Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kapare – CAPPARIS SPINOSA L
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kapare – CAPPARIS SPINOSA L

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Kolovoz 2010 u 22:41
Plodovi kapara su zreli i već su se počeli otvarati,ako nekom trebaju sjemenke pravo je vrijeme za skupljanje .
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 13:33
Da podignem temu, biljka je krasna, zapravo meni prekrasna!!  Iako moje podneblje i klima nisu savršeni za uzgoj kapara, ja nebi bila ja, da nisam probala posijati sjemenke sa Brača !! 

Sve što sam saznala o uspješnom sijanju sročila sam u mislima u djelo a na kraju to izgleda ovako: teglu  zapremine 1 litar, kojoj sam odrezala dno i koju sam položila na veću teglu, ispunjenu vapnenjačkim kamenjem dodala sam zemlje toliko koliko voda može odnijeti da napuni đžepove između kamenja. U manjoj tegli su 2 plosnata kamena a praznine su popunjene sitnih mrvljenim kamenom i malo zemlje, stavila sam smokve ispunjene sjemenkama kapara !! Za sada će ostati tjedan-dva unutra na toplome i obasjanom suncem mjestu, a kad vani zatopli obadvije tegle nosim ispred kuće na sunčanje na povišeni položaj koji će glumiti  zidine!!

Smokva kao hranljiva podloga za nicanje, kamenje od vapnenca, voda, sunce - najosnovniji preduvjeti za uspjeh, ja sam dala sve od sebe, a mlade biljčice-čekamo zajedno !!

U slučaju uspjeha svakako vas obavještavam !!
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 23:26
Kapare sam više puta sijao,sa promjenjivim uspjehom.Uglavnom su mi najbolje uspijevali posijani u već više puta korišteni perlit,pomiješan sa vrlo malo humusa,otprilike na 1 litar šaćicu humusa,sjeme se plito posije i stavi na sunce,svaki dan orošavati.Male biljčice je najbolje što prije presaditi,čim naprave prve prave listove.Supstrat u kojem će dalje živjeti može biti raznolik,ja sam koristio mješavinu perlita,mljevenog kamena sa malo humusa,ali može rasti i u kupovnoj zemlji,tako rastu i oni kapari u rasadnicima.U pitaru su vrlo žedni,pa moramo osigurati veći pitar u kojem će biljka moći naći dovoljno vode i ako ga zaboravimo zaliti.Taj recept sa suhom smokvom mi baš ne stoji,nebi li onda niklo i mnoštvo smokava?
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2012 u 23:34
Ajme Free pa sto si se toliko namucila? sta skrtije uvjete das kapari to ona bolje raste. Sjemenke kapare u prirodi se nikako nemogu naci u smokvi - ali bas me zanima da li ce taj tvoj eksperiment uspjeti :) Najbolje se razmnozava reznicama starih grana.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2012 u 00:44
dado 84,kakve reznice si koristio,koliko stare grane,koje dužine su bile reznice-koliko nodija, i u kakvom supstratu si ih ožiljavao?
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2012 u 12:23
Baš sam uživala u tom slatkom mučenju, a mislima sam bila sa najveselijom ekipom na Braču!!
Ako je i jedna sitna sjemenčila pročitala moje misli, i odlući mi se pokazati, ja zadovoljna !!

A da sam se sjetila uzeti reznice, a vrijeme je bilo za reznice, (makar bi mi bilo žao kidati granu, bile su prekrasne na zidinama )vjerojatno bi to išlo brže, pa nebih ni sumnjala u uspjeh zakorjenjivanja !! Tu imam zelene prstiće !!

I nisam požalila kaj sam ih sijala, sada opet imam teglicu više za viriti svako malo u nju !!
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
darijaz View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 138
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje darijaz Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2012 u 20:48
 ja sam  si uzela sjemenje u 8 mj  na moru. i bacila  uz kuču gdje mi je kamenje, niknuo je i sad ga čuvam . u saksiji je jer sam u slavoniji.  cvijet je  preljep  ali za sigurnost uzela sam malo više sjemenja.
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2012 u 21:32
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

dado 84,kakve reznice si koristio,koliko stare grane,koje dužine su bile reznice-koliko nodija, i u kakvom supstratu si ih ožiljavao?


probao sam sa dvogodisnjim granama sa 3 nodusa (inace uvjek i za druge grmove uzimam tako kratke reznice) od  nekih 10 cm. Ispikirao sam ih  u treset pomjesan sa vrtnom zemljom i pjeskom. Nisam ih bio puno stavio na oziljavanje jer nisam imao dovoljno matrijala pa nebi znao postotak zakorijenjivanja.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2012 u 10:03
U Zadru ih se može naći samo po zidinama pa je malo teže doći do grana,jedan grm koji je dostupan opet mi žao kidati jer na njemu nađem sjemena,ali morati ću ga malo ošišati,par reznica za probu.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2012 u 11:04
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

U Zadru ih se može naći samo po zidinama pa je malo teže doći do grana,jedan grm koji je dostupan opet mi žao kidati jer na njemu nađem sjemena,ali morati ću ga malo ošišati,par reznica za probu.


ja ih obično dohvatim odozgor - sa skala, preko zida, ali to je moguće tek krajem ljeta, u jesen

starom je lani uspjelo ožiliti par grančica, ali su pozeble ove zime Confused
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.