Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Čepljez - Asphodelus albus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Čepljez - Asphodelus albus

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2008 u 22:32
Manči, a gdje si ga pronašla?
Taj tvoj je opasno zakasnio na svoju misiju cvjetanja... No, nikad nije kasno.
A ako je stvarno visok 30, 40 cm, tada je to uistinu mini čepljez.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Lipanj 2008 u 23:32
Ovo mu je prvi rođak, sad je vrijeme cvatnje ( mislim na ovog mini rođaka )jer ih ima po livadama, a našla sam ga  kraj bolnice.....bolnica na kraju grada....nije posađen, to su ostaci nekadašnje livade....
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Lipanj 2008 u 07:12
Ako mu je sada vrijeme cvatnje, možeš li ga fotografirati da uočimo sličnosti ili eventualne razlike s prethodnim.
I bogatstvo cvata...
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Lipanj 2008 u 17:29
moj koji sam presadila iz prirode počeo bacati mlade grane i ponovo cvate....ali siromašnije nego prvi put.....valjda ga je zbunilo preseljenje Tongue
 
slika je loša....al neda mi se opet ići van na sunce Embarrassed
 
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2008 u 19:41
Iris, s obzirom da na fotografiji nisu vidljivi pojedini dijelovi stabljike niti kako je ona formirana, zanima me, iz tvog kuta gledišta, ima li svaka stapka jednu povodnicu ili je razgranato raširena?
Ako je ovo drugo, možda je tvoj čepljezić  - A. Aestivus, što također nije loše, jer Asphodelusa Aestivusa ima znatan broj u Hrvatskoj.
 
Još nešto..., a mislim da nisam napomenula..., ili jesam..., no, nije na odmet još jednom ponoviti - I ona zgodna zlatoglavica - Asphodeline lutea, pripada istoj obitelji, što se može primijetiti po obliku cvijeta i sjemenim kuglicama...
Ja sam je našla na jednom dijelu južnog Jadrana uz cestu. Sasvim slučajno!
 
I eto vidiš, tvoj se čepljez lijepo udomaćio. Izvrsno! 
I sretno u uzgoju!
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2008 u 19:52
 
 
ne kužim baš te povodnice Tongue pa evo nove slike...maloprije sam slikala....cvjetići su se zatvorili jer je sunce nestalo sa tog dijela vrta
 
p.s. jel vidiš u dnu...puno mladih grančica
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2008 u 20:17
Povodnica je glavna stabljika koja se u ovom slučaju - ili ne grana ili grana, o tome ovisi podvrsta Asphodelusa.
Ja ne mogu ocijeniti ama baš ništa, jer su biljke mlade, a vjerojatno su na kupu pa se sve ukupno prilično razgrmalo.
No, kad malo poodrastu, vidjet ćeš, ako se svaka stabljika pri gornjem dijelu račva na više grana, tada je to A. aestivus, a ako ne, onda je A. albus.
I to je to! Lijepi pozdrav Smile
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 09:51
Ovih dana stavljena je ova biljka na identifikaciju, a kako raste i iznad moje kuće htjela sam napisati par riječi, nisam ni znala da već postoji ova tema i to sa baš lijepim opisima.

Prema Homeru, duše umrlih lutaju između cvatova ovih lijepih biljaka pa su stari Grci sadili čepljez oko nadgrobnih spomenika.

I da, kao da je netko ovih dana čitao ovaj naš forum, pa i to kako se čepljez po dosta visokim cijenama prodaje u rasadnicima - jučer je naime netko iznad moje kuće počupao gotovo sve čepljeze koji su tamo rasli, a bio ih je popriličan broj.
  
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 10:01
otok ako su i na lošinj "mudre glave" doselile divlje svinje, možda su ih i one potamanile,
nažalost, nastanili su ih i na vir i u djelu otoka gdje obitavaju, razrovale su zemlju i proždrle korjenje čepljeza ili brdena/brđena kako ih tu zovu

a ne sumnjam ni da se forum ne prati pa tako uvijek ima i osoba od akcije Wink
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 10:38
Čepljez baš ima zanimljivu zelenu priču, priču s vjerovanjem i dušom..
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 10:46
Natalija - o da, ima mudrih glava i kod nas i divlje svinje su veliki problem i tamane svašta.
Ali ovo nisu sredile divlje svinje, tu još ipak ne dolaze, to je prostor između naših kuća i glavne gradske ceste.  

Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 11:03
Otok I Natalija, baš ste me rastužile s ovom pričom o čupanju čapljeza (ja sam bila "poštena"  pa sam uzela samo dva Embarrassed al na žalost mislim da ništ od te priče)...Definitivno mi je najljepša divljakuša koju sam ja osobno vidjela...mene je očarao taj cvijet ovog vikenda na Pagu...tamo na sreću još nema "mudrih" glva a bogme nit svinja koje lutaju...srećom ovčicama il nije ukusan il još nisu stigle do njega...
A mitološka priča je zaista lijepa...
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 12:24
Na našu sreću ima ljudi u Njemačkoj koji znaju cijeniti vrijednost naše flore i 50 i nešto godina se brinu da se između ostalog sjemena iz cijelog svijeta može nabaviti i to, naših mediteranskih biljaka. Ako ne znamo čuvati mi, gle apsurda, stranci će nam u tome pomoći. Jesmo li bolje i zaslužili? Ne proizvodimo ni sjeme varaždinskog kupusa, dosta novaca je potrošeno da se stvori brend, a proizvode nam ga Talijani, mi kao nemamo ni klimu ni zemlju ni tisuće nezaposlenih ljudi, pa lani naši povrćari dobiše sjeme kelja. Je li se itko zapitao mora li tako biti. 
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 13:02
E da BB, to sam predvidjela pitati neki dan...a zapelo mi je "za oči" što ste napisali...Stvarno ne cijenimo svoje...ovo za kupus sam znala ali i pored toga, teško je povjerovati...
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 13:37
ivna draga ti si ga uzela za sebe i svoj vrt, nema u tome zla, fala bogu, ima ga u prirodi još pa nema straha
a kod otok su izgleda "cijelo polje" počupali...




Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 14:11
... ili neki drugi ljudi s drugim namjerama od naših također čitaju naš forum.
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 14:13
Bar 30, 40 komada. Znam jer sam ranije čupala travu oko njih da više dođu do izražaja i da bude urednije.
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 14:18
Ajmeeee , ne mogu vjerovati Unhappy...kakav je to pogled na njih morao biti...stvarno šteta...
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2012 u 17:57
Ako je netko te prekrasne biljke počupao s namjerom da ponudi na prodaju u nekom rasadniku tu bi tržni inspektori trebali imati posla. Koliko ja znam za svaku biljku treba imati dokaz o porijeklu. 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.