Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Adenium obesum - Pustinjska ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Adenium obesum - Pustinjska ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  123 407>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Adenium obesum - Pustinjska ruža
    Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 14:40
Imam par sjemenki adenium obesuma . Ako neko zna sta i kako oko njih molim da napise.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 17:21
Adenium

Porodica:Apocyanaceae

Najbliži srodnici:Oleander,Pachypodium ,Vinca,Catharanthus,Dipladenija,Plumerija i dr

Porijeklo;Tropska i subtropska Afrika i pustinjski predjeli Arabije

Rod od 15 vrsta polusukulentnih grmova koji imaju zadebljanu bazu korijena tako da izgleda kao lukovica.Ovo svojstvo postoji samo kod primjeraka koji su uzgajani iz sjemena.Listovi su ovalni kožasti i pomalo hrapavi javljaju se na krajevima grana i zadržavju se na biljci oko 1 godine .U hladnijem dijelu godine odbcuje lisi kao i u slučaaju kad se previše zalijeva

Najveći ukras su cvijetovi koji su trubasti sa 5 latica karakteridtični za pordicu.Cvatnju započinju već kad su mali.Boja cvijeta je crvena i sve nijanse ružičaste,rijeđe je bijela a ima i dvobojnih kultivara

Razmnožavati se može reznicom u ljeto i sjemenom u proljeće

Uzgaja se u dobro ocjeditom supstratu kao za kaktuse
Zalijevanje:zimi vrlo štedljivo a ljeti obilnije ali nikako dopustiti stajanje u vodi
Temperature:vrlo osjetljiva na niske temperature te lako smrzne i istrune ako je vlažna.Može podnjeti  i položaj izbad radijatora

Bolesti:trulež korijena ,grinje i crveni pauk

OPREZ! svi dijelovi su vrlo otrovni

Ovo je slika Ljubimca moje supruge kojeg imamo već nekoliko godina(dost rijetko se naiđe na njega u trgovinama;vidio sam ih 1.dan ovogodišnje flore)



Na vrh
adenium View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 203
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje adenium Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Veljača 2009 u 22:08



Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2009 u 18:47
evo,sjeme je stiglo i adeniumi su posijani prije točno 3 dana u mješavinu perlita i komposta za kaktuse,poklopljeni,zalijani sa kišnicom i stavljeni na radijator.





Evo sadašnjeg stanja.









Dalje bumo vidli
Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2009 u 21:33
Evo,evo!
Nisam baš prezadovoljna,dosta sjemenki je istrunulo(valjda od silne brige),a ovi kaj su živi su od danas u solariju,čine mi se prilično izduženi



Imam jednog albina,vrlo je napredan,krenuli su prvi pravi listići,pod lampom je pocrvenil od neugodnosti.Znam da ne bu dugog vijeka,ali baš mi je jaaako drag





A ovo su (za sada)pravi i zdravi dečki







jedan tek nikli mališan kojeg sam morala skidati iz pidžamice




A jednog lijepog dana budu ovakvi

hanči,fala



Na vrh
macgywer View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 22
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macgywer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2010 u 09:55
hvala za savijet Rain. preselio sam sjeme iz kojeg se širila plijesan u drugu teglu i posipao cimetom. za sad imam 9 zdravih klijanaca i nekoliko sjemenki na čekanju.
kako postići da biljčica dobi trbuh i razgrana se? da li je potrebno odrezati vrh kad poraste na željenu visinu ili na neki drugi način?
nešto slično ovom:

Na vrh
rain View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 09 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 953
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rain Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Travanj 2010 u 10:43
Čekaj,kud juriš.Biljke uzgojene iz sjemena same po sebi dobiju trbuh,a obično se i same razgranaju.Pinciraju se kad malo odrastu,ako baš mora.Kad dobiju 2 para pravih listića,može se početi dohranjivati sa pol doze gnojiva za kaktuse.Adeniumi su ti spori,to je sport za strpljive.Meni moji već idu na živce,jedno vrijeme su lijepo rasli,sad je zastoj.Stavila sam ih na sunce,pa koji ostao,koji propao!pozz
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2011 u 23:47
Adenium obesum (Wüstenrose)

slobodan prijevod sa njemackog :

Sjeme se moze sijati preko cijele godine . Sjeme rasporediti na pomijesanu zemlju i pijesak (1:1) i onda samo lagano pokriti sa zemljom.

Zemlja mora biti konstantno lagano vlazna - ne mokra ! Teglu staviti na svijetlo i toplo mjesto (20 - 25°C) !

Pokriti teglu sa prozirnom folijom i napraviti nekoliko rupica .

Vrijeme klijanja je normalno 4 - 6 tjedana , ponekad poneko sjeme i puno prije . Ne izgubiti strpljenje , dati i drugom sjemenu vrijeme da proklije !

Kako bi sprijecili plijesan svaka 2 - 3 dana dobar sat vremena prozraciti (za to vrijeme skinuti prozirnu foliju ) .

Kad se biljcice dadu primiti u ruku treba ih staviti u friske tegle (pikirati !)

Po ljeti treba drzati svijetlo i toplo (20°C i vise) , po zimi takodjer svijetlo ali se temperatura nesmije spustiti ispod 10°C ! U vrlo toplom godisnjem dobu je zalijevanje u redovitim razmacima pozeljno . Substrat treba izmedju zalijevanja i zalijevanja nakratko biti suh . Biljka ni u kom slucaju ne podnasa "mokre noge" !!

Zalijevanje na jesen , kad biljka pocinje odlagati lisce (vrijeme mirovanja) zalijevanje se mora jako reducirati , u proljece , kad se ponovo probudi potrebno je opet nesto vise zalijevati .

Kao substrat moze biti dobra zemlja (humus) sa visokim dijelom pijeska , perlita ,vermikulita , moze se cak i stara potrgana tegla upotrijebiti ili komadici crijepa . Dobra drenaza je od koristi .

Hraniti se moze od proljeca do kasno u ljeto sa normalnim gnojivom za kaktuse .

Ako ju tu i tamo zaboravimo zaliti , nikad se ne naljuti !

Kad naraste tolika da je nezgrapna ili bez forme podnasa cak i snit !

Napomena : biljka je otrovna , treba izbjegavati kontakt sa njezinim mlijekom , pogotovo kod otvorenih ranica .

Bolesti :   stititi ju od usiju


PS oprostite na pravopisnim i gramatickim pogreskama , strani jezik je u toliko godina ucinio svoje .









Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2011 u 20:40
Ovo su hibridi koje sam nabavila Smile
Diamond Ring

Yellow Dream

Rainbow

Snow Lotus

Double Violet

Pinky

Full Money

Double Santa

NEW YELLOW

YELLOWSAPJAREAN

FULLMOON

Orange City

Sweet Rose

I još nekoliko vrsta tih ljepoticaTongue
Da vam ne bi palo na pamet pitati me koliko sam love upucalaLOL
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2011 u 20:29
monstera, dosta tih podataka sam već naveo. Evo još jedan puta za one kojima se ne čitaju stari postovi. To su adenium hibridi uzgojeni iz reznica, nizozemskog su porijekla.

Dali možemo govoriti o caudexu kod adeniuma koji je uzgojen iz reznice?

Ovako izgleda caudex adeniuma kojeg nisam dizao- bijeli adenium. U stvari tu ne možemo govoriti o caudexu zato što ga jednostavno nema:


A ovako caudex adeniuma nakon dizanja - roza adeniumi. Tu u stvari vidimo početak nastajanja caudexa :




Od dizanja je prošlo mjesec i pol. U tom razdoblju je adenium proizveo dovoljno klorofila da se uskoro neće opaziti razlika u boji caudexa.

Čitam da je dobro presaditi adeniume svake dvije godine u novi supstrat. Tom prilikom je dobro malo ( 2 cm) dignuti adenium. Dio caudexa koji raste pod zemljom je deblji od nadzemnog dijela. Osim toga i sam korijen adeniuma lijepo izgleda kada ga vidimo ovako isprepletenog.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2011 u 14:42
Originalno poslano od člana jagoda jagoda napisao:

Pinus, Dobro je primjetila Bebolina da zapostavljaš bijelog ljepotana. Neme veze što ima manje cvijetova daj ga malo pokaži ..

Evo cure, ovdje je bijeli adenium. I on je meni lijep, samo roze adeniumi su mamac za oči. Obično svi koji prvi puta vide adeniume u živo oduševljeni su roza adeniumima. Bijeli adenium je igrač na duge staze.

I njega sam dignuo iz supstrata. Pošto su svi moji adeniumi iz reznica, nemaju kaudeks. Adeniumi bez kaudeksa nisu tako lijepi. Bolje rećeno adeniumi sa kaudeksom su mi lijepši.

Kako natjerati adenium da formira kaudeks ? Nije tako teško, svake godine prilikom presađivanja dignimo adenium za 1-2 cm. Nećemo dobiti onaj klasični kaudeks kao kod sijanca, ali bolje išta nego ništa.

Skinuo sam mu istovremeno i „protezu“ za rastezanje grana. Evo u par slika da vidite kako sam to napravio i kako sada izgleda:

..

Sada izgleda ovako:

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 17:46

Adenium obesum je sukulent koji raste u podnebljima gdje su vrlo visoke temperature i intenzivna sunčana svjetlost.
U tim krajevima on ima period mirovanja u vrijeme kada u prirodi vlada suhi period bez kiše pa on izgubi lišće te natoč jakom suncu miruje i po nekoliko mjeseci.

U našem podneblju je situacija drugačija. Kod nas adenium samo ljeti ima dobre uvjete za rast (iako ni tada nema toliko sunca kao u svojoj postojbini). Zime su mu kod nas definitivno pretamne.
Zbog toga se kod nas treba isforsirati da ima period mirovanja u zimi da bi taj, njemu nepovoljan dio godine, preživio bez posljedica. Zato ga u kasno ljeto počinjemo sve manje zalijevati i tako ga se prisili na period mirovanja. Prezimljava na najmanje 10 st. C, a kada izbugi lišće prostorija u kojoj boravi ne mora biti jako sunčana.
U kasno proljeće ga stavimo na toplo i sunčano mjesto i počinjemo lagano zalijevati pa se tako potakne stvaranje listova i cvijetova.

Ako se raspolaže sa jako osvijetljenom i suncu izloženom mjestu adenium se može uzgajati i bez perioda mirovanja. Tako uzgajan davat će nešto manje cvijetova nego kada ima period mirovanja.

Kod njega treba stalno imati na umu da je to sukulent koji nije osjetljiv na manjak vode i da ga se redovno umjereno zalijeva jedino ljeti kada je vrlo toplo i kada ima puno sunčane svjetlosti. Na višak vode, naročito u hladnijem dijelu godine je vrlo osjetljiv i tada mu je to često smrtna presuda.

Moj se upravo sprema cvjetati. Držim ga na južnom, sunčanom, grijanom ostakljenom balkonu i neću ga forsirati na mirovanje.


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Listopad 2011 u 21:04

Pustinjska ruža ?
Kada sam samo čitao tuđa iskustva mislio sam u redu pustinjska biljka - malo vode kao u pustinji. No sada nakon osobnog iskustva sa adeniumom vidim da nije to baš pustinjska biljka.Kada bi me sada netko pitao koliko treba adenium obesum hibrid zalijevati odgovorio bi uvijek temeljito u periodu vegetacije. Važna je vegetacija, i dali je adenium u vegetaciji ili ne. Po zimi izvan vegetacije na temperaturi od 10 C vjerojatno samo toliko da se zemlja potpuno ne isuši. Normalno da puno ovisi i o supstratu. Ako raste u supstratu koji zadržava vodu zalijevanje treba tomu prilagoditi.
Ako želimo da nam adenium obesum obilno, svakodnevno tri mjeseca bez prekida cvjeta tada ga moramo tomu primjerno zalijevati i gnojiti.
Adenium obesum hibrid reagira brzo na neadekvatan tretman. Pogledate ga i vidite dali ste nešto pogriješili.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2012 u 11:38
Maris ništa specijalno. Koliko čitam adeniumi nisu osjetljivi na tip zemlje. Osnovno je da zemlja bude propustna. Zemlju miješam sam, stavim   1/3 starog odležanog komposta sa vlastitog kompostnika, 1/3 vrtne zemlje – krtičnjaka sa vlastite parcele. Prosijanog na situ. 1/3 drobljene cigle. Sve to steriliziram u pećnici.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Travanj 2012 u 19:12
A sad malo o adeniumima i njihovoj izdržljivosti...
Kao mene nije digo bilo doma, moji su adeniumi ostali vani na temperaturi od samo dva stupnja noću, nešto više preko dana. Mislila sam da se s malcima mogu slobodno pozdraviti, ali ne, opstali su. Je da su odbacili skoro svo lišće, ali nakon samo nekoliko sunčanih i toplijih dana počeli su ponovo listati.

 

 

Ni veliki novo pridošli nisu ništa bolje prošli, al ni oni se baš previše ne bune. Prvo su putovali mjesec dana, nakon toga su bili na čekanju izvan zemlje dva tjedna i kad su se konačno dokopali zemlje i vlage, dobili su po repu od zime. Neki su samo objesili vrhove, a neki ni toThumbs%20Up

 

 

 

Da ih nebi seljakala nakon svih tih trauma, ostavila sam ih vani neka se čeliće i daljeTongue
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Svibanj 2012 u 20:39
Originalno poslano od člana marsha marsha napisao:

Kada početi gnojiti adeniume gnojivom za kaktuse? Kad dobiju drugi par listića ili može i ranije (s duplo manje gnojiva)?
 
Kakva su vam iskustva sa ranijim gnojenjem?
 
Ne žuri s prihranom dok nemaju bar dva para listića.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Svibanj 2012 u 17:18
Moji adeniumi stagniraju od kada su vani na full suncuThumbs%20Down Mjesto koje sam im namijenila ne odgovara im, pretoplo je, sunce je prejako Stern%20Smile listovi su im danas ofureni.
Sve sam ih premjestila na mjesto gdje će imati jutarnjeg sunca.
Držite mi palčeve da im pogodim pravo mjesto
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2012 u 23:36

Evo ovako sam nedavno pripremio supstrat za adeniume i sijance pahipodia : 1/2 komposta (ne treseta ili zemlje za cvijeće), 1/4 pumice (dobra bi bila i drobljena cigla), i 1/4 vermikulita ( dobar bi bio i perlit). Sve dobro navlažim i u pećnicu na 150 C 3/4 sata.

Ukratko: Izabereš im najsunčaniji položaj u svojim uvjetima. Preko ljeta adeniume zalijevaš svaki dan. Ako ih držiš na direktnom suncu a temperature su iznad 30 C. Zalijevaš bar 2X dnevno. 
Prihranjuješ po malo svaki dan. Male sijance uravnoteženim NPK sa mikroelementima. Kada dođu u fazu cvjetanja smanjiš dušik. Imaš u Vetisi za kupiti pumicu. Zamiješaj supstrat kao kombinaciju pumice i komposta 1:1. I to ti je to
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2012 u 11:02


O da mali kaktus, bez „papice“ (dopinga) nema ništa. Zadnja 3 – 4 dana kod mene slabo vrijeme (za adeniume) oblačno, kišovito. Sve sijance adeniuma sam prestao prihranjivati ali ne i ove koji cvatu. I on je dobio je povlašteni tretman, zato što cvate.

Za one koje to zanima: Adeniume gnojim uravnoteženim gnojivom sa mikroelementima. Gnojim često, ako je sunčano svaki puta prilikom zalijevanja. Ovo je bitno: malom koncentracijom gnojiva ali često. Trenutno rastu u hranom bogatom supstratu, miješanici komposta (ne zemlje za cvijeće), vermikulita i bimsa (pumice). Sve steriliziram.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2012 u 08:53
Adenium obesum, sijanci 2012, slikano danas

Kod presađivanja radim malo drugačije. Presađujem kada ocijenim da je to potrebno a imam vremena bez obzira na godišnje doba. Presađujem u steriliziran mineralni supstrat nastojeći presaditi u isti mineralni sastav tla i istu pH vrijednost tla. Supstrat je suh kao barut prilikom presađivanja. Captanom(16kn /100g, MBM Lučko,dovoljno fungicida za narednih 10 g.) tretiram korijen adeniuma prije presađivanja. Preko ljeta bi sa zalijevanjem adeniuma nakon presađivana počekao dan – dva a sada preko zime najmanje desetak. Vani je mraz a iza stakla 20tak C. Adeniumi sada vodu ne trebaju tako često. U kaudeksu imaju dosta rezerve.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2013 u 12:50

prošlogodišnji sijanac sa prvim ovogodišnjim cvijetom


Originalno poslano od člana mememe mememe napisao:

Evo ja se odlučio i napravio sam supstrat s borovom korom, našao sam na više mjesta ovu smjesu: 1/4 borova kora, 1/4 perlit, 1/4 kvarcni pijesak i 1/4 "zemlje za kaktuse" - opet nekakva mješavina komposta treseta i nekakvih glinenih kuglica. Presadio sam prošlogodišnji sijanac u tu mješavinu i usput ga podigao nekih 3-4 cm i odrezao korjenčiće. Danas, tri dana nakon presađivanja dodao sam vodu. Proletila je kroz teglu ko metak


Ovih dana sam i ja presađivao prošlogodišnje sijance u veće tegle. Ovaj puta sam se odlučio supstrat napraviti kao kombinaciju domaćeg starog odležanog komposta (ne treseta) i pomice (vulkanske ekspandirane gline) u volumnom omjeru 1 : 1. Nakon miješanja supstrat steriliziram u pećnici.
Izuzetno dobro kao sastavni dio supstrata se je pokazala i prosijana drobljena cigla. Samo iz razloga što pomice lakše nabavim u svojoj okolici upotrebljavam nju a ne ciglu.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2013 u 13:16
ajama, kada bi znao da ti dam kakav pametan savjet učinio bi to odmah. Ovako se stalno ponavljam pišući o svojim iskustvima sa adeniumom. A ona su: što više sunca, supstrat bogat hranjivim tvarima, propustan za vodu i zrak, vodu preko ljeta obilno svaki dan. Sada preko zime vodu u zavisnosti od sunca. Ako je sunčano vodu svaka 2 – 3 dana ako je oblačno jednom na 7 do 10 dana. Jedino pravilo je da nema pravila.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2013 u 17:04


Adenium obesum, uzgoj iz reznice.

Jedna od zabluda koja prati adenium je mišljenje da adenium iz reznice ne može formirati lijepi veliki kaudeks. Ako je netko slučajno čitao starije savjete o uzgoju adeniuma sa početka ove naše teme mogao je tu tvrdnju nekoliko puta pročitati. No to nije točno, to je zabluda koja se stalno ponavlja. Adeniumi iz reznica isto tako mogu formirati lijepi kaudeks. Poželjno je da prilikom presađivanja adeniume malo podignemo iz supstrata. Naročito je važno da istovremeno raširimo ostatak korijena koji ostaje u supstratu pripremajući na taj način adenium za sljedeće dizanje. Samo kaudeks konusnog (piramidalnog) oblika izgleda skladno.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2013 u 09:35


@pčelice nema trika. Supstrat koji upotrebljavam je „zrnati“ (nema vlakna) kombinacija komposta i pomice. Kada izvadim adenium iz tegle supstrat malo pretresem i on sam popada sa korijena. Korijen raširim prstima koliko se da i vratim adenium u pripremljenu novu teglu. U teglu sam prije toga nasuo supstrat do 1/3 visine. Zatim dodam koliko je potrebno novog supstrata i to je to.

Kod mene danas ponovno sniježi:
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Ožujak 2013 u 22:00
mali kaktus, lišće se suši na tvojim adeniumima. Moraš češće zalijevati. Sada kada ima dovoljno sunca barem svaka tri dana i to onako obilno. Tvoji adeniumi rastu u tegli od terakote. Sunce i suhi zrak iznad radijatora brzo posuše supstrat.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2013 u 15:34
Antonija, moraš se prilagoditi svojim uvjetima. Ti živiš u Dubrovniku a ja u Rogaškoj. Reci kako da ti dijelim savjete kada mi se niti ne sanja kako je lijepo kod tebe ovih dana u Dubrovniku. Šalu na stranu, sunce i samo sunce određuje dali ću zalijevati i gnojiti svoje adeniume.Preko ljeta kada ima sunca zalijevam i gnojim (malo) svaki dan. . Kada je vruće kada temperature prelaze preko 30 C zalijevam i po 2 puta na dan. Po zimi kada je 2 mjeseca zaredom magla i oblačno svaki dan, niti ne pomišljam da bi gnojio adeniume. U tom vremenu zalijevam jednom 7 – 10 dana. Ako je preko zime sunčano adeniume zalijem svaki drugi dan. Sunce postavlja pravila, ne ja ne ti ne nitko drugi samo sunce i nitko drugi nego sunce.

Imam pitanje.
Originalno poslano od člana antonija antonija napisao:

reznice sam isto odmah stavila u hormon posadila i zalila.

Zašto si zalila reznice bez korijena ? Dok nemaju korijen supstrat mora biti suh. Kada puste korijen počni oprezno zalijevati supstrat. Do tada neka stoje u suhom supstratu. Napravi neki zrnati supstrat bez zemlje za cvijeće. Puno brže i lakše će pustiti korijen. Reznice drži u svijetloj sjeni na toplom.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2013 u 09:33
Adenium obesum hibrid, uzgoj iz reznice, bijelocvjetni.

DaZip, svejedno je dali zamiješaš supstrat sa glistenjakom ili kompostom. Ali tenesit (drobljena cigla) ili pumica su kvalitetnije rješenje za adenium supstrat nego perlit. I tenesit i pumica (bims) mogu akumulirati određenu količinu vode. Dugo vremena (dan - dva) nakon zalijevanja su vlažni  ali nikada mokri a to je baš ono što odgovara adeniumu.  Vlažan da  ali nikada mokar supstrat , niti neposredno nakon zalijevanja ne. Problemi mogu nastati  preko zime preko ljeta je sve OK. Sposobnost vezanja vode kod perlita  je  daleko manja.

Da ne kompliciram rasli budu adeniumi  i u kombinaciji glistenjaka i perlita i to dobro. Miješam volumno: pola – pola.

Za one koji se odluče slučajno za tenesit mogu ga kupiti u mbm Lučko (Bio granule,  30 kg / 76 kn ) ili jeftinije  je  "posuditi" LOL  ga  na kakvom tenis igralištu.

 Prah isperem vodom a ono što ostane prosijem kroz 5 mm sito. Krupnju frakciju miješam sa agregatom i upotrebljavam za dekoraciju po vrhu supstrata a frakciju do 5 mm upotrebljavam za pripremu  supstrata. Na kraju supstrat steriliziram u pećnici.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2013 u 23:24
Mislim na kompost ili glistenjak. Vidim da ti adeniumi rastu na balkonu pa pretpostavljam da nemaš kompostnik. Kupi dobar glistenjak u kakvom vrtnom centru (Podsused, Lučko, . . .) Miješaj volumno 1 : 1 sa tenisitom  iz  kojeg si prije miješanja isprala prah.

Svoj supstrat steriliziram. Pazim što stavljam na kompost pa  pretpostavljam da je 99 % mikroorganizama  sasvim redu ali onaj 1 % je možda patogen zato ga  steriliziram. 

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Srpanj 2013 u 22:49

Biogranule ili drobljena cigla tenisit-stridona  Prah isperem vodom na finom kuhinjskom situ. Ono što ostane prosijem na 5 mm situ. Krupnu frakciju upotrebljavam za dekoraciju a sitnu onu do 5 mm kao dio supstrata. Za pripremu supstrata koristim i pumicu (bims) zavisi što imam u datom trenutku pri ruci. Po kvaliteti bi rekao da su to potpuno ravnopravni materijali  kada je supstrat za adeniume u pitanju.
Na vrh
bebolina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Srpanj 2011
Lokacija: Selendra b.b.
Status: Offline
Bodovi: 12672
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje bebolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 01:43
Kako sam vam i obečala da ću vam poslikati "veliko" rezuckanje i cijepljenje adeniuma, evo i poneka fotkica u režiji moje slatke asistentice,moje beboline AlexieHeart koje je budno pratila šta njena nona Tina radiEmbarrassed to nema cijene!
Uzimanje reznica

Rezanje debelih grana oštrim kalemarskim nožem
 

Sve sam kalemila V tehnikom jer su grane bile predebele i odnosu na reznice, tako mi je bilo lakše usadit ih i dobro privezat. Samo sam posljednju reznicu priljubila jer nisam više imala poštenih granaTongue

 

 

Sve sam lijepo zaštitila prozirnom folijom da ne gubi vlagu na cijepu i dobro stegla ljepljivom trakom. Sad "pijandura" izgleda ovakoBig smile 
 

kao da je bio u ratnoj zoniTongue
 

Kad je sve bilo gotovo,kad više nije bilo mjesta za novi kalem, našpricala sam ga fungicidom i pokrila vrećicom, gdje ostaje barem sljedeća tri tjedna na zasluženom bolovanju.

...društvo mu pravi još nekoliko malaca Big smile neka čoporativno tuguju
 

 

 

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2013 u 20:31
adenium arabicum, prošlogodišnji sijanac

Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

Supstrate sam zamiješala različito u svakoj teglici koristeći drobljenu ciglu, zeolit, ekspandiranu glinu, borovu koru, sitni šljunak, riječni pijesak, supstrat za kaktuse i humus. U svakoj je teglici otprilike četvrtina sadržaja organski dio (humus, borova kora ili supstrat za kaktuse), a ostalo je minerali sadržaj. Sada sam napokon kupila i glisnjak pa ću njega kombinirati s drobljenom ciglom.
Meni se odlično pokazala kombinacija komposta i pumice granulacije do 5 mm. Alternativa je glistenjak i drobljena cigla  (BIO GRANULE). No, sa drobljenom ciglom imam puno posla dok ju pripremim za upotrebu. Dva puta ju sijem. Prvo se riješim praha i vrlo sitne frakcije a nakon toga frakcije promjera većeg od 5 mm. Zato je pumica jednostavnije a isto tako kvalitetno rješenje.
Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

Gnojila sam u svibnju kristalonom (s dodatkom mikroelemenata), u lipnju i dio srpnja s NPK 15 15 15, zatim sam negdje do polovice kolovoza gnojila peletiranim pilećim gnojem rastopljenim u odstajaloj vodi, a u zadnje vrijeme povremeno gnojim gotovim gnojivom s povećanim udjelom fosfora. Pri svakom zalijevanju dodavala sam blagu otopinu gnojiva, osim ovoga zadnjeg koji sam dodala jednom do dva puta tjedno. Zalijevala sam ih svakodnevno kad su bile vrućine, a sada to činim prema potrebi, uglavnom svaki drugi ili treći dan. 
Kod gnojenja nemam što dodati što nisam do sada nebrojeno puta napisao. Ali ipak: Za mlade, male biljke (sijance)  upotrebljavam uravnoteženi  NPK sa mikroelementima. Kada narastu do faze cvjetanja smanjim dušik u gnojivu i to je to. Mislim da je to univerzalno pravilo i da vrijedi  za sve biljke a ne samo za adeniume.

Malo važno tko radi gnojivo. U gnojivu su elementarne tvari i svejedno mi je tko je proizvođač: plantela, cvetal, osmokot, kristalon  ili Ina  Kutina. Bitni su samo omjeri elementarnih tvari u gnojivu i u kojem obliku je dušik. Poželjno je da je u nitratnom obliku, bolje rečeno obavezno. 

Andina ti uzgajaš adeniume na balkonu a ja na suncu ispostavljenoj terasi. Mislim da je to bitna razlika a i ne uzgajamo adeniume baš ono u dlaku isto, zar ne ?

Adeniume preko ljeta forsirano gnojim i zalijevam. Neki dan sam vidio da ovaj jadnik sa slike nije izdržao takvo šopanje,Smile puknule su mu hlače. Shocked

 

Glikice, lijepo ti cvate! Approve

@desert rose, ne smiješ me previše hvaliti, znaš kako reče da se ne pokvarim

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Studeni 2013 u 08:48
Nakon što zamiješam supstrat kao kombinaciju pumice,  drobljene cigle i komposta supstrat dobro navlažim i dam za 1h u pećnicu.

 

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Prosinac 2013 u 08:44
Uzgoj adeniuma nije egzaktna znanost. Tu su u igri principi a ne mililitri. Kod gnojenja i zalijevanja adeniuma ne inzistirajmo na veličinama kao što su grami, mililitri itd. Tu koristimo izraze kao: često gnojimo, blaga koncetracija gnojiva, malo gnojiva itd.

Sunce je dirigent za sve što radimo sa adeniumom. I još nešto. Mislim da je neadekvatno zalijevanje glavni razlog povremenog nezadovoljstva sa izgledom naših adeniuma. Preko ljeta (sezone rasta) većina nas premalo zalijeva i prihranjuje adeniume. Preko zime je obratno. To je glavni problem kod uzgoja adeniuma. Znači količina vode je uvijek povezana sa suncem a samo posljedično sa toplotom.

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Prosinac 2013 u 14:22
Originalno poslano od člana Pinus Pinus napisao:

Sunce je dirigent za sve što radimo sa adeniumom.. . . Mislim da je neadekvatno zalijevanje glavni razlog povremenog nezadovoljstva sa izgledom naših adeniuma. Preko ljeta (sezone rasta) većina nas premalo zalijeva i prihranjuje adeniume. Preko zime je obratno. To je glavni problem kod uzgoja adeniuma. Znači količina vode je uvijek povezana sa suncem a samo posljedično sa toplotom. 
umjesto: „ povremenog nezadovoljstva sa izgledom naših adeniuma“ trebao sam napisati: „većine problema sa adeniumom“
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Siječanj 2014 u 11:27

Cure drage, hvala na pohvalama.

Baš je lijepo početi dan  čitajući pohvale. LOL

Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

Pinus koji sije krajem siječnja?! Uff kad se sjetim koliko si mi puta napisao da čekam proljeće za sijanje LOL 

Veliki problem predstavlja kratko razdoblje aktivne vegetacije. Na kopnu je to kako gdje ali u prosjeku od početka svibnja pa do kraja rujna. Zato mislim da bi umjetno svijetlo značajno produžilo taj period vegetacije. Govorim o sijancima. Jednom kad formiraju  debeli kaudeks nema problema. Možemo birati kako ćemo sa njima kroz zimu. Pustiti ih u vegetaciji na prozorskoj dasci iznad radijatora ili negdje sa njima na spavanje kad odbace lišće.

Za one koji ne upotrebljavaju klijalište usudio bi se reći da je početak proljeća optimalan trenutak za sijanje adeniuma.  Normalno govorim o našim krajevima.  Bangkok, Tajland ima kroz cijelu godinu max. temperature iznad 30 C. Na njih zaboravimo.  Njihovi uvjeti su bitno drugačiji.

Originalno poslano od člana antonija antonija napisao:

dvojica velikih su mi skoro bez lišća. coudex im se nije smežuro, još je debel i čvrst. jako rijetko ih zalijem. ne znam šta će se dogoditi sa mahunama na njima. hoće li prezimiti i na proljeće sazreti. 
Originalno poslano od člana Glikica Glikica napisao:

Antonija, imam i ja jednog sa mahunama, držim ga na na mjestu gdje mu je najtoplije i najsvjetlije, redovito ga zalijevam i prihranjujem gnojivom ( kristalon) za cvijet i plod.

Nisam vjerovao  @ jagodi  kada je jednom komentirala mahune na mojim adeniumima. Napisala je da od tih mahuna neće biti ništa. Prvu sezonu nisam ali sada uvijek odrežem mahune.  Mahune iscrpljuju adeniume. Pune su praznog sjemena od kojeg  koristi nema. Kod mene je bilo tako.  Ali to ne znači da vas dvije  trebate učiniti isto. Naprotiv na vašem mjestu i ja bi pustio da  mahune „dozore“. To je dobra škola. Big smile

Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

očito nemam uvjete kao ti niti im znam tako "pihati u dušu".

Andina, uvijeti su jako važni naročito u prijelaznom razdoblju proljeće i jesen. Preko dana su temperature u redu ali su noći prehladne za adeniume. Adeniume u tom razdoblju unosim u kuću preko noći.  Malo naporno ali dobra strana toga je besplatan jogging.LOL LOL

A "kako pihati na dušo" e to se da naučiti. Samo treba biti uporan.

otišao sam pogledati svoje adeniume sada ujutro. Većina prošlogodišnjih sijanca ima taj „mokri izgled“  kaudeksa.  Veliki nemaju. Istina je i da velike rjeđe zalijevam. 

Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

I jedva čekam proljeće i ljeto da izvadim bucu na terasu, pa da vidim kako će se ponašati kada cijeli dan bude okupan suncem. Smile 
 Approve  Thumbs Up


Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2014 u 02:58
Cimi, imaš u Velikoj Gorici odličan glistenjak - klikni.  Zamješaj  volumno  50 %  glistenjaka  i  50 % drobljene gline granulacije do 5- 6 mm ne deblje.  Obavezno moraš sterilizirati. Dobro promiješaj, navlaži,  daj u pećnicu  sat vremena  na temp. 150 C. Ohladi i . .LOL. Kombinacija perlita i supstrata za kaktuse je slabije rješenje.

  Grane na svojima režem kad krenu u punu vegetaciju. Druga polovica svibnja/početak lipnja uglavnom kada su temperature oko 25 C. Tada fino reagiraju tjerajući odmah veći broj novih grana. Režem oštrim nožem 2 -3  mm iznad lista ili "oka" na grani. Mjesto reza operem tekućom vodom. 

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2014 u 08:11


Ajmo još malo o uzgoju adeniuma. Sunce je dirigent za sve što radimo sa adeniumom. Milice, pogledaj kaudeks kod svojih adeniuma. On je mokar a trebao bi biti suh u ovo doba godine. Nema dovoljno sunca a ti zalijevaš adeniume. I još ako ih držiš na toplom, katastrofa. Adeniumi počinju rasti. Ta zimska rast bez sunca je nepoželjna, nepravilna. Ako nema sunca, čitaj dovoljno svijetla adeniume zalijevamo tek toliko da se supstrat čisto ne posuši. Malo vode jednom mjesečno je u redu. Ako nemaš dovolno sunca adeniume drži na hladnom. Optimalno je 15 C,  a 10 C je puno bolja temperatura prezimljavanja  nego 20 C (ako nema dovoljno sunca).  Kod 10 C adeniume ne zalijevamo niti malo ne.

Originalno poslano od člana milica7 milica7 napisao:

 bilo bi mi jako žao da ih nešto pokvarim .....

Kako bi ih sada pokvarila?  niti sada nisu onakvi kakvi bi trebali biti.

Adeniume režem kada uđu u vegetaciju, temp iznad 25 C. 

Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2014 u 09:17

Alma M, dobro došla na forum.smile73

Originalno poslano od člana cupsica cupsica napisao:

. . .Da li kada odrežemo vrh adeniuma to utjeće na  debljanje caudexa?. . .

Dobro pitanje. Rezanje vrha (gornja dva lista) = pinciranje. Pinciram često. Prvi puta nakon što formiraju četvrti par listića, taj četvrti par odrežem. Poslije pinciram po potrebi. Adeniume koji brzo rastu "U VIS" pinciram više puta tokom sezone. Adeniume koji lijepo formiraju svoju krošnju nema potrebe pincirati. Pinciranjem zaustavimo prebrzu rast u vis, potenciramo grananje adeniuma i debljanje kaudeksa.

Uočite razliku između pinciranja i rezanja grana. 

Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Listopad 2016 u 19:21
Prvo da ti zaželim dobrodošlicu, Boombar! Nadam se da će ti ovaj forum pomoći da uspješno uzgajaš ovu lijepu, ali intrigantnu biljku. Drugo, čestitam ti na tome što si svoje adeniume uspio tako dobro održati ove tri godine. Vidim da dosta obećavaju.

Kao što već rekoh, ne smatram se nekim znalcem, no uzgajam adeniume već gotovo pet godina i puno sam čitala o njima, ali i učila na vlastitim pogreškama. Kad se već ne javljaju Pinus i Bebolina, pravi znalci, pokušat ću ti ja odgovoriti.

Dakle, o supstratu je Pinus napisao ovo: " Pumica (bims,plovučac) ili tenisit u kombinaciji sa kompostom ili glistenjakom, sve sterilizirano, odlična je  kombinacija za adenium supstrat." 

Ja sam čitala da je dobro na dno posude staviti krupnije komade pumice ili šljunka, na to sitnije dijelove pomiješane sa supstratom, a u gornjem sloju najsitnije. Najboljom verzijom supstrata mi se pokazala mješavina supstrata za kaktuse, zeolita i glistenjaka. U svakom slučaju, mješavina mora biti jaaaaako propusna tako da, kad zalijevaš, voda samo procuri kroz teglicu.

Nadalje, ti svoje adeniume nisi podizao iz zemlje, a to je važno za razvijanje kaudeksa. Njih bi trebalo bar jednom godišnje podići za nekoliko milimetara, a to znači: izvaditi ih iz teglice, pregledati korijen i po potrebi ukloniti mrtve korjenčiće da ne bi uzrokovali truljenje zdravih, dodati sastojke (glistenjak, pumica...), sterilizirati supstrat (u pećnici ili mikrovalki), raširiti korjenčiće što je više moguće (tada će se i grane širiti i bit će ljepša krošnja) i posaditi u istu ili malo širu posudu, tako da je kaudeks nekoliko milimetara više iznad površine supstrata. To je najbolje raditi u veljači ili početkom ožujka, kad su adeniumi još u hibernaciji. Iako - ne bi se oni bunili niti da sada to napraviš, ali bolje je u proljeće. Vrlo su otporni na seljenje i presađivanje.

Što se tiče otpadanja lišća, nema tu ništa čudno. Mnogi od njih odbace listove kad se smanji količina sunca i dnevne svjetlosti. To znači da prelaze u hibernaciju ili, kako ja to volim reći, odlaze u zimski san. Tada ih ne treba zalijevati, možda samo koju žlićicu mjesečno ako imaju koji listić, i to sve do veljače ili čak ožujka. Oni mogu zimi biti u relativno hladnom (do najniže +10 stupnjeva C) i mračnom prostoru pa se neće izduživati.  E sad, neki jednostavno ne žele odbaciti listove. Njih je bolje držati u toploj prostoriji uz maksimalno moguću količinu svjetlosti i malo češće ih zaliti. 
Jednostavna je formula: nema listova, nema transpiracije, nema zalijevanja. I obratno!Smile

Vidim da si ti svojima rezao cijele grane. Ako želiš dobiti široku krošnju s puno cvjetova, onda grane samo pinciraj početkom vegetacije. To znači odrezati nekoliko milimetara na vrhu svake grane. Tada će biljka puštati sa strane nove grančice koje će, u budućnosti, donositi više cvjetova. Režući cijele grane, zapravo stimuliraš rast onih drugih u visinu. Može se i tako uzgajati adenium, sve ovisi o afinitetima uzgajivača. I još jedna sitnica: kad režeš grane ili pinciraš, sok koji izlazi lagano pokupi mekim papirom, najbolje papirnatom maramicom, tako da se rana brzo zasuši. Dobro je na ranu staviti kap meda koji će je zaštititi od bakterija. Tada će "ožiljak" biti manje primjetan.

Presađivanje i pinciranje, odnosno rezidba predugačkih ili nepotrebnih grana, može se obaviti istodobno jer adeniumi to podnose da, kao što kaže Bebolina, "ni ne trepnu". Ipak mislim da je to najbolje obaviti krajem zime ili početkom proljeća, dakle, u vrijeme prije početka vegetacije. Činjenica je da pinciranje odgađa cvjetanje, ali zato strpljivi uzgajivači dobiju nakon nekoliko godina bujnu krošnju punu cvjetova.  Tome se i ja nadam jer svoje svakog proljeća pinciram, ponekad i tijekom ljeta, pa do sada još nisu cvjetali. 

Eto, toliko za sada. Nadam se da nisam bila prenaporna i da neću ovim postom nikoga odbiti od uzgoja adeniuma. Ovako napisano čini se komplicirano, a u stvarnosti je zapravo sve jako jednostavno.Smile
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 02:15
Po domači bi rekli "pustinjska ruža".Ukrasna biljka porijeklom iz Azije i Afrike. Znam da je treba JAKO malo zaljevati.Kako potječe iz sušnih područja,traži jako malo vode,sav višak vode akumulira u stabljiku. Od viška vode prvo listovi počnu otpadati.
E da,iz porodice sukulenata je(čini mi se!?)
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 13:38
Ja imam sjemenje pa ako je neko to vec sijao da napise kako. Cvijet tj biljka izgleda super ali me zanima koliko vremena tereba da bi izrasla onako normalne velicine.
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 19:25
Dalmax, ja imam sest uzgojenih iz sjemena. Sijanje sjemena je obicno, lagana zemlja, vlazna, ne prevlazna, nisam nicim pokrivala, nicu dosta brzo, samo je problem sto sjeme mora biti svjeze da bi niklo, meni je od 100 niklo samo sest.
 
Zalijevati jako jako malo.
Jedan mi je cvao nakon devet mjeseci, jedan nakon godinu i pol, ostali jos nisu.
 
Ove godine su mi propala dva, jer mi je u plasteniku bilo mnogo kondenzacije koja im je padala po liscu.
Ostali su razvili vec lijepe kodekse, mala stabalca su vec
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 19:33
Ok, mozda probam i ja mada nemam neke spec. uvjete.
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 19:43
pogledala sliku na netu predivna je di se to može nabavit...
Per aspera ad astra.



Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2008 u 23:19
i mene je privukla slika, ja sam se mjenjala za sjemenje i dobila par komada . Imas sigurno na e-bayu itd
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2008 u 16:51
Evo kako izgleda cvijet moja dva (oba su ista).
 
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2008 u 20:04
Super!! A ako je moguce volila bi vidit i kako je formirana stabljika please.
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Veljača 2008 u 20:17
smile227 kako ovo dobro izgleda........
Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 06:30
Dalmax, to moram tek slikati. Budem kad stignem.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 17:21
Adenium

Porodica:Apocyanaceae

Najbliži srodnici:Oleander,Pachypodium ,Vinca,Catharanthus,Dipladenija,Plumerija i dr

Porijeklo;Tropska i subtropska Afrika i pustinjski predjeli Arabije

Rod od 15 vrsta polusukulentnih grmova koji imaju zadebljanu bazu korijena tako da izgleda kao lukovica.Ovo svojstvo postoji samo kod primjeraka koji su uzgajani iz sjemena.Listovi su ovalni kožasti i pomalo hrapavi javljaju se na krajevima grana i zadržavju se na biljci oko 1 godine .U hladnijem dijelu godine odbcuje lisi kao i u slučaaju kad se previše zalijeva

Najveći ukras su cvijetovi koji su trubasti sa 5 latica karakteridtični za pordicu.Cvatnju započinju već kad su mali.Boja cvijeta je crvena i sve nijanse ružičaste,rijeđe je bijela a ima i dvobojnih kultivara

Razmnožavati se može reznicom u ljeto i sjemenom u proljeće

Uzgaja se u dobro ocjeditom supstratu kao za kaktuse
Zalijevanje:zimi vrlo štedljivo a ljeti obilnije ali nikako dopustiti stajanje u vodi
Temperature:vrlo osjetljiva na niske temperature te lako smrzne i istrune ako je vlažna.Može podnjeti  i položaj izbad radijatora

Bolesti:trulež korijena ,grinje i crveni pauk

OPREZ! svi dijelovi su vrlo otrovni

Ovo je slika Ljubimca moje supruge kojeg imamo već nekoliko godina(dost rijetko se naiđe na njega u trgovinama;vidio sam ih 1.dan ovogodišnje flore)



Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TILjO Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 18:58

A joj... Vidi ove ljepote...
Prekrasno!

I još k tome iz Afrike...
Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2008 u 19:47
Stvarno prekrasnoThumbs%20Up
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2008 u 15:48
Jako lijepa biljčica. Vidjela. Imala sam dipladeniju, sliči ovome, ali mi je uvenula.
Prekrasno!smile71
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 20:09
A to je ta ruža koju smo tražili po Flori Wink  Prekrasna je. smile120
Na vrh
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vrijedni mrav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 14:21
Ima sjeme adenium obesuma na aukcije.hr za kupiti.

A gdje držite tu biljku, ako nije tajna da tako predivno cvjeta ?
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 16:58
sjeme ima i iz vana naručiti znam nekoliko stranica....bitno je da je svježe pa makar i malo više platiti.

Ova slika je od ove zime prije nego je otišla na mirovanje.Sad momentalno prebiva na balkonu na punom suncu i sprema se otvoriti pupove.čim se rascvjeta slikam i pokažem.....
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Lipanj 2008 u 17:18
Imala sam sjeme i poklonila,sada cujem da nije niklo- sjeme mora biti super svjeze da bi izniklo i ne treba bacati novce na neko staro sjeme sa neta.
Na vrh
Vrijedni mrav View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 59
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Vrijedni mrav Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Lipanj 2008 u 15:09
Ovo sjeme garantirano niče. Meni niklo svih 5 sjemenki u roku od deset dana. Biljčice su mi još malene, ali prvi put da mi je niknulo nešto egzotično i jako sam zadovoljna. 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 407>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,406 sekundi.