Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Alyssum...ili...kako ga pobrkati sa iberisom
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Alyssum...ili...kako ga pobrkati sa iberisom

 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
Korisnik
Poruka
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Alyssum...ili...kako ga pobrkati sa iberisom
    Objavljeno: 14 Lipanj 2008 u 13:12

Latinski naziv: Alyssum

Narodni naziv:rušeljka-kamenita trava-gromotulja

Sadnja:

Visina: niska biljkica...10-20 cm

Oblik:

Cvjetanje: 5-7 mjeseca

Boje: bijela,roza,ljubičasta

Razmnožavanje: sijanje u vrt kad prođe opasnost od mrazeva

Prihrana i zaštita: nezahtjevna

Položaj:sunćan

Temperatura:

Vrt ili posuda:vrt,kamenjar

Ostalo: orezivanjem ocvalih cvjetova potičemo novi cvat

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2008 u 14:39
Iris, baš si me razveselila... To je biljkica koju imam, a nisam znala ime, obožavaju je leptiri! 
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2008 u 14:40
i ja sam dobila sjeme a nisam znala kako se zove...prekopala sam 100 stranica na internetu....al našla sam Tongue
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 12:31
Slažem se s andreom!
Imam i ja zaj cvijet, jako mi se sviđa, lijepo cvate i dugo traje! Ako nekome treba sjemena, samo nek mi se javi, imam ga podosta!
Hvala iris!smile73
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 14:18
obožavam je smile72
a kako tek miriše...smile188 kao med

obično je sade u vrt uz rubove pa se i ne ide toliko za tim kako miriše jer je prenisko - dok se ne počne čupkati oko nje
ja sam je jednom imala na ogradi balkona, bliže nosu i oduševljavala me svaki put kad bi izašla na balkon
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 14:39
lijepa biljka ali ja ne podnosim njen miris tako da sam ju skoro iskorovio jer mi se bljuvalo od njega........žao mi je Dead
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 15:23
100 ljudi 100 ćudi Wink
a o ukusima se ne raspravlja smile215

p.s. moja je bila bijela, ovu rozu/ljubicastu boju sam vidjela, a čula sam da ima i žutih
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 15:32
Ja sam ove godine dobila bijelu, a roza se raširila kod mame na sve strane. Ćak i u dvije nijanse, svijetlija a i tamnija ljubičasta.
Doduše, meni valjda osjet njuha nije toliko jak, kao osjet sluha, pa nisam primjetila njen jak miris. smile187
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 17:35
žuti alisum( Alyssum saxatile)-kamenita trava cvate u proljeće i visine je oko 20 cm, višegodišnji je i traži orezivanje da bi održao ljep izgled.Nakon nekoliko godina dobro ih je zamijeniti novim jer odrveni i ne cvate tako obilno.

Alyssum maritimum-rušeljka,jednogodišnja je biljka koja se sama rasijava i tvori jastuke sa mirisnim cvijetovima u bijeloj i ružičastoj boji
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 21:05
Tropi, koji je koji alyssum? Pogledaj slikice ispod!
Po meni bi slika br. 1 trebala biti kamenita trava, slika br. 2. ne znam, ali pretpostavljam da je isto ih roda alyssuma, a slika 3. alyssum maritimum! Imam li pravo ili sam u zabludi?





i


Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 21:19
    Bergenija, ja se javljam za sjeme ovog cvijeta pošto pitaš želili netko jer imaš dosta sjemena. Ako si voljna ugasiti mi žeđ za ovom biljkom bit ću jako  
smile126
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 21:20
Andrea, ovako slijedi:

slika 1.  Iberis umbellata
slika 2. Alyssun saxatile -Kamenita trava- trajnica ...
slika 3.lobularia (alyssum) maritima
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 21:20
pronašla sam da ih još zovu i gromotulja i da postoji ovih 5: 
 
Alyssum alyssoides
Alyssum argenteum
Alyssum montanum
Alyssum murale
Alyssum rostratum
 
ko zna...možda ima i još neka Smile
 
al ja se neću s tim zamarat Tongue
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 21:44
Iris, zanimljiva i lijepa biljka, kad kod tebe uspjava, onda će valjda i kod mene......yeselime ono da nije zahtjevna......Tongue
 
Da li su sve jednogodišnje?
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 21:48
Ne manci, ona  žute boje je trajnica. A slika broj 3. sa mog posta je jednogodišnja, iako je ovih zima preživjela zimu, pa je nastavila rasti dalje i zato je tako velika. Wink
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 22:11
Iris je na prvoj slici stavila Iberis umbellata jednogodišnju rođakinju Iberis sempervirensa-dobro poznate trajnice poznate pod nazivom Snježak.Zimzelenog grmića sa bijelim cvijetovima

Rod Alyssum je iz iste porodice ali se razlikuje po sitnijim cvijetovima
 slike su s neta samo kao primjer
Iberis sempervirens


Iberis umbellata


Alyssum maritima



Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 22:18
e sad više ništa ne razumijem....ono na mojoj slici nije alisum?
LOL 
Na vrh
tropi View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2008
Status: Offline
Bodovi: 745
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tropi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 22:24
ne iris -to je Iberis
Ali nemoj se previše uzbuđivati vrlo je slično samo što je cvijet nešto veći i meni osobno ljepši....ionako se jednako uzgajaju i traže iste uvjete.....

glavno da bujaThumbs%20Up
Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 22:26

onda da preimenujem temu....al sad više ne znam kako da ju nazovem jer smo sve izmješali LOL

Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2008 u 22:27
Iris, i ja sam malo proučavala ta dva cvijeta, sad me tropi podsijetio, pa sam ostala u nedoumici koja je koja...
Za jednu biljkicu bila sigurna da je vrsta alisuma, kad ono ipak je ispalo da je iberis, a isto tako i kontra. Unhappy
Za moju sliku 3. sam sigurna da je jednogodišnji alisum, vidjela na orginal vrećici, a i alisum saxatile ću vidjeti iduće godine kad mi procvjeta! smile213
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.