Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 381382383384385 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2014 u 15:39
Andina, zbilja liči na dečkića u polusjedećem položaju Wink
hvala na video prikazu, zanimljivi su spleteni
probala sam tri posadit skupa onak zbijeno pa ćemo vidjeti kako će napredovati i da li ću uspjeti nešto slično s njima.
kad stignem poslikat ću svoje divove, jedan ima 70 cm, žao mi ga rezat, možda potjera sam sa strane a ovako mi je baš zanimljiv, obara rekorde Smile
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Prosinac 2014 u 15:40
moji se zalijevaju svaka 3-4 dana pomalo i tokom zime, povremeno malo gnojiva. toplo im je, uglavnom oko 20-22 cijelo vrijeme.

Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Prosinac 2014 u 11:32
Pozdrav svima :)

Moji malci prekrasno napreduju, razgranali su se i baš su lijepi.

Međutim, uvijek taj međutim Confused , mislim da su dobili biljne uši. Nekakve nametnike su sigurno dobili, a prema gospodinu googlu riječ je o biljnim ušima... Pa valjda je u pravu.

Da li je ok da ih pošpricam dobrano s insekticidom? Da li ih trebam  zaliti  prije ili poslije špricanja?

Adeniumi izgledaju sasvim ok, osim što im je na donjoj strani lista hrpa mucastih bijelih nametnika. Skoro na svakom listu.

Trebam li i supstrat mjenjati ili je dovoljno da ih dobro okupam insekticidom?
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2014 u 18:59
Pinus, Marsha, hvala! 
Marsha, nadam se da ćemo obje uspjeti nešto napraviti od svojih adića. Kad jure u visinu umjesto u širinu, zauzdat ćemo mi njih!Tongue Ovog visokog možeš krajem veljače pincirati (dva do tri milimetra vrha odrezati) pa će sigurno potjerati još koju grančicu. I ja ću to napraviti s najvišim od onih spletenih.

Čupsice, ja bih ih izvadila iz supstrata i dobro otuširala toplom vodom, ostavila da se osuše, a zatim još pošpricala Biotolom. Supstrat za to vrijeme možeš detaljno pregledati i uvjeriti se ima li i u njemu gamadi. Ako ima, preprži ga u pećnici i kad se ohladi, posadi adiće ponovno u isti supstrat. 

Evo moje ekipice u razredu na sunčanju. Danas su dobili malo vodice. Ispričavam se zbog mutne fotke, kriv je fotić.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
marsha View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 576
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje marsha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Prosinac 2014 u 23:03
Andina, odusevila si me ovom fotkom
Sve pohvale
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2014 u 14:08
Divota! Sunčaju se. smile127
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2015 u 18:25
Andina ovi tvoji "đaci" su za pet!

Ja ne znam šta ću raditi sa mojim velikim adeniumom. Požurio je na spavanje, brzinom svjetlosti odbacio listove i podosta pupoljaka a sad bi rasto. Nisam ga zalila sigurno oko 2 mjeseca, coudex mu nije niti malo omekšo, na svakom vrhu se već dobro vidljivi listići. Ja bi volila da je još malo osto u mirovanju. Sad neznam bi li ga trebala zaliti i koliko vode. Još je dan kratak, još je zima... Kud je požurio! 
I novi svazicum ima nove male listiće! Kako on inače ima listova njega povremeno zalijem.

U mene sve naopako, onaj koji zimi u prirodi ima listove u mene ih nema, onaj koji je u prirodi bez listova u mene ih ima, uf..LOL
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2015 u 20:57
Stvarno Andina đaci prvaci imaju osvjenu "sjedni pet"
 
Imam samo dva i nisu odbacili listove , zapravo nisu imali ni kad jer su unešeni u kuću početkom prosinca a onda na južni prozor, svaki sunčani dan su vani ispod zida i evo cvijetni pupoljci već su izbili, zaliveni od prosinca do danas dva puta i pušteni na suncu da se zasuše
 
 
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
tomyxyz View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Lipanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 13
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tomyxyz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2015 u 14:06
moj adenium opet cvate, valjda se boji da cu ga opet rezat smile64
naravno da hocu, trebam hrpu reznica Wink
Na vrh
MarinaCG View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2015
Lokacija: Crna Gora
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MarinaCG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2015 u 19:40
 Na jednom sajtu sam videla ovaj cvijet toliko sam se zaljubila u njega da sam morala da ga imam . Inace ljubitelj sam svijeca.Posto sam iz Crne Gore nisam mogla nigdje narucit,i kupiti do Srbije . Spucala  sam jednog jutra do Novog Sada i konacno sam ga narucila. Niko nije bio srecniji od mene . Kada sam ga dobila u ruke tako je bio  malecki .Do Crne Gore drzala sam ga u ruke .:) Sada ne znam sta da radim kako da mu ugodim da mi ne smrzne. Ima nepuni 5cm . Citala sam kako se gaji zalivanje i slicno ali opet plasim se da mu ne ugodim ,kod nas je klima mnogo hladnija . Da li treba da ga presadim na prolece ili da cekam da poraste ? 

Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2015 u 22:52
Dobro nam došla, Marina! Znam, dugačka je ova tema i nema svatko vremena čitati od početka, no isplati se za to odvojiti vrijeme. Ipak, ukratko: supstrat treba biti jaaaako propustan, tako da voda samo prođe kroz njega. Do proljeća drži svoj adenium na toplom i svijetlom mjestu, najbolje uz prozor, ali ne tako da puše po njemu hladan zrak jer će onda uginuti. Za sad ga još nemoj zalijevati, tek kad ga kroz prozor bude grijalo sunce, možeš mu dati koju žličicu vode i to podalje od korijena, tj. uz rub posude. S pojavom duljih i sunčanijih dana zalijevati se može češće, a od travnja možeš ga postupno početi prihranjivati. Prije iznošenja van, negdje u petom mjesecu, treba ga postupno privikavati na vanjske uvjete i na direktno sunce jer bi mu inače moglo spaliti listiće.
Što se tiče presađivanja: ako mu je kvalitetan supstrat, ja ga još ne bih dirala. Još je jako malen i treba mu vrijeme da se "udomaći". Tamo negdje u osmom mjesecu vidjet ćeš koliko će mu se udebljati kaudeks i koliko će porasti, pa onda odluči hoćeš li ga presaditi ili ne. 
No, ako je sada posađen u običnu zemlju za cvijeće, hitno ga presadi u nešto puno rahlije, uglavnom anorgansko (glinopor, mrvljena cigla, zeolit...) s nešto malo organskog (glistenjak, borova kora).
Baci oko na ovu stranicu:
Sretno s uzgojem! Smile
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
meja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Srpanj 2014
Lokacija: osijek
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje meja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2015 u 08:58
Osim povrca uplela sam se i u svijet cvijeca, u 10 mj.sam nabavila sjeme nekoliko boja adenium obesuma da li je rano za sijanje ili da jos cekam suncaaaa.Sjeme mi trenutno stoji u zip vrecici na tamnom mjestu na sobnoj temp.kakva li ce mu biti klijavost?
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2015 u 11:40
MarinaCG i meja, dobrodošle!

Meja, ja sam već počela sa sijanjem, ne adeniuma već nekih drugih biljaka ali i oni uskoro dolaze na red, ja mislim da nije prerano posebno što ti sjeme već dugo stoji. Sjeme kad dobijem uvijek prebacim u papirnate vrećice, u najlonu ih navodno nije dobro držati jer gube klijavost, a budući sam i sama početnik ovo će ti netko iskusniji znati. Sretno sa sijanjem!
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2015 u 18:43
Moje najlepše rože:
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2015 u 18:54
Baš si sretnik jer si okružen pravim ljepoticama ! Clap Thumbs Up
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Alma.M. View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 02 Lipanj 2014
Lokacija: HR
Status: Offline
Bodovi: 214
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Alma.M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2015 u 20:07
Krasne ruže Pinus, sve redom, posebno ova u centru mozaika Big smile.
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2015 u 20:29
Meja, Alma, prerano je za sijanje adeniuma ako nemate za njih "umjetno sunce" tj. žarulje koje potiču rast biljaka. Iz iskustva znam da je najbolje sijati ih u svibnju kada ima dovoljno sunca i topline. Sijala sam jednu turu u studenom, drugu u svibnju i ovi iz druge ture stigli su rastom one iz studenog već za tri mjeseca. Klijavost im nije bila ništa manja.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2015 u 13:06
Pinus, divota do divote je u ovome tvome kolažu!
aralia, i u tebe će ubrzo biti ljepote!
i ja sam za sijanje kad zatopli, tada ne treba titrati nad njima!

moji su živi "izašli" iz zime, barem se nadam. Pomalo kreću u vegetaciju, jednom tjedno ih zalijem i u veeelikoj sam dilemi, šišati ili ne...
nisam ih još počela prihranjivati, i tu je dilema...




ovaj najveći je prvi već u prosincu pomalo kreno u vegetaciju. Zanimljivo je da su prvo krenuli pupoljci koji su, zbog neodgovarajućih uvjeta, svi otpali.

jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Veljača 2015 u 18:10
Originalno poslano od člana antonija antonija napisao:

. . .Pomalo kreću u vegetaciju, jednom tjedno ih zalijem i u veeelikoj sam dilemi, šišati ili ne...  nisam ih još počela prihranjivati, i tu je dilema... 
Antonija, ako adeniume duže vrijeme grije direktno sunce i to bar 5 – 6 sati dnevno sve je dozvoljeno i šišanje i prihranjivanje.

 Sve dok su noćne temperature ispod 15 – 17 C  adeniume unosim na toplo. Niže noćne temp. uspore vegetaciju i prolongiraju cvjetanje. A optimalno vrijeme za šišanje je recimo onda kada  dnevne temperature idu preko 25 C i to bar tjedan dana zaredom.

Grane režemo par mm iznad pazuha lista. Rez operemo tekućom vodom da ne pocrni. Rez ako želiš možeš nakon što se  malo posuši namazati lanolinskom kremom za cipele ( baš smiješno, ha, ha). Sastavni dio lanolina je  BA (benzyl adenine). O tom hormonu je @dado84 dosta toga napisao ovdje na forumu. A baš kako BA djeluje na adeniume možemo pročitati OVDJE

Na vrh
antonija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Travanj 2010
Lokacija: župa dubrovačka
Status: Offline
Bodovi: 5001
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antonija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2015 u 11:03
Pinus, hvala, objasnio si za deset. Lanolinske kreme imam i ako budem rezala namazati ću. Znaš ja sam u velikoj dilemi hoću li uopće šišati, meni žao. Sve znam, cvijeta na vrhovima, ostaju gole grane ali.... meni žao.
ajde mi tipni da su tvoji šta bi ima radio.
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 381382383384385 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,500 sekundi.