Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Trajnice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Alpski kotrljan - Eryngium alpinum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Alpski kotrljan - Eryngium alpinum

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2011 u 19:07
Ajmo utvrditi neke činjenice. Prvo, narodni nazivi su različiti od sela do sela, a kamoli ne od države do države. Zbog toga su latinski nazivi više negoli korisni, to smo već utvrdili, tko je htio čuti. Drugo, ovdje se radi o dvije potpuno različite biljke imam ih u vrtu nekoliko vrsta i nisu mi nove, znam o čemu pišem, a ne mora se biti stručnjak jer je po slikama to očito. Jezične elaboracije su zanimljive, ali mislim da će se ovdje naći malo sugovornika na tu temu, pa je ne bih dallje širila. Kad sam prevodila knjige s tog područja imala sam velikih dvojbi koji naziv upotrijebiti, pomogla mi je Mala flora Hrvatske od R. Domca s hrvatskim nazivima, onda od Sergeja Forenbachera "Velebit i njegov biljni svijet", I. Šugar: "Botanički Leksikon latinsko-hrvatski i hrvatsko-latinski", Botanike koje koriste studenti na PMF-u, to je mukotrpan posao. "Knjižurina" je već izašla u izdanji Matice hrvatske, prošle godine smo imali promociju u Društvu prijatelja cvijeća. Prema navedenoj literaturi Eryngium je kotrljan, Carlina je kravljak, Cnicus benedictus je čakalj, Dipsacus je češljugovina.
Gle Sedum, meni bi bilo zanimljivo nastaviti ovu diskusiju i dalje, ali će nas ubiti forumaši koji ne vole duge postove. Sa Slovencima se jako dobro sporazumjevam Big%20smile, znaju latinske nazive LOL  
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2011 u 20:44
Bravo Baka Bea. U potpunosti se slažem s Vama.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Srpanj 2011 u 20:45
Uživam čitajući komentare naših poštovanih i dobro obrazovanih članova, Bake Bee i Seduma...koliko informacija i zanimljivosti na jednom mjestu...i, dopustite da spomenem, neobično mi nedostaje OTC i njeni tekstovi, ne samo na ovoj temi.
Da se vratim kotrljanima...većina ljudi koji me okružuju,  njih i slične biljke naziva čičkovima...mene osobno ne smeta.
 Prije nekoliko dana, za vrijeme burovitog dana neprikladnog za kupanje, muž i ja otišli smo na mali izlet u brda iznad Senja. Brda nepoznatih imena,  u smjeru Krivog Puta, malo sjevernije od Vratnika...uglavnom, velebitski pejsaži i naiđemo na ovog ljepotana, dobro, nije bio jedini:
 
 
 
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2012 u 22:56
Da oživim temu. Prije par godina sam na Velebitu uslikala ovaj prekrasan kotrljan. Bila sam oduševljena kad sam ga ugledala na putu za Vaganski vrh.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2012 u 23:08
anabistrica prelijep je, takvog nikad nisam vidjela uživo, ali mislim da onakvog, kao sa sarine slike, često vidim ljeti uz plažu na kojoj se kupamo
još da se sjetim uzeti kakav alat sa sobom... LOL
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2012 u 06:42
Alpski kotrljan ima duboki korijen pa presađivanje obično nije uspješno. Osim toga je ugrožena vrsta te je zaštićen. Postoji i u hortikulturi nekoliko vrsta, prilagođenih, pa nema potrebe uzimati iz prirode.
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2012 u 07:54
potvrđujem Beine riječi, u nekoliko navrata sam posudila kotrljan iz prirode, ali presađivanje je bilo neuspješno...a da ima prelijepih kultivara vidjela sam u njenom vrtuWink
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
dado_84 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Srpanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dado_84 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2012 u 10:28
Uspjesno se razmnozavaju reznicama korijena ili sjemenom. Presadivanje je tesko ali nije nemoguca misija :)
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2012 u 10:53
bb hvala na informaciji, nisam znala da su zaštićeni, prelijepi su

evo drugog ljepotana, koji raste uz plažu,slikanog prije mjesec i po



Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2012 u 15:24
Ja nisam posudila ni jedan iz prirode, nikad ne čupam cvijeće iz prirode, ali divno ga je vidjeti. Bilo ih je ljetos kad sam se vraćala s mora kroz liku na bacanje... cijelo more plavetnila.. i takve mi ih je najlijepše za vidjeti Heart
belica,zagreb
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2012 u 20:46
Da lijepo ih je vidjeti, tu prekrasnu plavu boju, strukturu lišća, plave stapke, no bodljivi su do bola i nisu alpski. U Saplunari na Mljetu na pijesku raste Eryngium maritimum, također lijep i bodljiv, pa i suho lišće kvari ugodno hodanje po vrućem pijesku. 
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Rujan 2012 u 21:23
Ima ovakvih sa Natalijine slike i kod nas, a sami se brinu da ih se ne čupa, bodu ko sam vrag.
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2012 u 00:05
Nisam ni ja onoga na Velebitu iščupala, bila bi to velika šteta. Kad sam ga ugledala tak sam se oduševila njegovom ljepotom da sam zaostala za svojom planinarskom ekipom tak da su mislili da sam se izgubila. Slikicu imam samo jednu jer onda još nisam imala digitalni fotić.  
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2012 u 08:04
ovaj sa sarine i moje slike bi mogao biti Eryngium amethystinum, bb će znati jesam li u pravu, ako nisam nek me ispravi
njega nema na spisku zaštićenih vrsta Star
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2013 u 15:28
ponovila sam se danas za ovaj također baš mu se veselim... svi znaju da ja padam na plavo



belica,zagreb
Na vrh
Monna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
3. Najljepši vrt - Proljeće 2014

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Pozega
Status: Offline
Bodovi: 2376
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Monna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2013 u 17:08
evo tek sad kad je belica ovo nabavila vidim temu....naime prekrasni rastu upravo u lici i ako se ikada zaputite starom cestom prema moru vidjet cete prekrasne gotovo livade ovog plavetnila....
moja prica: ja i moja zvijezda (citaj muz) prije gotovo 20 godina onako hrabro idemo nabrati "malo za vazu"....iskustvo je bilo toliko bolno da se jos uvijek sjecam oziljaka od trnova....a iz daleka izgleda tako pitoma biljka...


belice krasan ti je, ja isto kao i ti obozavam plavo cvijece....zelim ti srecu u uzgoju....Wink
pozdrav iz Zlatne doline
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Ožujak 2013 u 17:45
imam kotrljan kao što je belica nabavila i mogu reći da se jako teško razmnožava korjenovim reznicama i da je bolje pustiti da se osjemeni i sam ponikne po vrtu.
Na vrh
belica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Ožujak 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje belica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2013 u 05:16
Mona, znam da ih ima tamo divnih , već smo pričali o tome, ali ja nikad nisam iz prirode čupala cvijeće nekako mi je žao ali svake godine kad idem dole na more im se divim.

Slavuj vuk, ovo jesu unutra korijenove reznice, sad si me nekako razočarala Confused nadam se da će mi ipak nešto nići iz njih...

Da li netko ima kakav savjet osim ovog što piše na kutiji ? Planiram jedan staviti direktno u vrt, a drugi u teglu... ziheraš Wink
belica,zagreb
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2013 u 08:03
već sam ih u dva navrata sadila u senjski vrt s rezultatom nula bodova...sada imam pripremljeni Eryngium planum, prespavao je zimski san u tegli na balkonu, lijepo niknuo i sutra ga sadim u vrt s nadom da će ovog puta uspjeti.
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
Baka Bea View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 19 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2451
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Baka Bea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Ožujak 2013 u 08:18
Belica zašto u teglu a ne oba u vrt?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,236 sekundi.