Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pakujac - Aquilegia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pakujac - Aquilegia

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 11>
Korisnik
Poruka
maalaga View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maalaga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2011 u 17:28
ok. puno hvala. probat ću onda tamo vidjeti
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kikach View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 497
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kikach Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2012 u 16:40
pozdrav svima! trebala bi vas savjet..dobila sam nedavno sjeme pakujca..da li ih mogu vec u drugom mjesecu posijati u posudice, ili da pricekam 3mj?hvalaSmile
Na vrh
josipa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 13 Prosinac 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 992
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josipa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2012 u 18:29
Možeš posijati u februaru ali nema potrebe da žuriš jer svakako neće cvjetati ove godine nego naredne.
Na vrh
Belina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 26 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 3901
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Belina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Siječanj 2012 u 20:40
Originalno poslano od člana mimar mimar napisao:



PREKRASNI SU TI PAKUJCI MIMAR.KADA SE SADE?
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Siječanj 2012 u 13:47
Originalno poslano od člana josipa josipa napisao:

Možeš posijati u februaru ali nema potrebe da žuriš jer svakako neće cvjetati ove godine nego naredne.


Znači ako ga posijemo na proljeće neće cvasti ove sezone?
Ima sjemena za kupit u svim većim trgovačkim centrima.
Neka se sve zeleni
Na vrh
Klimatis View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2010
Status: Offline
Bodovi: 1360
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Klimatis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 11:38
Da li da sijemo pakujac prvo u tegle, pa kad naraste da ih pikiramo dalje u vrt i veće tegle ili da ga odmah sijemo u vrt?
Neka se sve zeleni
Na vrh
tikvić View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 08 Travanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tikvić Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2012 u 12:08
 Kad sam prvi put nabavila sjeme (prije četiri godine)sijala sam ga u toplo klijalište, kad je imao dva prava listića, pikirala sam ga i u maju presadila u cvijetnjak. Cvijetali su mi iste godine. Od tad se sami rasijavaju i imam ih po cijelom vrtu, mada su mi oni prvi (koji su bili i najljepši) izumrli, a ovi  samozasijani su drugačje boje i oblika cvijeta.
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 21:05
tikvic znaci ipak cvatu prve godine ..ja sam prosle god dobila grancicu kasno i posadila ,nije cvjetala ,gledam danas ziv je ,al mi se ne sviđa mjesto gdje je...previse je u sjeni ,kad ga smijem izvadit i presadit 
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 21:25
mislim da možeš i sada, nije zaleđeno tlo kod tebe, a ja sam nedavno (prije snijega) izvadila jednog iz vrta u teglu i živ je

taj tvoj je već i lani cvjetao, samo prije nego si ga dobila, tako da bi i ove godine trebao

samo pazi kad ga "izvlačiš" iz zemlje, on ima krojenčiće ko mrkvice, idu u dubinu

p.s. pun ti je sandučić Wink
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 21:37
pazit cu,u ponediljak cu ga premjestit ..bas me obradovo svojim listicima,koje je boje on ?
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 21:46
ko je sijo pakujac ili planira sijat ,znaci ipak moze procvjetat i prve god
Pakujac je najbolje uzgojiti sjetvom u rano proljeće u posudice (3-4 mjesec) i kasnije rasaditi na otvoreno. Ako je tako rano sijan i ako mu odgovaraju uvjeti za razvoj, može procvasti čak i iste godine, mada češće prvi put procvate druge godine nakon sijanja.
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 21:52
mislim da je rozi (ali moguće i da je plavi) nisam sigurna, dosta sam ih podijelila
ove dane ću ti pokušati izvaditi i plavi Wink
Na vrh
kamenjar View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 10 Svibanj 2011
Lokacija: Vir
Status: Offline
Bodovi: 3340
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kamenjar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 22:06
smile71moja omiljena boja plava
sviđa mi se sto moze i na suncana mjesta,s tim da ga vise zaljevam..
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2012 u 22:21
Ja sam sijala prije par godina i nije mi cvjetao iste godine,a rano sam ga sijala.Dala sam i mami koji sijanac a kod nje su cvjetali iste godine.Razlog tome je sigurno klima, jer mama živi u toplijoj klimi(mediteranskoj  skoro) a ja na hladnijoj kontinentalnoj..I Tikvic ima takvu klimu(topliju) i vjerovatno su zato i cvjetali...I,kada se siju skoro pa nikada ne budu isti kao matična biljka,Prosle godine imala sam roze a sijala sam sjeme od plavih..Brzo se šire po vrtu.Jako zahvalna biljka..
Jupiiiiiiiiiii
Na vrh
Carol View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
1. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 14 Lipanj 2011
Lokacija: Zagorski breg
Status: Offline
Bodovi: 2208
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Carol Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2012 u 17:17
Pakujci su stvarno prekrasne i zahvalne trajnice. kad se jednom zasiju, tesko ih je iskorijeniti. Obzirom da neki rastu u visokoj travi, znam ih pokositi ali im to ne smeta, oni opet narastu jos bujniji nego prije.
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2012 u 19:20
Originalno poslano od člana kamenjar kamenjar napisao:


Pakujac je najbolje uzgojiti sjetvom u rano proljeće u posudice (3-4 mjesec) i kasnije rasaditi na otvoreno. Ako je tako rano sijan i ako mu odgovaraju uvjeti za razvoj, može procvasti čak i iste godine, mada češće prvi put procvate druge godine nakon sijanja.


ako se pakujci siju na proljece nece cvijetati iste godine jer je biljkama za cvijetanje potreban period hladnoce od 6 - 8 tjedana (zima). Ako se siju krajem ljeta, i ako biljke razviju dovoljno lisca (sto je preduvjet za cvatnju= citaj starost biljke), nakon zimskog gladenja, procvjetat ce sredinom proljeca - dakle kalendarski gledano unutar prve godine zivota biljke.

Iznimka su nove sorte koje cvijetaju prve godine i kad su sijane na proljece - englezi i ameri to nazivaju Annualizzation of prennials.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
kikach View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 497
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kikach Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2012 u 22:34
prije dva tjedna sam posijala pakujac, ali jos nista od njega..jesam ga trebala mozda namociti prije u vodi?
i jos jedno pitanjce buduci da prvi puta imam pakujce-kupila sam na placu plavo-bijeli niski, zanima me koliko treba vremena da sjeme sazrije kad cvijet odcvate? voljela bi sacuvati sjeme, a kako je sitno ne bi htjela sa mi se rasipa pa da ga pratim:)
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2012 u 23:07
po mom sjećanju pakujcu treba dosta da proklija... ne znam točno koliko, ali sjećam se da sam bila i zaboravila da sam ga sijala dok nisam primjetila listiće

a sjeme - nakon što cvijet prođe, formiraju se čahure sa sjemenom, one se otvaraju kad se osuše
najprije budu zelene
ako želiš uhvatiti sjeme "na sigurno" - stavi zelenim čahuricama čarapu, tj. stavi  komad najlonke preko njih i nečim učvrsti (gumicom ili nekom vezicom),  pošto su male, ne treba im cijela čarapa,
tako će imati zraka da se normalno posuši, a sjeme ne bi trebalo ispasti kroz sićušne otvore
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2012 u 23:15
Originalno poslano od člana kikach kikach napisao:

prije dva tjedna sam posijala pakujac, ali jos nista od njega..jesam ga trebala mozda namociti prije u vodi?
i jos jedno pitanjce buduci da prvi puta imam pakujce-kupila sam na placu plavo-bijeli niski, zanima me koliko treba vremena da sjeme sazrije kad cvijet odcvate? voljela bi sacuvati sjeme, a kako je sitno ne bi htjela sa mi se rasipa pa da ga pratim:)


ne treba naklijavati sjemenke ili mociti. Sjemenke pakujca klijaju u roku od par sedmica kad su posijani odmah nakon sto se cahura otvori. Sto sjeme duze stoji to vise pada u dormancu pa ga onda treba drzati na hladnom (6-8tj) kako bi se ponovno probudio i proklijalo. Sjemenke bas i nisu tako male s obzirom da postoje one od nekih trajnica (campanula, astilbe, aruncus) koje su kao prasina.
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
kikach View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 19 Lipanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 497
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kikach Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2012 u 23:23
hvala vam punoSmile 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 11>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.