Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 344345346347348 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2014 u 20:03
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Prekrasan primjerak,a cvijetić tako njžan,prekrasan Clap
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2014 u 20:15
Originalno poslano od člana mali kaktus mali kaktus napisao:

Nije loše,ali ovo nam se vrijeme lako može osvetiti! 
Pa može @mk ali danas je bilo vrijeme za uživanje. Smile

Sviđa mi se što je @antonija napisala: jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
mali kaktus View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
DONATOR

Pridružen: 10 Ožujak 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 9133
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2014 u 20:40
Treba uživati i živjeti dan po dan!
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2014 u 21:55
Pozdrav Smile

Kada se voda kapilarno diže po caudexu ( kako Pinus kaže Big smile ) da li se to događa od premalo ili previše zalijevanja?

Nikako da se uskladim sa zalijevanjem svog primjerka. Tjedan-dva izgleda super, pa onda dobije onaj "mokri" izgled... I tako stalno... Nikako ne mogu shvatiti. Stoji na istom mjestu, kod radijatora i prozora, grijanje mu je konstantno isto. Zalijevam ga svaka dva dana, jer mu je supstrat suh.

U čemu je problem da svako malo pokupi "mokri" izgled?
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2014 u 22:36
Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

 Zalijevam ga svaka dva dana 
 zašto ?

Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

U čemu je problem da svako malo pokupi "mokri" izgled? 
možda je mokar od prečestog zalijevanja? od čega bi drugo bio mokar ?

gdje si to  pročitala da se sukulenti (adeniumi) preko zime zalijevaju svaka dva dana ? Confused

Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2014 u 22:44
Zato što doslovno iznad radijatora, par centimetara iznad. Nakon dva dana mu je supstrat skroz raspucao i nakon toga se krene mežurati. Ako ga ne zalijem još dva dana ( dakle 4 ukupno) opet se sav spljošti i smežura Confused

Odrezan je prije mjesec dana otprilike, pušta lišće ko blesav.
Jedino me to muči... Danima je normalnog izgleda, pa onda danima mokrog i tako se vrtimo u krug.

Caudex mu je fino bucmast, u proljeće će to biti baš lijepi adeniumčić...
Ako mi preživi do onda, naravno Big smile
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2014 u 23:41
Predivni su vam ! Mene sreca nije posluzila ,
morala sam ih ostaviti drugima na brigu
a oni su svi "umrli" od tuge za menom .    
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 15:16
Zaboga Cupsica, pa makni ga od radijatora, odmakni ga malo dalje ! Neka bude blizu, ali ne baš toliko blizu. Ja svoje zalijem jednom u deset dana do dva tjedna. A isto su na prozorskim policama iznad radijatora.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 15:18
Draga Gute, zaista mi je žao zbog tvojih biljčica, mislim da se moraš pomiriti s tim da ćeš ih moći imati tek kad ti osobno budeš mogla svakodnevno voditi brigu o njima. Možda ti ovo grubo zvuči, ali tako je.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 16:53
[QUOTE=cupsica]Zato što doslovno iznad radijatora, par centimetara iznad. Nakon dva dana mu je supstrat skroz raspucao i nakon toga se krene mežurati. 


moji su također pored radijatora i toplo im je .supstrat im je jako suh,ali oni napreduju.polijem ih s vremena na vrijeme i to malo oko biljke.
nije mi jasno kako popuca supstrat.onda je vjerojatno tvrd.moj je skroz mrvičast.
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 17:05
Eto, ja nisam uopće mislila na supstrat, mislim da smo to već odavno apsolvirali da mora biti jako propustan, ili " mrvičast" kako veli Ajama. 
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 17:17
Propusan je supstrat skroz. Kad ga zalijem samo prođe voda kroz supstrat.

A kako da opišem raspucalost... Ne znam... Jednostavno kad uzmem teglicu u ruke ( plastična je) odmah se supstrat skroz razdvoji od biljke. Prije zalijevanja uvijek gurnem drveni štapić u supstrat i ostavim 15-tak minuta. Štapić je uvijek suh skroz.

Čini mi se da mu paše ovakav tretman, jer se dosta udebljao i pustio jako puno listića. Ono što me muči je to što ako ga ne zalijevam tako često sav se smežura.

Ah, idem tražiti novu lokaciju za njega Big smile


Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 17:23
Ajde ga slikaj, pa da vidimo kakav je. Možda mu se nešto pobrkalo pa sad želi rasti, u tom slučaju ga zalijevaj, ja bih ga čak i prihranjivala. Ma teško je ovako na pamet reći. Ja svoje tretiram po osjećaju, imam ih toliko različitih, tako da neke zalijevam česti, neke čak i prihranjujem, a neki dobiju vode tek nešto malo.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 20:34
A vjerojatno mu se pobrkalo, jer je uz prozor, na toplom i još sam mu stavila lampicu sa umjetnom rasvjetom. Ne onu iz stakleniku, staklenik sam rastavila i pospremila. Dobio je manju, samo za sebe...

Sutra ga poslikam pa postavim. Odrezani vrh (dosta sam ga skratila) je pustio jednu granu i na njoj listiće. Na još dva mjesta se naziru sitne zelene točkice za što pretpostavljam da će isto biti list ili grana.

Btw., iako sam sama sebi obećala da neću sijati do proljeća ništa, 5 novih sijanaca čeka da proklije Embarrassed
Prstići su svrbili i svrbili dok nisam posijala Big smile

Inače ga nemam baš gdje drugdje premjestiti. Gdje god da ga stavim nema svijetla dovoljno. Ovdje je na svijetlu od jutra do mraka.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 20:45
A zašto ga forsiraš sad kad mu nije vrijeme ? 
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 21:16
Evo ga:



Prva slika je slikana prije jedno mjesec i nešto. Pinus je rekao da mu odrežem vrh što sam i učinila.
Sad je pustio novu granu i na dva mjesta ima zelene točkice iz kojih će,  pretpostavljam, grana ili list...

Caudex mu se dosta zdebljao i nije više smežuran. Izgleda kao mala bačvica LOL
Ovo je taj "mokri look" o kojem pričam.
Inače, supstrat je večeras zaliven. Očito ima dosta kamenca u vodi što se vidi po rubu posude.

Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 21:18
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

A zašto ga forsiraš sad kad mu nije vrijeme ? 


Zato što se tako lijepo širi i postaje buco debeljuco da mi je žao maknuti lampu... Ako ta lampa uopće ima ikakvog djelovanja...
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 21:58
cupsica, previše vode mu daješ bez obzira što je u vegetaciji. Probaj ga zalijevat cirka svaka 4 dana i to po malo tipa 4-5 žlica vode. 
Klijance kad niknu samo stavi na svijetlo i toplo mjesto. Rast će normalno tokom zime, neće ući u mirovanje jer su mali. 
Inače, ovaj ti se fino udebljao. I ako ćeš ga manje zalijevat ne znači da ti neće rasti Wink
Moji klinci pomalo napreduju, neki je deblji, neki se izduljio. Uglavnom, mislim da više neću sijati jer ih je sad zbilja puno a nemam ih gdje smjestiti tako da će još nekoliko otići na udomljavanje.

cupsica, ovo bijelo na teglici ti može biti od gnojiva

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 22:24
Od onog žgoljavog sa prve slike pa do ovog buce na drugoj u mjesec dana skidam kapu cupsica! Approve

Diskutiramo o intenzitetu zalijevanja a ti tek sada na kraju napišeš da koristiš umjetno svijetlo. To nije "fer" LOL  Čitati misli ne možemo (za sada LOL ).  Pošto ima dovoljno svijetla i topline tvoj način zalijevanja (uzgoja) mu očito odgovara. Ne bi mijenjao ništa. Čak bi ga i po malo gnojio sa nekim gnojivom siromašnim dušikom + mikro e. Možeš isto tako prihvatiti i savjet od @marshe i mokri izgled će nestati. 

koje svijetlo koristiš ? valnu dužinu i lukse (lx) ?

Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2014 u 22:57
Hvala vam svima na odgovoru Smile

Pinus, pa mjesecima sam pisala o stakleniku i umjetnoj rasvjeti Smile
Kad se dogodila katastrofa i svi su adeniumi pokrepavali, osim ovog najvećeg, spremila sam staklenik u podrum.

Inače, u stakleniku sam imala HPS ili high pressure sodium lampu. S obzirom da je ostao samo ovaj jedan to mi je posato skup sport, pa sam to sve maknula.

Sad je pod Led lampom, plavog spektra... Naručena je preko e-baya za neke sitne novce... cca 50$ sa shippingom. Ima ih i manjih, ova bi trebala metar kvadratni pokrivati.

Da li ta led lampa djeluje ili ne - nemam pojma.  Vidjet ćemo nakon par mjeseci. Ovo mi je prvo iskustvo s njom. HPS lampa je zakon, ali za jednu biljku se ne isplati.

Hvala za komplimentu za mog bucu debeljucu Smile
Prihranjujem ja njega, uravnoteženim NPK s mikroelementima, ali ga prihranjujem cca svaka 2 tjedna.

Eh da... I bio je dosta vani na suncu zadnjih par dana jer je stvarno bilo lijepo sunčano. S jačim prihranjivanjem čekam proljeće i sunčeko, a i čini mi se da mu i ovako odgovara.

Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 344345346347348 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,969 sekundi.