Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 341342343344345 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 17:11
Posadila sam ih zajedno u teglu i počela plesti negdje krajem rujna, kad sam ih unijela na toplo. Zaboravila sam napisati da ih "stežem" nakon što budu dugo bez vode, tada su malo savitljiviji.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 17:13
Zanimljivo. Ja imam samo jednog takvog dugačkog, još mi dva nedostaju da ih pletem. A mislila sam si tako nešto napraviti.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 18:21
A šta onda kad porastu i izdebljaju se????Wink
Eksotika je kul
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 18:32
Andina, super Thumbs Up
mislim da se s njima da dosta toga napraviti. Vidjela sam da ih ko male sijance od cca 2-3 mjeseca već počnu plesti. Jesi li ti ono rekla da si nedavno posijala? pssst i ja sam onih par sjemeneki što mi je ostalo Wink svi su nikli..sad si mi dala ideju da ih odmah zapetljam Wink
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 20:00
Originalno poslano od člana majcka majcka napisao:

A šta onda kad porastu i izdebljaju se????Wink


Pretpostavljam da će se debljati na onoj strani na kojoj mogu, a tu gdje se dotiču trebali bi stvoriti kompaktnu cjelinu, kao da je jedan kaudeks. To je samo moja pretpostavka, vidjet ću hoće li to tako biti (ako požive Embarrassed).

Marsha, jesam, sijala sam ih i niknuli su oko 1. 11. Evo rezltata nakon mjesec i pol:


Odnedavna su noću pod neonskom svjetiljkom, (nisam nabavila bolju), a danju na prozorskoj dasci iznad radijatora. Noću im još spustim odozgo aluminijsku foliju (tako da ih njome ogradim sprijeda) koja im dodatno reflektira svjetlost.


Na gornjem primjeru je, po mom mišljenju, još jedna potvrda toga da su za rast adeniuma presudni geni. Sijani su isti dan, u isti supstrat, rastu u istim uvjetima, čak je i kultivar isti (Water splash), a lijevi je sav nikakav u odnosu na ostale. Svima im je rast neusporedivo slabiji od onih koji su sijani u svibnju, što je i bilo za očekivati. No, ja volim eksperimentirati. Wink
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 20:27
Andina, očito da je do gena. Budu i mali polako izrasli, proljeće je ipak daleko pa se treba i po zimi malo zabavljati njima Wink
Moji su se tek malci uspravili i imaju 1 par listića. Budući da su savitljivi još tako mali možda ne bi bilo loše odmah iz uplesti.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 20:56
Geni definitivno igraju veliku ulogu, ma koliko se mi potrgali da im pružimo sve najbolje, ako su im loši geni, možemo se slikati ! No, samo geni nisu uvjet za dobro napredovanje biljke, ma koja god to biljka bila. Bez potrebne njege i pažnje opet nema napretka. Dakle, najbolje je kad se uklopi sve to skupa. Zapravo, vjerojatno nisam ništa novo ni pametno rekla. Al eto da ponovim, da nam bude utjeha kad imamo 10 sjemenki-sijanaca, a neki krasni, neki žgoljavi. Ja ih imam nekoliko jadnika, lijepo izgledaju, granaju se, zeleni su, ali....mali, malecki. I što s njima ? Nisam ih bacila, neka ih, neka polako rastu, možda dođu u neku fazu kad im "pukne" pa krenu.

...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 21:04
Andina, gledam sliku tvoje svjetiljke i vidim da nisi skinula zaštitnu plastiku oko sijalice. To nije dobro. Bez te zaštitne plastike svjetlosni tok će biti puno jači.Osim toga neonska sijalica treba biti čim bliže malim adeniumima. 5 cm je OK. Neonke ne proizvode toplotu koja bi štetila adeniumu a jačina svjetlosnog  toka je jako važna. Važna je i valna duljina svijetla potrebnog za fotosintezu. Ako upotrebljavaš samo jednu svjetiljku  (boju) neka to bude plava svjetlost valne dužine 400 – 500 nm ili oznake 865 (temperature 6500 K) ili 864 (6400 kelvina)

 

Na vrh
bucka123 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bucka123 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 21:40
Pinus hvala na vrlo korisnim savjetima Thumbs Up
Nemoj hodati ispred mene,možda te neću moći pratiti. Nemoj hodati iza mene, možda te neću znati voditi.Samo hodaj pokraj mene i budi mi prijatelj.    
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 22:40
Zaštitna plastika skinuta i svjetlo približeno klijancima! Hvala, Pinus!Hug
Ova je neonka ovdje samo privremeno, dok ne nađem bolja svjetla. Svakako ću si zabilježiti tvoje upute.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 22:48
Kod mene nema nikakve žarulje, sijalice....ništa. Na radijator ispod prozora sam stavila dvije limenke, preko njih jednu tanku daščicu i na daščicu sijance. I okolo ima svega natrpanog, pa nije lijep prizor za slikanje, ali fino im je toplo, svjetla imaju koliko dan traje, a kad god je suce, pojavi se na tom prozoru. Dobri su za sada, dva mjeseca stari, tri para listića imaju, nisu mršavi ni blijedi. Ja sam zadovoljna.
No ipak....duga je još zima, da se ne hvalim previše unaprijed.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 22:52
Glikice sve za 5. Danas je bilo tipkanja o genetici kod adeniuma.Ako nekog zanima neka pogleda ovu zanimljivu reportažu univerzitetske TV  Sveučilišta Arizona .

ps. nakon što se otvori link kliknite na sliku  

Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 23:11
Ma to je samo moje mišljenje o genetici, onako seljački i obično. Stvarno, nemam mjesta u kući više ni za sebe, prozore otvaram samo malo na "kipu", ne znam više što me još vuče da sijem bilo šta.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Dini55 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2013
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 151
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dini55 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2013 u 23:20
Pozdrav!

Kupio sam jučer uravnoteženo gnojivo za adeniume, a valjda ce poslužiti i za ostale sukulente.
Omjer je 20-20-20 + B, Fe, Mn, Zn. Znači uravnoteženi NPK i mikroelementi.

Na onoj kutiji piše kako se treba upotrebljavati samo za vanjsko bolje i grmove tako da ne znam s koliko vode mješati za sukulente.

Trebao bi vaš savjet koliko grama da stavim za recimo litru vode? S gnojenjem bi počeo tek na proljeće.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2013 u 00:12
Pa valjda na kutiji pišu upute o razrjeđivanju. Pretpostavljam da su granule u pitanju dok spominješ kutiju ?
Možeš poštovati upute sa ambalaže ili malo manju koncentraciju praviti.
Što god da prihranjuješ, imaš slijedeće opcije:
-praviti koncentraciju po uputi na pakiranju i prihranjivati kako tamo piše, ili
-praviti slabiju koncentraciju i prihranjivati češće, ili
-praviti još slabiju koncentraciju i prihranjivati kod skoro svakog zalijevanja.
Ponekad moraš zaliti čistom vodom, tj isprati supstrat od zaostalih soli od prethodnih prihranjivanja.
A sve opet ovisi o vremenu, suncu, toplini....
Inače, čini mi se dobro gnojivo, solidan omjer i imaš mikroelemente.
I još dodatak: ovo ti je ok kad su u pitanju sijanci i male biljke, a ako hoćeš potaknuti cvatnju, onda ti treba prihrana sa manjom količinom dušika, tj većom koncentracijom kalija.
Isuse, upravo sam "odglumila" Pinusa Wink.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
majcka View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Prosinac 2011
Lokacija: Vače, Slovenija
Status: Offline
Bodovi: 447
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje majcka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2013 u 06:39
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

DIV]
Isuse, upravo sam "odglumila" Pinusa Wink.


Jesi. Ali ti je dobro išlo.
Eksotika je kul
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2013 u 07:54
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Ako nekog zanima neka pogleda ovu zanimljivu reportažu univerzitetske TV  Sveučilišta Arizona .


Nisam baš sve razumjela, ali sam iz ovog priloga dobila potvrdu svoga zaključka o važnosti genetske strukture. Dvije biljke iste vrste (kultivar?) u istim uvjetima mogu izgledati različito, dok dvije biljke različitih vrsta (?) u različitim uvjetima mogu izgledati vrlo slično! Uglavnom, istraživanuja su u tijeku. Najviše mi se sviđa saznanje da se adeniumi prilagođavaju okolini u kojoj rastu.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2013 u 08:44
Uzgoj adeniuma nije egzaktna znanost. Tu su u igri principi a ne mililitri. Kod gnojenja i zalijevanja adeniuma ne inzistirajmo na veličinama kao što su grami, mililitri itd. Tu koristimo izraze kao: često gnojimo, blaga koncetracija gnojiva, malo gnojiva itd.

Sunce je dirigent za sve što radimo sa adeniumom. I još nešto. Mislim da je neadekvatno zalijevanje glavni razlog povremenog nezadovoljstva sa izgledom naših adeniuma. Preko ljeta (sezone rasta) većina nas premalo zalijeva i prihranjuje adeniume. Preko zime je obratno. To je glavni problem kod uzgoja adeniuma. Znači količina vode je uvijek povezana sa suncem a samo posljedično sa toplotom.

Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2013 u 11:56
Morala sam se malo našaliti s Pinusom, jadničak je  već toliko puta pisao o zalijevanju i prihrani ( i sama sam se pupoputa obratila s molbom za pomoć) da sam ovaj puta odlučila da mu olakšam muke.
Ja se mogu pohvaliti da sam poprilici uštosila i zalijevanje i prihranu, konačno već godinu i pol se bakćem s njima, žalosno bi bilo da nisam savladala bar osnovna znanja.



...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Dini55 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2013
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 151
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dini55 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2013 u 17:52
Hvala Glikice na objašnjenju. To gnojivo je boje kao modra galica i nesto u obliku praha, ima jednu kilu. A piše da je za vanjsko grmoliko bilje, no nisam se zamarao time da je za vanjsko bilje nego sam gledao da je uravnoteženi NPK i mikroelementi kako mi je Pinus predložio.

Na uputstvu (talijanskom) piše samo omjeri za to vanjsko grmlje, nigdje za cvijeće. Staviti cu 2 grama na litru, mislim da bi to trebalo biti OK.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 341342343344345 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,469 sekundi.