Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 315316317318319 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2013 u 09:05
bebi to sam te htjela pitat, jel postoji sansa da su ti ovi kaj su ih prevozili ih ostavili u kombiju na suncu ili nekaj takvog? jer ipak oni nisu bas tak osjetljivi, to kaj opisujes je kao da su totalno sprzeni bili.
cestitke za bolesnika :)
velika gorica
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
moon View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2010
Lokacija: Kvarner,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 10501
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje moon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2013 u 16:35
bebolina..super izgleda mali bolesnik
Na vrh
DaZip View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje DaZip Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2013 u 18:28
Pozdrav svim adeniumoljupcima, biljke su vam stvarno prekrasne, ne mogu se odlučiti čija mi je ljepša Clap
 
Nadam se da će i moji malci kad još porastu biti bar malo slični vašima.
 
Nažalost, prije nekih tjedan dana su mi na dva adeniuma počeli žutjeti donji listovi, a na gornjima su se pojavile sitne bijele točkice.
Primijetila sam na donjoj strani listova nekakve štetnike slične ušima pa pretpostavljam da su oni uzročnik svemu tome.
Ne znam dal bi ih bilo dobro odmah pošpricati s Actara insekticidom ili da prvo probam prebrisati biljke alkoholom?
 
Evo par slika da vidite kako to izgleda:
 
  
 
 
I ovog meni najdražeg su isto napale Cry
 

 

Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2013 u 19:03
uh,meni to izgleda kao crveni pauci... ako je tako, actara ti nece pomoc, trebat ce neki akaricid... probaj pogledat listove pod povecalom i guglaj red spider mites pa usporedi jel isto...
velika gorica
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2013 u 19:06
moji jednogodisnjaci :) taman ce cvjetati u isto vrijeme, hocu ih krizati.


mikro kalemljenje koje je cini mi se uspjelo :) za sad barem haha

velika gorica
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2013 u 20:34
Moram i ja nešto kalemiti, ako ništa drugo, barem kajsiju na šljivu LOL.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
DaZip View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje DaZip Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2013 u 20:46
Originalno poslano od člana Wolfsbane Wolfsbane napisao:

uh,meni to izgleda kao crveni pauci... ako je tako, actara ti nece pomoc, trebat ce neki akaricid... probaj pogledat listove pod povecalom i guglaj red spider mites pa usporedi jel isto...
 
Hvala Wolfsbane, malo sam bolje pogledala i mislim da si u pravu. Samo se nadam da ću ih se uspjeti riješiti...
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Kolovoz 2013 u 23:56
Originalno poslano od člana Wolfsbane Wolfsbane napisao:

bebi to sam te htjela pitat, jel postoji sansa da su ti ovi kaj su ih prevozili ih ostavili u kombiju na suncu ili nekaj takvog? jer ipak oni nisu bas tak osjetljivi, to kaj opisujes je kao da su totalno sprzeni bili.
cestitke za bolesnika :)
Problemje bio samo nedostatak vode, a to je bilo sasvim dovoljno da odbaci pupove. Najviše je po repu dobio žućo, on je bio u maloj teglici od terakote, on je trebao vodu svaki dan a dobio je svaki treći. Nije bitno, napupat će on meni ponovoWink
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2013 u 12:46
Pozdrav svima Smile

Zanima me kako ste postigli da vam deblo (trbuščić) ide više u širinu nego u visinu?
Ja sam imala jednog, međutim taj se dao sav u visinu, pa s obzirom da se bavim bonsai-ma nije mi bio pretjerano zanimljiv... Dobiven je iz sjemena.

Sada sam dobila novo sjeme, pa bih se ponovno okušala s tom prekrasnom biljkom, ali bih voljela znati kako dobiti širinu debla. Jasno mi je da za to treba godina brige i njegovanja, ali jednom kad krene u visinu kasno je... Bar iz mog iskustva.

Hvala
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2013 u 21:15

Dobro došla na forum cupsica.smile99


Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

Ja sam imala jednog, međutim taj se dao sav u visinu, pa s obzirom da se bavim bonsai-ma nije mi bio pretjerano zanimljiv... 

Očito da si negdje griješila kod uzgoja. Teško je ovako napamet reći što si radila krivo, zašto ti je adenium pobjegao u visinu. Predlažem da malo pročitaš stare postove pa da sama vidiš gdje si griješila ili da  napišeš kako si ga uzgajala pa da probamo zajedno  pronaći što je bilo krivo. 

Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2013 u 23:13
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Dobro došla na forum cupsica.smile99



Hvala Smile

Što se tiče uzgoja moje pustinjske ruže...

Imala sam 5 sjemenja, nikla su 2. Jednog poklonila, drugog zadržala. Nisu baš niknuli nakon par dana, kao što sam čitala da ovdje ljudima uspjeva. Više nakon par tjedana.

Posadila sam ga u kupljeni supstrat za sukulente. Posuda je bila široka, a plitka. Kao za bonsai. Glinena. Zaljevala sam ga odokativno. Budući da je stajao na suncu, što mu je očito pasalo, jer je rastao ko blesav, zalila bih ga svakih par dana kad bih vidjela da je zemlja suha. Svakih tjedan dana bih ga okrenula, da jednako dobiva sunca sa svih strana. Prihranjivala sam ga svaka 2 tjedna preko ljetnih mjeseci. Doduše, s gnojivom za bonsai.

Nakon godinu i pol imao je oko 20cm visine i možda 1,5cm širine. Izgledao je kao štap s lišćem na vrhu. Baš mi se nije svidio.

Greška je vidljiva? Embarrassed

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2013 u 11:50
Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

Imala sam 5 sjemenja, nikla su 2. Jednog poklonila, drugog zadržala. Nisu baš niknuli nakon par dana, kao što sam čitala da ovdje ljudima uspjeva. Više nakon par tjedana.
zanimljivo, obično 90 % sjemenki nikne već nakon 2 do 3 dana

Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

Posadila sam ga u kupljeni supstrat za sukulente. 
Supstrat za sukulente ne bi smio stvarati probleme ali pošto je siromašan hranjvim tvarima trebaš pojačati gnojenje. Ako bi slučajno koristio supstrat  za sukulente dodao bi mu drobljenu ciglu. Moraš isto tako omogućiti lagani prodor zraka do korijena
Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

Zaljevala sam ga odokativno. Budući da je stajao na suncu, što mu je očito pasalo, jer je rastao ko blesav, zalila bih ga svakih par dana kad bih vidjela da je zemlja suha.
Kada je sunčano i vruće zalijevam i 2 – 3 puta na dan. Voda procuri kroz supstrat. Kod mene je ovih dana hladno  (za kolovoz) i oblačno. Dnevne temp. su oko 20 C. Adeniume nisam zalio od petka a kada ću ih sljedeći zaliti ovisi od vremena.
Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

 Prihranjivala sam ga svaka 2 tjedna preko ljetnih mjeseci. Doduše, s gnojivom za bonsai.
Svoje adeniume prihranjijem preko ljeta blagom otopinom gnojiva skoro svaki put prilikom zalijevanja. Kada adeniume jednom unesem u kuću sa gnojenjem prekinem ali ne i sa zalijevanjem. Zalijevanje drastično smanjim ali zalijevam i dalje kroz cijelu zimu. Raspored sati zalijevanja kroz zimu ne postoji, sve zavisi od sunca. I još nešto, sijance gnojim sa Ina Kutina NPK 15 15 15 kojemu dodajem mikroelemente. Gnojiti počnem nakon što potjera 2-3 para listića.

Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

Nakon godinu i pol imao je oko 20cm visine i možda 1,5cm širine. 
Na slici je moj godinu i pol dana stari sijanac. Tegla je promjera 35 cm a visina betonskih blokova sa kojima sam zidao škarpu  je 20 cm. 

 

Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2013 u 12:02
Ajme, tvoj je gorostas nakon godinu i pol naspram onog mog...

Ok, premalo zaljevanja i premalo gnojenja kod mene Smile
U što je posađen ako nije u supstratu za sukulente?

Što se klijanja tiče, ne znam. Trajalo je to dok se nisu pojavili na površini.
Sad imam nove sjemenke i spremam se posadit ih, pa ćemo vidjeti sad. Smile

Jel greška bila u tome što je bio u plitkoj posudi? Tvoj nije, to vidim. Iako, obično biljke idu u širinu ako je posuda šira...

Prekrasna ti je biljka i ogromna, kad ju usporedim s onim svojim "štapom" Big smile
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2013 u 13:56
evo ti savjet od profesionalca : http://nrsadenium.com/Abena-cultivation.php

moje misljenje, problem je supstrat (za to poslusaj profi bonsaiste) i gnojivo (za to poslusaj ovog uzgajivaca sa linka)

p.s. sjemenke adeniuma se siju na samu povrsinu supstrata, ako ih zakopas male su sanse da ce izaci.




velika gorica
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2013 u 14:13
p.p.s cuj ti si taj stap uvijek mogla orezati, i on bi ti se razgranao, to ti je uvijek opcija. onda im se podeblja i caudex. samo ti je fora da to orezivanje radis negdje krajem proljeca ili pocetkom ljeta, tj kad "procitas" biljku da je u fazi intenzivnog rasta, jer onda ti izbaci hrpu grancica, a inace ti izbaci samo jednu-dvije pa si opet na pocetku :)


moram nekaj primjetit, kad vec pricam o fazama rasta, da je obesume lako procitati kad im je koja faza. arabicumi pak... majko mila taj svaki tjera na svoju stranu. moji neki su usred ljeta spavali, sad bi rasli, drugi su tad rasli,sad bi spavali, pa ce ko onaj veliki, odlucit rast usred zime. a svi rastu u istim uvjetima, vecina ih je cak i u istoj gajbi zajedno. i onda neke pukne da bi cvjetali, a nemas ih kaj vidjet, a ja hocu da tjeraju caudex a ne cvijet, aaaaaaa! 
mislila sam da vec donekle mogu citati te biljke, al ovi arabicumi mi se smiju i pokazuju da zapravo nemam blage veze LOL
obesumi imaju dosta varijacija u rastu i obliku, posebno u brzini razvijanja,ali to je NISTA naspram arabicuma,njih pak kak pukne, totalno mi je jasno zasto ima toliko imenovanih formi Confused
velika gorica
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2013 u 10:56
tralalala ne smeta nam kisaaaa smile92


velika gorica
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2013 u 10:59
Prekrasni su Smile
Weeee koliko cvijetića Big smile
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2013 u 19:21
evo još novih posudica za adeniume, jednostavnih boja i izvedbe, boje se čine tamne, oblačno je i tmurno, pa zato.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2013 u 19:28
Super su! Najbolja mi je posuda br.3 Big smile
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2013 u 19:30
Tnx Cupkica, isprobavam, pa kad svi lijepo narastu, imat će i prikladne posude.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 315316317318319 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,594 sekundi.