Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Alpski kotrljan - Eryngium alpinum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Alpski kotrljan - Eryngium alpinum

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2008 u 01:04
ubuduce nosicu i ja,nek se nadje za svaki slucaj
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2008 u 05:25
Tako je, gioiaa Smile
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Srpanj 2008 u 14:11
Danas ću uslikati ono moje"stvorenje" jako slično ovome.Velim,slično jer je moj nizak,a svuda sam samo visoke vidjela.
Vidjevši kako lijepo cvate odlučila sam od sad pisati,tko mi šta pošalje.Naime,netko sa foruma mi je poslao tu biljkicu.Još bi i znala tko da sam je tražila no ona je došla ko"bonus".Mislim da je to Mima bila.Neko mi je poslao a nije napisao šta je šta pa do sad nisam ni znala.
E da,pitanje sam imala,jel postoji mini vrsta ili moj samo nema dobre uvjete pa je mali slatki bodljikavac?I,naravno,da se javi ona koja mi ga je poslalaTongue
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 08:34
evo mog maleckog stvoraTongue
 
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Srpanj 2008 u 11:28
Shasha, kaj je da je, jel može malo sjemena (komadić korijena) za nas?
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 09:18

Pa ne čini mi se da je baš tako "malecki".

Sudeći po fotografiji, to je Eryngium planum, a takav isti, s kojim sam se i ja, pored ostalih, svojevremeno susrela, zna doseći prikladnu visinu da nadvije niže ukrasno bilje.

Dakle, nije baš metar, ali nije ni nezamjetna biljčica.

Baš je zgodan tako jednostavnih i oštrih linija, iako je malo pikav...

No, to nije nikakav razlog da ga se ne voli i ne učini još jednim zaslužnim članom bogatog vrtnog carstva.

 

Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2008 u 19:29
Zanimalo me samo jel to ista biljkica,a šta se visine tiče ,on je nekih 40-ak cm.visok,tj.nizak.Prema ovim vašim slikama,gdje mi oni djeluju preko 1m.vidine,ovaj moj je malecki.
Božikovine,ne znam kako se razmnožava,ako bude,a vjerujem da u tom čičku ima sjemena,svakako ću ga pokupiti.
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Srpanj 2008 u 13:45
Shasha, ovaj tvoj Eryngium i doseže tu visinu. To je kotrljan iz naših staništa koji ne premašuje pedesetak centimetara.
Ovisno o kultivaru, ima ih različitih dimenzija, što zapravo i nije uvjet za ljepotu i značaj svakog, bilo većeg ili manjeg, raskošnijeg ili skromnijeg čičkolikog stvora, a koji je uistinu drugačiji od ostalog biljnog društva, pa se stoga izdvaja svojom neobičnošću i oštrom formom.
 
Sjemenke su u njemu. Kad glavice sazriju, tvoje su..., ili onih kome ih pokloniš.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 08:45
Hvala OTC nek je on malecki ,baš je sladak tako malen.Tongue
Sad je već dobio jaču,plavu boju.
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Srpanj 2008 u 11:06
Tako je.
Ljepota je nemjerljiva veličinom, stoga cijenimo sve što posjedujemo i život će nam biti utoliko sadržajniji i puniji upravo zbog i onih nezamjetnih, a jednako divnih konstanti u vlastitom okružju...
Na vrh
mimar View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 01 Veljača 2008
Lokacija: Srbija
Status: Offline
Bodovi: 2123
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mimar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 12:56
"Ukoliko ti se ono sto posedujes cini nedovoljnim ostaces cemeran cak i ako osvojis citav svet"   -  Seneka
 
 
moj prilog temi...
 
.
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 15:30
Bravo Mimar i za Seneku i za Eryngium. 
Na vrh
on the cloud View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 258
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje on the cloud Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Srpanj 2008 u 15:40

Divno, mimar!

Eryngium giganteum u punoj ljepoti, kao i tvoji izričaji iz sadržajne ti duše uvijek mi tako bliski...

 

 

 

 

Na vrh
Sedum View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 27 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 170
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sedum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2009 u 05:23
Osim ovih dosad prikazanih velikih kotrljana koji su uglavnom planinske ili kontinentalne biljke, kod nas rastu još 3 vrste nižih južnih kotrljana ili po domaću "plavi sikavci" koji su na početku teme tek usput naznačeni kao 'primorska varijanta'.
Najčešći je i najlakše se uzgaja mali, kruto-bodljasti Eryngium amethystinum L., koji je kao divlji masovno raširen po kamenitim kraškim brdima primorja, otočnih vrhova, Like i Korduna. Ima bodljaste modrozelene cvjetove i lako se uzgaja u primorju i na kontinentu na sunčanom vapnastom tlu.
Drugi južniji je grčki kotrljan (Er. creticum Lam.) iz Grčke koji kod nas raste samo na južnim vanjskim otocima od Visa do Elafita, cvijet je tamnoplav s velikim krutim bodljama. Osjetljiv je na mraz i može rasti samo na primorju.
 
Treći i najčudniji je jadranski crni kotrljan (Eryngium dalmaticum Teyb.) koji ne izgleda kao ini kotrljani, nego je izvan cvatnje sličniji jastučastom kaktusu jer raste gusto razgranjen kao polukuglasti ježinac, svi listovi su zbijeni kratki i tvrdo-trnasti sivoplavi, a jako trnoviti cvjetovi su mračne crnoljubičaste boje. Raste samo na olujnim golim kamenjarama primorja i otoka s najjačom burom, a teže se uzgaja na sunčanom vapnastom kamenjaru pa na kontinentu sagnjije od vlage i snijega.
Na vrh
Kika_Almodovar View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kika_Almodovar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2010 u 09:03
Za zainteresirane: u MBM-u imaju kotrljane po 35 kuna. Jučer sam kupila jednog. Smile
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2011 u 14:07
Echinops - plava sikavica
  
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Srpanj 2011 u 21:30
Prekrasne su ti biljke Anaida, obožavam strukturne biljke. Samo ovo nije Eryngium (kotrljan) nego Echinops (plava sikavica).
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2011 u 06:43
Hvala BBea!!
Nisam našla posebnu temu o modroj sikavici, jedino Sedum spominje sikavicu kao istu biljku - kotrljan (u postu, dva iznad mojega...) pa sam mislila da je to to. Stavit ću sada ime uz sliku da ne bi bilo zabune!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2011 u 07:14
Postoji tema Echinops ritro ili globus čičak, iako je naš naziv modra sikavica. Ne znam je li tvoj "ritro" (nešto je niži i svijetlije je boje). U svakom slučaju prekrasna biljka, bez posebnih zahtjeva.
Pročitala sam naknadno Sedumov navedeni post, sve je dobro napisao, jedino ime sikavica zbunjuje. Naš naziv za Eryngium je kotrljan, za Echinops sikavica. To su dvije različite biljke. Obje se prekrasno uklapaju u stepski vrt, s travama djeluju čarobno. Sad cvate srebrni E. giganteum, kad god ga pogledam sjetim se priče kako je Miss Wilmott kad god bi posjećivala prekrasne engleske vrtove potajno pobacala sjeme tog kotrljana. Vlasnici bi se čudili kakve su to neobične biljke izrasle po njihovim pomno njegovanim cvjetnjim gredicama. Njoj u čast jedan od njih nosi ime E. g. "Miss Wilmott s Ghost" prekrasne visoke biljke srebrne boje, a da su im se svidjele, potvrda je to što su se održale do danas.
Jedna draga forumašica je gledajući ih izjavila "kad bi ja to posadila u svoj vrt, susjedi bi mislili da sam luda". Ja ih obožavam, nek o meni misli tko što hoće, ne sadim vrt za susjede nego za sebe i svoje zadovoljstvo, posađeno ih je za sad 6 vrsta LOL
Na vrh
Sedum View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 27 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 170
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sedum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2011 u 17:08
Već pola stoljeća obilazim seoske terene (Hr, BiH, CG itd.) zbog cjelovitog popisa narodnih biljnih naziva, o čemu na kraju (iduće godine) izlazi podeblja knjižurina. Zato mogu tu ukratko reći ponešto i o "kotrljanima", "sikavcima", "bodižima" i slično - što su kod nas domaći zamjenski nazivi za niže kruto-bodljasto bilje: Eryngium, Carlina i slične. "Kotrljan" je terenski ograničen na jekavske i ekavske govore najviše u Bosni i Srbiji, ponešto manje u Slavoniji do Korduna, a drugdje na zapadu ga preko književnosti umjetno nauče samo gradjani dok tu inače seljaci uglavnom nemaju pojma o nekom 'kotrljanu'. 

Na kajkavskom sjeverozapadu, npr. oko Zagreba i u susjednoj Sloveniji se isto zove "pikavec ili bodiš", pa se razlikuju npr. plavi pikavec (Eryngium) i žuti pikavec (Carlina). Po ikavskim i čakavskim krajevima tj. šokačka Posavina,  Hercegovina, Dalmacija, Kvarner, Istra i svi otoci je tzv. 'kotrljan' isto nepoznat, iako baš tu po kršu raste ponajviše raznoga bodljastog bilja: Za ove tu najšire prevladavaju domaći nazivi "sikavac", "sikavica" ili "sikalina" pa se obično razlikuju po obojenosti: plavi sikavac (Eryngium), žuti sikavac (Carlina), roza sikalina (Cnicus benedictus), bila sikavica (Dipsacus), itd.
Sedum: FLORA JADRANA (primorsko bilje i južni egzoti) - http://wikinfo.org/w/Hrvatski/index.php/WikiFlora_Jadrana
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.