Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Senecio rowleyanus /herreianus - krunica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Senecio rowleyanus /herreianus - krunica

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Senecio rowleyanus /herreianus - krunica
    Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 09:24
Uspjeli smo nabaviti još jednu novu biljčicu.
Trebamo što više podataka o njoj i naravno, savjeta o njenom uzgoju.

Krunica navodno spada u visoko otrovne biljke pa nas zanima i nešto o tome.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2008 u 13:45
Ja je imam vec godinu dana, i jos joj nisam nasla pravo mjesto i prave uvjete. Rekla bih da voli polusjenu,ne jarko sunce ni duboki hlad, i vode malo jace nego je to uobicajeno za sukulente, ali samo malo jace.
 
Kod susjede koja mi ju je dala rasla je ludo, kod mene raste sporije. Evo sad je tek krenula u kasno proljece.
 
Nisam znala da je otrovna.
Moze se razmnoziti jednom jedinom bobicom, kao i npr. rubrotinctum, ili grancicom sa nekoliko bobica.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TILjO Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 12:42
Prvi puta vidim ovu biljku ipredivna mi je...
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 16:47
Tiljo ako nam uspije zakorjenjivanje pošaljemo ti nekoliko kuglica. Pošalji adresu na PM.
Na vrh
dugokosa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 886
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dugokosa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 17:53
zna krunica imati i bijele cvjetiće koji lijepo mirišu
sutra je novi dan
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 21:08
Evo još nekih članova familije Senecio:

Senecio articulatus

Senecio herreianus
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 22:38
U svojoj kolekciji sukulenata imam Senecio rowleyanus koji uzgajam slično kao i ostale sukulente i kaktuse samo što ga puno više zalijevam nego ostale. Držim ga ljeti vani na poprilično sunčanom mjestu, a zimi na svježem, ne grijanom hodniku gdje ima dosta svjetla. Osim da voli vodu, nisam primjetila da mu nešto nedostaje kod moje njege. Prošle godine mi je prvi puta podario i cvjetove. Cvao je neumorno od ljeta pa sve do zime.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 14:00
ja sam u proljece uzela komadicak - par kuglica i ubacila ih u posudicu sa zemljom kod sebe i ko sto neko rece jos nisam nacisto kako i sto voli

nije uvenula, ali ne vidim ni nekog pozitivnog pomaka
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 14:21
Dali netko ima nekog drugog člana familije Senecio?
Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 16:18
Pored rowleyanusa okruglih listova, imam i neki "rowleyanus" malo izduženih, šiljatijih listova, kao i bršljanastog Senecia mikanioides.
Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TILjO Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 17:46
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

Tiljo ako nam uspije zakorjenjivanje pošaljemo ti nekoliko kuglica. Pošalji adresu na PM.


Joj... Baš super! Držim palčeve!
Hvala...
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 18:23
Originalno poslano od člana kika kika napisao:

Pored rowleyanusa okruglih listova, imam i neki "rowleyanus" malo izduženih, šiljatijih listova, kao i bršljanastog Senecia mikanioides.


Hmm ... molimo te ... ma sve već znaš i da ne pišem.
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 18:40

to imam i ja
zanima me jel mu treba i više zemlje,jel je počel sporije rastiThumbs%20Down
Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TILjO Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Srpanj 2008 u 12:22
Evo i moj Senecio...


Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Rujan 2009 u 20:08

Senecio rowleyanus (krunica)porijeklom je iz jugozapadne Afrike. To je  je sukulenta biljka puzavica. Listići nalikuju na male kuglice nanizane na savitljivim stabljikama pa je kod nas zovu krunica. Nije teška za uzgoj, potrebno je oskudno zalijevanje. Kod ove biljke je bolje manje vode nego previše da nebi došlo do truljenja. Tijekom perioda rasta dovoljno je zaliti jednom tjedno i paziti da nema vode u podlošku. U zimskom periodu dok je u kući dovoljno je zaliti jednom u 15 dana. Dok je vani godi joj jutarnje i večernje sunce. Tokom zimskog perioda treba je držati u prostoriji koja nije jako grijana ali ima dovoljnosvjetla.
Lako se razmnožava povaljenicama. Uz postojeći lonac za cvijeće u kojem je posađena stavite lonac u kojem želite novu biljku, polegnite dio stabljike s nekoliko kuglica, 1-2 kuglice pokrijte s malo zemlje, zalijte i kroz tjedan do 10 dana će pustiti korijenčiće. Kada počne tjerati nove kuglice, jednostavno je odrežite od matične biljke. Isto tako možete uzeti reznicu od 5-6 centimetara, položiti je na zemlju, kuglicu i dio stabljike pokrijte s malo zemlje i ubrzo će se zakorijeniti. Najbolje je upotrijebiti zemlju za kaktuse.

Ima mali korijen pa joj više odgovaraju plitke zdjelaste posude za cvijeće, u promjeru oko 12-15 cm. Idealni su viseći cvjetni lonci. Presadite je tek ako doslovce popuni cijelu vazu sa svih strana.

Na izdancima se uz kuglaste listove pojavljaju i mali, bijeli, čupavi cvjetići.

Izvor: s net-a Cvjetak mali

Evo slike i moje krunice



 


Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2010 u 14:27
Senecio rowleyanus:

i njegov cvijet:

Na floraartu ga je bilo na bacanje u zadnje dvije godine... inače nije baš česta biljkica
ne traži previše pažnje ali traži jako puno svijetla/sunca
dok cineraria nažalost izgleda da mi je odapela....Cry
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2010 u 14:37
Evo Brbe nema što nema. Baš je zgodan.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Zvjezdana View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Siječanj 2008
Lokacija: Zg i okolica :D
Status: Offline
Bodovi: 2055
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Zvjezdana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2010 u 14:59
meni je to dao admin jednom prilikom i crklo mi ove godine vjerovatno mu bilo prehladno u stubistu a u kuci nemam mjesta jednostavno....
Per aspera ad astra.



Na vrh
zlatnadolina View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 30 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 61
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje zlatnadolina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2010 u 10:03
Prvi puta vidim ovaj cvijet,jako lijepo izgleda, malo neobičan, a opet poseban, još da mi je neka kuglica za posadit....
Ne postoji cvijet koji nije lijep, samo ih treba voljeti.
Na vrh
Miss M. View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 603
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Miss M. Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Lipanj 2010 u 17:56
Ja sam ga vidjela u vrtnom centru Zrinjevac ali mi je cijena za malu biljku od 45kn bila malo previše. Ima ih  i u MBM-u, tamo nisam dugo bila pa ne znam koja je cijena.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,230 sekundi.