Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Ruže
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ruže iz sjemena
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ruže iz sjemena

 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
Korisnik
Poruka
biggy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Svibanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 17
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje biggy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ruže iz sjemena
    Objavljeno: 10 Lipanj 2008 u 20:45
zna li ko mogu li se i kako ruze uzgojit iz sjemena? naime, moje su se već postojece ruze osusile (odrezane su ) pa me zanima moze li se i kako iz sjemena koje je ostalo u čaški dobit nova stabljika. 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Plantlover View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 02 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 544
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Plantlover Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Lipanj 2008 u 23:06

Citiram tekst iz knjige "VRT"(enciklopedija):

1.Cistim nozem razrezite sipak s roditeljske biljke(mora biti crvene boje,onda su sjemenke zrele).Tupom stranom noza oprezno odvojite sjemenke.
 
2.Sjemenke stavite u plasticnu vrecicu s vlaznim tresetom i drzite ih 2-3 dana na sobnoj temperaturi.Potom ih 3-4 tjedna stavite u hladnjak.
 
3.Sjemenke pojedinacno posijte na povrsinu pjeskovita komposta.Prekrijte ih sljunkom,oznacite i stavite u hladno klijaliste.
 
4.Kada presadnice dobiju prvi par pravih listova,pojedinacno ih pikirajte u loncice promjera 5 cm,koje ste napunili kompostom za uloncavanje na osnovi ilovace.
 
 
Naravno nisam probo jer nisam bas strpljiv,ali ako ih stvarno zelis,pokusaj.Nadam se da sam bio od pomociTongue
Everyone's a winner, we're making our fame
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Listopad 2011 u 00:08
ja sam ovo probala i bilo je uspjeha ali mora se jakooooo biti strpljiv ali bilo je veliko veselje kada su mi procvale prve ružice ko voli isprobavati nove stvari neka pokuša jer ipak to će biti samo vaša ruža
Na vrh
NoNameBoy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NoNameBoy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2012 u 13:42
nakon koliko vremena su ti nikle?
Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2012 u 14:15
ja sam drzala sjemenke u frizideru 3 mj. posadjene su u 1mj i trebalo im je oko mjesec dana da proklijaju....danas imaju po 5 listova ali samo su mi 3 ruzice nikle od 20 sjemenki
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2012 u 17:00
sada samo čekaš kakve će biti ružice neke znaju procvasti kada i ove druge u vrtu , najteže je da niknu ovo drugo sve ide brzo.sanjalica kad se izvade iz hladnjaka onda se potope u čaši vode onda napraviš selekciju potonu samo one koje imaju klicu tj. sjemenku zdravu a na vodi plivajuone koje su za baciti jer nemaju sjemenku u sebi, tako da se nemoraš oko njih truditi uzalud.a sada veselo čekaj bojusmile127
Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2012 u 17:12
to sam i napravila i bile su potonule ali nikle nisu osim te 3 Cry
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2012 u 19:49
mazi  ih i pazi pa će ti lijepo cvasti
Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2012 u 19:55
cuvam ih koliko mogu...to bi mi trebale biti ljubicaste ruze pa cemo viditWink
Na vrh
blue sky View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3013
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje blue sky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2012 u 20:20
nikad se nezna jedino ako si oprašivala ručno onda možda ,a ako su pčelice to obavile može biti svašta ,zna se i dogoditi da ne budu dobre ,ja sam znala neke baciti jer nisu bile dobre ,ja ti želim da budu vrhunskeThumbs%20Up
Na vrh
NoNameBoy View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NoNameBoy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2012 u 22:55
ja sam  narucio s ebaya sjeme
crne, plave najvise i posadio
sad cekam dal ce sto niknut
ovo s friziderom nisam radio a bome ni s vodom
cemo vidjet
Na vrh
sanjalica4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 257
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sanjalica4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Ožujak 2012 u 08:21
klijavost ruza sa ebaya je niska, pa se nemoj razocarat ak ne niknu...meni plave ˝nicu˝ vec 3 mjeseca i jos se nisu pomakle s mjesta. moraju obavezno bit na hladnom koja simulira zimu inace nista od klijanja
Na vrh
mandevila View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 14 Rujan 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mandevila Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2012 u 14:19
ja sam sijala sjeme ruža,pobrala sam ga dok je boja na šipku bila narančasta,ne crvena a sjemenke bijele-sijala sam odma dok sam ga pobrala i na prolijeće je niklo skoro svo sijeme
Na vrh
faster_stronger View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje faster_stronger Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 19:09
Jel to može ovaj kupljeni sipak ili?
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 19:33
Kupljeni šipak je plod neke divlje vrste ruže.Može i on ako nije termičkiobrađen.
Za sijanje ruža recept je i ovakav.Plodovi se beru početkom 8.mjeseca,čim pocrvene,znači od onih prvo procvjetalih ruža.Sjeme se izvadi i odmah sije.Proklije u roku mjesec dana.Na Jadranu takvi klijanci rastu još do dugo u jesen.Kad stanu sa rastom presade se i veće,naprednije biljke mogu procvjetati već u proljeće.
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2012 u 21:05
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

Kupljeni šipak je plod neke divlje vrste ruže.Može i on ako nije termičkiobrađen.
Za sijanje ruža recept je i ovakav.Plodovi se beru početkom 8.mjeseca,čim pocrvene,znači od onih prvo procvjetalih ruža.Sjeme se izvadi i odmah sije.Proklije u roku mjesec dana.Na Jadranu takvi klijanci rastu još do dugo u jesen.Kad stanu sa rastom presade se i veće,naprednije biljke mogu procvjetati već u proljeće.


Samo da dodam,kada nikne takva ruža to bude divljak,divlja ruža rosa canina.Ona treba da se kalemi da bi davala cvjetove kako spada...Iz sjemena nece biti kao matična biljka..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Prosinac 2012 u 14:42
Misliš na onaj kupljeni šipak?Ako se sije sjeme pitome ruže onda se dobije svašta,i pitome i polupitome,sve zavisi što od gena nosi neka pitoma ruža.Današnje sorte pitomih ruža vode porijeklo od više vrsta divljih ruža,evropskih i azijskih,teško je više reći koje sve pretke ima neka pitoma ruža.Ako posijemo sjeme pitoh ruža možemo iz jednog ploda-šipka dobiti nekoliko različitih ruža,i po boji i po obliku,mirisu ili habitusu.U tome leži draž sijanja ruža,bilo da sijemo plodove koji su nastali prirodnom oplodnjom ili smo mi bili ti koji su izvršili oprašivanje cvjetova.Tko želi imati svoju sortu ruže treba samo posijati sjeme koje ruže koju ima u vrtu,vrlo lako se desi da nikne ruža koja je jedinstvena.





Ovo su moja dva proizvoda od prije par godina,sijano od ruže koja je dosta nalik na ružu Don Juan,bez mirisa,ova roza ima miris-osrednji-crvena,sa ovim kovrčavim laticama-sve crvene su bile takve-je bez mirisa.Bila je jedna crvena koja je imala krasan miris,nažalost lani se osušila.
Na vrh
faster_stronger View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 20
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje faster_stronger Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2012 u 19:06
Kupio sam sjeme ruže i sad nemam nikakve ideje kako da ih zasadim.
Tako da što ja to trebam kako bi zasadio te sjemenke?
Ako itko ima savjet neka kaže.Sjemenke su sitne i smeđe su boje nešto kao ovo

Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2012 u 19:11
Za početak stavi ih u vlažnu vatu, zip lock vrečicu i 3mj. u hladnjak. Povremeno provjeri i provjetri vrečicu i spremi nazad. Nakon tri mjeseca zasij ruže, normalno kao i sve ostalo sjemenje. Posij ih u teglice i stavi na svjetlo mjesto, redovito zalijevaj i čekaj. Meni su uspjele niknuti,ali nažalost u krivo vrijeme..sad kad je zima i kad baš ništa ne napreduje, pa su tako i neke od mojih ruža uginule..    Ali nema veze, idem ispočetka, imam još dovoljno sjemena..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2012 u 19:28
da li se kasnije moraju kalamiti ili ostaju takve kakve izrastu???
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 5>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.