kaudioformne biljke. Kaudeks mu i nije teško formirati. Veći problem je što se izdužio. Zimu nije proveo onako kako treba. Bio je na toplom, zalijevan i sve to u uvjetima bez direktnog sunca. Pogledaj mu razmak između etaža lišća. Razmak je duplo veći nego što je potrebno.

Tvojim sijancima i dvije godine staroj biljci kronično fali prihrana. Adeniumi su specifični. Ono što vrijedi za kaktuse zaboravi kod uzgoja adeniuma.

 Ukratko: Izabereš im najsunčaniji položaj u svojim uvjetima. Preko ljeta adeniume zalijevaš svaki dan. Ako ih držiš na direktnom suncu a temperature su iznad 30 C. Zalijevaš bar 2X dnevno. Prihranjuješ po malo svaki dan. Male sijance uravnoteženim NPK sa mikroelementima. Kada dođu u fazu cvjetanja smanjiš dušik. Imaš u Vetisi za kupiti pumicu. Zamiješaj supstrat kao kombinaciju pumice i komposta 1:1. I to ti je to. 

ps. vidim sada da upotrebljavaš pumicu

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 337338339340341 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 3,172 sekundi.