Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Liatris spicata
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Liatris spicata

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Liatris spicata
    Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 12:55
   Liatrisu možda zbog intenzivnih nijansi kojima je ažuriran u žarki ljetnji sklop boja odgovara naziv Plamena zvijezda.
Vražji ugriz - zacijelo, malo manje, jer ne vidim nikakve podudarnosti koja bi tu privlačnu lukovičastu biljku povezala s tako opakim, divljim imenom -
možda jedino to što potječe iz beskrajnih divljih stepa i neukrotivih travnjaka sjeverne i srednje Amerike.
 
Liatris je višegodišnja biljka koja se razvija iz malenih okruglih lukovica i pripada porodici Asteracea. 
U proljeće iz zemlje niču uski sabljasti listovi koji dosegnu do tridesetak cm visine, dok između njih proviruje nekoliko stapki, (može ih biti i desetak), s klasastim završetkom.
Cvjetovi prepuni nektara su pravi mamac za kukce i leptire, tako da se u njihovoj blizini može uživati u raznovrsnom svijetu tih žustrih stvorenja, dok su sjemenke veoma privlačne za ptice.
Ono po čemu se Liatris razlikuje od ostalog cvatućeg bilja je to što cvat započinje od vrha.
Zbog svojih dugih stapki i posebnog klasastog izgleda žarkih boja, (od bijele do ružičaste i boje lavande), vrlo je zastupljen u komercijalnom uzgoju - kao rezano cvijeće u raznim cvjetnim aranžmanima, iako im vijek trajanja u takvom obliku nije izrazito dug.
Upravo radi njihove vertikalne prirode zauzimaju minimalan prostor i pogodni su za sađenje u raznim tipovima vrtnog uređenja.
 
Tlo koje mu je najprihvatljivije ne zahtjeva neke posebne kriterije. Dovoljno je da je dobro drenirano i umjerene plodnosti s mjestom koje ima obilje sunca ili eventualno malo sjene u jednom dijelu dana.
Ipak je to biljka stasala na nepreglednim livadama bez bilo čega što bi joj zaklanjalo horizont osim velikih nedokučivih oblaka.
Razmnožava se jednostavnim dijeljenjem lukovica i sjemenom. 
 
Ja sam svoju Plamenu zvijezdu - Liatris spicata boje lavande kupila u Austriji prije nekoliko godina, i moram priznati, veoma se lijepo uklopila među ostalim biljem.
Jedina negativnost koja ovisi o tipu tla, a koja je kod mene prisutna je da se nedovoljno brzo razmnožava, i ako mu se ne pruži pravilna njega i zalijevanje tijekom vrućih dana ne daje željeni kvantitet i kvalitet cvijeta.
No, tome se može lako doskočiti, što sam i sam učinila - mnogo humusa i šljunka umiješati u postojeću zemlju i uvjeti će biti zadovoljavajući.
 
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 16:01
Liatris bijele boje koji mnogo dojmljivije izgleda u stvarnosti (uzeto s web-a).
 
 
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 13:06

Plamena  zvijezda boje lavande (uzeto s web-a).

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 17:30
Prekrasan cvijet. Prošle sam godine prvi put imala ljubičasti, ove će mi godine cvasti i bijeli... I brzo su se gomolji razmnožili, ima ih puno više nego prošle godineTongue
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Lipanj 2008 u 18:00
Da, Liatris je posebna biljka.
U punom cvatu u stvarnosti mnogo ljepše izgleda nego ovi sa fotografija.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2008 u 23:21
Evo da pokažem kako je zaista puno ljepši i bogatiji cvijetom :



Tek je počeo cvasti, biti će još ljepši. I jako privlači pčele.
Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TILjO Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2008 u 14:08
Ja ga imam evo već drugu godinu. Ljubičasti. Prekrasan je i što kaže SilveK - gomoljčići su se brzo raširili. Vidim po svome - duplo se raširio od prošle godine. Prekrasan je!
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2008 u 08:16
Prvi put imam ljubičasti, počinje cvjetati, četkica mu je jako izdužena, a ima jutarnje sunce do 1 sat i to otočko??
Da li je vama cijeli dan na suncu??Tongue
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Kolovoz 2008 u 12:30
Manči, vjerojatno se je tako izdužio u potrazi za više svjetla, moj je cijeli dan na suncu.
Ovako izgledaju ocvali liatrisi, sad će uskoro sjemenke:


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 22:55
Liatris je biljka koja stvara puno sjemenja koje raznosi vjetar, prošle godine se je rasulo nešto sjemenja oko matične biljke i na proljeće je niknulo. Primjetila sam da su već nastali mali gomolji, pretpostavljam da će te biljčice cvjetati za par godine.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Rujan 2008 u 23:14
...baš sam se i ja pitala hoću li pustiti da se osjemeni ?
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2008 u 18:47
Pa ljudi moji gdje sam ja pogriješilasmile46? Prije 3 godine sam kupila u rasadniku u teglici 3 kom. plavih (ili boja jorgovana) i izgledali su kao od SilveK. Lani nisu uopće cvjetali i skoro sam ih pokopala u jesen. Onda sam ih preselila malo naprijed gdje imaju više sunca, jer tamo gdje su bile malo im je magnolija radila sjenu. Potom sam kupila još i bijele gomolje i posadila pored plavih, u proljeće nešto malo potjeralo lišća, ali od cvijeta ni tantus.Pomozite molim!
Na vrh
Lantana View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Lokacija: Bol
Status: Offline
Bodovi: 6857
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lantana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2008 u 20:04
Moji cvatu već dvije godine za redon. Nakon štoocvatu porežem ih i na proljeće opet potjeraju. Imaju puno sunca.



život je more
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Studeni 2008 u 17:22
Kat.rea - presadi ih. Oni vole jako puno sunca, možda im tamo nešto ne odgovara, ili susjedne biljke (meni acidanthera nije htjela cvjetati u susjedstvu dalije). 
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Studeni 2008 u 16:15
Svaka pojedinačna biljka liatrisa spicate nakon cvatnje ima strašno puno sjemenki. One cu velićine otprilike 6*2 mm, a "dizajnirane" su tako da ih raznosi vjetar:


Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 12:54
SilveK od tvojih sjemeki koje sam posijala prošle godine napravili su se gomoljčići Smile
nadam se da će cvjetati ove godine
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 21:36
Baš me zanimaSmile Meni se nekako čini da im treba barem 2 godine da bi mogli cvasti, ali tko zna...i ja imam jednogodišnje posijane prošle godine, pa ćemo vidjeti.
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 21:40
šmrc a ja se nadala da će ove...a dobro brzo će i iduća godina Big%20smile
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 21:47
Iris ista je stvar i samnom, no moram samo dobro zapamtiti gdje ga stavim, jer lani nisam imala sreće -nije bi niknuo, ali sada sam ga dobila iz više izvora, pa valjda će biti sreće.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2009 u 17:09
kupila sam gomolje Liatrisa, na koju dubinu da zasadim?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.