Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 367368369370371 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2014 u 08:01

Dijetelina u teglama, zasijala se sama, za nevjerovati. Ne smeta mi , dapače. Odličan je indikator vlažnosti supstrata.  
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2014 u 11:32
pinus ne mogu vjerovati da ti tako brzo napreduju
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2014 u 17:50
Originalno poslano od člana ajama ajama napisao:

pinus ne mogu vjerovati da ti tako brzo napreduju

@ajama, pogledaj ih OVDJE. U odnosu na stanje prošlogodišnje vegetacije u ovo doba kasne barem za mjesec dana. Prošle godine su u ovo doba bili puni cvijeća.

Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2014 u 20:19
Pinus svaka čast, primjerci su fascinantni. 

Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2014 u 20:30
NPK 15 15 15 sam topila po Pinus tvom savjetu "Topivost NPK (15 15 15) je oko 300 g /1 lit vode, ako želiš dobiti zasićenu otopinu."
Da li se isto može primjeniti za NPK 7 14 21?
Hvala!

dea78, oprosti nisam dalje pisala o flori jer ovo nije tema pa da ne maknu post Wink

Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2014 u 21:41
Pinus, ovu djetelini zovem "pošast"! Iako slatko izgleda jako je invazivna, korjen joj naraste 5 cm i više. Širi se osim sjemenom i izdancima. Bilo bi bolje da je ukloniš. Naravno pazi da ti negdje ne ostane sjeme.

Lp
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2014 u 05:49
Originalno poslano od člana marsha marsha napisao:

NPK 15 15 15 sam topila po Pinus tvom savjetu "Topivost NPK (15 15 15) je oko 300 g /1 lit vode, ako želiš dobiti zasićenu otopinu."
Da li se isto može primjeniti za NPK 7 14 21? 
Može. Kolika je točno topivost NPK 7 14 21 ne znam ali to i nije važno. Važno je da smo mi  zadovoljni kako adeniumi (biljke) napreduju i uvijek se njima prilagodimo svojim tretmanom. Ne smijemo zaboraviti da je sunce dirigent za sve što radimo sa adeniumom. 

Originalno poslano od člana NinettA NinettA napisao:

Pinus, ovu djetelini zovem "pošast"! Iako slatko izgleda jako je invazivna, korjen joj naraste 5 cm i više. Širi se osim sjemenom i izdancima. Bilo bi bolje da je ukloniš. Naravno pazi da ti negdje ne ostane sjeme.
Lp 
 
NinettA, hvala na upozorenju. Ako je tako ide ona van is tegli.  A ja bio veseli što se naselila u tegle. LOL Svojim svježim izgledom pošiljala je poruke o stanju vlažnosti supstrata. 
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2014 u 12:24
Pinus, hvala još jednom Wink


Na vrh
Dini55 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2013
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 151
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dini55 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2014 u 13:58


Jedan od dva uspješna :)

Treci je još uvijek bez listova.
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 08:53
Bok! Nakon što sam pročitala ovu temu (ima stranica skoro kao Rat i mir LOL) i ponešto si zapisala, odlučila sam probati uzgojiti ove prekrasne biljčice. Zasad ih imam 12 koje su proklijale i premedene su mi stalno ih gledam.

Budući da sam baš pravi početnik jer nemam iskustva u uzgoju cvijeća nadam se pomoći vas iskusnih adeniumoljubaca.

Evo mojih bebica proklijale su 29. 5.

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/adenium/70514.aspx -

Ove dvije su mi najljepše

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/adenium/70515.aspx -

Držim ih na svijetlom (ne na direktnom suncu), prskam ih jednom dnevno i za neke mi se čini da rastu naočigled.

Ako u nečemu griješim, nadam se da ćete mi vi iskusni pomoći.

Pozdrav! smile73

Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 10:15
Pozdrav, Alma! Bebice su ti preslatke! U kakvom su supstratu? Za adeniume treba biti jaaako propustan supstrat, piše o tome u ranijim postovima. Osim toga, oni trebaju dobru cirkulaciju zraka da ne dođe do truljenja pa bi dobro bilo da ih malo podigneš ili odrežeš gornji dio čašica. Malo direktnog sunca, ne prejakog, neće im naškoditi, čak štoviše, postupno će se prilagođavati na ono što ih čeka tijekom ljeta.

Varam li se ili je onaj u prozirnoj čašici skroz bijel?
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 11:42
Andina, hvala na komplimentu za moje bebice Big smile.

Ovaj u prozirnoj čašici je zapravo jako svjetlozeleni, nisam sigurna da li je albino ili ne, vidjet ću kad naraste.

Posijani su u zemlju za kaktuse, planiram ih kad im dođe vrijeme presaditi u drugi, propusniji supstrat.

I hvala za savjet, idem odmah rezati gornji dio čašica.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 12:00
Originalno poslano od člana Alma.M. Alma.M. napisao:

Bok! Nakon što sam pročitala ovu temu (ima stranica skoro kao Rat i mir LOL) i ponešto si zapisala, odlučila sam probati uzgojiti ove prekrasne biljčice. Zasad ih imam 12 koje su proklijale i premedene su mi stalno ih gledam.



Pozdrav i tebi, i meni su premedeni tvoji malci. Hug 

U slićnoj sam situaciji kao i ti, ovo proljeće sam ih sijala prvi put i doista sam pravi početnik u uzgoju adeniuma. Moji su dugo stagnirali, nedugo s toplijim vremenom su krenuli rasti i debljati se. U međuvremenu sam se brinula da nešto nije kako treba, ali za njih zaista treba strpljenja. Smile Sijala sam u trećem mjesecu, skoro će biti stari tri mjeseca. Kad je sunčano držim ih na južnom balkonu na punom suncu, a noću u kući. 
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 14:34
Bugica, hvala!

Držim palčeve i tvojim i mojim adeniumima da nam uspiju smile160
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2014 u 15:25
Hvala puno! Heart Kad uhvatim vremena, staviti ću slikicu, mali su, iako su već poprilično "stari", nisu baš za hvaljenje, ali su moji. Embarrassed
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2014 u 07:29
Alma M Lijepi su ti sijanci Smile

Bugicaza5, sad s toplijim danima će se i tvoji početi debljati i rasti. Wink

Ovo šugavo vrijeme, malo kiša pa malo sunce, vjerojatno utjeće na sve mlade adeniume. Moji se isto ne mogu odlučiti jel bi rasli ili stagnirali. Osim dvojice, koji su se definitivno odlučili da je vrijeme za rast.

Pitanje Smile

Da li kada odrežemo vrh adeniuma to utjeće na  debljanje caudexa? Naime, dva sijanca - isto sjeme, dakle genetika im je ista. Jednog je moj pas opalio repom i pri padu mu je odlomljen vrh. Njemu se caudex nakon toga počeo jako debljati, nedavno je pustio i nove grančice.

Drugi, koji još nije imao letećih iskustava, se razgranao sam, lijepo izgleda, ali je tri puta tanji od ovog letećeg.

Iako rastu u istim uvjetima, oboje su iznikli iz iste vrste sjemena, razlika u debljini caudexa je jako velika.

Dakle, da li rezanje vrha utjeće na pojačano debljanje caudexa?

Sliku obojice stavim popodne, pa da vidite razliku.

Smile
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2014 u 09:17

Alma M, dobro došla na forum.smile73

Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

. . .Da li kada odrežemo vrh adeniuma to utjeće na  debljanje caudexa?. . .

Dobro pitanje. Rezanje vrha (gornja dva lista) = pinciranje. Pinciram često. Prvi puta nakon što formiraju četvrti par listića, taj četvrti par odrežem. Poslije pinciram po potrebi. Adeniume koji brzo rastu "U VIS" pinciram više puta tokom sezone. Adeniume koji lijepo formiraju svoju krošnju nema potrebe pincirati. Pinciranjem zaustavimo prebrzu rast u vis, potenciramo grananje adeniuma i debljanje kaudeksa.

Uočite razliku između pinciranja i rezanja grana. 

Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2014 u 12:02
Cupsica i Pinus, hvala! smile169

Super savjeti Pinus, ja sve štreberski zapisujem u bilježnicu Big smile
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2014 u 14:18
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Uočite razliku između pinciranja i rezanja grana. 



Hmm, moj nije ni piniciran ni odrezan nego odlomljen Big smile
Prilikom slijetanja pao je direktno "na glavu" i odlomljen mu je vrh.

No šalu na stranu, evo slikica... Oba su posijana krajem 2 mjeseca, isto sjeme, isti uvjeti.
Prvi je prikračen za glavu, drugi nije LOL



Pa svaki zasebno...







Obojica su se lijepo razgranali, ima svaki 4-5 grana. Ali razlika u debljini caudexa je i više nego očigledna.

Ovog mi je žao pinicirati, jer se baš lijepo razgranao, ali razmišljam da ostale sijance piniciram - ukoliko će se nakon toga ovako lijepo udebljati...

Smile


Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2014 u 21:47
Cupsice, kad vidim ovog tvog "letećeg", dođe mi da sve svoje pobacam s balkona! Možda se onda odluče udebljati. LOL 

Šalu na stranu, krasni su ti sijanci! Mislim da bi ostale trebala pincirati. To znači odrezati samo dva do tri milimetra ispod najgornjih listića. Učinila sam kao što je Pinus savjetovao i uvjerila se da im to pomaže u debljanju i grananju. 
Danas sam nekoliko svojih po drugi put ove godine pincirala. To sam radila oštrim sterilnim nožem, a odmah nakon rezanja lagano sam prislonila vrh papirnate maramice da upije sok koji je pojurio iz rane. Inače, ako sok počne curiti po biljci, ostane ružan trag na njoj. Kad se rana malo zasušila, kapnula sam na nju meda. Na taj način lijepo zacijeli i kasnije se uopće ne primijeti da je rezano.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 367368369370371 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,465 sekundi.