Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 399400401402403 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2017 u 21:24
ovo čekam arabicum Hug





Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2017 u 21:28
ovo je primjerak iz Bille, odmah orezan jer su mu listovi žutili i odbacivao je pupove
evo ga tjera pupića ko u priči Heart
nadam se da sam oživjela malo temu Wink






Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2017 u 22:38
Marsha, krasno! Vesele me tvoji cvjetovi koji su zbilja lijepi, a adeniumi ti izgledaju zdravo i svježe. Ovaj iz Bille stvarno obećava. Sad kad je došao u tvoje ruke, pokazat će svu svoju raskoš. 
Nije da nikoga ovdje nema. Ja često navratim, ali nemam što pokazati pa šutim. Vjerujem da je tako i s dugima. 
Moji su adeniumi tek prošle subote izašli iz učionice. Dugo sam ih držala suhe, počela polako zalijevati tek u drugoj polovici travnja. Nisam ih stigla ni presaditi ni orezati. Nakon dva dana priučavanja u polusjeni, sada su u kamenjaru na punom suncu! Možda koji ove godine i procvjeta. Stern Smile 


“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Svibanj 2017 u 23:33
Andina woow kako si ih lijepo smjestila. A to da nemas sta pokazati nije istina. Predivni su i pravi kapitalci!!! Kod mene bas prvi put sad svi potjerali tj. 4kom jer sam dosta poklonila kako mi mala moze do svega pa me frka tako da su stisnuti na jednu prozorsku policu. Misla sam da nikako nece procvjetat jer svi kazu samo sunce sunce...a kod mame po najvecoj zimi bez dana sunca potjeralo sve one cvjetove. Pa reko valjda ce i meni iako imaju sunca svega 4-5h. Ocito im to nije bilo presudno jer je bila tona cvjetova a prihrana mozda 1xmjesecno kristalon ili nista :) i onda su moji potjerali pupice tako da vjerujem da ce i tvoji procvjetati sigurno, mpzda je do genetike pa nekima treba duze. U grupi sam na faceu za adeniume koja je dosta aktivna i ima divnih adeniuma.
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2017 u 09:50


Arabicum
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2017 u 09:53


Obesum
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2017 u 09:56


obesum
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2017 u 01:15
Hej, pa ja tek sada vidim ovo, sram me bilo! Čestitam, Marsha, krasan je! Clap Ima li već koja mahunica?
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2017 u 01:35
Ove godine nisam imala vremena presađivati i orezivati adeniume. Možda je i to (uz obilje sunca i topline koju imaju u vrtu) razlog zbog kojega napokon počinju cvjetati.

Danas sam napokon uhvatila vremena da dvojicu malo podignem. Ko6 je prošle godine počeo truliti pa je bio operiran i evo kako se oporavio.

Ovo je rana.

A ovo je Mali Mate (tako ga je nazvao MMLOL) - sjeme kupljeno pod nazivom Moungstrap Jaroun. Star je tri godine i izgleda da je patuljasta vrsta. K tome, sam širi korijenje.

Adeniumi sa spojenim kaudeksima napreduju i oba imaju pupove. Pokazat ću ih kad procvatu.

I ovaj je prasac bio na operaciji, a sada samo leži i deblja se! LOL

U strahu od nevremena, sklonila sam ih na prozor iznad kojega je nadstrešnica. Evo dijela ekipe.


Nadam se da se sljedeći put javljam sa slikama rascvjetanih adeniuma.Big smile
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Srpanj 2017 u 13:50
Ajme Andina prekrasni su, ja nikako nemam sreće s njima, nikako mi ne napreduju, imaju sunca vode sad, ali slabo rastu, sad ih i prehranjujem pa ću pratiti napredak do jeseni
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Srpanj 2017 u 08:25
I moji su prve tri godine slabo napredovali. Prošle godine su krenuli, a sada neki već imaju pupove. Možda bi i ranije cvjetali da ih nisam redovito orezivala. No, cilj mi je bio dobiti deblji kaudeks i više grana. Kao što već natipkah, ove godine ih nisam prikraćivala niti pincirala, možda zato spremaju cvjetove.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2017 u 14:34
Andina, pa pravo iznenađenje kod tebe :) divni su i pravi kapitalci!!!
mob me zeza, ne da mi postaviti dvije nove slike.
kod mene nije bilo mahuna
moram reć da mi je arabicum najizdržljiviji što se cvjeteka tiče, drže pa valjda 2mj bez ikakovg problema :) baš me oduševio
obesumi traju cirka 3 tj pa se lagano suše
Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2017 u 15:49


Pozdrav svima! Ja sam ovu temu pohodio prije 5-6 godina kad sam živio u Puli, tad sam živio u kući s vrtom, uzgajao adeniume i pachypodiume. Sad imam u ZG pachypodiume koji bolje podnose zime a na moju žalost sam sve arabicume koje sam držao dao u dobre ruke. Ostao je u Puli kod mojih roditelja samo ovaj obesum star 6 godina koji nikad nije cvjetao. Moja mama sama prizna da ne zna najbolje kako s njim postupiti.

Sam obesum je ok, ima ožiljak od prije 5 godina kad sam ga pokušao cijepiti s poppy violet koji mi je poslala bebolina.

Sad dok sam u Puli svaki dan ga zalijevam odstajalom vodom dva puta, a navečer svaki drugi dan zalijevam ga s mineralnim gnojivom za cvijetnice - svojevremeno je Pinus savjetovao da se prihranjuje svaki ili svaki drugi dan s višestruko razrijeđenim gnojivom, uz prethodno ispiranje. Tog se savjeta držim za sve biljke koje uzgajam i po mom iskustvu daje odlične rezultate.

Posađen je u mješavina pumice, borove kore, ljuski od kikirikia i supstrata s tressetom.

Tražim savjet da li imate što predložiti mojoj majci da uklopi u režim uzgoja kako bi napokon procvjetao? Svaki savjet je dobrodošao.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2017 u 22:40

@mememe pozdrav, godinama se nismo tipkali he he bilo bi mi drago kada bi ti mogao pomoći.

Ajmo proći sve po redu od gnojiva, supstrata, vode i sunca.

Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

 ovaj obesum star 6 godina koji nikad nije cvjetao.   
ja bi mu dao najviše 2 godine a ti kažeš da je stari 6 godina. Danas sam prodao jednog 4 god. starog obesuma koji ima bar tri puta deblji kaudeks od ovog tvojeg starca.
 Pišeš da je svojevremeno Pinus savjetovao da se prihranjuje svaki ili svaki drugi dan s višestruko razrijeđenim gnojivom.Pa kod nas je sezona rasta kratka. Kod mene konkretno oko 4 mj. Zato adeniume forsiram. Iz iskustva govorim da za mene boljeg gnojiva od uravnoteženog NPK 15 15 15 (INA Kutina) ili 20 20 20 + dodani mikroelementi nema. Čini mi se da ti upotrebljavaš Kristalon !?. Neznam izračunati maseni udio hranjivih tvari prilikom zalijevanja ali siguran sam da je koncentracija gnojiva u vodi za zalijevanje adeniuma kod mene nekoliko puta veća nego kod tebe.

Supstrat:

Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

Posađen je u mješavina pumice, borove kore, ljuski od kikirikia i supstrata s tressetom.  
To mi se čini kao supstrat za neki hidroponski uzgoj, pa nemaš hranjivih tvari u supstratu niti u tragovima.

Kod mene je supstrat 50% kompostirani gnoj i 50% pumica ili drobljena cigla i glistenjak ajde probaj usporediti količinu hranjivih tvari u našim supstratima ?

Sunca uvijek maksimalno moguće, prirodno stanište adeniuma je ekvatorijalna Afrika, USDA zone 12

A gdje najviše griješimo kada je voda u pitanju?  Mislim da za vrijeme sezone rasta adeniume premalo zalijevamo a preko zime previše. Ovo zadnje je kod mene slučaj. 

Na vrh
mememe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: ZG / PU
Status: Offline
Bodovi: 578
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mememe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2017 u 23:58
Dragi Pinus, stvarno se dugo nismo tipkali. Nažalost su me okolnosti udaljile od onoga što volim ali takav je život.

Uglavnom, adenium je puno manji nego što bi mogao biti jer mi je majka tek sad objasnila da bi ga prihranila možda jednom mjesečno što je preprepremalo.

Supatrat je takav jer za većinu biljaka koje uzgajam Zg koristim gotovo pa hodroponski režim (što si jako lijepo primjetio) i to je za biljke pod mojom ingerencijom dobitna kombinacija ali za ovu ne.

Jako bi mi pomoglo kad bi mi napisao koju masu gnojiva otapaš u kojoj količini vode,   ostalo ću ja izračunati (pa da mi moje kemijsko obrazovanje jednom dobro dođe). Inače koristim crveni kristalon i pileće pelete u kombinaciji kad je sezona cvata i ploda, u Puli ću mami složiti nešto uravnoteženije.

Sunca ima od 8 do 20 sati, to nije problem.

Nadam se Pinus da ćeš nas uskoro obradovati slikama svojih adeniuma i pachypodiuma, to me uvijek razveseli :-)
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2017 u 07:47
Mislim da zaboravljate jednu stvar, a to je genetika. Postoje i patuljasti adeniumi, namjerno uzgojeni selektiranjem sjemena da bi se dobilo bonsai. Možda je ovaj tvoj upravo takav. Jesi li ga pincirao koji put? Time bi dobio deblji kaudeks. Osim toga, čini mi se da bi ga trebao malo podići iz supstrata.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2017 u 16:07
moram se pridružiti da su moji svi ove godine prvi put procvjetali s jedva nešto običnog gnojiva za kaktuse. dok je kod majke procvjetalo usred zime i to nakon 2 mjeseca debelih minusa i bez uopće sunca, cvijet na cvijetu je bio. možda sam i stavila sliku stranicu ispred. svi posađeni u zemlju za kaktuse i perlit. mamagnojila rijetkooo kristalonom, najčešće samo zalijevala povremeno.
dala bi najviše razloga genetici kako kaže Andina, barem što se ovih mojih tiče.
Pinus, lijepo te opet vidje ovdije




Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2017 u 22:19
Marsha, ima li mama sjeme od tog adića? Ja bih kupila. Ozbiljno to mislim. 
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2017 u 22:21
Andina, na žalost nigdje mahune 
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Srpanj 2017 u 22:25
ovo je arabicum, dugooo je cvjetao. mali je nema ga se šta vidjeti

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 399400401402403 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,578 sekundi.