Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4445464748 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2011 u 22:08
Da, ja sam ih skoro ubila držeći se toga da je pustinjska biljka koja ne treba puno vode.
Kod mojih su pupovi nekako stali sa rastom.
Neki bi trebali cvasti po prvi put, a pupovi ne mrdaju nikud. Izluđuju me!!
Šta da napravim da se već jednom otvore?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2011 u 22:19
Koliko vidim po mojima glavni uvjet da obilno cvjetaju je kombinacija sunca i vode. Ne vjerujem da će cvjetati u nekom svijetlom prostoru ili neke slične fore. Ful sunce i dosta vode to je po meni dobitna kombinacija.
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Listopad 2011 u 22:22
Eh da, ali to ful sunce... Kod mene je nešto premračno zadnjuh dana Disapprove
Stoje mi na južnoj strani, ali sunca niotkuda
Na vrh
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 01:46
Potpisujem kapitulaciju, ovime priznajem da sam poražena i odlučujem se upustiti u neizvjesnu budućnost podizanja debeljuca (imam dvoje odrasle štrkljaste djece, pa je red da u drugoj polovini svog prvog stoljeća porodim i nešto nalik sebi). Očekujem donatora sjemena da mi se javi!
Na vrh
proljeće View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 7005
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje proljeće Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 09:54
Do sada sam se oduševljavala sa Pinusovim adeniumima, ali kada sam vidjela ove od Emily ostala sam paf. Bravo Emily!!!

Da li to znači, da postoji mogućnost da i ja dobijem bijelog???Smile

Vidi me kako sam neskromna...sada bih još i boje birala. Tongue

Ništa ne brinite, sve stranice sam pročitala i jasno mi je da  najčešće cvjetaju roza cvjetovima, ali tko zna...možda baš meni procvjetaju bijelim i crvenim...Smile




Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 10:18
Mislim da je sve moguće Wink
Ne znam koliko je točno ime pod kojim oni pošalj sjemenke. Meni ni jedan nije ispao onakav kakav sam naručila...

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 10:58

Ovo je moj adenium sijan prošle godine (kraj zime / početak proljeća - nisam sigurna jer mi je to poklon). Dobila sam dva, jednako ih njegovala, držala na istom mjestu, ali jedan je prošle godine odjednom uginuo!

Ovaj preostali je pustio pupoljke, ali oni su poslije preseljenja u stan jedan po jedan otpali. Držim ga na južnoj strani, na balkonu sa centralnim grijanjem koji je sa tri strane ostakljen pa ima maksimalno moguće svjetla. Ali, očito je stres preseljenja i zbog jeseni smanjene količine sunčane svjetlosti utjecalo na to da odbacuje cvijetove.



Ostao je jedan veliki pupoljak, a vidim da se stvorio i jedan mali - nadam se da će procvjetati da bar vidim koje je boje.




Poslije cvjetanja imam namjeru odrezati glavnu stabljiku da dobijem ljepši, adeniumu karakterističniji oblik. Ovakav mi se ne sviđa.

Molim savjet:

- koje je vrijeme najbolje da izvršim taj zahvat;

- da li treba još nešto učiniti ili je dovoljno oštrim nožem napraviti čist horizontalni rez i treba li čekati da se sok osuši pa onda premazati voćarskim voskom ili se odmah premazuje voskom - ili se uopće ne premazuje?

- ja sam planirala rez napraviti na mjestu koje sam označila na slici - da li je to mjesto dobro ili...





Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 13:10
Teško je drugima davat savjet kada je u pitanju estetika. Meni osobno su ljepši adeniumi sa debelom bulbom i onako razgranati sa puno cvijeća. Adenium od Emilly očito nije ista vrsta kao tvoj Cimi. Njezin se je razgranao sam a tvojem očito treba malo pomoći. Gdje točno rezati teško je reći ako čovjek nema iskustva. Mislim da bi ga ipak bilo dobro odrezati cca 3 cm više od tvoje oznake, dozvoljavajući mu da pusti čim više bočnih grana. Naknadno ga još uvijek možeš skratiti.



Moji hibridi iz reznica su već tjedan dana puni cvjetnih pupova. Samo što to vrijedi kada nema sunca. Da je ljeto, da ima sunca cvjetali bi kao u prići ovako knjave.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 13:45

Pinus, ukusi su nam (što se adeniuma tiče) jednaki. I ja bih htjela postići da mu kodeks bude bucmast, bočni izdanci što kraći, tako da je kodeks zapravo noseća točka u izgledu biljke. Cvijetovi su naravno dobrodošli!!!

E, sad još samo molim mišljenje o njezi rane poslije orezivanja.

A tvoji adeniumi su zaista ozračje zdravih, bujnih biljaka. Koliko vidim, ovaj bijeli tjera na granama još puno mladih izdanaka. Pa to će biti gusti grm kao da je šimšir u pitanju.

P.S.
Jučer sam u MBM-u vidjela nekoliko adeniuma. Cijena im je ispod sto kuna, ali po obliku su gori od mojega - nekoliko postranih izduženih grana... nisam takve poželjela!
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 14:01
Ja ne bi još ništa rezala. Ove bočne grane će narasti. Pogledaj moje slike na prošloj stranici. U samo par mjeseci su bočne strane stigle ovu srednju.
Uostalom, uvijek stigneš odrezati Wink
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 14:09
Da bi se kodeks podebljao, treba mi odrezati glavni korijen, namazati rez voskom i posadit ga tako da rez leži na komadu plastike, kako bi ga natjerao da razgrana bočne korijene. Naravno, treba mu recnuti i vrh.
Ja sam to s korijenom napravila s dva sijanca, ali nisam im skresala vrh....to ću naknadno, kad skupim hrabrosti ili kad nabavim granćicu za kalemljenjeEmbarrassed 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 14:41
Ja sam onda izgleda dobila super sjeme. Moji to sve sami Wink

Evo obećana slika onog adeniuma

Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 14:48
@Emillysmile120
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 14:50
A i kaudeks mu je poprilično interesantan LOL

Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 14:53
Evo i sa druge strane

Na vrh
Tea View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 20 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3658
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 14:53
Pinus predivan ti je ovaj sa bijelim cvjetovimasmile227 baš volim vidjeti čisto bijelu boju cvjetova Heart
Emilly pravi ljepotan,krasan je s ovak puno listova smile141
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 15:41
A sad jedno ozbiljno pitanjeConfused
Šta da radim s ovim,smile85 bio je mjesec dana bez vode, ne mojom greškomCry Kad je stigao k meni, bio je još u gorem stanju, potpuno suh i uveo. Odmah sam ga potopila u mlaku kišnicu, porezala mu vrhove i posadila ga u adekvatan supstrat.
Za sada ne pokazuje znakove truljenja, ali bojim se da mi ne propadne ako ga pošteno porežem..smile226.

 
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić
Na vrh
Emilly View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1664
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Emilly Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 17:14
Uh, ne znam. Meni ok izgleda, još samo da listiće potjera Approve



Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 20:15
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:


I ja bih htjela postići da mu kodeks bude bucmast, bočni izdanci što kraći, tako da je kodeks zapravo noseća točka u izgledu biljke. Cvijetovi su naravno dobrodošli!!!

E, sad još samo molim mišljenje o njezi rane poslije orezivanja.

P.S.Jučer sam u MBM-u vidjela nekoliko adeniuma. Cijena im je ispod sto kuna, ali po obliku su gori od mojega - nekoliko postranih izduženih grana... nisam takve poželjela!



Mjesto reza će s vremenom pocrniti. Ako te taj crni flek smeta možeš ga kada se dobro zacijeli recimo nakon dva tri mjeseca premazati sa smolom (pasatom) za cijepljenje. Vidio sam ju u sivoj i tamno zelenoj boji.
Cimi, bulbi (caudexu) možeš pomoči da se zadeblja podižući adenium prilikom presađivanja iz zemlje. Gornjih 2 cm supstrata sam odstranio kistom za bojanje.
Kada dođem u Zagreb obično posjetim MBM. Kažeš 100 Kn. za adenium. Ako je lijepi uzgoj i ako je iz sjemena reskirao bi, inače ništa od kupnje.

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Listopad 2011 u 20:39

Pinus, ovo nisu bili sijanci i nisu bogzna kako izgledali. Prošle godine MK je vidjela u gradu jedan za 700 kn i slikala mi ga. E, tog bi rado imala, ali sto eura još radije!!!

Adenium sam ljetos kod presađivanja podigla iz zemlje za gotovo dva centimetra, ali kao što vidiš nije ga to animiralo na debljanje.

Moram još malo pogledati onu rusku stranicu (i malo se prisjetiti tog pisma i jezika) jer sam tamo vidjela neke tutorijale o orezivanju adeniuma. Čini mi se da su tamo rez premazali čim je prestao "suziti".

Ono što Bebolina predlaže: podrezivanje korijena, vidjela sam to na netu, ali s obzirom da imam jedan jedini adenium neću riskirati da mi ugine. To da imam nekoliko, e onda bi bilo eksperimentiranja...


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 4445464748 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.